Zr. Ms. ramschip //de Buffel", welke bodem den 22sten dezer, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. A. H. Hugenholtz, was naar zee vertrokken, met bestemming naar Birken head (Engeland), is in den namiddag van den 25sten dezer te Falmouth aangekomen. Aan boord was alles wel. De luiteaant ter zee der 2de klasse P. F. baron Van Heerdt wordt met den löden Sep tember aanstaande eervol ontheven van de be trekking van adjudant van den directeur en komtnandant der marine te Ylissingen en op non activiteit gebracht. De luitenant ter zee der 2de klasse P. Hey- ning wordt met den lsten September aanstaande geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip //Djambi", en met den 6den dier maand de luitenant ter zee der 2de klasse Jhr. P. J. Vegelin van Claer- bergen op Zr. Ms. raderstoomschip //de Valk". De Staats-Courant van den 26sten dezer bevat de verslagen der commissiën in 1868 be last met het afnemen der examens van leerling- apotheker. Z. M. heeft aan Evert Kyvekamp, voor den dienst aangewezen loteliug van de lichting der nationale militie van dit jaar uit de ge meente Hengelo, ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd verleend. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda Dr. C. A. Tebbenlioff, te Rotterdam. In de maand Nov. a. s. zullen, naar men verneemt, onder praesidium van den luitenant- generaal Engelbregt de vereischte examina te 's-Hage aanvangen voor onderofficieren der ver schillende wapenen, dingende naar den rang van 2den luitenant. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag de3 namiddags te 5 uren 63°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 55a, te 10 uren 63°. Woensdag 's morgens te 5 uren 51°, W., te 8 uren 55°, 's namiddags te 12 uren 67°, te 4 uren 65°. BUI TEN LAND. Duitschland. Een der Pruisische geweste lijke dagbladen behelst in een brief uit de hoofdstad de volgende redeneering, waarop wij de aandacht vestigen, niet zoozeer, omdat zij, naar men zegt, een officieus karakter heeft, maar omdat zij werkelijk, naar het ons voor komt, de meening uitdrukt, die men op het standpunt van Pruisen moet zijn toegedaan. //Indien in 1S66 het Europeesch evenwicht werd verbroken, zou dit slechts kunnen zijn geschied, omdat Pruisen machtiger werd indien Frank rijk het wilde herstellen, zou dit slechts kunnen geschieden ten koste van Pruisen. Intusschen is, wanneer men zich stelt op het standpunt van Pruisen en van Duitschland, het evenwicht volstrekt niet gestoord. Duitschland heeft slechts de stelling ingenomen, welke het behoeft om het overwicht van Frankrijk te keeren en elke poging, om in dien staat van zaken verande ring to brengen, moet in Pruisen zijn krach- tigsten bestrijder vinden." //Eene vereeuigiug van België en de Neder landen met Frankrijk, in welken vorm dan ook, zou door Pruisen niet kunnen worden gedoogd, liet waarachtig Europeesch evenwicht zoo door zulk eene vereeniging op de noodlottigste wijze worden verbroken en geene natie, zelfs Oosten rijk en het vredelievende Engeland niet, zou dit rustig kunnen aanzien. Oostenrijk zou partij moeten kiezen voor of tegen Duitschland en wanneer de heer Von Beust zijne tegenwoor dige houding bleef bewaren, zou Pruisen, het koste wat het wil, zich moeten verstaan met Rusland." Den 19den Augustus werd vau Mül- heim a. d. Ruhr bericht: Tegen 11 uren is het kruitmagazijn van de mijn Altsteden, met on geveer 30 centenaars kruit gevuld, in de lucht gesprongen. Dit magazijn ligt ongeveer 250 pas van deze mijn, even ver van de Ruhr en omstreeks 150 pas van den spoorweg Bergen- Marken. Twee koeien in een aangrenzende weide werden gekwetst. Anders zijn er slechts geringe schaden, maar in een groot