Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indie zijn o. a. de volgende beschikkingen ge nomen Civiel departement. BenoemdTot assistent resident voor de politie te Soerabaya de ambt. B. C. Nolthenius; tot zoutverk.-pakhuism. te Samarang C. Boerstot lid der wees- en boe delkamer te Samarang de ambt. H. Idzarditot adsp.-ingenieurs bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken, de ambtenaren voor den burg. dienst in Ned. Indië A. J. Crommelin en J. J. Brevet; tot leeraar in de scheikunde en natuurl. historie aan het gymn. Willem III te Batavia de ambt. voor den burgerl. dienst in Ned. Indië Dr. C. De Gavere, laatstelijk leeraar aan de landhuishoudkundige school te Gronin gen; tot pakhuism. te Panaroekan (Bezoekie) de ambtenaar op wachtg. G. A. Burgemeestre. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den inspecteur van financiën Mr. F. Th. Pahud aan den hoofding., chef der afd. mijnwezen, R. Everwijn en aan den ambt. ter besch. bij de land. ink. en cult. J. Spanjaard. OntslagenOp hun verzoek, eervol, als advoc. en proc. bij het hoog-gerechtshof van Ned. Indië Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven en als buitengewoon subst.-grift', bij den landraad te Indramayoe (Cheribon) W. A. Servatius. Machtiging verleend: Tot het uitreiken aan deD partic. geneesh. J. De Clercq Zubli van eene akte van toelating tot de uitoef, der genees- en beelk. praktijk ter hoofdpl. Buitenzorg; aan den geneesh. J. K. Van Haastert van eene akte van toelating tot de uitoefening der genees- en heelk. praktijk in de afd. Buitenzorg (Batavia), met bepaling dat hij op het gez.-établ. te Gadok zal verblijf houden. Goedgekeurd dat door den landraad te In dramayoe (Cheribon) is benoemdtot buiten gewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande, Jhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Al- tenstadt. Militair departement. Benoemd: Tot adjud. bij het 10de bat. infant, de eerste luit. A. Ver- speijck, van het 9de bat. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor bij het garnizoens-bat. der tweede milit. afd. op Java de kapit. L. J. W. Benschop, van bet bat. Overgeplaatst: Bij het 6de bat. den majoor H. Termijtelen, van het garnizoens-bat. der Wester-afdeeling van Borneo bij het garnizoens- bat. der Wester-afdeeling van Borneo den ma joor L. J. F. Timmermans, van het 6de bat. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als adjud. bij bet 8ste bat. infant., den lsten luit. J. A. Sckreiner. Marine departement. Benoemd Tot consta- bel bij de marine-magazijnen te Batavia J. Schotel, thans met de waarneming dier betr. belast; tot secr. bij het dep. der marine G. Den Berger, laatstelijk adm. bij gemeld dep.; tot vice-komm. bij het marine-ótabl. te Soerabaya G. Landzaat, thans met de waarneming dier betr. belast. Ontheven: Eervol, van de tijd. waarn. der betr. van secr. bij het dep. van marine de ambt. B. C. Nolthenius. BUITENLAND. Feankbijk. Het blad la Lanterne" is Zater dag-ochtend in beslag genomen. Het tegen den heer Rochefort, wegens het toebrengen van sla gen aan den heer Rochette, uitgesproken von nis is door de kamer van appèl bevestigd. Te Toulon, waar den 13den en I4den Sep tember eene verkiezing voor het Wetgevend Lichaam zal plaats hebben, om te voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer De Kervéguen, heeft de oppositie reeds een candidaat gekozen. Zij heeft hare keuze ge vestigd op den heer Philis, advocaat te Parijs, die reeds bij de laatste verkiezing te Toulon meer dan 9000 stemmen had gekregen. Bij de aanstaande verkiezingen in het de partement der Nièvre wordt hetzelfde échec voor de regeering voorbereid, als zij in het Jura- departement heeft geleden. Ook daar is een Grévy, een zeer achtingswaardig man, die tal rijke verdiensten heeft jegens het land, een der hoofdmannen van 1848. Tegenover dezen can didaat der oppositie stelt de regeering een stal meester des keizers, den heer Bourgoing, die ten eenenmale vreemd is aan het land. De //France" zegt, dat de keuze van den heer De Laguéronnière als Fransch gezant te Brussel doet zien, welk een oprechte vriendschap tusschen Frankrijk en België bestaat, die op dit oogenblik door niets verminderd of verzwakt zou kunnen worden. De //Figaro" vermeldt een gerucht, vol gens hetwelk de hertog van Magenta zijn post als gouverneur van Algerië zou hebben neder- gelegdde hertog zou behoefte aan rust hebben. De //Epoque" zegt, dat er quaestie is om den heer Hyrvois tot prefect van de Jura te benoemen, ter vervanging van den heer Beau- rigard. Engeland. Een te Londen ontvangen tele gram houdt de tijding in, dat de waarneming van de zonsverduistering in Indië, hoewel door wolken belemmerd, over het algemeen als gun stig geslaagd kan worden beschouwd. De