A°. Donderdag 27 Augustus. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 26 Augustus. De directie van den Hollandschen IJzeren Spoorweg heeft, volgens achterstaande adver tentie, besloten, om Donderdag 3 September een tweeden pleiziertrein, uit de 2de en 3de klasse samengesteld, van Rotterdam naar den Helder te doen loopen. De eerste pleiziertrein heeft 1100 personen vervoerd. Eene commissie van rijksambtenaren, waaruit de vijf directiën waren vertegenwoordigd, heeft Donderdag jl. eene audiëntie gehad bij den mi nister van financiën en hem een adres, onder teekend door 2267 kommiezen, aangeboden van den volgenden inhoud: Exc., als afgevaardigden van het korps rijks- kommiezen in Nederland hebben wij de eer Uwe Exc. een adres aan te bieden, waarin de bescheidene, maar krachtige bede tot Uwe Exc. wordt gericht, om eene herziening der wet op de pensioenen, in dien zin, dat onze weduwen en weezen weder, als vroeger, daarin worden opgenomen. Door de hooge prijzen van alle levensbehoeften, duurte der woningen, vermin dering in stede van vermeerdering onzer in komsten door het Kon. besluit van 1865, is het ons onmogelijk contribuabelen in eenig fonds voor onze betrekkingen te worden, ook niet in het fonds opengesteld bij Kon. besluit van 15 Mei 11. voor rijksambtenaren. Wij hebben geen recht pensioen voor onze vrouwen te vra gen, doch de staat eischt van ons eene druk kende, bijna altijd durende storting voor ons eigen pensioendie gelden, welke wij op de be hoeften van ons huisgezin moeten uitzuinigen, vloeien in eene kas, die zoo rijk is, dat de re geering zelve erkend heeft, dat zij na 1886 ha ren ambtenaren met het vruchtgebruik dier kas zal kunnen pensioneeren. Uwe Exc. zal met ons gevoelen, hoe hard het dus is, dat wij aldus moeten zorgen voor het nageslacht, terwijl wij bijna bezwijken onder de zorgen voor het eigen gezin, door het ons karig toegedeelde salaris. //Herziening eener wet die sedert 22 jaren met looden arm drukt op al wat burgerlijk amb tenaar is, is de bede in dit adres door meer dan 2000 kommiezen uitgesproken. Doch niet alleen wij, Exc., maar duizenden burgerlijke ambtenaren, vaders van huisgezinnen, hebben hunne hoop ia deze op Uwe Exc. gevestigd. Mogen wij in Uwe Exc. den man gevonden hebben, die de rech ten voor wees en weduwen in 's lands verga derzaal verdedigen zal, dan zal niet alleen in onze harten, maar ook in die van het nageslacht een eerezuil van liefde en dankbaarheid voor Uwe Exc. worden opgericht en zal er een einde komen aan een toestand, die 's lands dienaren verplicht voor de nagelaten betrekkingen hun ner overleden collega's te moeten bedelen." De minister gaf in antwoord op deze toe spraak te kennen, dat hij, diep doordrongen van de noodzakelijkheid, om het lot van den minderen ambtenaar te verbeteren, voor zoo veel hem zelf betrof niets onbeproefd zou laten, om daartoe te geraken. Gdurende de jaren 1864, 1865 en 1866 zijn hier te lande op de verschillende postkantoren niet aan hun adres kunnen bezorgd worden 106,397, 103,620 en 109,486 brieven. Hieronder bevonden zich 718, 758 en 803 brieven, die na opening bleken geldswaarde te bevatten: aan specie, bank- en muntbiljetten en coupons: in 1864: 537.15, in 1865: 672.39, en in 1866: ƒ1,026.395; aan wissels in die drie jaren: ƒ29,324.25, ƒ17,566.995 en ƒ22,513.165. Naar men verneemt, zal Z. K. H. prins Alexander Vrijdag den 28sten dezer des mid dags te 3 uren een bezoek brengen aan de koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. Van Kempen te Voorschoten. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage is verworpen met 15 tegen 10 stemmen het voorstel van burg. en weth. tot het nemen eerer proef met het stelsel Lieruur tot afvoer van foecale stoffen. Van het aldaar in garnizoen liggende regiment veld-art. is gisterenochtend de 7de kompagnie, onder kommando van den kapitein graaf Van Limburg Stirum, naar het kamp te Milligen vertrokken. De muziek van het reg. huzaren deed de genoemde kompagnie een eind- weegs uitgeleide. De N. Rott. Courant waarschuwt het pu bliek tegen eenige vreemdelingen, die zich te Rotterdam ophouden en trachten horloges te verkoopen, die zij wel niet bepaald zeggen dat gouden of zilveren zijn, maar die zij