52604. Vrijdag 7 Augustus. A°. Ï868V. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden f 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75; iedere regel meerf 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 6 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van (Schiedam is besloten tot het uitschrijven eener geldleening ten bedrage van 60,000, ter oorziening in de kosten tot den opbouw en de vestiging van eene hoogere burgerschool. (Reeds is het bouwen dier school vergevorderd.) Wijders is besloten tot het houden van eene veemarkt aldaar, nadat daartoe de vereischte machtiging zal zijn verkregen, en zijn tot dat einde de uoodige verordeningen vastgesteld. Die veemarkt zal des Woensdags plaats hebben. Naar men met zekerheid onderricht is, heeft de arrond.-rechtb. te Rotterdam dezer dagen naar den procureur-generaal verwezen de personen W. v. E., A. G. en C. L. F., ter zake van het uitgeven van valsche Z.-Ame- rikaansche (confédérés) en Mexicaansche (lappen) effecten. De vierde bij deze zaak betrokken persoon M. L. C. is tevens buiten verdere ver volging gesteld. De instructie dézer belangrijke zaak begon in September 1867. Sedert dien tijd bevinden de beide eerstgenoemde beklaagden zich in voor- loopige hechtenis. De derde werd eerst den 21sten Juni, na maanden voortvluchtig te zijn geweest, te Rotterdam aangehouden. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft in zijne vergadering van Vrijdag jl. be sloten, den Koning bij request te verzoeken, geen gevolg te willen geven aan het plan, door den raad van Vlissingen voorgesteld omtent de bespoediging der spoorwegwerken. Dit besluit is genomen op grond dat volgens dat plan de gemeente Arnemuiden, die nage noeg geheel van de scheepvaart bestaat, gedu rende twee jaren van allen toegang te water verstoken zon zijn, en daardoor een onbereken baar nadeel aan de visscherij zou worden toe gebracht. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Berkel en Rodenrijs Ds. E. A. Lasonder, pred. te Noordwijk-aan-Zee. Te Amsterdam werd gisteren de 33ste algemeene kerkelijke vergadering der Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente in het konink rijk der Nederlanden geopend. Maandag-avond werd bij Amsterdam in het tolhuis aan de overzijde van het IJ de bijeenkomst geopend van de Broederschap der Notarissen in Nederland, welke dezer dagen te Am sterdam het feest viert van haar 25jarig bestaan. De uotaris B. Tideman, van daar, hield daarbij namens het bestuur eene rede tot verwelkoming, waarin het een en ander, het verledeDe betref fende, in herinnering werd gebracht. Na afloop werd de avond gezellig doorgebracht onder mu- zien en vuurwerk. Een groot getal belangstellen den kwam later van de hoofdstad mede ter bijwo ning van de laatstgenoemde feestelijkheden. Van het vuurwerk trok bijzonder de aandacht de hulde aan de broederschap pen van notarissen in Nederland, die in een schitterenden vuurregen een glansrijk effect maakte. Eergisteren had de vergadering der Broederschap plaats, waarna de opgekomenen zich aan een broederlijken maaltijd vereenigden. Dinsdag hebben de nota rissen een bezoek gebracht aan de werken ter doorgraving van Holland op zijn Smalst. De bijeengeroepen vergadering van aandeel houders in de maatschappij Paleis voor Volks vlijt," werd den 3den Augustus in eene der zalen van genoemd paleis door den voorzitter van het bestuur, Mr. J. A Van Eyk, geopend. De me- dedeelingen, door den voorzitter gedaan, kor- telijk resnmeerende, mogen gedeeltelijk gunstig, gedeeltelijk ongunstig worden geheeten. Zij wa ren namelijk gunstig, in zooverre daaruit bleek, dat de resultaten van het beheer, gedurende het nn verloopene halfjaar Jan.Juni jl., het bewijs hebben geleverd, dat de zaak levensvat baarheid bezit. Het cijfer der ontvangsten ge durende dien tijd èn door de abonnementen èn door de consumtie verkregen, is niet slechts veel voordeeliger geworden dan vroeger, maar men heeft de zekerheid erlangd, dat de kosten der exploitatie op die wijze kunnen worden ge dekt. Hier tegenover stond echter het ongun stige feit, dat, al mocht door verschillende per sonen 150,000 zijn toegezegd, om de 250,000 die benoodigd zijn om den drukkenden schul denlast te delgen en het noodige kapitaal tot voortzetting der exploitatie te erlangen, de in- teekening voor de resteerende 75,000 niet op die wijze geschiedde, dat de gegronde hoop mocht worden gekoesterd