N°. 2613. Dinsdag A°. 186802^ 18 Augustus. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 17 Augustus. Het heeft zijne eigenaardige moeilijkheden om zich op de hoogte te stellen van hetgeen Amerika voorvalt: sinds de telegraaf ons in zoo weinig tijd de belangrijkste berichten van daar mededeelt, maar de gewone berichten nog meer dan 14 dagen onderweg blijven, moet men wel op de dagteekening der berichten let ten, om niet daardoor in de war te raken brengt post ons een of ander nieuws, dan weten wij er in den regel, door de telegraaf, reeds veel meer vandeelt zij ons bijv. mede, dat eene of andere wet is aangenomen door het congres, dan weten wij in den laatsten tijd, dank zij de telegraaf, reeds dat de president er zijn veto over heeft uitgesproken en verdere bijzonder heden. Dit lijdt tot verwarring: maar buiten dien de telegraphische berichten zijn onvolledig soms verzwijgen zij belangrijke voorvallen, en men dus gedwongen, om wegens de beperkte ruimte, weinig meer van de telegraphische be richten in zijn blad op te nemen, dan zullen ?oor menig lezer dikwijls die berichten alles behalve duidelijk zijn. Deze beschouwingen gelden natuurlijk vooral een tijd, waarin veel voorvalt, waarin bijna elke dag iets nieuws] brengt. Zoo in de laat- weken. Het congres is thans wel uiteen gegaan, maar de laatste weken zijn weder bij zonder rijk aan allerlei berichten geweest. De strijd tus8chen den president en het congres duurt steeds voort, en het schouwspel dat Ame rika in de laatste jaren vertoond heeft, is tot juist verstand van het volkskarakter zeer leer rijk. Op het groote verschil tusschen het Ame- rikaansche volk en het Europeesche is ontel bare malen gewezen, en toch worden wij ge durig weder getroöen door dat onderscheid: aren lang wordt daar een strijd gestreden tus schen twee partijen, de eene vertegenwoordigd door den president Andrew Johnson, de andere door de meerderheid in het congres; die strijd wordt van beide zijden, zonder ophouden, met de heftigheid aan de Amerikanen eigen, voortgezet; het geldt een vraagstuk, dat voor toekomst der Yereenigde Staten van over- egend belang isgeen middel, door de wetten an beide partijen, wordt ongebruikt gelaten. iVat men zelfs voor twee jaren als te gewaagd eschouwde, de terechtstelling van den presi- ent, heeft plaats gehad. En niettegenstaande dat Hes, ofschoon de gansche natie, van den grootste ot den kleinste, deel aan dien strijd neemt, met gelijke passie als zijne vertegenwoordi- er3 in het congres, partij trekt geen van eide partijen wijkt een oogenblik van den ettigen weg af, en tracht evenmin door en coup d'état, als door een revolutie haren il en hare inzichten aan de andere op te vingen. Toen eindelijk het besluit genomen om den president wegens onwettige han- elingen terecht te stellen, mocht men mee- en, dat er eindelijk een einde aan den strijd ekomen was, en dat, hoe de uitspraak van den &naat ook zou wezen, de toestand zoo gespan- was geworden, dat een verdere voortzet ting van de kamp onmogelijk was geworden; de uitkomst heeft het tegendeel bewezen; de president is vrijgesproken, en de partijen staan nog volmaakt op dezelfde wijze tegenover elk ander als te voren; zij gebruiken geene andere middelen, dan zij vroeger voor geoorloofd hiel den nog blijven zij denzelfden eerbied voor de constitutie behouden. Een groot gebrek in de Amerikaansche con stitutie blijkt toch hieruit, zal men wellicht meenen. In alle constituties van Europa heeft men middelen uitgedacht om, waar een strijd bestaat tusschen de twee staatsmachten, tusschen de zoogenaamde uitvoerende en de wetgevende macht, dien strijd tot een einde te kunnen bren gen. In Amerika heeft men geen middel in dit ge val: wordt de wettige weg niet verlaten, dan bestaat daar geen middel tot vergelijk. Maar de president der Yereenigde Staten wordt ook slechts voor 4 jaren gekozen; langer dan dien tijd kan de strijd niet duren, want de keuze van hem zoowel als van het congres, is van het volk afhankelijk. Daardoor is het mogelijk, dat aldaar beide staatsmachten een tijd lang lijnrecht tegen over elkander staande strijd zal toch een maal een einde hebben. Hoe beide partijen thans tegenover elkander staan, blijkt het duidelijkste uit de programma's, onlangs door hen opgesteld. Gelijk men weet, moet de president het vol gende jaar aftredenhoewel dit eerst den 4den Maart geschiedt, en de keuze van