sloot teregt kwamen. Met den meesten spoed werd alles in het werk gesteld, om hen te redden, doch zij waren reeds zoover in de modder gezakt, dat zij onkenbaar waren, en een hunner gestikt was, terwijl de andere in hoogst bedenkelijken toestand naar de naastbijzijnde woning gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen werd. Naar men thans verneemt, bestaat er hoop hem in het leven te behouden. De omgekomene was 11, de andere 7 jaren oud. Naar het zich laat aanzien, zal het groote internationale muziekfeest, te geven door de //Nieuwe Koninklijke Harmonie" te Tilburg, hetwelk op den 31sten dezer maand zal worden geopend, zeer luisterrijk zijnbehalve eene me nigte muziekgezelschappen, welke daaraan zullen deelnemen, worden reeds voor den optocht triomf en praalwagens in gereedheid gebracht, die on der anderen zullen voorstellen Pan met zijne tiuit, Apollo met de muzen, koning David de harp spelende, St.-Cecilia enz. De optocht zal worden vergezeld door eerewachten te paard, waarvan eene in ridder- en eene in ander cos- tuum. In de straten, door welke de optocht zal plaats hebben, houdt men zich onledig met het oprichten van eerebogen met guirlandes, die des avonds met gas zullen worden verlicht. Behalve de bals en concerten zal er zoowel op den eer sten als op deu daarop volgenden dag een prach tig vuurwerk worden afgestoken en luchtballons worden opgelaten. Ook verneemt men, dat er tusschen TilburgLeuven en Tilburg—Maas tricht extra-treinen zullen loopen, ten einde den feestgenooten tijd te geven, om het gan- sche festival bij te wonen. Het Stbl. n°. 109 bevat het besluit van den llden Juli 1868, bepalende de plaatsing in het Stbl. van de op 1 April 1867 tusschen Neder land en het koningrijk Siam gesloten overeen komst tot regeling der voorwaarden, waarop de consulaire agenten van Siam in de voor naamste havens der Nederlandsche Overzeesche bezittingen zullen worden toegelatenHet Stbl. n'. 113 bevat het besluit van den 18den Juli 1868, tot aanvulling van het koninklijk besluit van den löden December 1849 (Stlb. n°. 62), houdende nadere bepalingen ten aanzien der vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Bij Kon. besluit van den 29sten Juli jl., N°. 30, is de Oost-Indische ambtenaar W. Yan Ommen, gewezen eerste commies op het bureau van den adsistent-resident van Padang laatstelijk met verlof hier te lande, uit 's lands dienst ont slagen, met behoud van recht op pensioen, bij aldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft. De beide leerlingen in alle vakken aan de hoogere burgerschool alhier, H. J. W. Yan La wick van Pabst en P. J. Kooreman, hebben het eindexamen der hoogere burgerscholen met goed gevolg afgelegd. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 83°, des avonds te S uren 73°, te 10 uren 68°. Donder dag 's morgens te 5 uren 66°, Wind: N. W., te 8 uren 70°, 's namiddags te 12 uren 75°, te 4 uren 80°. BUITENLAND. Frankrijk. Eene nieuwe ziekte in de drui ven heeft zich sinds eenigen tijd in Provence en Languedoc vertoond. Deze ziekte is veel erger dan het Oïdium, dat eenige jaren aldaar zoo gewoed heeft, omdat de geheele wijnstok afsterft. De ziekte ontstaat door een insect, dat zich op de wortels van den wijnstok vertoont; binnen korten tijd verwelkt de struik en sterft. Men is er nog niet in geslaagd om tegen deze ziekte, die zich zeer snel verbreidt, een middel te vinden. Wel is men ijverig bezig om mid delen te beproeven, doch tot nog toe te ver geefs. De heer Rochefort is veroordeeld tot 50 fr. boete wegens zijne aanvankelijke weigering om het communiqué op te nemen en tot vier maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete we gens beleediging van verscheidene personen. Gelijk men weet heeft deze redacteur van de Lanterne" de opname van het communiqué eerst geweigerd, omdat het 45 bladzijden van zijn weekblad besloeg. De heer Rochefort wilde aan de rechtbank de vraag onderwerpen, of de regeering, op deze wijze te werk gaande alle ruimte der bladen voor^ zich in beslag mag nemen. TJit La Rochelle wordt bericht, dat de keizerin morgen te Parijs zal komen, om de koningin van Engeland te ontvangen. Dinsdag zijn te Duinkerken de staatsina- gazijnen op de Marinekade verbrand. Men be groot de schade op 1,200,000 fr. Engeland. Te Gateshead is eene groote fa briek van chemicaliën in weinige uren afgebrand. Al het houtwerk was nog zeer kort geleden geteerd, en langen tijd waren alle pogingen om het vuur te stuiten vruchteloos. De looden kamers, waarin het zwavelzuur ontstaat, smol ten weg, en do brandweer moest over de stroo men en plassen gesmolten lood en brandende zwavel met planken heen gaan, terwijl het bran dende mengsel hen hier en daar als modder om de beenen spatte. Drie personen, welke zich in een der half uitgebrande vertrekken bovonden, bezig met spuiten en het leiden van pijpen, maakten zich ondanks de waarschuwingen der omstanders niet uit de voeten, toen eene zwaren ijzeren pijp, welke boven door het vertrek liep, vlak naast hen nederviel, den vloer deed be zwijken en hen alle drie onder het brandende puin nederwierp. Een is daarbij erg gebrand geraakt, de beide anderen hebben slechts beenen of ribben gebroken. Men berekent de schade op f850,000. De eigendom was slechts voor een deel verzekerd. De grootste aandeelhouder had juist kort te voren zijn buiten door brand ver loren 450 personen zijn door het ongeval bui ten werk geraakt. De brand was te 12 uren 's middags begonnen, te vier uren was men hem meester. Men weet geen andere oorzaak dan de zonnehitte op het versch geteerde houtwerk. Te Manchester is een Café Chantant, waar de toegangsprijs zeer laag is, en alzoo vele werk lieden zich 's avonds verpoozen. Jl Yrijdag-avond was eene buitengewone menigte daar bijeenge komen, om twee nieuwe sujetten te hooren. Yan 6 uren 's avonds, toen de muziek begon, tot 10 uren ging alles goed. Maar toen kwamen eenige kleine jongens, die achter in de zaal zaten, op de gedachte om, ten einde beter te zien, op de banken te gaan staan en zich aan de gasannen, die langs de muren aangebracht waren, vast te houden. Door hunne zwaarte scheurden de buizen en een sterke gaslucht verspreidde zich door de zaaleensklaps ver hief zich daarop het geroep van brand, brand! Algemeene ontsteltenis maakte zich van een ieder meester, en allen stormden met drift naar de uitgangen. Hoewel de zanger, deze conster natie ziende, de menschen nog toeriep, dat er geen gevaar was, kon de verschrikte menigte niet tot bedaren gebracht worden, en verschrik kelijk was het tooneel, toen onder het gegil van vrouwen en kinderen, allen zich voor de ingangen verdrongen, velen letterlijk vertrapt, en een groot aantal verwond werden. Meer dan een half uur duurde het gedrang. Men telt 30 dooden en 15 gekwetsten. De strafbepalingen in de nieuwe wet om trent de omkoopingen bij verkiezingen zijn de volgendede schuldige verliest voor de volgende 7 jaren het recht om zitting te nemen in het parlement, zijn kiesrecht en de bevoegdheid om vrederechter of dergelijke ambten te be- kleeden. Heeft de omkooping door een ander, doch met voorkennis van den gekozene plaats gehad, dan zijn de straffen dezelfde. Italië. Bij de discussie over het onderwerp tot beperking der circulatie van papier tot op 700 milioen