om die binnen den gestelden termijn bijeen te zien brengen. Het cijfer der inschrijvingen bedroeg, namelijk voor zooverre bekend is, niet meer dan 10,000, zoodat nog 65,000 ongeveer moet worden genomen. Nadat men sommige plannen en wenschen had geopperd, die hetzij meer of minder voor verwezenlijking vatbaar, of reeds door het be stuur (blijkens de mededeelingen van den voor zitter) waren beproefd, deed de heer A. C. AVert- heim het voorstel, om een krachtig beroep te doen op de natie, onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat in geval op den 7den Augustus e. k. mocht blijken, dat niet voor het nog gevorderde bedrag was ingeschreven, dan binnen 14 dagen eene vergadering zal moeten belegd worden, welke in last zal hebben om tot de liquidatie over te gaan. Van deze en gene zijde werden hierop eenige aanmerkingen gemaakt en wijzi gingen voorgedragen ten slotte echter werd door de vergadering (door de stemgerechtigden) met 32 tegen 8 stemmen bedoeld voorstel goedge keurd. Enkele stemgerechtigden verklaarden bui ten stemming te willen blijven. Het 24ste jaarverslag (1867) der Neder- landscbe Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft thans het licht gezien bij de uit gevers Mooy, te Amsterdam, en Andriessen, te 's-Gravenhage, en is voor 30 cents verkrijgbaar gesteld. Het vervoer langs den Nederlandschen Rijnspoorweg heeft gedurende de maand Juli 1868 opgebracht: aan reizigers ƒ168,328, aan ƒ51,354, aan direct verkeer van reizi gers en goederen ƒ133,212, te zamen 352,894. Sedert 1 Mei 1868 was de opbrengst van rei zigers en goederen ƒ966,945. Bij het Utrechtsche studentenkorps is het voorstel aanhangig, om het zoogenaamde groenloopen" merkelijk te wijzigen, hoofdzake lijk daarin bestaande, dat de nieuwe studenten wel visites bij de oudere //kunnen" makeD, doch dat (wanneer het voorstel wordt aangenomen) de //verplichtende" bezoeken zullen zijn verval len, als een gevolg waarvan door den rector van het Utrechtsche studentenkorps reeds officieel is aangekondigd, dat do novitii zich ditmaal niet terstond bij hunne aankomst bij hem behooren te laten inschrijven, maar zulks eerst later be hoeft te geschieden. Men schrijft ons uit Benschop (pr. Utrecht): Den 27sten Juli jl. vierde de edel- achtb. heer J. L. Van Buma zijne 50jarige ambtsvervulling als burgemeester dezer gemeente. Van alle woningen wapperde de geliefde drie kleur en de meeste waren met groen en bloe men getooid. Des morgens te 9 uren begaf de schooljeugd, sierlijk uitgedost en met vlaggen versierd, zich naar de plaats van den jubilaris, en bracht hem door het zingen van een zestal feestliederen gepaste hulde toe. Nu waren 80 jongelieden, te paard gezeten, gereed, om den algemeen beminden man als eerewacht door de gemeente te geleiden. In het midden van hen was de geachte jubilaris in een prachtig rijtuig gezeten met zijn oudsten vriend, die gedurende eene halve eeuw met Z.-E.-A had verkeerd, en als voorzitter der feestcom missie, die eere waardig was. Ook deze optocht had een recht feestelijk aanzien. Overal weer galmden jubeltonen in het rond. Onder de bewijzen van achting en liefde den jubilaris geschonken, mag niet onvermeld blijven eene gouden snuifdoos door de ingezetenen hem ge schonken. Ook van elders ontving de waardige man de treffendste bewijzen van hoogachting. Vanwege Z. Exc. den minister vaffbinnenland- sche zaken ontving Z. E. A. per missive een bewijs van hartelijke deelneming. Aan den avond van dezen blijden dag was de illuminatie al gemeen, en een schitterend vuurwerk maakte een einde aan de feestvreugde. Op den volgen den dag werd den waardigen man vanwege de vereeniging van burgemeesters uit de pr. Utrecht een diner te Breukelen aangeboden, en ontving hij een prachtig album met zilver gemonteerd, als een bewijs hunner ware hoogachting. Onvergetelijk zal deze dag blijven voor Ben- schops ingezetenen, en voor allen, die den edelen man kennen en hoogachten. Uit AVoudriehem wordt geschreven dat den 3den dezer in het naburige Rijswijk het volgende treffend ongeluk heeft plaats gehad De knecht van den heer V. O. kwam met een met tarwe beladen wagen van het land rijden twee zoontjes van genoemden heer reden tot uitspanning mede en waren boven op de tarwe gezeten. Onderweg braken twee ringen van den wagen, waardoor de last naar bene den stortte, en beide jongens er onder in eene LAD.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1