Vrijdag A0. 1868AU1 14 Augustus. BINNENLAND. N°. 2610. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 13 Augustus. Het schijnt, dat in den gemeenteraad alhier of. Buijs de eenige is, die zich voor de duin- aterleiding interesseert. Toen voor eenige maan- n de concessie verleend was, vraagde hij ter- ond aan den burgemeester, hoe het met de annen hier ter stede stond, en of burgemeester wethouders van plan waren, om de zaak bij i gemeenteraad aanhangig te maken, opdat e zou kunnen beslissen, wat er zou moeten daan worden. De burgemeester antwoordde eu, dat er een brief van de concessionarissen gekomen was, waarin zij hun voornemen ededeelden, om met het bestuur dezer stad overleg te treden. De vorige week is het vies van burg. en weth. van den Haag, op t verzoek der concessionarissen, bekeud ge- orden. Dit advies is ongunstig, en strekt om t verzoek van de hand te wijzenthans stellen rg. en weth. voor, om de noodige ontwerpen maken voor den aanleg eener waterleiding nwege do gemeente zelve. Dit advies, gevoegd (ij het gerucht, dat de concessionarissen van it te nemen besluit de uitvoering hunner plan ten afhankelijk maken, wTas, dunkt ons, wel dien aard, dat aan burgemeester en wet- jouders alhier opnieuw een verzoek om inlich- ngen dienaangaande had mogen geschieden, zitting van Zaterdag heeft plaats gehad, [Staar het verslag vermeldt niets van eene der gelijke interpellatie. Of er alzoo iets geschied is, of er nog eenige kans bestaat, dat wij eene duinwaterleiding ver krijgen, is ons onbekend. Mogen wij de loopende geruchten gelooven, dan is er weinig hoop, dat de tegenwoordige concessionarissen hun werk volbrengen. Moet men zich daarom hierbij neer- tgen? Zijn de geruchten waar, dan is er slechts éeu weg, die hier openstaaten die is, om zich met het gemeentebestuur van 's-Hage in ver- jbinding te stellen. "Wordt het voorstel van jburg. en weth. in den raad aldaar aangenomen, dan zal de gemeente zelve de handen aan het |"werk slaan, en beproeven om zelve eene water leiding tot stand te brengen. Gaat dit plan door, jdan zal niemand het ondernemen om voor Leiden alleen eene duinwaterleiding aan te leg gen. Alle hoop om hier goed water te verkrij- is dus verloren, indien Leiden thans niet in de gelegenheid gebruik maakt, en de noo- |dige stappen doet, om in overleg met 's-Hage te bandelen. "Welke plannen men in den Haag maken zal, hoe groot de kosten zullen zijn, wat Idoor ons bestuur zal gedaan moeten worden idit is ons niet bekend, maar het lijdt, dunkt s, geen twijfel dat het gemeentebestuur aldaar et genoegen een aanbod van onze zijde zal aannemen, want de kosten zullen daardoor voor den Haag verminderd worden. Zijn echter een maal de plannen te 's-Hage gemaakt, dan is het te laat. Er moet alzoo nu gehandeld wor den. Maar zal ons gemeentebestuur de vrijheid vinden om de kosten, die daarvoor noodig zijn, te maken? Toen Prof. Buijs den 283ten Mei jl. den bur gemeester over deze zaak interpelleerde zeide hijIk ken bijna geene onderneming, welker welslagen van zooveel gewicht is voor de ge meente als deze. En waarlijk, is er een ge neeskundige die hier niet van overtuigd is Is het water hier niet op vele plaatsen zeer slecht? Is niet gebleken, dat het water in de stads- pompen niet deugt? "Wordt door iemand aan den grooten invloed, dien het water op de gezond heid heeft, getwijfeld, en worden de groote ver woestingen, door de cholera alhier aangericht, niet door velen aan het water toegeschreven? Ook houden wij ons overtuigd, dat van het gewicht der zaak iedereen doordrongen is. Maar dat uit de gemeentekas geld daarvoor gegeven wordt, dat is eene andere quaestie. Twijfelt men er soms aan, of het verschaffen van goed water wel eene gemeentezaak is? Maar het moet ge meentezaak worden, wanneer de zekerheid be staat, dat eene particuliere onderneming ons het goede water niet brengen zal. Het geldt eene eerste levensbehoefte, die niet voor