267e STAATS-LOTERIJ. f 20,000 op Sl°. 14254 J. H. Maronier, het kon. instituut voor de marine te Willems oord W. H. Van Braam, B. P. Korteweg, L. V. K. A. Jeekel, K. J. Bal, J. C. Hora Sic- cama, M. J. P. Westveer, L. A. H. Lamie, F. Böhtlingk, H. J. Kleynhens, L. C. Koster, W. L. baron van Verschuer, T. Dalhui sen, Jhr. R. W. J. Van Babst van Bingerden, H. van der Sande, J. C. Kikkert Schortborgh, E. P. H. Graaf van Limburg Stirum, A. E. J. W. Juta en J. A. Kloek. Z. M. heeft aan Mr. W. Wintgens, als afge treden minister van justitie, een pensioen ver leend van f 416 'sjaars. Z. M. heeft benoemd, bij het ministerie van oorlog, tot comm. den adj.-comm. H. Bronner, en met ingang van 1 Oct. k. aan genoemden comm. een eervol ontslag uit den dienst ver leend, behoudens zijne aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit van 12 Aug. 1868 is den heer P. Stuart Makkers op zijn verzoek eer vol ontslag uit zijne betrekking verleend als ontvanger der dir. belast, en acc. te Boskoop e. k., met vrijlating om zijn aanspraak op pen sioen volgens de wet te doen gelden. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 76°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 65°. Zondag 's morgens te 5 uren 64°, Z. W., te 8 uren 67°, 's namiddags te 12 uren 78°, te 4 uren 80°, 's namiddags te 5 uren 78°, 's avonds te 8 uren 70°, te 10 uren 66°. Maandag 's morgens te 5 uren 68°, N. O., te 8 uren 72°, 's namiddags te 12 uren 82°, te 3 uren 87°, te 4 uren 84°, Z. BUITENLAND. Duitschland. Den llden Augustus zijn Mecklenburg en Lubeck in het Duitsche Tol verbond opgenomen. //Van nu af (zegt de //Kreuz-Zeitung") vormt het Tolverbond een af gerond gebied, hetwelk zijne grenzen niet lan ger door Duitsche landen trekt, maar, behalve aan de Noord- en de Oostzee, ook aan Dene marken, Rusland, de Oostenrijksch-Hongaar- sche Monarchie, Zwitserland, Frankrijk, België en Nederland paalt. Het omvat verschillende lan den, eene bevolking van 38,730,000 menschen, van welke 29,753,658 tot de Staten van het NoordDuitsch Verbond behooren." Frankrijk. De Moniteur" deelt het rap port van den heer Magne mede, betreffende de leening. Daarin wordt geconstateerd, dat er is ingeschreven door 781,292 personen voor 660 millioen rente, gelijk staande met een kapitaal van ongeveer 15 milliards, of nagenoeg 34 maal het verlangd bedrag. De niet herleidbare in schrijvingen te Parijs en in de departementen bedragen eene som van 3.141.170 frs. rente. De gestorte som tot waarborg, tijdens de in schrijvingen overschrijdt het cijfer van 660 millioen. De heeren Schneider en Forcade de Laro- quette zijn benoemd tot grootkruis en de heer Pinard tot kommandeur van het legioen van eer. Voorts geeft de //Moniteur" bericht van de gehouden revue en constateert daarin, dat de volksmenigte haren kreet van Leve de Keizer heeft doen hooren bij de levendige toejuichin gen der armee en der nationale garde; alsook dat de keizer den maarschalk Canrobert heeft opgedragen, Hd. tevredenheid kenbaar te ma ken over de goede houding en exercitiën der manschappen. De heer Rochefort is veroordeeld tot een jaar gevangenis en 10,000 franken boetede heer Dubuisson tot twee maanden gevangenis en 2000 franken boete. De beide beschuldigden wa ren afwezig. De Patrie" beweert, dat er nooit quae8tie van geweest is om een bevel tot pre ventieve inhechtenisneming van Rochefort uit te vaardigen. Engeland. Van het gouvernement te Mel bourne zijn dépêches ontvangen, waaruit blijkt dat de verwikkelingen aldaar hebben opgehou den te bestaan en dat de betalingen uit de openbare kas zijn herWt. Er heeft een ernstig misdrijf nabij Tip- perary in Ierland plaats gehad. Een landeige naar vergezeld van politie-agenten en van den magistraat, is bij het ontslaan van verscheidene pachters, aangevallen geworden en gekwetst door een geweerschot. Een der politie-agenten en een der hoogere beambten zijn gedood. Vrijdag jl. liep te Montaghan een gerucht van orangistische aanvallen. 