2608. Woensdag A°. 186§ï> 12 Augustus. BINNENLAND. DSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommers0/10. ONZE WET OP DE BRIEVENPOSTERIJ. II. Wij hebben in een vorig artikel trachten te betoogen, dat verlaging van het briefport nood zakelijk was, ook al moest de schatkist zich daarvoor offers getroosten; wij gaan thans een stap verder, en zien wij eerst, welke ver laging wenschelijk wordt geacht, dan zal het ons blijken, dat geen offers van de schatkist verlangd worden. Een uniformport van 5 cents voor eiken brief, beneden een bepaald gewicht, verlangt de Kamer van Koophandel alhier en gelijk wij vóór eenige dagen vermeldden, ook de Amster- damsche Kamer van Koophandelthans kost een brief 10 of 5 cents, naarmate de plaatsen meer of minder dan 30 mijlen van elkander af gelegen zijn; minder dan eene algemeene hef fing van 5 cents kan dus niet verlangd wor den. Het port wordt daardoor voor het geheele land niet eenmaal op de helft gebracht; wij zagen dat in het geheel (binnen- en buitenland- sche brieven) de winsten van den staat tweemaal zooveel bedragen als hare uitgaven. Yoor'toogen- blik wij zullen straks zien, dat onze con clusie nog veel gunstiger is voor de schat kist voor 't oogenblik blijkt dit dus dui delijk, dat de staat door dezen maatregel toch immer nog winst zal trekken, al neemt het brievenvervoer ook niet belangrijk toe. Men vraagt een uniformport, een port tus- schen alle plaatsen gelijk, omdat dit in waar heid het meest rationeele en het meest een voudige stelsel is. Het moge eene onbillijkheid Bchijnen dat men voor een brief van hier naar Groningen evenveel zal betalen als voor een brief naar Leiderdorp is het port zoo gering, dat het reeds voor nabijgelegene plaatsen zeer laag is, dan vervalt dit bezwaar. En buitendien, zou men het stelsel willen toepassen, dat een ieder betaalde naar evenredigheid van de kosten, die voor de verzending en bezorging gemaakt worden, dan zou men tot eindelooze en onmo gelijke berekeningen komen. Een tweeledig brief port, gelijk wij thans hebben, is ook niet strikt rechtvaardigniet alleen dat het niet te verdedi gen is dat men bij een afstand van 30 mijlen slechts 5 cents betaalt, en zoodra die 31 mijlen is, 10 cents de expeditie-kosten worden door die éene mijl niet op eenmaal verdubbeld maar de berekening naar den afstand is ook daarom on juist, omdat de meerdere of mindere kosten, die gemaakt worden voor het vervoer van den brief, geheel afhankelijk zijn van de middelen van communicatie die er bestaan. Het gebeurt dat voor een afstand van 5 mijlen de vervoer kosten veel grooter zijn, dan voor een afstand van 50 mijlen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. AGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15, Algemeen is men dan ook overtuigd geworden van de wenschelijkheid dat er een port door het geheele land betaald worde alle beschaafde landen hebben dit beginsel aangenomen. Wat zullen nu de gevolgen zijn van een port- verlaging tot 5 cents? Stellig dat het aantal brieven toeneemt. En gelijk na 1850 en na 1S55, toen het briefport verlaagd werd, de opbrengst der brievenposterij steeds vermeerderd is, zoo is er geen reden om dit niet ook thans van eene verlaging te verwachten. In lS5é werden er verzonden 11,158,515 binnenlandsche brieven, in 1856, het jaar na de portverlaging, 12,729,143, in 1S67 20,781,097. De toeneming is dus ver bazend. Vergelijkt men de opbrengst van 1855 en 1867, dan is ook die meer dan de helft toe genomen. Waar de vermeerdering nog jaarlijks zoo groot is, kan men zeker zijn, dat een ver laagd tarief het brievenvervoer nog belangrijk zal uitbreiden. Terwijl volgens onze berekening de staat nog voordeel zou blijven genieten, al vermeerderde het brievenvervoer niet, kunnen wij dan thans met vrij groote zekerheid stellen, zien wij de cijfers van de laatste jaren, dat, moge ook in de eerste jaren, eenige schade voor de schatkist in de verlaging gelegen zijn, die schade spoedig, evenals in 1855, door de vermeerderde correspondentie