zijn opvolger den 2den December plaats heeft, is men reeds eenigen tijd bezig met het stellen van candida tes De keuze geschiedt in eiken staat door spe ciaal daartoe gekozenen; van dezen hangt het af wien zij willen kiezengeen afgevaardigde wordt echter gekozen, wanneer niet bekend is op welken candidaat hij zijne stem zal uitbren gen. Daardoor gebeurt het, dat hoewel de kiezers niet direct den president en den vice-president benoemen, zij toch daaromtrent beslissen, en men reeds lang, voor dat de benoeming in De cember plaats heeft, kan weten, welke candida- ten voor beide betrekkingen zullen gekozen worden. Zoo zijn dan nu ook door beide partijen can- didaten gesteldde democratische partij, de partij waartoe de tegenwoordige president behoort, heeft den heer Seymour tot candidaat-president en den heer Frank tot candidaat-vice-president benoemdde republikeinsche partij heeft den ge neraal Grant en den tegenwoordigen voorzitter van de kamer van afgevaardigden, den heer Schuij- Ier Colfax, tot candidaten gesteld. Beide partijen hebben bij die gelegenheid hunne programma's gegevenhet merkwaardigste bier van is natuurlijk, hoe zij zich omtrent de groote quaestie, de verhouding van de afvallige Zuide lijke Staten tot de Unie en over het stemrecht der negers uitlaten. De democraten verlangen onmiddellijke herstelling van al de constitutio- neele rechten, en van een burgerlijken regee- ringsvorm in al de Staten der Unie; amnestie voor alle staatkundige overtredingen van het verledene, de regeling van het stemrecht der verschillende Staten door hunne burgers zelve, en opheffing van alle staatkundige kunstmidde len om het overwicht der negers in de hand te werken. De republikeinen daarentegen eischen slechts dat het stemrecht van de getrouwe ingezetenen in de voormalige afgescheiden staten nadrukke lijk worde gehandhaafd; de vragen over het stemrecht moeten in de getrouwe staten door de bevolking zelve worden beslist; en de voorma lige opstandelingen moeten zoodra de openbare veiligheid het slechts eenigszins gedoogt, worden hersteld in het bezit hunner burgerlijke rechten. Terwijl de democraten voor alle staten der Unie de herstelling van alle rechten verlangen, laten de republikeinen dit punt onaange roerd. Yan de thans bestaande bepalingen willen zij dus niet afwijken: en die bepalingen verlangen, dat door de Zuidelijke Staten aan bepaalde voor waarden worde voldaan; maar tevens geven zij een bewijs van gematichtheid door de bepaling omtrent de herstelling van de voormalige op standelingen. Merkwaardig is het ook, dat de democraten niet meer verlangen, dan dat de negers geen overwicht over de andere hebben. Hoe geheel anders was hun taal voor eenige jaren! De Zuidelijke Staten hebben in den laatsten tijd ook veel moeten toegevenen, naar de laatste berichten, zullen weldra de meeste staten weder tot de Unie toegetreden zijn; het mili taire gouvernement, dat in de voormalige af vallige staten was ingevoerd, grootendeels tot bescherming der zwarten, is in de meeste op geheven; een nieuw artikel in de constitutie, waarbij aan de negers alle burgerlijke rechten wor den toegekend, is thans met de vereischte meerder heid aangenomen; en de hoofdzaak zal dus, naar wij hopen, spoedig geregeld zijn. De belastingen en de wijze waarop de groote schuld zal gedelgd worden, blijven thans nog over. Toch rusten John son en zijne partij niet, en zoolang zij nog iets ten voordeele van de vroegere slavenhouders kunnen doen, zullen zij geene gelegenheid laten voorbijgaan. Dit bewijzen zijne laatste handelin gen, waarover wij een volgendemaal zullen spreken. LEIDEN, 17 Augustus. Het verslag van den staat der Kweekschool voor Zeevaart alhier over het jaar 1867 is thans in druk verschenen. Er blijkt uit, dat in dit jaar 24 jongens meer opgenomen zijn dan in 1866; dat van de gezamenlijke geadmitteerden ten ge tale van 55, 45 tot hunne bestemming werden gebracht. In het geheel zijn er door de Kweek school tot den laatsten December jl. afgeleverd 648 voor de marine, 40 bij de koopvaardij, te zamen 688 koppen. Het onderwijs bleef, behoudens kleine wijzi gingen, op denzelfden voet ingericht: het werd, aangezien het verblijf op de school slechts wei nige maanden duurt, zoo eenvoudig mogelijk ingericht; alleen de invoering van het nieuwe schietgeweer vorderde eenige meerdere inspan-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1