avonds te 8 uren 65°, te 10 uren 65°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 65°, Wind: W., te 8 uren 67°, 's namiddags te 12 uren 73°, te 4 uren 73°, Z. W. KOLONIE N. BATAVIA, 27 Juni. De aangekomene berichten behelzen weinig nieuws. In het Algemeen Overzicht van het Bat. Hand. leest men Het belangrijkste nieuws van den dag is de aanstaande springtocht van den gouverneur- generaal door een gedeelte van Java, waarvan onze lezers het Itinéraire" in dit nommerder mail-editie vinden, en waaruit hun blijken kan, dat die gouv.-generaals reizen weinig of geen ander nut hebben dan een aantal residentiën in rep en roer te brengen, residenten en regen ten grooten last te veroorzaken, het budget van eene belangrijke som te ontlasten en verder niets." De Samarangsche bladen melden, dat het spoor van het station naar de havenwerken gereed is, zoodat aanvoer van materialen alsnu per locomotief zal kunnen geschieden. Yan de buitenbezittingen wordt door het N. Bat. Hand. bericht, dat de stemming in het Assahansche minder gunstig scheen te zijnde Battaks namen eene vijandige houding aan tegenover een zendeling van den resident van Riouw. In het Sintangsche werd een zendeling van Pangeran Djajo, belast met eene politieke opdracht en het afhalen van de 12ponders kanonade van de Kapoeas," welke zich te Nanga Ingor bevond, aldaar verraderlijk door een schoonbroeder van wijlen Nibong doodge schoten. De berg Idja op Midden-Flores heeft eene hevige uitbarsting gehad. De berichten omtrent de veeziekte op Sumatra's Westkust luiden bij voortduring ongunstig. Zij heeft zich nu ook vertoond in het district Bondjol, dat tot dusver vrij gebleven was. De officieele op gaven van het aantal gestorven karbouwen cn runderen tot uit. April noemt de cijfers van 79,170 en 53,258. Men weet, dat de telling eerst geruimen tijd na het uitbreken der ziekte begon, zoodat die cijfers beneden de werkelijk heid zijn. De opvolger van den gouverneur is nog niet benoemd. De nieuwe minister, zoo schrijft het N. Bat. Hand., kan dadelijk een goed werk doen, namelijk den gouv.-gen. aanschrijven, dat voor taan meer behoort te worden gelet op de eischen der billijkheid en het belang der kolonie bij de plaatsiug van hen, die het groot ambtenaars examen met gunstig gevolg hebben afgelegd. Thans wordt eerst met de benoeming gewacht totdat zij, die in Nederland zes maanden vroe ger examen dedeD en sedert in het genot van wachtgeld geweest zijn, in Indië zullen aange komen zijn, en dan nog worden dezen het eerst en bij voorkeur op Java geplaatst. Zij, die het examen in Indië aflegden, en die volgens de bepalingen volkomen gelijke rechten hebben, doch zonder wachtgeld blijven, moeten dus eerst op die aankomst wachten, en blijven dan nog altijd rondloopen, totdat al de Neder- landsche adspiranten geplaatst zijn en er mis schien nog ergens op een buitenpost eene vacature bestaat. De plaatsing op Java, welke afhankelijk behoort te zijn zooveel mogelijk van de kennis van de Javaansche taal, wordt dus bestemd voor de Nederlanders, die gewoonlijk het Javaansch in het geheel niet hebben geleerd. De Indische adspiranten, waarvan ve len het Javaansch hebben beoefend in de hoop op eene plaatsing op Java, en die, indien die hoop niet ijdel bleek te zijn, zeer gemakkelijk allen het Javaansch zouden kunnen aanleeren, worden nu voor de buitenbezittingen gereser veerd, s'il en reste, waar zij hun Javaansch padelijk weder kunnen verleeren. Zoodanige op geene enkele bepaling steunende onbillijkheid jegens de Indische maatschappij is opmerkelijk