Zoölogisch-Botanisch-Genootschap. Vrijdag, 25 September, 's Morgens te 8 uren. Aanvang van den wedstrijd tusschen alle leden van scherp- schutters-vereenigingen. Afstand 100, 300 en 600 passen, 's Avonds t9 7 uren. Nationale voor stelling in den Kon. Holl. Schouwburg. Zaterdag, 26 September, 's Morgens, te 11 uren. Procla matie der overwinnaars en uitreiking der prijzen, bij goed weder in de Koekamp, bij ongunstig weder in de Ridderzaal op het Binnenhof, 's Na middags te 5 uren. Gemeenschappelijke feeste lijke maaltijd op het Stedelijk Badhuis te Sche- veningen. 's Avonds te 8 uren groot vuurwerk op het terras. XJit B e v e r w ij k schrijft men, dat, sinds de nieuwe overeenkomst tusschen den staat en de Kanaal-maatschappij is tot stand gekomen in de naburige gemeenten weder met meerdere kracht aan de doorgraving van Holland op zijn Smalst gewerkt wordt. Twee stoombaggermolens elk van omstreeks 80 paardenkrachten zijn dag en nacht bezig om het kanaal tusschen de jaag paden uit te baggeren. De werken aan het Noorder havenhoofd in de Noordzee worden met kracht voortgezet en de in dit jaar gemaakte vorderingen zijn groot, indien men de moeilijk heid van den bouw in aanmerking neemt. De in den afgeloopen winter weggeslagen stelling is voor het maken van dat hoofd door eene an dere vervangen, waardoor de aanvoer van be tonblokken en andere materieelen weder met geregelde kracht kan plaats hebben. De toevloed van arbeiders is zeer groot, zoodat allen niet geplaatst kunnen wordenreeds zijn er 600 man werkzaam. Donderdag is voor de arr.-rechtbank te Utrecht de zaak behandeld van het ongeluk, den 2den Juni op den Ned. Rijnspoorweg voor gevallen. Beklaagde is Gerrit Van Zijl, machi nist bij genoemden spoorweg, die den goederen trein bestuurde, welke in den sneltrein is ge reden. Er zijn dien dag van 10 tot 5 uren 31 getuigen gehoord. De persoon uit Middelburg, die ten gevolge van dat ongeluk zoo belangrijk gekwetst is, wordt nog altijd te Breukelen verpleegd en was nog niet in staat, om dien dag als getuige te verschijnen. De troepen, die in het kamp te Zeist gekampeerd zijn, zullen den lsten der volgende maand dat kamp verlaten en naar hunne garni zoenen terugkeeren, waarna dat kamp zal wor den opgebroken. De troepen, voor het kamp van M i 11 i g e n bestemd, zullen den 27sten en 28sten dezer al daar aankomen. De commissarissen des Konings in de pro vinciën Eriesland en Groningen hebben aan de gemeentebesturen eene missive gezonden, gedag- teekend 19 Augustus, betreffende het nemen van maatregelen tegen het vervoer enz. van de door pokziekte aangetaste schapen. Bij beschikking van den 20sten Aug. 11. is aan J. Van Ouwerkerk, te 's-Hertogenbosch, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de waterwegen in Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Utrecht en Overijsel, voor zoover daarop sleepdiensten kun nen worden toegelaten. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op "Woensdag den 26sten Aug. a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan D. E. G. Pichot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van ontv. der registr. voor de burgerl. akten van het 2de kanton te Amsterdam, be houdens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft den heer P. E. de Bruijn Tengbergen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Wehl in Gelderland. De Thermometer van Eahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 58°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 56°. Zondag 's morgens te 5 uren 56°, Wind: Z. W., te 8 uren 60°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 62°, 's namiddags te 5 uren 61°, 's avonds te 8 uren 59®, N. W., te 10 uren 56°. Maandag 's morgens te 5 uren 57°, te 8 uren 59°, 's namiddags te 12 uren 66°, te 4 uren 65°. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Juli. In het Algemeen Overzicht van het Batavi- aasch Handelsblad leest men Er is een besluit verschenen, dat de heere diensten der bevolking op Banka regelt en op nieuw bewijst, dat heden aan eene regeering naar vaste beginselen niet meer gedacht, doch dat de leer van Van Zuvlen gevolgd wordt, om niet vast te stellen wetten aan beginselen te toetsen, maar de beginselen te wijzigen naar omstandighe den. De bevolking vanBanka moet volgens dat be sluit 's lands goederen en gelden, 's lands ambtena ren en postpaketten vervoeren (dragen) en wegen en bruggen onderhouden. Het laatste is bij eene zoo dun gezaaide bevolking reeds bijna onmogelijk; tot het eerste zijn zij in andere gedeelten van Nederlandsch Indië niet verplicht. Worden zij voor die diensten ten minste betaald? Naar het schijnt niet, want het is eene regeling volgens art. 57, en het besluit gewaagt van geen beta ling; 't zal daarom noodig zijn, dat iemand in de kamer genoeg belang stelle in de inboorlin gen van Banka, om den minister daarover te interpelleeren. Het kon. besluit van 24 April is hier gepu bliceerd, waarbij de positie geregeld wordt van koloniale ambtenaren, die zich met verlof in Nederland bevinden, daar tot leden der staten- generaal gekozen worden en het lidmaatschap aanvaarden. Wanneer men dat besluit vergelijkt met het geen bepaald is voor ambtenaren in Nederland, dan mag men het gerust zeer billijk noemen, en het is zelfs te vreezen, dat het aanleiding zal geven tot speculatie van Indische ambtena ren, om door dat lidmaatschap //carrière" te maken of ten minste op eene aangename wijze een hoog pensioen te verdienen. De benoeming van een gouverneur van Su matra's Westkust laat zich nog altijd wachten men heeft toch tijd genoeg gehad er over te pikeeren, want de benoeming van den heer Yan den Bossche, reeds als lid van den raad geïn stalleerd, was lang genoeg bekend. Hetgeen nog meer verwondering baart, is de omstandigheid, dat de gouverneur van Sum. Westkust bij zijn vertrek van daar het bestuur niet in handen heeft gelaten van den oudsten burgerlijken amb tenaar ter Westkust, den heer Mr. De Wit, resident der Padangsche Bovenlanden, maar het heeft opgedragen aan een jong mensch, die eerst in December 1866 tot assist.-resid. benoemd en niet eens te Padang geplaatst, maar met eene afdeeling belast %is, die onder de bevelen staat van den resident der Padangsche Bovenlanden. Men schijnt toch nu besloten te hebben, de vrees voor aardbevingen in het dal van Amba- rawa ter zijde te stellen en de infanterie en artillerie, die naar Magelang, Salatiga en Sama- rang verplaatst waren, weder naar Willem I en Banjoe Biroe terug te doen keeren. Er wordt reeds een begin mee gemaakt. Het is te hopen (maar wie staat er borg voor dat een nieuwe stoot niet tot nieuwe ongelukken en nieuwe ver plaatsingen en belangrijke kosten aanleiding geve. In het dal van Ambarawa kan men toch letterlijk zeggen, dat men op stootgaren of op een vulkaan slaapt. De tweede halve sectie van den spoorweg Samarang-Kedoeng-Djatti is, naar wij verne men, goedgekeurd en zal dus in gebruik kun nen genomen worden. Had men niet op twee gedachten, of beter op twee lijnen, ge hinkt e de lijn Samarang—Solo—Djocja afgewerkt, alv* rens de zijlijn KedoengDjatti te beginne: dan zou de hoofdlijn of geheel öf in elk gei: tot