COMMISSIONAIR De telegraaf brengt ons het bericht dat graaf Yon Bismarck op zijn land Yarzin giste ren van het paard gevallen is. Hij heeft zich voegt zij hierbij, niet verwond, maar is thans pijnlijk in al zijne ledematen. De tijding is dus niet verontrustenden het is dus niet waarschijnlijk, dat ten tweede male een eerste staatsman van Europa, door den val van zijn paard zijn leven moet boeten, en dat ten tweede male Frankrijk op die wijze van zijn grootsten tegenstander wordt verlost. Oostenrijk. Zaterdag zijn de provinciale land dagen door de opperlandroaarschalken geopend, In den Boheemschen landdag verschenen 122 afgevaardigden; maar de Czechen waren afwezig gebleven, en zullen dus op deze wijze van bunne ontevredenheid over de regeering blijk geven. In den Moravischen landdag waren de aarts bisschop van Olmutz, de bisschop van Brunn en de federalisten afwezig. De bijeenkomst der Honveds, de vrijwilliger- korpsen, te Pesth is tamelijk rustig afgeloopen. Hoewel deze korpsen door de nieuwe wet op de legerorganisatie, die aan Hongarije een zelf standig leger waarborgt, vrij overbodig zijn ge worden, wil de radicale oppositie-partij in Hon garije niets van eene ontbinding hiervan weten. Sinds 184:8 zijn zij hare steun geweest, entoen de generaal Klapka onlangs de opheffing van deze Honveds-vereeni gingen voorstelde, werd hij op de smadelijkste wijze beleedigd. Yrijdag-avond had eene sterke aardbeving te Jasszereny plaats. Ook te Pesth zijn eenige schokken waargenomen. Zwitserland. De bondsraad heef eene circu laire uitgevaardigd betreffende de wenschelijk- heid, om over eene uitbreiding der conventie van den 22sten Augustus 1864: te beraadsla gen. De officieele Buud behelst ten dien aan zien de volgende mededeeling: De overeenkomst van 1864 tot verzachting van het lot der in den oorlog gekwetste solda ten is, nadat onlangs ook do pauselijke regee ring tot haar is toegetreden, door alle Europee- sche staten aangenomen. Thans is er sprake van eene herziening dier conventie. Het eerste voorstel is aan den bondsraad gedaan door de Italiaansche regeering, die behalve andere ver beteringen inzonderheid de uitbreiding der aan genomen beginselen ook tot den oorlog ter zee verlangde. Andere regeeringen verklaarden zich in soortgelijken geest, en eene bij gelegenheid der Parijsche tentoonstelling gehouden confe rentie der hulpcomité's stelde eene veel omvat tende herziening voor, en deed door het inter nationale comité te G-enève den wensch aan den bondsraad te kennen geven,' dat deze het initiatief daartoe mocht nemen. Bij voorloopige gesprekken over dit onderwerp met de verte genwoordigers der staten, die aan de overeenkomst hebben deel genomen, erlangde de bondsraad de overtuiging, dat er althans ten aanzien van sommige punten, zooals de uitbreiding der con ventie tot den oorlog ter zee, gezindheid tot het maken van nieuwe of ruimere bepalingen bestond. Dientengevolge heeft de bondsraad, na met de regeering van Genève in overleg te zijn getreden, al de Europesche regeeringen uitgenoodigd, om afgevaardigden te benoemen, welke zich den 5den October van dit jaar ter verdere behandeling van het onderwerp te Ge nève zouden vereenigen. Hij heeft den gene raal Dufour, president der vorige conferentie, verzocht, ook deze nieuwe conferentie te openen; terwijl het Zwitsersche departement van oorlog uitgenoodigd is, voorstellen te doen omtrent de benoeming van Zwitsersche gevolmachtigden en hunne instructie. Frankrijk. De //Constitutionnel" bevat