onder het bestuur van een landvoogd vooral die in 1841 tot de leiders behoorde eener be weging ten behoeve der belangen van de zonen van Indische ouders tegenover de prerogatieven van het te Delft verkrijgbaar radicaal. Intusschen heeft die handelwijze reeds aanleiding gegeven tot het veelbeteekenend feit, dat een leerling van de onlangs georganiseerde afdeeling bij het gym nasium Willem III tot voorbereiding voor het groot ambtenaars-examen die inrichting verlaat en naar Nederland vertrekt, om aldaar het examen af te leggen, ten einde de gunst van spoedige plaatsing en bestemming voor Java deelachtig te kunnen worden. Het behoeft geen betoog, dat zoodoende de instelling van eene hoogere burgerschool in Indië veel van hare waarde verliest. Men geeft als reden op, dat door de spoedige plaatsing der adspiranten, die wachtgeld genieten 's lands kas wordt gebaat. De eene onbillijkheid wordt dus gebruikt tot rechtvaardiging van de andere. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen ge nomen Civiel departement. Benoemdtot griff. bij den omg. rechter in het gouv. Celebes en on- derhoorigh. de klerk, tevens buitengewoon subst.- griff. bij den raad van just, te Makassar, J. W. Theunis; tot 2den subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia de 3de subst.-griff. bij dien raad Mr. L. J. Godefroy; tot controleurs 2de kl. bij het binnenl. bestuur in do resid. Riouw en on- derhoorigbeden de controleurs 3de kl. bij het binnenlandsch bestuur in de resid. Menado E. A. Halewiju en A. W. Deerns; tot contr. 3de kl. bij het binnenl. bestuur in de res. Meuado de ambt. op wachtg. N. Klausz, laatstelijk contr. 3de kl. bij het binnenl. bestuur in de res. Wes- ter-afdeeling van Borneo, en de civ. gezagh. der afd. Beloe (res. Timor) W. L. Roggetot contr. 3de kl. bij het binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra's \Yestkust de amb. op wachtg. Jhr. J. C. W. D. A. Van der Wijck, laatste lijk contr. 3de kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Lampongsche districtenbij de landelijke inkomsten en culturetot contr. 2de kl. de ambt. ter besch. L. Van Hengel; tot ambt. ter bescb. de 2de comm. ter algem. secr. J. C. Castens. Weder benoemd: Tot ambt., belast met het doen van wetenschappelijke onderzoekingen in Ned. Indië, de ambt. C. B. H. Yon Rosenberg, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. OntslagenOp verzoek, eervol, wegens ver trek, als lid van de commissie, geroepeu om te beschikken over het onbesteed gebleven gedeelte der gelden, bijeengebracht tot leniging van de rampen, veroorzaakt door den watersnood op Java in het jaar 18G1, de heer C. F. W. Wig- gers van Kerchem, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met be houd van aanspraak op pensioen, de secr. voor de inl. zaken te Makassar (gouvern. Celebes en onderhoorigheden) J. A. J. Yoll. Ontheven: Eervol, wegens verplaatsing, van de betrekking van buitengewoon subst.-griff. bij den landraad te Trengalek (Kedirie), buiten bezwaar van den lande, C. L. G. Bressier, contr. 2de kl. bij de landel. ink. en cultures. VerleendEen tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken Jhr. S. H. Van der Does de Bye; aan den onderw. aan de gouvern. iagere school te Ban joemos L. Jolly en aan den ass.-res. van Su- manap (Madura) G. F. H. Scharten. Militair departement. Bevorderdtot luite nant-kolonel de majoor, chef van het topogr. bureau en der milit. verkenn., A. W. Egter van Wissekerke, met bepaling, dat hij als zoo danig bij zijn wapen zal worden gevoerd a la suite; bij het wapen der inf.: tot luit.