mailboot //Celt" van de Kaap de Goede Hoop is aangekomen. De berichten betreffende het bestaan van uitgebreide goudmijnen in het binnenland hebben zich bevestigd. Het opper hoofd is zeer vriendschappelijk jegens de Euro peanen en wil terrein verkoopen aan het Brit- sche gouvernement. Het goud ligt in aderen van een halven duim breedte en levert meer op naar evenredigheid van dieper uitgraving. De staat van zaken in de kolonie is gunstiger. Er is veel regen gevallen. De //John Buil" zegt gemachtigd te zijn om te verklaren, dat aangaande den aanslag op de koningin, noch aan het ministerie van bin- nenlandsche, noch aan dat van buitenlandsche zaken, eenig bericht is ontvangen, niettegen staande eiken dag talrijke telegrammen worden gewisseld met Lucern. Italië. De senaat heeft met 106 tegen 11 stemmen de tabaks-conventie aangenomen. Afbika. De voor- en tegenstanders van den Haïtiaanschen dictator Salnave dragen de bij namen, of liever hebben zich zeiven de bij namen gegeven, van hagedissen" en //cacos." Deze benamingen zijn reeds onder den vorigen president Gefirard in zwang gekomen. In een destijds onder de negerbevolking te Port-au- Prince in omloop gebracht volksliedje vergele ken de negers zich bij hagedissen, voor welke geen huis of boom te hoog is om bekropen te worden"; dat lied had het aanzijn gegeven aan een ander, waarin de mulatten, die zich de pa triciërs van de republiek noemen, zich bij de cacos vergelijken, eene soort van zwarte par kieten, die op de hagedissen azen. Sedert zijn de mulatten van de voormalige Geffrards-partij onder de benaming van cacos, en de zwarten, die Salnave ondersteunen, gelijk zij vroeger Sou- louque ondersteund hebben, met den naam van hagedissen aangeduid geworden. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te LeimuidenH. Slothouber te Doornspijk; te Hoog Blokland: G. J. Huls- mann te Westmaas; te YlissingenW. Mense te Bodegraven; te IJlst: Ch. Knap Jz. te 01- debroekte Ter Horne: M. Van Heyningen Nan- ninga te Hemelum; te Dalfsen: S. H. J. De Wolft' te Blaauwkapel. Aangenomen: naar Bergen-op-Zoomdoor P. Hey ting te Heukelomnaar Babyloniënbroek door C. Peters te Stavenissenaar Bergeyk door A. T. Sperna Weiland. Bedankt: naar Aalst: door W. F. Trip van Zoudlandt te Hattem; naar Paesens: door J. Kooy te Lissenaar Monnikendam, naar Anjum en naar Warns: door B. Mossel te Nederhorst den Berg. Eervol emeritaat verleend: aan J. M. J. Hoog te Barneveld, en aan Houwerzijl te Oudeschans, beiden op verzoek. Doopsgezinde Kerk. Beroepen: te Wolvega: de prop. S. War- tena. Aangenomen: naar Zuidzijpe: door den prop. J. F. Bakker; naar Mensingaweerdoor den prop. G. Vrijer. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te NaaldwijkW. Sieders, cand. te Britsum: L. Van Dellen, cand.; te Haar lem: R. Vos, cand. Aangenomen: te Hattumdoor J. Strijks, cand. Bedankt: naar Heereveen: door L. Lin deboom te 's-Bosch. OFFICIEELE BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier is ter hand gesteld een, op den llden dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1868 en 1869, houdende aanslagen voor de Wijken 7, 8 en 9 en restanten, terwijl ieder verpligt is zij nen aanslag, op den bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Leiden, 22 Augustus 1868. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, van den 23sten Augustus 1868 I. Matters jm. 22 j. en C. Vermond jd. '19 j. W. Wolters jm. 22 j. en M. Steiger jd. 23 j. G. Goebertus jm. 21 j. en E. Bonte jd. 27 j. H. Devilee jm. 22 j. en E. Langezaal jd. 19 j. A. Van 't Hooft wedr. 36 j. en M. H. Luvks jd. 39 j. HANDEL. Rotteedam, 24 Aug. Jarige Tarwe 75 ets., Nieuwe Tarwe f 1.25, Rogge 75 ets., Haver 10 ets. per mud, Koolzaad ƒ6 per last, Bruine Boonen 1.50, Witte Boonen 50 ets., en Paar- nen boonen 25 ets. per mud lager; Winter Gerst 10 ets., Kanariezaad 50 ets. per mud en Boekweit 10 per last hooger. Meekrap. De handel was heden beperkt, daar bij kleine aanbieding de vraagprijzen meest te hoog en de kooplust niet groot was. TELEGRAMMEN. Pabijs, 24 Augustus. De //Moniteur" bevat het eind-rapport van den minister Magne over de leening: van elke honderd franken inschrij ving worden 2.37s franken aangenomen. Het rapport eindigt met dit resultaat een blijk van de finantieele krachten van het land te noemen; het bewijst wel niet dat zijn bronnen onuitput telijk, maar wel dat zij zeer uitgebreid zijn. Elk goed burger moet hierin het zekerste middel zien om den vrede te waarborgen, en zoo vruchtbaar mogelijk te maken. Herinnering. De overlandmail via Marseille vertrekt Don derdag 27 Augustus. ADVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon, Vrouwe M. H. P. DRIESSEN Kleijn. Molenyliet (Batavia), 11 Julij 1868,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3