BUITENLAND. ren en het gouvernement heeft de macht niet het te beletten. Men zegt dat de Amstel" gaat vertrekken en wat dan Ik kan daar geen antwoord op ge ven, maar in den Haag moet men toch met alles bekend zijn; want nu de Elmina's in ver zet komen zie ik den tijd naderen dat de Hol landera worden verdreven en dat de vlag, die hier bijna twee en een halve eeuw met eere gewaaid heeft, verdwijnt. Naar men zegt, zal het ..veel besproken ko ninklijk besluit van den 16den Augustus 1824 met vier andere besluiten, daarmede in verband staande, eerlang worden ingetrokken. Reeds in 1S66 was daarvoor eene voordracht aan den Koning in gereedheid, die echter, bij het optreden eener nieuwe regeering, weer is ter zijde gelogd. De groote kerkeraad der Evang. Luther- sche gemeente te 's-Gravenhage heeft, in zijne op Dinsdag avond jl. gehouden vergadering ter vervulling in de vacature, veroorzaakt door het eervol ontslag van Ds. J. A. Schuurman Jhz., ten gevolge van zijne benoeming tot predi kant bij de protestantsche gemeenten in Neerl. Oost-Indiè, het navolgende alphabetisch gestelde zestal gemaakt ds. W. E. Barbiers, te Gouda ds. J. G. D. Martens, te Ylissingen; ds. E. H. Michelsen, te Middelburg; ds. \V. D. Statius Muller, te Schiedamds. H. Scharten, te Leeu warden; en ds. J. Stefanus te Rotterdam. Eergisteren (juist op denzelfden datum als verleden jaar) is te Scheveningen^ de eerste ha ring aangebracht door de pink de Jonge Jo hannes van den heer Maarten de Niet, stuur- men Arie Roeleveld Azn. De vangst bestond uit 35000 stuks steurharing en 50 ton pekel haring. De haring is bijzonder groot van stuk, en heeft gegolden van ƒ47 tot 33 het duizend. De toevloed te Scheveningen houdt niet op. Nauwelijks ziju er vertrekken door de logé s verlaten, of nog denzelfden dag ziet men ze door nieuwe ingenomen. Het aantal baden, zoo in open zee als binnen, bereikt sedert de opening tot en met heden het cijfer van tus- schen de 35 en 40 duizend. Gisteren werd te Gouda door den heer J. A. Yan Ommen van Guijlik, hoofdopzichter, de eerste steen gelegd voor het nieuwe station van den Rijnspoorwegdaarna werd de tweede steen gelegd door den aannemer J. De Jong. Alles was met vlaggen versierd, en de werklie den genoten eene gepaste vreugde, daar zij bij deze gelegenheid door den hoofdopzichter en de aannemers op bier enz. werden onthaald. Naar het plan te oordeelen, zal het nieuwe station tot de besten van dien aard behooren. De arrondissementsrechtbank te A m- sterdam heeft onlangs eene beschikking ge nomen, die voor notarissen van groot gewicht is. Een notaris te dier stede wenschte namelijk vóór ziju sterven gebruik te maken van de be voegdheid, hem bij de wet verleend tot het aan de arrondissementsrechtbank aanbevelen van een bewaarder zijner minuten. Hij was echter zoo zwak, dat hij niet kon schrijven, doch liet een zijner collega's een testament verlijden, waarbij hij een bewaarder aanbeval. De alzoo aanbevolene legde aan de rechtbank over een afschrift van dat testament, zijnde uit den aard der zaak eene authentieke acte. De rechtbank besliste echter, dat de aanbevolene niet kon worden benoemd, op grond dat art. 68 van de wet op het notarisambt van 9 Juli 1842 de over- legging vordert van een onderhandsch door den overleden notaris geheel geschreven, gedag- teekend en onderteekend stuk." De rechtbank is alzoo van oordeel dat de wetgever aan een dergelijk onderhandsch stuk hoogere waarde heeft willen toekennen dan aan eene authentieke akte, en dus bij dit artikel eene uitzondering gemaakt op de bepalingen van