naar aanleiding van de bij haar ingekomen on derwerpen. Elk, die het voornemen heeft aan de vergade ring deel te nemen, heeft het recht om de punten op te geven, die hij wenscht in te leiden en verder in behandeling genomen te zien." De regelinga-commissie voor deze eerste Pro vinciale Vergadering van belangstellenden in het ouderwijs bestaat uit de hoofdonderwijzers van Schiedam. De eerste vergadering zal gehouden worden op Zaterdag den lOden September a. s. des voormiddags te 10 uren, in het sociëteits gebouw //Aurora", nabij het spoorwegstation, te Schiedam. (Wekker). De heer Mr. J. B. Kan, rector aan het stedelijk gymnasium te Nijmegen, heeft voor zijne benoeming tot directeur van de rijks koo- gere burgerschool te Assen bedankt. De zooveel afschuw verwekkende zaak van Johannes Graus, groefbidder te Utrecht, die, zooals men zich zal herinneren, door het pro vinciaal gerechtshof van Utrecht is schuldig ver klaard aan moord van zijne echtgenoote, en diensvolgens veroordeeld tot de strafte des doods, is gisteren in cassatie behandeld voor den hoo- gen raad. De advocaat-generaal Smits conclu deerde, vermits door den requiraat geene cassa tiemiddelen waren aangevoerd, tot verwerping van het beroep, met veroordeeling van den re quiraat in de kosten. De hooge raad zal den lSden Augustus a. s. in deze zaak uitspraak doen. Uit Enschedé schrijft men: Na een smoorheeten dag pakte zich Dinsdag-avond een geweldig onweder boven deze stad samen. Eenige oogenblikken voor het losbreken der bui ver toonde de lucht zich zoo dreigend, als velen zich niet herinneren ooit gezien te hebben. Zware donderslagen wisselden zich af met sterke blik semschichten en stroomen waters vielen neder. Van den toren zag men op vier plaatsen te gelijk den bliksem iuslaan en oogenblikkelijk de vlammen oprijzen. Twee bouwmanswoningen, nabij de stad, werden dan ook geheel een prooi der vlammen de andere branden schijnen verder af te zijn geweest. Men schrijft uit B oxte 1Hoe wondervol kinderen in het leven behouden blijven, blijkt uit het volgende: Verleden Zaterdag ruim te 10 uren des voormiddags zeide hetéjarig dochtertje van den landbouwer Van Oers, op het gehucht Sellissen alhier, tegen de meid, die bij haar was, eenige bloempjes te gaan plukken, terwijl de dienstmeid bij de koeien in de weide bleef. Weldra was het kind uit het gezicht der meid verdwenen. De ouders kregen hiervan bericht, en dadelijk gingen deze met een 15tal buren aan het zoeken. Som migen vischten tot in den nacht in de nabij- loopende rivier de Dommel, maar alles te ver geefs. De troostelooze ouders gaven geene po gingen op, totdat men de lieve kleine Maandag tegen den middag schier bewusteloos in de na bijheid der ouderlijke woning terugvond, lig gende met het gezichtje in het zand en de beide handjes onder het hoofd. Wie beschrijft de onuitsprekelijke vreugde van het brave ouderpaar, en den grooten dank aan het alvoorzienend Opperwezen, dat de lie velinge zoo wonderdadig had behouden. Twee dagen en twee geheele nachten zegge 48 uren had het wichtje, schier niet gekleed, onder den blooten hemel doorgebracht. Tusschen Zondag en Maandag had het een afgrijselijk onweder vergezeld van aanhoudende zware regenvlagen doorgestaan, en van schrik, van koude en af matting, van honger en dorst uitgeput, vond de vader het zelf weder levend op een grasheu veltje. Het had niets gegeten of gedronken in die 2 dagen en 2 nachten, en zag er verwilderd in de oogen uit, toen men het wedervond. Het was slechts verdwaald, en kon zijn huis niet meer vinden, hoe dicht het ook daarbij was. Eerst liet men het drinken, want eten