Des anderendaags was Yan de Langenberg 's morgens vroeg weer in den Haag en begaf zich toen naar de herberg van K. op het Spui. Daar gebruikte hij een borrel en telde dit was opvallend in 't oog van den kastelein eene massa centen en halve-centen uit. Ver volgens liet hij Anna De Bonte roepen en ver trok te negen uren met haar. Dienzelfden dag werden er door Anna De Boute in de bank van leening twee zilveren boeksloten en eenige hoekstukken beleend. Zij nu geeft op. dat ze dat zilver van Van de Lan genberg heeft gekregen en dat ze eenmaal met hem naar den Bezuidenhoutschen weg is ge gaan en toen moest wachten totdat hij uit het bosch zou terugkomen met zilver, wat hij zeide daar verborgen te hebben. Een paar dagen later werd dan ook door een paar menschen, van Rijusburg komende, in 't bosch, bij een boom, eeuig zilver gevonden, dat ze aan den burge meester van Wassenaar ter hand stelden. In die omstandigheden viel het der politie niet moeilijk den verraoedelijken dader op te sporen, wat dan ook alras gelukte. Van de Langenberg ontkende stijfhoofdig den dader te zijn. Waarom heeft bij een ver keerden naam aangenomeu Hij zeide omdat ik vreesde dat de schijn tegen mij zou zijn als men wist dat ik reeds eenmaal tuchthuisstraf heb ondergaan. Van het zilver wist hij niets en het geld dat men bij hem heeft gevonden, waarvan sommige stukken zijn aangewezen, als in de bussen der R.-C. kerk te Wassenaar ge worpen, zeide hij dat zijn eigendom was, over gehouden, eerst van zijn handel, later van het geld dat hij in 1S61 als nummerverwisselaar had ontvangen. Waarvoor hij te Wassenaar en en vooral bij het Lof in de kerk kwam, loste hij dus op. Ik ging van 's-Hage naar Wasse naar en toen naar Haarlen om handel in kaas te drijven, keerde weder over Wassenaar van Haarlem terug en giDg toen de kerk binnen, want het paste mij niet om in eene herberg te gaan. De aangekondigde mededinging te Sche- veningen, door do //Vereeniging tot bescher ming van dieren" gehouden, had Dinsdag-och tend plaats. De mededinging was opengesteld voor aangespannen en rijezels, en voor spannen of enkele trekhonden; de goede behandeling der dieren moest tevens blijken uit een vlug ge bruik zonder stok- of zweepslagen. Er waren 15 mededingende ezels, en 7 stellen honden. De prijzen, bestaande uit hoofdstel en halsband, werden na eene toespraak van den heer Potter, voorzitter der vereeniging, uitgereikt. Verder had er nog eene harddraverij van ezels plaats, waarbij noch stok noch zweep mocht gebruikt worden, en ook hierbij en dit bewijst zeker voor de ezels werden een eerste en tweede prijs behaald. Woensdag zou de gevangene Peters, die te Leeuwarden zijn straftijd moest gaan $oor- brengen, van Arnhem over Utrecht naar Am sterdam worden getransporteerdomdat men met een gevaarlijken cliënt te doen had, nam de brigadier-majoor van de rijksveldwacht te Arn hem zelf dit transport op zich. Terwijl in de nabijheid van het station Utrecht Peters bezig was den brigadier-majoor voor zijne mensch- lievende behandeling te danken, wist hij door het opene raam van den waggon een gevaarlij ken luchtsprong te nemen; de brigadier-majoor had echter de tegenwoordigheid van geest hem buiten het raam in den hals te grijpeD en hield hem onder het voortrijden van den spoortrein, op gevaar af van hem te worgen of door den trein te doen verbrijzelen, zoo lang vast, totdat de trein aan het station stil hield. Bij aankomst te Utrecht heeft de stationschef aldaar de voor zorg gebruikt, om voor het verder