X°. 2619. Dinsdag 1868:;?, 25 Augustus. BINNENLAND. 1:: I EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 24 Augustus. De officier van justitie alhier heeft bekend emaakt, dat binnen zijn arrondissement zijn Stgegeven twee 50centsstukken en een lOeents- uk, vervaardigd in nabootsing van echte rijks- mntspeciën. Op last van den minister van binnenlandsche ken zijn de veehouders onderricht geworden de dezer dagen binnen de gemeente Noord- Taddinxveen voorgekomen twee gevallen van mderpest, en zijn zij tevens opmerkzaam ge laakt op de gevolgen, bijaldien nu door ben ?ene waakzaamheid betracht wordt. De London Gazette" deelt thans het besluit lede van den Privy Council te Londen, be- reilende den invoer van schapen in Engeland. d dat stuk wordt bepaald, dat alle schapen, aDgevoerd van het vasteland, ook al vertoonen j geene uiterlijke teekenen van ziekte, naar ;rkiezing van den geconsigneerde of van den genaar gedurende veertien dagen op eene ge kikte plaats quarantaine moeten houden, of innen vier dagen na de landing op de lan- plaats moeten geslacht worden. De dag an landing wordt voor een geheelen dag rnede- erekend. Yoorts is bepaald, dat de huiden, wol, iorens en hoeven der aldus geslachte schapen fuor den verkoop of andere daaromtrent te ne men beschikking, zullen moeten worden gezui- erd of gedesinfecteerd, op zoodanige wijze als loor de tolbeambten zal worden voorgeschreven. ,n de hierop volgende bepalingen omtrent de osten, boeten, de regeling van het transport ;oegelaten schapen, enz. wordt vastgesteld at in deze verordening lammeren met schapen Korden gelijkgesteld, en dat de verordening len 22sten dezer in werking is getreden. De Arnhemsche Courant van heden schrijft: laakten wij voor een paar dagen melding van stappen te doen door hen, die opgeroepen rijn om bij de schutterij te dienen, niettegen- itaande zij, tot vroegere lichtingen behoorende, van den dienst feitelijk werden vrijgesteld, thans ernemen wij dat de meesten der betrokken personen besloten hebben in de zaak te berusten. Ive vaderlandsliefde is hiervan ook oorzaak, dat men opzag tegen de moeilijkheden om zich legen den maatregel te verzetten, daar de wet elve geen middel aan de hand geeft om van net besluit der commissie van loting in hooger beroep te komen. De commissaris des konings heeft ter kennis van heeren burg. en weths. der gemeenten in Zuid-Holland gebracht, in verband met zijne circulaire van den 13den Aug. 11., dat zich de vraag heeft voorgedaan, of en in hoeverre van- het Engelsche gouvernement nopens den invoer van schapen restrictiën zullen worden toegepast. Het spreekt van zelf, dat zulks voor den veehandelaar nadeel zou veroorzaken, waaraan door de regeering niets kan worden gedaan. Om echter zoodanige restrictiën te voorko men, behoort de veehandelaar toe te zien, dat zijne voor uitvoer bestemde dieren gezond zijn, en het is dientengevolge dat de burgemeesters en wethouders worden verzocht, de veehande laren voor zoover die in hunne gemeente wor den gevonden, in hun eigen belang te raden, om niet anders dan gezonde schapen en dus geene welke aan gewone of lichte ongesteld heden lijdende zijn, te verzenden, zoo zij op den duur belemmerende bepalingen of geheel verbod, vanwege de Engelsche regeering willen voorkomen. Yerder worden zij verzocht naar den gezond heidstoestand der schapen vooral met het oog op de pokziekte, een onderzoek in te stellen en den commissaris den uitslag daarvan voor of op den lsten September bekend te maken, terwijl ter voorkoming van nadeelige gevolgen voor den veehandel nogmaals wordt aangedrongen op strenge handhaving van de art. 459461 C. P. en van art. 5 der wet van den 9den Juli 1842 (Staatsblad n°. 