B U I T ENLA N D. verbetering van den gezondheidstoestand; en 3°. idem tot het nemen eener proef met Lier- nur's rioolstelsel. Vrijdag 11. hebben de aangekondigde proe ven met het vuurpijltoestel tot redding van schipbreukelingen door de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij, te Loos duinen plaats gehad. Reeds de eerste afge stoken vuurpijl bereikte het doel, zijnde eene vlag, die op 200 Ned. ellen was geplaatst. De lijn viel juist daarop neder, en de pijl viel in eene rechte richting met de lijn, op 350 Ned. ellen. Daarna werden de verschillende lijnen en kabels uitgelaten, alsmede de reddingsboei, waarin na aankomst bij de vlag een persoon plaats nam, die daarna tot op de plaats, waar de vuurpijl was afgestoken, werd overgehaald. Vele belangstellenden, zoowel uit die als uit naburige gemeenten, waren daarbij tegenwoor dig, die allen voldaan huiswaarts keerden, in de overtuiging, dat de reddingsmiddelen in die gemeenten zeer voldoende kunnen worden ge acht. Oulangs is gemeld, dat door de arr.- rechtbank te Rotterdam, in raadkamer ver gaderd, naar den proc.-generaal bij het prov. gerechtshof in Zuid-Holland verwezen waren de personen van \V. v. E., A. Gr. en C. L. F., ter zake van het uitgeven van valsche Zuid- Amerikaansche Confóderés en Meiicaansche (lappen) effecten. Thans verneemt men, dat het prov. gerechtshof van Zuid-Holland, in raad kamer vergaderd, geene termen heeft gevonden, die personen te dier zake naar de openbare terechtzitting te verwijzen en hunne onmiddel lijke invrijheidstelling heeft bevolen, tenzij zij uit anderen hoofde in hechtenis moeten worden gehouden. Te Rotterdam is plotseling overleden de heer H. T. Löhnis, lid van den gemeente raad en van de provinciale staten. Algemeen bekend als een zeer bekwaam en ijverig man, was hij bij een ieder bemind om zijn uitstekend karakterzijn verlies wordt dan ook zeer be treurd. De prins van Hohenzollern Sigmaringen, heer van het voormalige graafschap Berg, ge troffen door het verlies dat vele behoeftige ge zinnen bij den jongsten brand te 's-Heeren- berg hebben geleden, heeft eene gift van dui zend gulden geschonken tot leniging van de ramp, welke som reeds aan den burgemeester is uitgekeerd. De godsdienstoefening in de legerplaats te Mil li gen voor de protestantsche militairen, zal geleid worden als volgtop Zondag den 30sten dezer zal de predikbeurt vervuld worden door den predikant J. J. L. Ten Kate, van Amsterdamop Zondag den 6den September, door den predikant F. C. A. Pantekoek, mede van Amsterdam, en op Zondag den 13den Sep tember door den predikant A. H. de Klerck, van Garderen. Er worden te Enschedé thans proeven genomen met een weefgetouw van geheel vreemde constructie, dat niet door stoom in beweging gebracht wordt en evenmin iets gemeens heeft met de oude handweefgetouwen. Dit loom, dat in Amerika veel onder de landelijke bevolking gebruikt schijnt te worden, ter vervaardiging van het voor eigen behoefte benoodigde, wordt evenals de oude spoelmachines gedraaid, en er worden bijna uitsluitend kinderen van 10 a 12 jaren voor dien arbeid gebezigd, die dagelijks 50 el calicot daarop fabriceeren kunnen. Als eene bijzonderheid deeld men mede, dat sedert acht dagen te Groot-Linden is gezien een zwarte ooievaar en dat aldaar dit jaar de ooievaars niet gelegd noch gebroed heb ben en nog steeds aan het nestelen of timme ren zijn. De zoogenaamde roodhuiden, die op de kermissen het schouwlustige publiek bij den neus hebben gehad, zijn door toevallige omstan- .digbeden te Oudewater ontmaskerd. Een der