transport naar Amsterdam een afzonderlijken waggon met de noodige assistentie te verleenen. Het halve eeuwfeest van de stichting, der //Maatschappij van Weldadigheid" is Woensdag te Erederiksoord onder den toevloed eener grootq menigte belangstellenden recht aangenaam gevierd. Overal wapperden de nationale en Oranje vlaggen op 't feestterrein en daarbuiten keu rige en smaakvolle versieringen, toepasselijke opschriften, enz. zag men allerwege; feestzangen, door een GOOtal kinderen aangeheven, klonken statig en liefelijk door de lucht; eene uitmun tend georganiseerde tombola verschafte aan de jeugd het grootste genoegen, terwijl onderschei dene volksspelen door een aantal jongelieden van 1220 jaar werden uitgevoerd, die telkens een stroom van toeschouwers uitlokten. In de groote en met alle zorg ingerichte feesttent wer den de kinderen herhaaldelijk op onderscheidene versnaperingen getrakteerd. De commissie voor de feestviering kweet zich loffelijk van hare taak. Eere aan allen, die hebben bijgedragen om 't jubilé waardiglijk te herdenken. Moge de //Maat schappij van Weldadigheid" nog lang velen ten zegen zijn en de liefdadigheidszin van Neêr- lands volk haar ten allen tijde voor ondergang behoeden Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aanGr. P. N. De Koning, postbode, ten bedrage van 110 's jaarsR. Van Eijk, brieven gaarder, 132 J. W. Wenniger, comm. lste kl. bij 's rijks belast., 386; C. Potters, idem 427, S. T. Tromp, idem 2de kl., (195H. J. L. Coe- nen, ontv. der directe belast, en acc., 307J. IJpes, comm. 3de kl. bij 's rijks belast., 346; P. Courtens, id. lste kl., f 363; F. J. Gijsen, id. 3de kl., (239; G. Van Galen, id. lste kl., (401; D. Van der Meyden, id. 2de kl., (323; W. H. Van Ommeren, idem lste kl., (372; J. W. Van Moock, ontv. der dir. bel. en acc. (1245; C. De Beer, comm. bij de adm. van het grootboek der nat. schuld te Amsterdam, (1300; N. J. Van Hattem, idem, (1300; H. T. Schuit, wed. van R. Z. Schortinghuis, in leven ontv. der in- en uitg. rechten eu acc., (323; L. A. De Graaf, wed. van J. D. De Wit, in leven visiteur der in- en uitg. rechten en acc., (118; J. C. Westra, postbode, (136; J. J. Schrempft, comm. 1st© kl. bij 's rijks bel., (695; H. Z., R. J., G., A. en J. Jansen, nagelaten minder jarige kinderen van R. Dijkmam, wed. van D. Jansen, onder voogdij van A. J. Jansen, in leven comm. bij 's rijks belast., (84; Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, minister van finan ciën, (2005. In de zitting van den gemeenteraad te D o r d- recht is gisteren aangenomen het voorstel van burg. en weth. tot wijziging van het regle ment van het burgerlijk armbestuur, in dien zin, dat daaruit de verplichting gelicht wordt voor de bedeelden om hunne kinderen op de stads-armen- scholen onderwijs te doen genieten. Ook het artikel nopens de verplichte vaccinatie der kin deren van bedeelden is uit het reglement ge schrapt. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 64°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 61°, te 10 uren 58°, Vrijdag 's morgens te 5 uren 56°, N. W., te 8 uren 59°, 's namiddags te 12 uren 63°, te 4 uren 60°. KOLONIËN. PARAMARIBO, 4 Augustus. Alhier is afgekondigd de verordening van 18 Juli 1868, waarbij voorloopig wordt vastgesteld de koloniale huishoudelijke begrooting voor het dienstjaar 1869. De totaalcijfers zijn als volgt: Algemeen bestuur en koloniale staten (84,593.95; justitie en politie 225,603; admi nistratie van financiën (69,550; onbeheerde boedels