een artikel, geteekend Baudrillart, waarin geconsta teerd wordt, dat de woorden door den keizer te Troyes gesproken, vrucht beginnen te dragen. Be vrede zegepraalt, het vertrouwen herstelt zich, het oogenblik is voor de kapitalen gekomen, om de onzekerheid vaarwel te zeggeD, en weder on dernemingen te durven op touw zetten. De kwade tijden zijn voorbij. De vervolgingen tegen de dagbladen nemen geen einde, en door repressieve maatregelen maakt de regeering goed, wat de nieuwe druk perswet aan preventieve maatregelen te kort komt. Terwijl deze wet meer vrijheid geeft, om dag bladen op te richten, zijn de vervolgingen ook des te talrijker. Een blad geeft de volgende sta tistiek over de derde week der maand Augustus de //Liberal do Seine et Oise" en de //Réveil" veroordeeld; de //Electeur" vervolgd; de //Lan- terne" in beslag genomende //Cloche'' van TJlbach en de //Foire aux idéés" van Arnauld in de kiosques (de openbare verkoopplaatsen in Parijs) verboden. Daarenboven is aan den //In- dépendant du Lot" reeds voor zijne verschijning de machtiging geweigerd om zijne exemplaren op den openbaren weg te verkoopen, en wel alleen omdat dit blad den prefect niet aange naam is. Engeland. De spoorwegramp, die Donderdag is voorgevallen op de lijn van Chester naar Holyhead is eene der vreeselijkste, die ooit in Engeland heeft plaats gehad. De exprestrein voor Ierland is wegens zijne snelheid bekend, en deze snelheid heeft niet weinig tot het ver zwaren van de ramp toegebracht; want bij eene minder groote vaart zou de trein allicht de zich op zijne baan bevindende goederenwagens, die van een vorigen trein waren losgeraakt, voor zich hebben kunnen uitdrijven. Nu echter wer den zij verbrijzeld de vaten petroleum, waar mede een hunner geladen was, kwamen voor eeu gedeelte op de locomotief neder, en spoedig stonden de drie eerste wagens van den expres- trein in brand. Zoo snel nam de verwoesting toe, dat men geen tijd gehad heeft, een der portieren te openen, zoodat de personen door de vensters zich een uitweg moesten banen. Dit is echter slechts aan enkelen gelukt. Hoe velen omgekomen zijn, zal wellicht nooit be kend worden, doch drieentwintig geheel onken bare lijken zijn uit de asch opgedolven; men heeft een horloge gevonden met een opschrift, waaruit blijkt, dat het aan lord Farnham heeft toebehoord. Tot nu toe is voor het overige niets bekend geworden, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, wie de omgekomen perso nen geweest zijn. Rusland. De waarborg voor den aanleg van de spoorweglijn van Tambow naar Saratow is door de stenden van het gouvernement Sara- kow verleend. Zaterdag werd de inschrijving geopend voor den aanleg der lijn Tambow-Koslow. Blijkens eene officieele statistiek is de uitvoer handel naar Europa in de jongste elf jaren ver dubbeld. Reeds meermalen werd er geschreven over de gestrengheid, waarmede in de Poolsche pro vinciën het algemeen gebruik van de Russische taal wordt ingevoerd. Zoo schrijft eene Duitsche gouvernante uit Wilna, inLithauen, ongeveer het volgende aan een dagblad." Het veel besprokene verbod om Foolsch te spreken, wordt zelfs in het huiselijke verkeer gehandhaafd; de daarmede ge paard gaande repressieve maatregelen zijn af schuwelijk. Allen, die iemand bij de politie als schuldig kunnen aangeven, ontvangen eene pre mie en zoo is het natuurlijk, dat hiervan een be roep gemaakt wordt, en dagelijks voor eene belang rijke som boeten in de staatskas vloeien; een enkele man moest op een