roodhuiden had namelijk, als gewoon Hollander gekleed en met een blank aangezicht, den loat- sten avond der kermis een uitstapje gedaan, en toegevende aan den trek tot misbruik van geest rijke vochten, die aan dien volksstam eigen is, kwam hij beschonken en naar de meening van zijn chef wel wat te laat te huis. Een hierdoor ontstane twist had ten gevolge, dat de chef een voudig zijn weder gekleurden onderhoorige op nam, de tent uit en tegen een stoep aanwierp, waar deze bezwijmd en eenigszins bebloed bleef liggen, tot de omstanders hem opnamen en naar het ziekenhuis vervoerden. Tot hunne verwon dering zagen de dragers, dat, waarschijnlijk door bloedverlies, sommige deeleu van het lichaam van den roodhuid van kleur begonnen te veranderen en veel overeenkomst kregen met de kleur van een Hollander; terwijl de kleede ren der dragers met roode verf werden be morst. Doch wat nog grooter wonder was, de roodhuid van het eiland Banga op de Zuidkust van Afrika, die kort te voren eene voor ieder onverstaanbare taal sprak, had in den tijd van een paar uur Hollandsch geleerd, zoodat hij den dokter behoorlijk op diens vragen kon antwoorden. In het verslag omtrent de verwachtingen van den oogstin O v er ij se 1, die middelmatig genoemd worden, wordt gunstig gerapporteerd over rogge, tarwe, koolzaad, vroege aardappelen, hooioogst (eerste snede), riet en biezen, kersen, pruimen; ongunstig over haver, garst, boek weit, erwten en boonen, late aardappelen, hooi oogst (tweede snede), gras en peren. Omtrent de verwachtingen van den oogst in Gelderland wordt gunstig gerapporteerd over tarwe, rogge, koolzaad, klaver (eerste snede) wintergerst, pruimen en appelenongunstig over zomergerst, haver, boekweit, erwten en boo nen, aardappelen, vlas en tabak. Het Staatsblad n°. 11S bevat een kon. be sluit van den 5den Augustus 18G8, waarbij, met intrekking van het koninklijk besluit dd. 23 Juni 1854 (Staatsblad n°. 95), een model- chakot wordt vastgesteld voor de infanterie- achutterij. Bij wijziging van art. 2 van het Koninklijk besluit van den 27sten April 1844 is bepaald, dat eene toelage van fG00 in stede van f 400 'sjaars zal worden verstrekt aan de jongelingen, die voortaan als kweekelingen bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen worden geplaatst, om opgeleid te worden tot officieren van gezondheid bij de zeemacht. Z. M. heeft verleend1°. de bronzen me daille benevens een loffelijk getuigsch. aan F. Schweighard, kwartierm., en een loffelijk ge tuigsch. aan de sloepr. G. Andrée, W. Yan de Yelde, M. Yan Pelt, C. L. Bos en J. Baren- drecht, allen behoorende tot de klaringspost te Bath, wegens het redden der bemanning van een aldaar gezonken Belgisch schip in den avond van 1 December 1867; 2°. de bronzen medaille met een loffelijk getuigsch. aan K. Schweig, tijd. vis., en een loffelijk getuigsch. aan K. E. Yan Dijk, schipper, alsmede aan de matr. D. K. Kamper, 1ste kl., K. Jaring, 2de kl., en J. Stapel, 3de kl., allen behoorende tot het recherche-vaar tuig n°., wegens het redden der equipage van het nabij de Eems gezonken Fransche schooner- schip //Augustine," op 3 December 1867. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Dordrecht W. F. Yertholen, thans contr. der dir. belast, te Rotterdam, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft benoemd tot directeur van de spoorwegkantoren: AmsterdamEmmerik, Arn hem—Bentheim, H. N. G. Neujeau, thans com mies der posterijen 1ste klasse. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 83°, des avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 64°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 64°, Wind: Z. W., te uren 69°, 's namiddags te 12 uren 80°, u 4 uren 78°. Bsloie. Dezer dagen had de Opinion" ge- meld, dat de heer August Snieders was be noemd tot hoogleeraar in de Ylaamsche letter kunde te Leuven. Dit bericht wordt thans door dien letterkundige in het //Handelsblad" van Antwerpen tegengesproken. Duitschland. De commissie van de Rijnoever- staten tot herziening van de Rijnvaart-acte heeft den 13den dezer hare laatste zitting te Mannheim gehouden, en de gevolmachtigden zijn onmiddellijk daarna vertrokken. Uit Munchen wordt omtrent die bijeenkomst geschreven, dat de onderhandelingen tusschen de gevolmachtigden van de Rijnoever-staten tot geen resultaat geleid hebben, daar van Neder- laudsche zijde de bepalingen der overeenkomst op den waterweg tot Gorkum en Dordrecht niet voor de eigenlijke Rijnmonden echter, dé Merwede en de Nieuwe Maas, aangenomen moeten zijn. Bij den tegenstand, dien de benoeming van Israëlieten aan instellingen van onderwijs in Pruisen ondervindt, verdient het de aan dacht, dat zulk eene benoeming thans te Ber lijn heeft plaats gehad aan eene inrichting, waar men die misschien het minst zou ver wacht hebben. De hoogleeraar Lazarusdie voor eenigen tijd het professoraat te Bern heeft nedergelegd, om te, waar hij vele fami liebetrekkingen heeft, te kunnen wonen, heef! eene benoeming ontvangen als hoogleeraar aan de militaire school. Over dezen leerstoel be schikt de minister van oorlog, en de goedkeu ring van den minister van openbaar onderwijs wordt ten deze niet vereischt. Frankrijk. Het bevestigt zich, dat bij de toekenning van prijzen aan de leerlingen der lycea werkelijk aan den keizerlijken prins een prijs was toegekend voor het Latijn, maar dat de overige leerlingen eene deputatie tot den professor hebben gezonden, om hem te waar schuwen, dat, wanneer aan den prins, die niet op de school onder de controle zijner medeleer lingen gewerkt had, een prijs werd toekend, zij eene manifestatie tegen hem bewerken zoudeD. Om die reden heeft men er van afgezien, om den prins in het openbaar een prijs uit te rei ken, en een klein feest, dat op Fontainebleau georganiseerd was om de bekroning van den prins te vieren, is afbesteld. Zooals men weet, werden er buitenge wone voorzichtigheidsmaatregelen voor het feest van den 14den Augustus genomen. Behalve de geheime agenten waren er 2000 agenten van politie, 20 officiers de paix en 40 commissaris sen van politie tegenwoordig. Bovendien had men achter de troepen en de nationale garde een gelid van municipale gar des te voet en te paard en van politieagenteu opgesteld, die de menigte ongeveer 10 a 12 pas van de troepen verwijderd hielden. Daardoor was de menigte tamelijk ver van het midden van den weg, waarlangs de keizer met zijn gevolg moest voorbijrijden. In geval er hatelijke kreten mochten geuit worden, koü de keizer er niets van hooren. Opmerkelijk was het, dat de nationale garde de linie-infanterie in plaats van de garde tegen zich over had. De maarschalk Canrobert, kommandant van het leger van Parijs, maarschalk Regnault de Saint Jean d'Angély, kommandant der keizer lijke garde, generaal Mellinet, kommandant der nationale garde, reden den keizer tot aau den ingang der Tuileriën te gemoet. Onder den keizerlijken staf, die uit 86 ge neraals en andere officieren bestond, bevond zich ook de Engelsche generaal Napier, de held van Abessinië. Deze was 's morgens te Parijs

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2