700 Katholieken liepen tot zelfverdediging gewapend de straten door, roepende, dat bloed bloed eiscbt. De geestelijk heid heeft de orde hersteld. Griekenland. Het gouvernement heeft eene overeenkomst met Belgische kapitalisten aange gaan, waarbij dezen op zich nemen Griekenland door het aanleggen van drie spoorweglijnen in zeven jaren tijds met het Europeesche spoor wegnet te verbinden. De exploitatie der mijnen, steengroeven, wouden en geneeskrachtige water wellen, aanwezig op en nabij de baan der aan te leggen spoorweglijnen, is_insgelijks aan die maatschappij toegestaan. Portugal. De kamer van afgevaardigden heeft met 100 tegen 13 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp, waarbij het gouvernement ge machtigd Lwordt tot het doen van verschillende belangrijke hervormingen. Voor eenige dagen is in de Portugeesche kamer der }pairs aan de regeering de vraag ge daan, of zij iets weet van een ontwerp tot ver- eeniging van Spanje met Portugal tot een Ibe risch rijk. Op deze interpellatie heeft de mi nister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat zulk een plan hem onbekend isdoch dat, zoo men het zou trachten te verwezenlijken, de regeering van hare zijde alle pogingen zou aan wenden, om de onafhankelijkheid van Portugal te handhaven. Eene dergelijke interpellatie is reeds vroeger in een der Portugeesche kamers aan de regeering gedaan, toen in Spanje, even als nu, de staat van zaken met eene omver werping bedreigd werd, en het antwoord van de Portugeesche regeering was toen nagenoeg als thans. 0FFIC1EELE BERICHTEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, van den löden Augustus 1868 J. J. Van der Stoop jm. 34 j. en A. M. J. Reidinger jd. 31 j. "NV. Beekman jm. 35 j. en D. Tegelaar jd. 21 j. H. Bronstra, Wedr. 44 j. en E. Molenaar jd. 24 j. W. J. Lau jm. 24 j. en J. C. Van Dorsten jd. 33 j. D. Kerpel jm. 25 j. en M. De Ridder jd. 26 j. J. Mens jm. 23 j. en E. Van Nierop jd. 24 j. W. F. Meijjers jm. 31 j. en L. De Boer jd. 23 j. J. C. Wendel Wedr. 39 j. en A. C. Van den Worm jd. 29 j. TELEGRAMMEN. Brussel, 17 Aug. De //Moniteur" bevat een bulletin, door den lijfarts des konings onder teekend, meldende, dat de toestand van den kroonprins, welk sedert eenige dagen aanmerke lijk verergerd was, sedert Donderdag minder onrustwekkend is. ADVERTENTIES. Bevallen van een Zoon A. M. STAL- LINGA - - Jongiuns. Leiden, 16 Augs 68. heden gevallen in de le klasse le Lijst, ten kantore van C. J. HEINTZ, Nieuwen Rijn over de Vischmarkt. Leiden, 17 Augustus 1868. Bij G. H. VAN DER SCHÜXT, te 's Herto genbosch, verschijnt Uitgebreide Handleiding bij het godsdienst onderwijs. Eerste afdeeling. Geschiedenis van den gods dienst. Eerste gedeelte 2e dr. Prijs 70 ets. Tweede 2e dr. Prijs 70 ets. Derde 2e dr. Prijs 60 ets. Tweede afdeeling. De christelijke godsdienst. 2e drPrijs 85 ets. Handleiding bij het godsdienst onderwijs. Eerste afdeeling. Geschiedenis v. d. godsdienst. Prija 15 ets. Tweede afdeeling. De christelijke godsdienstPrijs 15 ets. Verkorte Handleiding bij het godsdienst-onderwijs. Eerste afdeeling. Geschiedenis v. d. godsdienstPrijs 10 ets. Tweede afdeeling. De christe lijke godsdienstPrijs 10 ets. De prijs van de Uitgebreide Handleiding is bij den 2en druk zoo laag gesteld, om die ook aan de leerlingen in handen te kunnen geven. Van de Handleiding en Verkorte Handlei ding is op franco aanvraag, franco een pre sent-exemplaar beschikbaar. Bibliotheek van moderne theologie bij inteekening a 15 ets. per 24 blz. Evangelie-Spiegel, per jaargang f 2,50 De kerk, een woord voor onzen tijdƒ0,5 0 BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: bij de Herv. gemeente te Oud- dorp: Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d. IJssel; te OmmerenDs. H. M. M. Rappard te Sexbierum; te Bergen-op-ZoomDs. P. Heyting te Heuke- lumte AxelDs. Deetman te Klundertbij de Doopsgez. gemeente te Zuidzype de prop. J. F. Bakker; te Oost- en West- Graftdijk en ook te Mensingaweer: de prop. G. Vrijer; te Hindelopen en Molkwerum de prop. S. War- tena Jr. Aangenomen: de beroeping naar Aarlan- derveen: Ds. G. Ringnalda te Woudsend. Bedankt: voor de beroeping naar Zuili- chemDs. E. A. Lazonder te Noordwijk aan Zee; naar Schore: Ds. P. J. Van Griethuysen te Gerkeskloosternaar Warns en Scharl: Ds. B. Mossel te Nederhorst den Bergnaar 's-Gra- venhage: Ds. Felix te Utrecht. Rcnan en Gulzot. Hunne jongste werken beoordeeld door Róville en Scherer. f 0.75 liet positivisme en de godsdienst 0.60 P. Janet, Spinoza en het spinozisme. 0.50 M. Lang, De Handeling, der apostelen 0.80 Goethe's wijsbegeerte0.20 Em. Deutscli, De Talmud. 0.65 B. G. J. Mosselnians, Tien leerre denen1.— Overdrukjes 0.20 A. Coquerel tils, De opvoeding der vrouw0.30 A. Révllle, De profeten van Israël 0.90 S. F. W. Itoorda van Ëysinga, Nederland en Insulinde0.40 Ellen Kerr1.80 E. Souvestre, De laatste pleister plaats 1.50 P. Maronier, 200 denk- en reken oefeningen u 0.30 A. van der Pauwert, Schets der aardrijkskunde, 3e druk0.30.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3