toch als zoodanig willen doen doorgaan, terwijl de zoogenaamde gouden horloges niets anders zijn dan zeer bedrieglijk vergulde zilveren en de zoogenaamde zilveren uit compositie of zooge naamd Berlijnsch zilver zijn samengesteld. Ten bewijze van de vruchtbaarheid van dit jaargetijde ten opzichte van de aardappelen, meldt men, dat in den tuin van den heer O., te Hil- legersberg, zijn gerooid van een stoel 110, van een ander 130, en van een derde 134 eet bare aardappelen. In een paar Geldersche gemeenten heeft de verkoop van aardappelen op eigenaardige wijze plaats. Zoo bestaat er in elk der drie dorpen van de gemeente Ha a f t e n eeüeaardap- pelbeurs, met een schout aan 't hoofd, die als zoodanig door de aardappelbeurs wordt aange steld en die tevens als meter fungeert. Volgens aangenomen bepaling nu, mogen voor 1 October geene aardappelen buiten de beurs verkocht worden. In 1867 werden per beurs ruim 20,000 mudden aardappelen verkocht en naar Holland verscheept. De schout-meter ontvangt 1 cent per mud. Gisteren is na eeue ongesteldheid van vier weken te Oosterbeek overleden Mr. J. Van Lennep. Uit Zuid land wordt van 23 Augustus ge meld: Hedennaraiddag omstreeks te 5 uren sloeg de bliksem in de woning van B. Langendoen, on der de gemeente Oudenhoorn. Door de schuur ingegaan zijnde, baande hij zich een weg door den muur der slaapkamer, verbrijzelde daar een bureau, wierp tafel, kachel en andere meubel stukken omver en verdween vervolgens door den schoorsteen, dien hij van den brandgevel los rukte en gedeeltelijk door het dak slingerde. Als eene merkwaardigheid kunnen wij nog mel den, dat de ballon eener lamp door den schok met zooveel kracht tegen de deuren van een daartegen overstaand kabinet geworpen werd, dat daarin honderden stukjes glas als zoovele diamanten schitteren. Ofschoon men eene sterke brandlucht gewaar werd en de alarmklok al spoe dig klepte, bleef men toch van verdere onheilen gelukkig verschoond. Uit Vorden wordt gemeld: Dat ook in deze gemeente het geloof aan spoken nog niet geheel is uitgewischt, kan uit het volgende blij ken Een schoenmaker, nog laat op zijn akker achter de pastorie bij bet dorp met veldarbeid bezig, ziet met schrik op eens een spook in zijne nabijheidonmiddellijk zet hij het op een loopen naar het dorp en deelt daar zijne ontmoeting mede aan den rijksveldwachter K.; deze met een buurman, dien hij wist dat ook geen kraam kind was, ging nu, met mestvorken gewapend, onder geleide van den schoenmaker, naar de aangeduide plaats. In het gezicht van het spook gekomen, zonk echter alle drie het hart in de schoenenzij deden met opgespalkte oogen nu eenige schreden voor- dan weder achterwaarts, doch durfden het monster, dat hen scheen uit te tarten, niet te naderen. Na een kwart uurs be raad gaat Jan de schoenmaker, op last van den rijksveldwachter terug naar het dorp om eene lantaarn te halen, waarna de drie helden het eindelijk, doch zeker niet zonder huivering, waag den het spook behoedzaam te naderen. Tot hunne groote verbazing bleek het nu een vogelverschrik ker te zijn, door Jan den schoenmaker zeiven voor eenigen tijd daar geplaatst en herkenbaar aan een in 't oog springend vest, vroeger door hem zeiven gedragen. Een treurig ongeval heeft te Wadenoyen, nabij Tiel plaats gehad. Bij den landbouwer Y. waren de arbeiders bezig koren te lossen in een hooiberg. Toen de wagen ledig was, wilde de arbeider, die in den hooiberg was, de meid de hand reiken, om zoodoende van den kant in den hooiberg te komende spar echter, waaraan de arbeider zich vasthield, brak, en beiden stortten van eene hoogte van omstreeks 40 voet naar beneden, met het ongelukkig gevolg, dat zij op den ledigen wagen te recht kwamen. De meid is nog des avonds overleden, en de arbeider ver keert in zorgvolle omstandigheden. Het verslag voorkomende in de Staats courant omtrent de vooruitzichten nopens den oogst in Drente, noemt als gunstig uitge vallen de rogge, het koren en het hooi, eerste snede. Daarentegen was de oogst niet bevredi gend wat betrof de zand- en veenboekweit, haver, gerst, aardappelen, peul- en wortelgewassen en vooral de tweede snede hooi. Appelen kwamen er veel; peren weinig.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1