-kol. bij het 3de bat. de maj. J. Van der Haas, van het bat.; tot kapts.: de 1ste luits. A. H. Aalst, H. A. Scharp, J. Hamilton of Silvertonbill, G. C R. R. De Graeff, H. K. F. Van Teyn, J. Visser, tot 1ste luits.: de 2de luits. K. H. Harbord, J. W. D. Filet, J. Timmler, L A. Th. Nil, van het bat.; bij de mil. adm. tot onder-int. 2de kl. de adj.- int. J. S. Diephuizen, met bepaling dat hij ook als zoodanig zal blijven gevoerd la suite zoo lang hij gebezigd wordt voor de bewerking van een nieuw reglement van administratie voorde landmacht in Ned. Indië; tot kapt.-kwartierm., de 1ste luit.-kwart. J. C. Stravers en S. J. Van Coevorden; tot lste luit.-kwartierm. de 2de luit.-kwartierm. C. R. W. J. Menthen en de asp.-int. G. C. E. P. O. Futterer. OntslagenOp verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, de 2de luit. der inf. W. C. Val ken hoff. BUITENLAND. Pruisen. Volgens eene correspondentie uit Londen aan de //Neue Freie Presse", heeft de heer Von Usedom van het kabinet te Berlijn eene instructie ontvaugen, om de Italinansche regee ring onder het oog te brengen, dat een Itali- aansch-Fransch verbond niet aanbevelenswaardig is, maar daarentegen het Pruisisch-ltaliaansche door de samenwerking in 1866 nuttig gebleken is; dat die samenwerking wel niet hare volle vruchten gedragen heeft, maar dat nu de tijd gekomen is om het verzuimde in te halen. Dat Pruisen daartoe bereid is, en Italië ook zijn voordeel zal erkennen. Engeland. De //Times" verzekert, dat de in deze week geschiede opneming van 600,000 pd. st. uit den voorraad edel metaal en van 1,200,000 pd. st. uit het reserve-fonds aan do bank van Euge- land uitsluitend veroorzaakt is door operatiën in verband met de nieuwe Fransche leening. De oorzaak der beschadiging van den trans atlantischen telegraaf-kabel is vermoedelijk een ijsberg. Men verwacht, dat de reparatie binnen een maand zal voleindigd zijn. Italië. Bij de discussie over de tabaksbelas ting in de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van financiën gezegd, dat het deficit, waarin thans voorzien moet worden, 230 millioen bedraagt; dat het onmogelijk is zijn toevlucht te nemen tot eene leening of tot de kerkelijke goederen, die bestemd zijn om aan den gedwon gen koers der bankbiljetten een einde te maken, dat diensvolgens slechts éen middel overblijft en dat is het wetsontwerp op den tabak en dat hij van de aanneming daarvan eene kabinets- quastie maakt. Spanje. Graaf Cheste is tot kapitein-generaal van Catalonië benoemd. Hij is naar Barcelona op reis gegaan. Generaal Novaliches, welke te genwoordig kapitein-generaal van Catalonië is, zal graaf Cheste te Madrid vervangen. De regeering heeft aaD twee oorlogsche pen bevel gegeven, om op de kust der Middel- landsche Zee te kruisen en een ander oorlogschip moet de kust van Asturië bewaken. Turkije. Den 2den Augustus zijn te Scutari door de Muzelmansche dwepers de kruisen omvergehaald. De Christenen dreigen bloedige wraak. Amerika. De senaat heeft met algemeene stemmen het verdag met China goedgekeurd. Hij heeft naar het comité voor de buitenland- sche zaken tot nader onderzoek terugge zonden het nieuwe verdrag met Engeland be treflénde Canada. Bij de wet op de unificatie der staatsschuld worden jaarlijks 135 millioen bestemd voor de reductie van de schuld. Het congres heeft tegen het veto van den president aangenomen het wetsontwerp tot af schaffing van de bureaux der vrijgelatenen. De Kamer der vertegenwoordigers heeft eene

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2