het burgerlijk wetboek, die aan de authentieke akten vollediger bewijs kracht en dus hoogere waarde toekennen dan aan onderhandsche geschriften. De notaris daar entegen had bij zijn request het artikel opgevat in den zin dat de wetgever aan een notaris het voorrecht heeft verleend om, behalve bij authen tieke akte, ook nog bij een anders informeel stuk deze gewichtige beschikking te maken. Indien toch dit laatste waarde heeft dan zou, naar zijn ge voelen, a fortiori heb eerste waarde moeten be zitten, waarbij nog komt dat de notaris, die uithoofde van ziekte niet meer schrijven kan, bij de opvatting van de rechtbank in het geheel geene aanbeveling kan doen en dus, [in plaats van een voorrecht te erlangen, in veel slechter conditie is dan elk ander. Yermits de rechtbank, bij art. 68 van bovengenoemde wet, de bevoegd heid heeft om den aanbevolene niet aan te wijzen, is deze beschikking niet vatbaar voor hooger beroep of cassatie, hetgeen voor de quaestie omtrent de uitlegging Yan hekbewuste artikel misschien te betreuren is. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 70°, des avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 60°. Yrijdag 's morgens te 5 uren 60°, Wind: N. O., te 8 uren 64°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 62°. Eeanreijk. De overwinning van den candi- daat der oppositie, bij den verkiezing voor een afgevaardigde in het departement van de Jura, is voor de regeering een belangrijke nederlaag. De persoonlijkheid van de candidaat, de groote meerderheid die hij verkreeg, en de pogingen door de regeeringsbeambten gedaan, om deoffi- cieelen candidaat den heer Huot te doen ver kiezen, maken die overwinning zoo belangrijk. De gekozene, de advocaat Grery, heeft zich in 1848 als een eerlijk en hoogstbegaafd voor stander van de republiek doen kennen, hij werd toenmaals tot vice-president van de constitu- eerende vergadering benoemd. Yerder maakt men opmerkzaam, op de groote opkomst der kiezers bij zijne benoeming: van de 42,000 kie zers stemden'er 34,000 en hij verkreeg 11,000 stemmen meer dan Huet. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat het departement van de Jura tot een van de meest ontwikkelde deelen van Frankrijk behoort, hetgeen daaruit blijkt, dat 97 pCt. van de recruten uit dit departe ment lezen en schrijven kunnen. Bedenkt men eindelijk, dat de prefect, bij het aanprijzen van den regeeringscandidaat, zeide, dat het bij deze verkiezing de vraag gold, of men het keizerrijk behouden, dan wel een republiek wilde stichten, dan is het niet onnatuurlijk dat de liberale bla den grooten ophef van de verkiezing maken. De //Patrie" verzekert, dat de verkiezingen voor het wetgevend lichaam in de districten van de Yar, van de Moezel en van de Nièvre eerst daags zullen uitgeschreven worden en dat de nieuwe zitting in December zal geopend wor den. //La Patrie" en //l'Etendard" melden, dat de heer Bonneville tot gezant te Rome, de heer Comminges tot zaakgelastigde te Bern en de heer De Laguéronnière tot gezant te Brussel benoemd is. Engeland. De groote demonstratie der te genstanders van Gladstones Iersche staatkunde heeft (gelijk wij reeds meldden) Maandag in het Crystal Palace plaats gehad, doch de be langstelling van het publiek bleek niet zeer groot te zijn, want er waren slechts 2000 bezoekers meer in het paleis aanwezig dan op gewone Maandagen. De redevoeringen muntten uit door bijzondere hevigheid en ruwheid, in het schim pen op anders denkenden, vooral op Roorasch- Catholieken, moest dienen in plaats van argu menten. De heer Giffard