wilde het aanvankelijk niet, en praten deed het toen evenmin. Weldra echter kwam het tot bewust zijn en na in bed verwarmd te zijn begon het te eten en te praten, stak zijne schuldelooze handjes aan vader en moeder toe, die beiden van aandoening als in tranen van vreugde weg smolten. Het kind is thans goed te pas en alsof er niets mede gebeurd was. Uit het verslag, bij de reünie der afge vaardigden van de Waalsche gemeente te Maas tricht, uitgebracht, is gebleken, dat de toe stand der verschillende Waalsche gemeenten hier te lande in het afgeloopen jaar weinig of geene verandering heeft ondergaan. De commissie heeft zich intusschen verplicht geacht, te constateeren, dat in de Waalsche kerken, even als in de zuster-gemeenten, verflauwing van ijver wordt waargenomen, zichtbaar door steeds verminde rende belangstelling in de openbare godsdienst oefeningen. In de vergadering van Maandag, is door den heer Bost, predikant te Verviers, een kort over zicht gegeven van de werkzaamheden der in België gevestigde Maatschappij tot Evangelisatie, en nadrukkelijk gewezen op den gunstigen in vloed, welke door die Vereeniging wordt uit geoefend; zoodat zij alleszins de ondersteuning waardig mag worden geacht, welke zij tot dus verre van de belangstellende Protestanten in Nederland heeft mogen ondervinden. Een zeer breedvoerig verslag, betreffende de verbete ring van het kerkgezang, uitgebracht door eene speciale commissie, heeft eene belangrijke discus sie uitgelokt. Het betreft de vraag, of de drie collection der gezangeu, welke thans bij de Waal sche gemeenten in gebruik zijn, tot eene zullen worden samengesmolten. De vergadering heeft besloten, de verschillende kerkeraden, die reeds in deze zaak gehoord zijn, nogmaals te raad plegen. Omtrent den stand der veldgewassen in de verschillende deelen der provincie Friesland wordt het volgende medegedeeldTarwe is, met enkele uitzonderingen, goed geslaagd de reeds aangevangen oogst levert goede resultaten. Rogge geeft een uitmuntend gewas, met forsche aren; qualiteit en quantiteit laten niets te wenschen over. Gerst zal waarschijnlijk als het beste van de goedgeslaagde wintergewassen zijn aan te mer ken. Van haver belooft de vroegst gezaaide het meest; voor de laat gezaaide was de aanhou dende droogte zeer nadeelig. Koolzaad is vrij algemeen goed geslaagd; de opbrengst loopt uiteen van IS tot 33 mud per bunderde qua liteit is meerendeels uitmuntend. Vlas is, over 't geheel, slechts als matig gelukt aan te merken, daar het zeer veel van de droogte en in enkele streken ook van de rups heeft geledenhet vroeg gezaaide is het beste. Van cichorei, waar voor droogte in den regel niet nadeelig is, valt alleen te zeggen, dat het vroeg gezaaide 't best staat. Erwten zijn, over 't geheel, door de droogte te vroeg gestorven, hetgeen nadeelig op de op brengst zal werkende qualiteit schijnt best. Vroege aardappelen hebben goed opgeleverd en waren uitmuntend van qualiteitde latere soor ten, vooral in de zandstreken, hebben veel van de droogte geleden en beginnen hier en daar door te schieten. Boekweit belooft, alleen wat de vroeg gezaaide betreft, op de beste gronden een matig gewas. Van de later gezaaide laat zich alles ongunstigs verwachtenveenboekweit is als geheel mislukt aan te merken. Op de zware kleigronden oefende de droogte op gras en hooi den meest nadeeligen invloed uithet gras hield er vroeg met groeien op, en de schaarste aan vee voeder deed zich dus daar het meest gevoelen. De hooioogst is in die streken ook niet meer dan middelmatig geslaagd. De buiten- of lage landen leverden daarentegen steeds ruim voedsel voor