21). In het //Weekblad voor hot hooger onder wijs leest menNaar men ons verzekert, zal in het wetsontwerp op het hooger onderwijs, dat door den heer Fock wordt ontworpen, de in stelling worden voorgedragen van eenige rijks gymnasia, waarvan de kosten voor een ge deelte zullen komen ten laste van de gemeenten in welke zij gevestigd zullen zijn. Met de Indische mail is bericht ontvangen, dat de Japansche prins Kamesaboro tot taikoen was benoemd, en dat aan den Chineeschen ge neraal Tschingha het bevel over het noordelijk leger was opgedragen. Brengen wij "dit bericht in verband met dat, wat wij gisteren over Amerika kregen, dat de mikado door de troepen van den taikoen overwonnen en op de vlucht gedreven was, en dat de vaan van den taikoen te Jeddo en te Yokohama wappert, dan zal men zich waarschijnlijk het geval aldus voor te stellen hebben. De vorige taikoen heeft, gelijk men weet, afstand van zijn gezag gedaan, en alle macht in handen gegeven van den oorspronkelijken sou- verein den mikado: dit geschiedde, toen reeds de oorlog uitgebroken was, en de daimios, de verschillende vorsten, tegen den taikoen, wegens zijne laatste handelingen, in verzet waren geko men. Deze hebben nu, mag men het bericht gelooven, een nieuwen Taikoen benoemd, en met hem den mikado overwonnen. Yoor de veiligheid der Europeanen zou dus alle waar borg verloren zijn, daar zij juist zich verzetten wilden tegen de concessiën aan de vreemdelin gen verleend. Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland heb ben bepaald, dat de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland te Rotter dam, ter vervanging van wijlen den heer H. T. Löhnis, zal plaats hebben op Dinsdag 15 Sep tember aanstaande. Uit Noordwijkerhout wordt ons ge schreven Nadere berichten door ons ingewonnen om trent het geval van runderpest, dat zich bij den landbouwer Rutten te Waddinxveen heeft voor gedaan, bewijzen dat daaromtrent volle zekerheid bestaat. De runderen werden Dinsdag 11. door den rijksveearts E. Overbosch van Gouda on derzocht; hij achtte het geval toen twijfelachtig. Yan zijne bevinding werd kennis gegeven aan het Provinciaal Gouvernement, dat daarop den gewezen districts-commissaris Snellen te Moor drecht, die, ofschoon hij geen praktijk uitoefent, tevens veeart is, uitnoodigde de zaak te onder zoeken. Het nader onderzoek nam allen twijfel weger werden twee koeien als aan runderpest lijdende, zeventien andere als daarvan ver dacht afgemaakt en verder alle die maatregelen van afsluiting der hoeve en desinfectie geno men, welke noodig en nuttig waren. Yooral den tijdelijken commissaris des konings B. Rengers komt groote lof toe wegens de door hem be toonde voortvarendheid en vastberadenheid. Yoor verdere verbreiding der smetstof be hoeft men zich met het oog op de afdoende maatregelen welke genomen zijn niet overdreven beangst te maken. Aan het programma van den nationalen wedstrijd door scherpschuttersvereenigingen, dienstdoende schutterijen en korpsen der land en zeemacht, uitgeschreven door den Nederland- schen Weerbaarheidsbond onder bescherming van Z. M. den Koning en waarvan Z. K. H. de prins van Oranje eere-voorzitter is, ontleenen wij: dat het te s-Hage zal worden gehouden op 21, 22, 23, 24, 25 en 26 September 1868. Maandag 21 September 's namiddags te 3 uren: Feestelijke ontvangst der deelnemers aan den wedstrijd, in de Ridderzaal op het Binnenhof. Aanbieding van den eerewijn. 's Namiddags te 4 uren: Optocht naar het kamp, onder begelei ding van militaire muziek, 's Avonds te 7 uren Muziekuitvoering met verlichting in den Tuin van het Zoölogisch-Botanisch-Genootschap van Acclimatatie. Dinsdag 22 September, 's Mor gens te 8 uren: Samenkomst der deelnemers in de Koekamp. Uitreiking der kaarten van deel neming aan de mededingende vereenigingen en korpsen, welke daarvan vooraf hebben kennis ge geven. Optocht naar het kamp, onder begelei ding van militaire muziek. Aanvang van den wedstrijd tusschen de vertegenwoordigde scherp schuttersvereenigingen en militaire korpsen on derling. Afstand 200 passen, 's Avonds te 7 uren Muziekuitvoering met verlichting in de sociëteit //de Yereeniging". Woensdag 23 September, 's Morgens te 8 urenAanvang van den wedstrijd tusschen alle mededingers onderling. Afstand 300 passen. Donderdag 24 September, 's Morgens te 8 urenAanvang van den wedstrijd tusschen alle leden van scherpschuttersvereenigingen. Af stand 200 passen, 's Avonds te 7 urenMuziek uitvoering met verlichting in den Tuin van he$

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1