zeide, dat men kort heidshalve de quaestie der Iersche staatskerk dus kon formuleeren: //Is het Engelsche volktr: schuldig aan den troon van Groot-Brittn: en Ierland of aan de kroon van Rome?' deze uiteenzetting der quaestie, stelde hij y, dat de vergadering zich tot de koningin; wenden, met het nederig verzoek, dat H. nooit de scheiding zou toestaan van kerb staat in Ierland. Het gehalte der redevoeri: kan men het best beoordeelen naar de web; kende woorden, door den heer Holden, dikant te Birmingham, op de vergade: gesproken en met luide toejuichingen aangehc Hij verklaarde, dat hij liever geene hevige drukkingen wilde gebruiken, doch na al het-: de heer Gladstone gedaan had, moest deze: klaring hem toch van het hart, dat hij mee: dat Judas Iscariot een //gentleman" was, geleken met den aanvoerder der liberale pt Om de vergadering wat op te vroolijken, wer door verscheidene heeren traktaatjes en gee lijke liederen uitgedeeld, in welke de ver;: lende helsche straffen met groote nauwkeurig: beschreven werden. Ook werden twee pre: uitgedeeld. De eene stelde het liberalb voor door den duivel geblinddoekt, met dee hand geld gevende aan Roomsck-CathoL priesters, die de Iersche gevangenissen bezoei en met de andere hand geld gevende aan testantsche zendelingen. De tweede prent twee monniken voor, bezig den eik van Britsche protestantismus te splijten met een; waarop R.-Catholieke emancipatie gescbre staat. De vergadering liep in ongestoorde orcb doch het is te betwijfelen of zij aan de pi van den heer Disraeli wel heel veel goed gei zal hebben. Yerleden Zondag, te 12 uren, hebben: mannen het huis van den protestantschen g telijke Dew, te Youghal, een uur van C aangevallen. Zij hadden den bediende ontc en gebonden meegenomen. Zij vroegen om penen en na weigering vuurden zij dooi vensters %en trachtten de staldeur open te bre Hun aanval werd van binnen door geweerscfic beantwoord, doch de aanvallers hielden de diende voor zich, tot bescherming. De bericl loopen uiteen, of het de geestelijke en zijn z dan wel de dochter is geweest, die het verdedigde. Een schoenmaker uit Cork is, t hij 's avonds in de stad terugkwam, aanget den als verdacht van den aanvoerder der bi te zijn geweest. De Daily News" verneemt, dat g; raai Prim Yichy verlaten heeft en naar Lot terugkeert. Yolgens telegram van gisteren is wegens talr ziektegevallen onder aangevoerde schapen ordend, dat de schapen dadelijk na de aanko geslacht moeten worden. TJit Calcutta zijn onder dagteekening 23 Juli berichten ontvangen. Er was veel re gevallen. De vooruitzichten op den oogst w. beter. In de noordwestelijke provinciën heb de katoenvelden veel geleden. In Bhootan het weer onrustig. In Northumberland-house is "Woeos: avond brand uitgebarsten, waarbij verscheid kunstvoorwerpen uit de schilderijen-verzame. een verzameling Sèvre porselein, waaronder vaas van Karei X ter waarde van 10000 pd. vernield zijn. De berichten uit Brazilië ontvangen, ven de //Times" hoop, dat de oorlog tusscheD rijk en Paraguay, die reeds jaren lang de b: krachten van beide landen verslindt, spoedig een einde zal komen. Nieuwe ministers i aan het bewind gekomen, en hoewel de mee: hier in Europa niet bekend zijn, is dit niet geval met het hoofd van het kabinet, de 1 Staborahy, die nog, geene zes maanden gele: zich in Engeland bevond: hij heeft toeD zijne stellige overtuiging uitgesproken, dat vrede tusschen Brazilië en Paraguay nooi kei ijk was, en dat hij al zijne krachten inspannen, om hiertoe te geraken.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2