enkelen af zonderlijk, maar die voor alle leden der ge meente te gelijk moet aangevoerd worden. En is het verschaffen van water geene gemeente zaak, waarom worden dan de jaarlijksche kosten aan stadspompen, en in het laatste jaar aan filtreertoestellen voor die stadspompen, ge maakt Ook van die zijde verwachten wij dus geen bezwaar. Wat blijft dan over? De gemeente heeft geld, en had zij het niet, dan zou zij kunnen leenen. Laat men toch bedenken, dat eene waterleiding evenzoo kapitaal is als geld, en ruimschoots zijne renten zal afwerpen. Men is hier zoo angstig, om iets van het kapitaal te gebruiken. Men gaat gebukt onder de hooge belasting; de nieuw gebouwde scholen kosten veel geldmaar liever, dan voor den bouw dier scholen wat van het kapitaal te gebrui ken ook schoolgebouwen zijn kapitaal moet alles uit de belastingen gevonden worden. Moge het bestuur dan inzien, dat het nood zakelijk is, om hier beter water te brengen, en dat, als de concessionarissen hun plan opgeven, en den Haag eene eigene waterleiding gaat aanleggen, voor ons bestuur geen andere weg openstaat, dan zich bij het Haagsche aan te sluiten en zelf een deel der kosten op zich te nemen. Moge men toch niet kunnen zeggen: //het gemeentebestuur van Leiden onderhoudt zwanen en fazanten, en zorgt ook voor mooie bloemen maar of wij goed drinkbaar water hebben daarom bekommert het zich niet." LEIDEN, 13 Augustus. Naar men verneemt, bestaat te Tiel het voor nemen om half September eene reünie te doen plaats hebben van de voormalige jagers van Yan Dam. Eene commissie heeft zich daartoe gevormd, die uitnoodigingen aan de nog in le ven zijnde jagers heeft doen toekomen. De reünie zou met een diner en concert gepaard gaan. De eergisteren aangevangen algemeene ver gadering der Maatschappij//tot Nut van't Alge meen" werd gisteren te Amsterdam voortgezet. Onder de voorstellen, die vermelding verdienen, behoort dat van het departement Twisk, strek kende tot een commissoriaal onderzoek naar de vraagdoor welke middelen de algemeene vrede kan worden bevorderd." Over dat voorstel ont stond eene belangrijke discussie, waaruit bleek dat velen, ofschoon de goede bedoeling van het voorstel waardeerende en met de afkeuring van den oorlog instemmende, meenden dat dit onderzoek niet bepaald op den weg der maat schappij lag en tot geene vruchtbare resultaten kon leiden. En der afgevaardigden opperde het denkbeeld, dat deze maatschappij, die, na hare bekroning op de Parijscbe wereldtentoonstel ling, bij Z. M. den keizer van Frankrijk een gunstigen naam had, zich moest wenden tot dezen grootsten der oorlogsbevorderaars, met het ver zoek tot algemeene ontwapening. Bij stemming werd het voorstel verworpen. Langdurige discussiën ontstonden over vijf voorstellen van het departement Leiden, de strekking hebbende het quotum der bijdragen der departementen in de algemeene uitgaven en ook die algemeene uitgaven te verminderen, ten einde meer locale werking te bevorderen. De voorstellen zijn alle verworpen. Het laatste voorstel, ten doel hebbende de drukwerken te doen aanbesteden, vond echter veel bijval en werd slechts met 286 tegen 257 stemmen afge stemd. Aan den hoogst verdienstelijken secre taris, den heer Mr. P. M. G. Van Hees, werd, op voorstel van Rotterdam en 33 andere depar tementen, een honorarium toegekend van f 3000 'sjaars, in plaats van f 2000, gelijk tot hiertoe. Een voorstel van Rotterdam om in 1869 de algemeene vergadering daar te doen houden, werd na ampele discussie, niettegenstaande gun stig prae advies, met 302 tegen 210 stemmen verworpen. De meerderheid meende niet te moeten afwijken van den tot hiertoe gevolgden regel om in de hoofdstad te vergaderen, waar het hoofdbestuur, secretariaat enz., gevestigd zijn. Misschien werden sommigen ook getroffen door het argument van den afgevaardigde uit Oud-Beierland, dat de tweede Dinsdag in Aug.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1