heeft de Kamer zich vereenigd met een voorstel van den heer Dina, hetwelk ook werd aangenomen door den minister van finan ciën, strekkende om de circulatie te beperken tot 750 millicen. Deze beperking zal binnen zes maanden bewerkstelligd worden. De beweging door generaal de la Mar mora verwekt is nog niet tot bedaren gebracht. De nota van graaf Yon Usedom in 1866 aan de Italiaansche regeering medegedeeld, wekt op het oogenblik meer belangstelling dan de tegen woordige politieke discussiën. Eene brochure van generaal Cialdini is verschenen, en deze is wei nig vleiend voor den generaal de la Marmora- daar hij aan hem de schuld geeft dat het Itali, aausche leger na den slag bij Custozza niets heeft uitgericht. In deze brochure wordt het operatie-plan door Pruisen des tijds aan Italië medegedeeld, breedvoerig ontvouwd; het is geheel overeen komstig met de bekende nota van graaf Yon Usedom, waarover de la Marmora zich zoo be zwaard achtte. Het leger moest de bekende vierhoek voorbijtrekken, zich dadelijk naar Ye- nelië begeven en daarop in Oostenrijk rukken. Het hulpkorps bestaande uit vrijwilligers moest voor een deel Tyrol binnentrekken, terwijl het andere deel met Garibaldi zich te zeer naar de kusten van Dalmatië moest begeven. Op deze wijze zouden de Italianen en de Pruisen elkan der te Weenen ontmoet hebben, en Oostenrijk ware volkomen machteloos geweest. Waarom deze plannen niet uitgevoerd zijn, is niet zeker, maar algemeen wordt vermoed, dat de Fransche regeering de hand hierin heeft gehad. Rusland. Terwijl de oogstberichten uit alle landen zeer bevredigend zijn, ja zelfs bijna overal buitengewoon goede uitkomsten vermelden, heeft hier in vele gewesten de brandende hette alles verschroeid, en reeds hoort men zeggen, dat in het geheele land een groote hongersnood voor de deur staat. Deze vrees schijnt echter zeer overdreven te zijn, en in het westelijk gedeelte van Rusland valt de oogst, naar men meldt, zeer goed uit. De Russische regeering laat, gelijk men weet, sinds jaren niets onbeproefd om Polen te russificeeren, en de dwangmiddelen, waarvan zij zich bedient, moeten haar uit den aard der zaak wel eenig succes verzekeren. Te St.-Peters- burg nu bestaat een comité tot bevordering van nationale beschaving, dat dezer dagen een rapport betreffende zijno werkzaamheden over het jaar 1867 heeft openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat de regeering in dat comité een trou wen bondgenoot vindt voor hare plannen ten aanzien van Polenin het rapport toch wordt gezegd, dat het comité in de laatste jaren vooral zijne zorg gewijd heeft aan Litthauen en hel koninkrijk Polen, waarheen het jaarlijks dui zenden Russische boeken zendt. In het geheel zijn gedurende de zeven jaren, dat het comité bestaat, 250,000 deelen verspreid, waarvan de helft kosteloos. Polen zal dus in deze weldaad van kostelooze verspreiding niet het minste ge deeld hebben. Spanje. De bevolking lijdt thans meer ge brek dan ooit vroeger in de laatste halve eeuw. Geheele provinciën hebben nu reeds, in het raidden van den zomer, nijpend gebrek aan levensmiddelen en worden met hongersnood bedreigd, hetgeen natuurlijk ook een nadeeligen invloed moet uitoefenen op de ontvangsten der schatkist. Uit Oud-Castilië, hetwelk altijd als de graanschuur van Spanje is beschouwd, stroomen duizenden menschen naar de naburige gewesten om werk en brood te zoeken, en de straten van de voornaamste steden, zelfs van de hoofdstad, wemelen vau menschen, die ouderstand voor zich en hun gezin komen vragen. HANDEL. Rotterdam, 4 Aug. Door de Ned. Handel-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2