KANTOORBEDIENDE ingezonden. handel. telegrammen. advektentien. Spanje. Volgens de //Gazette" is het ontslag, dat door den prefect van Sevilla en door den militairen gouverneur van Vittoria gevraagd was, verleend. De kapiteins-generaal van Madrid en van Barcelona hebben hun ontslag ingediend ten gevolge der jongste gebeurtenissen. Ameeika. De dood van Thaddeus Stevens geeft aanleiding tot verschillende beschouwingen over zijn leven. De Engelsche Times, hoewel niet blind voor zijne vele verdiensten, meent dat zijn dood op dit oogenblik niet dan een verlies voor de Vereenigde Staten kan worden aange merkt en het blad oordeelt dat hij, door zich te voegen -bij hen, die de schuldeischers van den staat in papier wilden betalen, en ook door het doordrijven van bet proces tegen den president, thans een nadeeligen invloed op den loop der zaken begon uit te oefenen. Zonder nog geheel deze zienswijze te deelen, is het niet te looche nen dat zijn dood juist op een oogenblik is ge komen, waarop het groote doel, waarnaar hij in zijn leven streefde, bereikt schijnt te zijn. Jaren lang was het niet dan met groote inspanning, dat bij zijn taak volbracht; zijn krachten wa ren uitgeput, zijne gezondheid was ondermijnd: toch hield hij zich nog steeds staandewerd in het congres een belangrijk onderwerp behan deld, dan ging hij er heen, en hoe zwak hij ook was, was hij degene, die, door zijne taal, den meesten invloed in het Huis uitoefende: verkreeg hij het woord, dan werd de zaal op eenmaal gevuld, en men verdrong zich bij zijne plaats, om hem te hooren, Weinige menschen zijn er, die zoo getrouw, als hij, gedurende hun geheele leven een beginsel volgen, die, te midden van de meest ongunstige omstandigheden, dat éeno beginsel steeds voor oogen houden, en zich door niets laten afschrikken om alle de gevolgen van hun beginsel overal en altijd, aan te nemen en toe te passen. Geboren is Vermont, in den staat, waar de Engelsche Puriteinen zich het eerst vestigden, bezat hij ook die zelfde geestkracht, die zelfde vasthoudendheid, die zelfde strengheid die zijn voorvaderen kenmerktende gelijkheid van alle menschen was het beginsel waarvoor hij streed. In 1856 lid van het congres geworden, ving hij toen reeds zijnen strijd tegen de slavernij aanen toen de oorlog eenmaal uitgebarsten was, en Lincoln zelf nog aarzelde, was^ hij het, met weinige anderen, die van geen vergelijk met het Zuiden wilde weten, die zich niet wilde inlaten met eenig plan, om de slavernij, gelijk tot dusverre het streven van het Hoorden ge weest was, binnen bepaalde grenzen te hou den maar die hare volledige afschaffing verlangde. Weinig steun ondervonden deze abo litionisten'1 in den beginnedoch langzamer hand groeide hunne partij aan, en, het was aan hunne vastberadenheid te danken, dat ook Lin coln zich eindelijk bij deze partij aansloot. Met dezen zegepraal vergenoegde Stevens zich niet, ennadat dat beginsel was aangenomen was al zijn streven daarheen gericht, om de zwarte bevolking ook alle rechten te geven, die den blanken toekwamen. Mochten verscheidene der republikeinen dit beginsel voorstaan, uit politieke beweegredenen, om door den steun der negers de vroegere slavenhouders, de vijanden der reconstructie van de Unie, in bedwang te hou den bij hem was dit streven niet anders dan do zui vere toepassing zijner beginselen hij beschouwde in waarheid den neger als zijn broeder. In het con gres deed hij het voorstel om in de constitutie een artikel op te nemen, waarbij aan alle ingezete nen en burgers van de Vereenigde Staten gelijke rechten werden gegeven, terwijl geen van de Zuidelijke Staten in de Unie zou worden opge nomen, wanneer zij dit artikel niet goedkeurden en hunne wetten met dit nieuwe artikel niet in overeenstemming brachten. En nu is het merkwaardig, dat Stevens stierf, slechts wei nige dagen nadat dit artikel, aangenomen door de meerderheid der Staten, kracht van wet bekomen had. Thans, kon men zeggen, was zijn werk volbrachtvolkomen gelijk zijn thans alle burgers van de Unie. En is het mogelijk om door eigen geestkracht een tijd lang den dood wederstand te bieden, dan zou men mogen zeg gen, dat Stevens door zijn ijzeren wil dit heeft gedaan, en dat eerst, toen zijn beginsel de zege praal had behaald, zijn uitgeput lichaam die rust heeft gevonden, die hij zich bij zijn leven niet gegund had. Hij stierf in 76jarigen ouder dom. Over de hitte die tegenwoordig in Noord - Amerika heerscht, deelt de //Trierische Volks- zeitung" het volgende fragment uit een brief mede: //D.