dag 400 zilveren roe bels betalen. Wanneer men driemalen het ver bod heeft overtreden, wordt men uit de stad gebannen. Er heerscht, voegt die dame er bij, in de zoo schoone stad, en in de gansche om trek, eene ware kerkhofsrust, eene akelige som bere stemming. Al het publieke leven heeft opgehouden; theaters en concertzalen zijn gesloten; ieder bepaalt zich tot zijn familiekring. Dat de dames geene zwarte kleederen mogen dragen is bekend. Nu zijn echter ook de grijze verboden. De schrijfster van den brief, die uit Konings bergen een grij3 zijden japon meegebracht had, liep gevaar om als revolutiemaakster opgepakt te worden! GEMENGDE BERICHTEN. Eenige dagen geleden begaf zich. een gezel schap van 40 personen, samengesteld uit jon gens en meisjes, in negen rijtuigen, met vaan del en muziek, naar het boschachtig gebergte, overdekt met holle wegen, tot op een uur af- stands van Yerchetz, in Hongarije, om er eene danspartij te houden. Tot vier uren des namid dags vermaakte het gezelschap zich voortreffelijk, doch welhaast zag men een onweer opkomen, hetwelk onderscheidene personen deed besluiten in drie rijtuigen terug te keeren; de andere bleven doordansen; doch plotseling barstte het onweder los in een wolk, welke boven hunne hoofden losbrak en die al de holle wegen in groote stroomen veranderde. Ongelukkig gleden de rijtuigen van steile hellingen in de vallei; alstoen konden zij niet meer terugkeeren en werden in den hollen weg der vallei over elkan der geworpen. De rijtuigen werden verbrijzeld, al de personen vielen onder de paarden en zij werden door het water medegesleept. Vier da mes hebben bij dit ongeluk het leven verloren en vier mannen zijn doodelijk gekwetst geworden. TELEGRAMMEN. Parijs, 24 Aug. Men verzekert, dat de ge neraal Dulce op de Canarische eilanden is over leden. De //France" zegt, dat de gezant van Tunis aan den markies De Moustier de verze kering heeft gegeven, dat de Bey vast besloten heeft zijne verplichtingen na te komen. Southampton, 25 Aug. De Herman heeft 11,437 doll, aangebracht, benevens berichten van New-York, loopende tot 13 Aug. De wet geving van Alabama is tot 1 November ver daagd. Die van Nieuw Schotland heeft eene resolutie aangenomen, waarbij hevig geprotes teerd wordt tegen eene confederatie met Canada. De West-Indische mailboot Neva is te Ply mouth en de Palmyra van New-York te Queen- stown aangekomen. Yarzin, 25 Aug. Graaf Yon Bismarck heeft den nacht zonder pijn doorgebracht en het bed verlaten. Hij bevindt zich wel, behoudens eenige pijn in de spieren. De geneesheeren bevestigen, dat geene in- of uitwendige organen zijn ge kwetst. 's-Grayenhage, 25 Augustus. Z. M. de Ko ning heeft aan den minister De Waal een ver lof van vier weken verleend, tot herstel van zijne gezondheid. ADVERTENT1EN. Ambachtsschool en Burgeravondschool yan het genootschap MATHESIS SCIENTIARUI GENIÏRIX. De Inschrijving van nieuwe leerlingen zal, in de Hoogere Burgerschool op de Pieters kerkgracht, voortgezet worden op YRIJ DAG en ZATERDAG a. s. des avonds te zeven uren. Namens het Bestuur, J. A. YAN DIJK, Waarnd. Secretaris. Leiden, 25 Aug. 1868. Iemand van middelbare jaren, sedert lang in eene voorname zaak in koloniale waren als be diende werkzaam, zag zich gaarne in eene andere betrekking als of iets dergelijks geplaatst. Bewijzen van goed zedelijk gedrag en bekwaamheid is hij bereid overteleggen. Reflecterenden adresseren zich, on der letter IJ. aan het bureau Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3