aantal, tien minu ten in den omtrek veroorzaakt. De oorzaak is niet bekend. Oostenrijk. De Czechiscbe partij heeft aan den landmaarschalk eene verklaring doen toe komen, waarin zij zegt geen gevolg te kun nen geven aan de oproeping voor den landdag; vervolgens worden in tien punten de beschou wingen gerecapituleerd, welke de Czechische bla den over de onwettigheid van den landdag heb ben openbaar gemaakt. Aan het slot van het stuk wordt de landmaarschalk verzocht deze verklaring der partij ter kennis van den keizer en de leden van den landdag te brengen. Frankrijk. De tijding van den dood van generaal Dulce te Parijs wordt tegengesproken. De tabak is eene der voornaamste inkom sten van den staat. Het cijfer der jaarlijksche consumtie is echter niet algemeen bekend. De volgende statistieke opgave geeft er een denk beeld van ln het begin van 1868 waren er in de entrepots van den staat 12S,209,000 pond tabak, eene waarde vertegenwoordigende van 123,209,000 franken. Het bedrag van het voordeel, dat de staat er van heeft, was in 1867 ruim 177 millioen franken. In het departement der Seine wordt jaarlijks 3,099,000 pond tabak verbruikt. De regeering heeft uit Britsch Indië per telegram een bericht ontvangen van den heer Janssen, derwaarts gezonden om er de volledige zonsverduistering waar te nemen. Het telegram is gedagteekend 18 dezer en luidt al dus: //De eklips is nabij Protaberanas waarge nomen; het spectrum was zeer opmerkelijk en leverde onverwachte verschijnselen op; de rood kleurige vlammen aan. den omtrek der maan zijn bevonden van gasachtigen aard te zijn." Te Grenoble was bij de onthulling van een ter eere van Napoleon I opgericht stand beeld het senaatslid Larabit door den keizer met het houden der gelegenheidsrede belast. Deze heeft weder zeer vredelievende woorden gesproken. Na te hebben doen uitkomen, dat het tweede keizerrijk veel liberalere staatkun dige beginselen huldigde, dan het eerste, zeide de heer Larabit: //Laat ons ook verder ons vertrouwen stellen op de wijsheid en de veer kracht van den souverein! Hij regeert en be stuurt reeds negentien jaren lang met een uit stekend beleid. Eischten de omstandigheden, dat er een oorlog gevoerd werd, dan is dit met kracht door hem gedaan, maar waar er sprake was van het sluiten van vrede, gaf hij steeds bewijzen van groote gematigdheid. Europa zou in lichtelaaie vlam staan, indien hij het niet wist te weerhouden en zich zeiven niet te be- heerschen wist. De keizer bemint den vrede en wil dien. Dit getuigden ook de woorden, die hij dezer dagen nog te Troyes sprak." Engeland. In het St.-James Theatre hebben de acteurs Zondag-avond, nadat de eerste acte van //Richard III" was afgespeeld, geweigerd verderop te treden, en wel op grond dat zij geene betaling ontvingen van achterstallige gage. De regisseur kondigde dan ook aan, dat de voorstelling niet kon doorgaan, hetgeen onder het publiek eene zoodanige opschudding teweegbracht, dat de zaal door middel der politie moest ontruimd worden. De voorloopige berichten omtrent de uit komst van den tarweoogst in Engeland luiden alle gunstig, sommige zelfs ongemeen gunstig. De Times" vreest dat er in eenige van die berichten overdrijving is, dat Engeland gedu rende de volgende twaalf maanden wel niet zoo veel buitenlandsch graan zal behoeven als door gaans, maar toch nog zes of zeven millioen quarters tarwe voor zijne consumtie zal moeten invoeren, en dat het dien toevoer wellicht niet vai geheel zoo goedkoop, als eenige maanden gele- ita den verwacht werd, zal kunnen krijgen. Zoo ije verklaart hij het feit dat de prijs der tarwe je aan de Londensche markt sedert eenigen tijd oc rijst. I Omtrent de brand van Northumberland- da: House wordt het volgende gemeld Woensdag avond te tien uren bemerkte men in de buurt van Northumberland-House te Lon- iel den, een reuk van brand. Eerst een uur later pi ontdekte men, dat het vuur schuilde in een der De: vleugels van het paleis. Kwartier voor twaalven w sloegen de vlammen uit het dak. De hertogen de hertogin waren op hun kasteel van Almurck in hunne residentie te Londen bevond zich een cli huisbewaarder. Men zegt, dat werkvolk 's mid- nj dags in de zaal geweest was, waar de brand uitbrak. Die zaal was de balzaal, tevens versierd \ti met een aantal prachtige schilderijen en verdere kostbaarheden, waaronder eene vaas van Sèvre et porcelein, drie voet hoog en 10,000 waard, die een geschenk was van Karei X bij zijne kroning aan den toenmaligen Engelschen gezant in: te Parijs, den hertog van Northumberland. Dat ve kostbare stuk is met vele schilderijen enz. geheel e vernield. Gelukkig heeft men het vuur kunnen to bepalen tot den vleugel van het gebouw, waar het was uitgebroken, doch de balzaal is geheel P' uitgebrand en slechts weinig is gered. Vier ja- ren geleden was het laatste feest door den her- oi tog van Northumberland in die zaal gegeven, De schade wordt berekend op 30,000. Italië. Als een bewijs van de stemming van 8- het volk in Napels tegen de regeering kan het volgende dienen pc Te Resina zamelden twee priesters volgens Ij gewoonte gelden in voor de ophanden zijnde P' feestelijkheid ter eere der heilige maagd. Deze gewoonte dateert van de oudste tijden. Het geld dient tot versiering van een groot madon- f°l nabeeld, dat den 15den Augustus door de stra- Dl ten van Resina wordt rondgedragen. Deze col- F lecte wordt op plechtige wijze door twee pries- ;(l' ters waargenomen met een trompetter voorop [e Zondags ging alles goed. 's Maandags werden F de twee priesters gevangen genomen, hetgeeü r een volksoploop ten gevolge had. Het huis vau F den syndaco, wien men de gevangenneming toe- schreef, werd omsingeld en het volk smeet de fl glazen in. Hierop begaf de menigte zich naar j'1, de kazerne der carabinieri (gendarmes). Vier ïri van deze verlieten de kazerne, om een brand te blusschen aangestoken om hen te verbranden: zij schoten op het volk en kwetsten eenige personen. De nationale garde weigerde uit te trekken, doch de kapitein wilde zijn plicht ver- de vullen, vlugtte door een venster en begaf ziel) naar Torre del Greco, om de politie te waar- tui schuwen. Deze ging naar Resina, terwijl troe- de pen uit Portici aanrukten. Het volk werd uit- id: eengedreven en de carabinieri, na een beleg ge van anderhalf uur, ontzet. 150 personen werdeD mi gearresteerd. De heer Rudini heeft de nationale garde ontbonden. r Spanje. Het gerucht bevestigt zich, dat er een nieuw ministerie zal worden benoemd, eu I- het tegenwoordige kabinet Gonzales Bravo za! worden vervangen door een bewind, uit de libe- ka rale unie en de liberalen der gematigde partij 18 gekozen. De leden hiervan zullen zijn generaal 2 Concha, Alonzo Martinez en Bahamonde; zij zullen waarschijnlijk eerst na den terugkeer van de koningin in Madrid hunne portefeuille* 1 aanvaarden. De koningin hoopt hierdoor de ge- Cl moederen tot rust te brengen. Het nieuwe ifli 1 nisterie zou de verbannen generaals en den her- të! tog van Montpensier terugroepen, eene algemeen* 1 amnestie uitvaardigen, de kamers ontbinden, een 1 voorstel van vrije verkiezingen doen, de dag- |5 bladen trachten te winnen, en op allerlei wijzen I de algemeene opmerkzaamheid van eene revolutie afleiden. Mocht dit plan niet de vereischte rust 14 teweegbrengen, zoo zou de koningin tot belang rijker maatregelen overgaan, en ten behoeve

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2