zal goedgemaakt worden. Men zou zich met het oog op deze cijfers kunnen vragen of het port niet lager dan 5 cents zou kunnen gesteld worden? Hoewel er zeer veel voor te zeggen is, ook wanneer wij de tarieven van andere landen zien, willen wij, gedachtig aan het: le mieux est l'ennemi du bien, ons voorloopig bij de algemeene uitge- sprokene wenschen voegen, en reeds tevreden zijn, wanneer wij voor alle brieven slechts 5 cents te betalen hebben. Een maatregel daarbijmeer tot vereenvou diging der postadministratie, dan ten voordeele van de ingezetenen, zal dan tevens ingevoerd moeten worden. Er zal bepaald moeten worden dat een gefrankeerde brief minder zal kosten dan een ongefrankeerde. Dit beginsel, in bijna alle landen aangenomen, komt ook in de verschillende tractaten, door onze regeering met vreemde regeeringen gesloten, voor. Reeds daardoor verdient dit beginsel alle overweging wij begrijpen wel dat onze regeering, waar zij posttractaten met regeeringen van groote sta ten sluit, van deze zeer afhankelijk is, daar het voordeel wel het meest aan onze zijde is, en onze regeering dan licht moet toegeven doch keurt de regeering eenmaal dit beginsel goed dan is het geen overdreven eisch naar eene zoo groot mogelijke uniformiteit, dat dit ook voor de bin nenlandsche briefwisseling worde ingevoerd. Zoolang het niet in onze postwet is overgeno men, is het bij velen niet bekend, dat eene dergelijke bepaling bij de correspondentie in den vreemde geldt, en zij berokkenen er zich schade door. Wordt het bij ons ingevoerd en een bezwaar bestaat er niet tegen worden de brieven alle gefrankeerd, dan zullen de ingeze tenen dit voordeel hebben, dat de bestelling veel spoediger geschiedt. De brievenbesteller zal niet behoeven te wachten, totdat de 5 centen, éen voor éen, uit de beurs van de meid te voorschijn komen; op het postkantoor zullen de brieven spoediger afgeleverd kunnen worden, want de brievenbesteller behoeft van de gefran keerde brieven niets te verantwoorden en zoo zullen de brieven spoediger aan hun adres komen, en spoed is bij de post een hoofdvereischte. LEIDEN, 11 Augustus. De commissaris des konings in deze provincie heeft ter kennis van de belanghebbenden ge bracht, dat: 1°. de opening der jacht op klein wild voor dit jaar in Zuid-Holland is vaslgcai-elu op Zaterdag den 5den September a. s. met zona- opgang2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15 lett. e, der jachtwet (het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet)3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts 3 malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mogen worden uitgeoefend. Prins Erederik der Nederlanden heeft een nieuw bewijs gegeven van zijne ingenomenheid met den roem van Nederland en de eer der vaderlandsche nijverheid. Bij een schrijven van zijn landgoed Muskau in Silizië, heeft hij het bestuur van het Amsterdamsche Paleis voor Volksvlijt medegedeeld, dat hij voor de nog ont brekende gelden, om dit paleis te behouden, f 5500 beschikbaar stelt, als f 5000 in de hypo thecaire geldleening en 20 certificaten a 25, verbonden aan de groote feestviering. Het volgende uittreksel aan een van de Kust van Guinea ontvangen brief wordt door de Arnh. Courant medegedeeld: //Omtrent den oorlog kan ik weinig zeggen. Nadat de Eantijnen het beleg voor Elmina heb ben opgebroken, zijn er reeds onderhandelingen aangeknoopt, die tot niets hebben geleid. Eerst daags zal er eene groote bijeenkomst worden gehouden tusschen de oorlogvoerende partijen; men twijfelt hier echter of men het eens zal worden. De uitslag meldt ik u per volgende mail, daar ik voornemens ben die meeting bij te wonen. De Engelsche en Hollandsche koop lieden hebben het voornemen een adres aan hunne respectieve regeeringen in Europa te zen den, om de aandacht te vestigen op de ont zettende verliezen, die door den handel worden geleden en tevens te verzoeken alles in het werk te stellen om tot eene spoedige oplossing LEI

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1