(Jowa) 24 Juli.... Een zomer, zooals we dit jaar beleven, is sinds verscheidene generatiën hier niet bijgewoond. Volgens statis tieke opgaven moet het (hier^in het Noorden) de warmste zomer zijn sedert 1779. De thermo meter varieert al sinds een week of vier in de schaduw tusschen 92 en 104 graden Eahrenheit, d. i. van 26 tot 28 graden^ Reaumur, met eene afneming van nauwelijks 2 of 3 graden's nachts. Honderden, die in de zon werken, b. v. veld- arbeiders, bezweken in D. en omstreken aan den zonnesteek. Ik zeg u: het is haast niet uit te houden. Veldarbeiders verdienen thans hier ge durende den oogst 5 dollars met den kost per dag. En zelfs voor dien prijs is het moeilijk, ar beiders te krijgen, aangezien de lieden hun leven niet op het spel willen zetten.De oogst hier te lande moet nog nooit zoo gunstig ziin geweest." Leiden, 20 Augustus 1868. Ondergeteekende wenschte gaarne kennis te maken met den schrijver van het stukje, inge zonden den 19den Augustus 1868, in het Leid- sche Dagblad van 20 Augustus jl., omtrent de 7 gealimenteerde mannen in het gereformeerde Minnehuis alhier, die aan het politie-bureau compareerden, en door een politie-man, die al zeer slecht bekend is met het gewicht en den ernst, waarmee een politie beambte behoort door drongen te zijn, zijn aangesproken; en noodigt ondergeteekende dientengevolge schrijver uit hem een bezoek te brengen aan het bureau van po litie alhier; mogt schrijver echter hiertoe niet genegen zijn, dan zal ondergeteekende na opgave van naam en woonplaats te hebben bekomen, bij Z.Ed. eene visite afleggen. Door het plaatsen van bovenstaande regelen in uw geacht Dagblad, zult gij zeer ver- pligten Den Eersten Commissaris van politie, VINK. M. d. R. Zoudt gij de goedheid willen hebben de klacht op te nemen van een hondenvriend, over ons Edelachtbaar gemeentebestuur, dat die arme honden nog steeds onnoodig en ondoel matig blijft plagen met die ellendige muilbanden. Mij dunkt, sedert alle dagbladen en tijdschrif ten het gevoelen hebben meegedeeld van veeart sen en audere bevoegde mannen //dat de honds dolheid het meest bevorderd wordt door het aanleggen van muilbanden" moest het aan een gemeentebestuur niet veroorloofd zijn zóó onwetend en zóó hardnekkig te zijn, van hals starrig te blijven doen, wat bepaald verkeerd is. Met de meeste achting, Uw Dw. dienaar Een vriend van dieren in 't algemeen, en van honden in 't bijzonder. L. 20 Aug. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast. De afloop der veiling op 19 dezer was zeer ongelijk. De goede soorten brachten ruim den prijs op zooals in de Juni- veiling besteed was, doch de ordinaire en slecht- smakende werden zeer laag verkocht. De vraag naar deze soorten was dan ook na de veiling enorm en er werd door eenige kooper3 ook eenig avans besteed. Het is dus te voorzien dat wij in deze soorten een goeden handel te gemoet gaan. Suiker. Ruwe. In eene kalme stemming. Afgedaan werden deze week circa 1500 kranjs Java tot de laatst besteede prijzen. Geraffineerd. Bij voortduring met eenige vraag voor gereed goed. Op verre termijn met be perkten kooplust. Tliee. Vast. Omgang voor consumtie tot vaste prijzen. De soorten onder 90 ets. zijn bijna geheel opgeruimd. Rijst. Stil, neigende tot daling. Specerijen. Geheel in afwachting der vei ling op 27 dezer. Vruchten. Zonder handel. Reekrap. Tot vorige prijzen met eenigen handel. Indigo. Vast, doch stil. In de volgende week worden diverse partijen Java aan de markt ge steld. Potasschcn. Elauw. Petersburger 12 loco, 12.25 zeilend. Tin. Van Billiton werden 500 blokken tot geheimen prijs verkocht. Huiden. Afgedaan: 287 Besch. Buffel a 30% ets. 261 Besch. Buffel a 30% ets., per Willem Kroonprins der Nederlanden, bij inschrijving. Katoen. Deze week gunstiger gestemd met eenige omzettingen tot vaster prijzen. Wol. Zonder omzettingen. Petroleum. Nadat de prijzen na het afzen den van ons vorig bericht tot op 24.25 waren teruggeloopen, werden in de laatste dagen be langrijke partijen tot stijgende prijzen omgezet en is thans niets meer onder 25 te koop. Termijnen met weinig omzet uit gebrek aan verkoopers. Oliën. Raapolie cont. 34. Mei f35.50. Oct. Dec. 34, 34.50. Lijnolie cont. 39. Oct. Dec. 36.50. Patentolie cont. 38, 37.75, Mei ƒ40, naj. 38.75. Granen. Onveranderd stil. Rogge iets meer gevraagd. Meel. 1ste qual. 20, 20.25; 2de qual. ƒ17.50, 18.50; 3de qual. ƒ14, ƒ15; Keizers- meel 26, 28. 267ste Staats-LiOterij. Tbekking van 20 Augustus. N°. 9839 ƒ1000. N°. 11517 ƒ400. NM4843 ƒ200. N°. 5863 ƒ100. Londen, 21 Aug. (Middernacht) De passa- gierstrein naar] Ierland op de lijn Chester- Holyhead is in botsing geraakt met een petro leum vervoerende goederentrein. De locomotief, de tender en drie rijtuigen eerste klasse van eerstgemelden trein werden vernielddrieentwin tig passagiers zijn omgekomenzij werden door de petroleum, door het vuur der locomotief ont- plofd, verbrand. Onder hen bevond zich lord Farnham; de anderen zijn onbekend De lijken zijn in de kerk van Abergeley tentoongesteld. De machinist is gewond. De schade door den brand in Northumber- landhouse veroorzaakt, wordt begroot op 30,000 pd. st, Tegen salaris naar bekwaamheid wordt ver langd een niet beneden den acht en twintig jarigen leeftijd, die zich tevens moet belasten met het toezicht houden in de pakhuizen. Met bewijzen van soliditeit en bekwaamheid zich te adresseereu franco brieven onder letter A. bij de Boekhan delaren GEBROEDERS VAN DER HOEK.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3