het vee op en later overvloedig en uit muntend hooi. Het nieuwe gras is echter in die oorden ook niet ruim. Een der heeren directeuren van de te Amersfoort op te richten maatschappij van zijdeteelt in Nederland, heeft Dinsdag op het pa leis te Soestdijk, ingevolge ontvangen uit- noodiging, een langdurig onderhoud met prins en prinses Hendrik over deze zaak gehad. Be halve HH. KK. HH. toonden ook verscheidene heeren van hun Huis hunne ingenomenheid met de maatschappij, door inschrijving in het kapitaal. Eerlang zullen HH. KK. HH. het aanvanke lijk op kleine schaal te Amersfoort bestaande lokaal met zijdewormen, toestel voor afhaspeling enz. in oogenschouw nemen. De Groninger Courant bevat een ganscbe reeks branden en ongelukken, ten gevolge vao het hevige onweder, dat Maandag den lOden Augustus aldaar heeft gewoed. Negen woningen zijn op verschillende plaatsen dier provincie afgebrand: te Wi11e wierum sloeg de bliksem in den toren. Te Oude ga (in Hemelumer Oldephaert) heeft een allertreurigst voorval plaats gegrepen. Eene dieustmeid, aan wier zorg een kind van 2 a 3 jaren was toevertrouwd geworden, vond in den stal een klein pistool, hetwelk zij, om er mede te spelen, aan het kind gaf. Wellicht heeft zij het voor speelgoed aangezien. Getrouw aan den haar opgedragen last, bleef zij het kind steeds ter zijde; althans moet men dit opmaken uit de mededeelingen van het kind en de wond, welke door het afgaan van het pistool terstond haren dood heeft veroorzaakt. Onvoorzichtigheid van eene volwassene deed alzoo een klein kind een manslag begaan. Maandag-ochtend heeft op de Groote Markt te Middelburg het volgende ongeluk plaats gehad. Een twaalfjarig meisje, behoorende tot eene met een carroussel of draaimolen reizende familie, zat ongeveer te 8 uren in den ochtend met haar zusje, 3 maanden oud, op den schoot, in de nabijheid van den molen. Door de ver moeienis van den laatsten kermisnacht overmand, viel het meisje in slaap eu bemerkte niet, dat het kind van hare knieën en achterover met het hoofdje in een nabijstaanden emmer water viel. De ontdekking volgde te laat, want het kind had toen reeds opgehouden te leven; alle aangewende pogingen om de levensgeesten we der op te wekken bleven vruchteloos. Volgens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Madrid wordt de gedeeltelijke vrijheid, sinds Juni 1866 aan den tabakshandel in Spanje ver leend, met 1 Januari 1869 weder geheel inge trokken. De vrije verkoop van gesneden tabak en van papiersigaretten is voortaan aan parti culieren verboden. Sigaren, mits afkomstig van de eilanden Cuba en Porto-Rico, kunnen door particulieren verkocht worden, mits in behoorlijk gesloten en verzegelde kisten en niet anders dan in open winkels, waarin niets anders mag verkocht worden, en tegen betaling van het patent van groothandelaar. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen der ad- spiranten voor de betrekking van cadet bij het korps mariniers zal aanvangen op Vrijdag den 4den September aanstaande, in een der lokalen op 's rijks werf te Amsterdam. Z. M. heeft H. P. J. Van den Berg erkend en toegelaten als consul van Italië te Sarna- rang, en F. P. Tombrinck benoemd tot Neder- landsch consul te Nagasaki. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5* uren 76°, des avonds te 8 uren 65°, te 10 uren 60°. Za terdag 's morgens te 5 uren 56°, Wind: Z. O., te 8 uren 63°, 's namiddags te 12 uren 76°, te 4 uren 77°. BUITE N LAND. Duitschland. De koning van Pruisen heeft eergisteren eene samenkomst met den keizer van Rusland te Schwalbach gehad.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2