Solo in exploitatie en de afvoer "van pr„ ducten uit de Vorstenlanden met den aanvo? van brandstof, machinerieën en eventueel si: troepen daarheen, verzekerd zijn; de inkomst?: der maatschappij zouden belangrijker wordt: en ten minste de kosten van het personeel dei ken; hinken of half werk is echter de norma: toestand van Indië. De concessie voor den tramway (paarde; spoorweg) van Batavia naar Meester-Corne; en Tanabang is uitgebreid tot dubbel spoor, ve: binding van Tanabang met een weg naar Meest? aan de brug te Kramat en goederenvervoer. Hf kapitaal van 450,000 moest daardoor f 800,000 uitgebreid worden, en die vergroot^; is in eene algemeene vergadering van aandet, houders, waarvan de meesten (38) aanwezig v. ren, met algemeene stemmen goedgekeurd. De gouverneur-generaal is den 9den p- //Ardjoeno" naar Banjoewangie vertrokken, o: zijne inspectie-reis over Java te doenwaar schijnlijk zal zijne aanwezigheid te Banjoewang. aanleiding geven, om over den verwarden pol tieken toestand van Bali nader ingelicht t- worden en maatregelen van voorziening te neme: Men weet anders reeds, dat van die inspecti; reizen wel uitgaven, maar geen inkomsten ti verwachten zijn. Yan Borneo hoort men, dat van tijd tot tij: weder een zwerver, die niets meer te eten heef in onderwerping komt. De kolen-ontginning c; Borneo gaat haar gewonen, gebrekkigen gaDi Ook op de "Westkust van Sumatra worden mijnonderzoekingen voortgezet, echter tot n. toe zonder eenige noemenswaardige uitkomst het nieuwe Eldorado, dat men voorspelde, i daar nog niet gevonden; mogelijk wordt he onderzoek der goudstreken bewaard pour li bonne bouche!" De kwartaals-koffieveiling te Padang is afge loopen tot zeer voldoende prijzen; de aange boden hoeveelheid blijft echter sedert vele jare: onveranderd, en men zal op uitbreiding daa: van (door uitgifte van woeste gronden in er: pacht) eerst bedacht zijn, wanneer onze bure: op Ceylon, in de Neilgherries en de Ghauts i; Wester Indië ons overvleugeld hebben. De nieuwe redacteur van den Java-Bode i- aangekomen en heeft zijne betrekking aanvaar, met een artikel, waarin hij den wensch uitte dat hij een tooverstaf mocht bezitten, waar mede hij ons van onze denkbeelden (waarschijn lijk de muizennesten in onze hoofden over dei gedrukten toestand van Indië) kon ontzwave len. Men begrijpt de zonderlinge logica van ee: zoo uitstekend literator te minder, daar hij oo's verklaart van Indië niets te weten en dus ooi niet kan weten, dat wij ontzwaveling noodii hebben; het moest dan zijn, dat hij het denk beeld deelt van zijn vromen vriend Koor ders, dat wij hier allen in de zwavelpoelen de: hel te huis behooren. Kende hij Batavia beter, dan zou hij veeleer getracht hebben de kolen der gasfabriek meer te doen ontzwavelen, ten einde beter licht te verkrijgenmen is echter tot heden nog in het onzekere, of hij wel voor verlichting is; in elk geval hebben zijne arti kelen nog niemand betooverd, maar wel ont- tooverd van den hoogen dunk, dien men van zijn optreden had opgevat. Zijn opgang hief schijnt gelijken tred te zullen houden met di* van zijn vriend Koorders in Nederlandhe: laatste artikel bovenal toont eene volslagen onbekendheid met den toestand, zelfs met hel Staatsblad, van Nederlandsch Indië. In de Javasche Courant van gisteren zijo gewichtige besluiten verschenen over de orga nisatie van het onderwijs in Indië, het houden van loterijen, het beheer van den Botanischec tuin te Buitenzorg, en de intrekking van dec sedentairen zeedienst in Indië door uitsterving

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2