en weezen 42,504eeredienst en on derwijs (90,400; plaatselijke kosten (148,384.35; bouw-departement (101,375; koloniale vaartui gen en loodswezen (142,689pensioenen, wacht gelden, toelagen en onderstanden (116,72*i kosten tot uitoefening van het staatstoezr. memorie; onvoorziene uitgaven 135.000. Tot (1,156,826.70. Hierbij is gevoegd de raming der midi; en inkomsten voor de kolonie Suriname, die; jaar 1869, als volgt A. Directe en indirecte belastingen 558,i B. Inkomsten van onderspheiden aard: (152,5 C. Teruggave uit 's rijks schatkist der i ten tot uitoefening van het staatstoezicht, i morie. D. Bijdrage uit 's rijks schatkistbijdt uit 's rijks schatkist tot aanvulling der kok ale middelen 445,250.086. Totaal (1,156,823 De geheele begrootings-verordening werd» genomen met 10 tegen 2 stemmen, die van de: ren De Mesquita en Cola9o Belmonte, die vo hunne afkeuring hebben gemotiveerd de eer op grond dat de kosten, uit de emanci;; voortvloeiende, ten laste der Nederl. schr zijn gebracht, en de heer Cola9a Belmo: niet slechts op de gronden van den vor. spreker, maar bovendien omdat hij van: gevoelen wil doen blijken, dat zóo lang Ne lands staatsbeleid over de kolonie blijft als thans is, zóo lang Nederland zijne verplict gen jegens de kolonie onvervuld laat en haar niet evenveel doet als voor Java, begrooting door hem zal worden afgestemd Berichten uit Hongkong dd. 30 Apr. melden, dat op dien dag het schip//Marie I rese," met 250 immigranten (247 mannen vrouwen) naar hier is vertrokken. BUITENLAND. Duitschland. De beroemde schrijfster C lotte Birch-Pfeiffer is den 24sten Augustus namiddags te halftwee ten gevolge van e zenuwberoerte overleden. Zij had den ouder: van 68 jaren bereikt. Oostenrijk. De //Oest. Corr." maakt i ding van een gerucht, volgens hetwelk de k en misschien ook de keizerin binnen kort licie zullen bezoeken. Frankrijk. De minister van openbaar on: wijs, de heer Duruy, heeft eene verordec uitgevaardigd, krachtens welke de jonge vaignac en diens vriend Genet weder tot lyceum Charlemagne zullen worden toegels'. Gelijk men zich herinnert, werd laatstgenoe: wegens zijne toejuiching van den jongen I vaignac, toen deze weigerde den hem te kenden prijs te ontvangen, van het 'lyce verbannen, waarop Oavaignac vrijwillig t ontslag nam. Het is overigens nog onbeke: of Cavaignac naar het lyceum zal terugkee; Naar het schijnt, is hij voornemens zijne stuc in eene bijzondere inrichting van onderwijs vo te zetten. Henri Rochefort, wiens naam thans aller lippen zweeft, is geboren in 1830, en zoon van den markies de Rochefort^—'Lu; Hij is groot en slank van gestalte, heeft lef; dige oogen, een hoog voorhoofd en draagt kif zwarte knevels. Hij is vriendelijk tegenoi zijne collega's zonder de minste aanmatig1- zijn moed grenst aan het vermetele, maar is, helaas! een speler. Dit is misschien r eenige fout, en daardoor is het te verkla: dat hem van de vijftien tot twintig duk franken, die wekelijks elk nummer der //Lanter, opbrengt, nauwelijks iets overblijft. In 1- was hij ambtenaar bij den prefect der Se Hau8smannin 1863 inspecteur der echo, kunsten, een post, dien hij verliet, om bij //Charivari" en later bij den //Nain Jaune"5 mede-redacteur op te treden. Aan het laat blad bleef hij tot 1865 werkzaam, toen hij1 aan den //Figaro" verbond en door een bert over een klein blijspel, dat voor het'bol Fontainebleau gegeven werd, ieders aandtf tot zich trok. Nadat hij later korten tijd

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2