PROSPECTUS B U 1 T E N LAND. OUVRAGE INTI'l ULÉ. QU01QUE IHC0HNU, UEPtBDAilT Pfli SANSVALEUR, in het Invaliedenhuis te Leiden, waartoe ter vorige algemeene vergadering is besloten, zijn de kosten van dat gesticht voor het fonds aan merkelijk hooger dan het jaar te voren. Onder de deelgerecktigdeu van het fonds be vinden zich 95 verminkten van Waterloo, 17 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 9 verminkten van den veldtocht van 1814, 109 verminkten uit Oost-Indië, 14 verminkten uit vroegere oorlogen, 151 verminkten uit den strijd legen België, 33 nageblevenen van gesneuvelden in dezen strijd en 2381 infirmen. Onder laatst genoemde categorie zijn er 1021, die allen bij Waterloo gestreden hebben. Op de lijst van sollicitanten komen voor: 6 blinden, die bij België hebben gestreden1 blinde uit de kolo niën; 10 blinden zonder veldtochten; 464infir men van Belgic; 319 uit de koloniën; 251 zon der veldtochten; 237 veteranen te zameu 1294 sollicitanten. Dat het fonds nog vele behoeften heeft te vervullen, toont deze lijst van sollici tanten overtuigend aan, zoodat bier niets meer behoeft te worden bijgevoegd, om do harten onzer landgenooten tot voortdurende en krach tige ondersteuning te bewegen. //De Tijd" meldt, dat de heer Van Bijlevelt, protonotarius apostoliek, kauunnik van de Me- tropolitaankerk en deken van Maarssen, door Mgr. den aartsbisschop van Utrecht benoemd is tot vicarius generaal van het aartsbisdom. Te vens wordt gemeld, dat de heer Willemsen, ge heim kamerheer van Z. Ii. Pius IX en kanun nik van voornoemd kapittel, lot proost van dit kapittel is benoemd. .Van bet eiland Voorne wordt geschre ven De laatstgevallen regen heeft zeer gunsti- gen invloed op onze veldgewassen gehad. Do aardappelen houden zich goed en beloven thans eene uitkomst, als sedert het begin der ziekte niet verkregen is. Slechts enkele stukken hebben te veel door de droogte geleden. Van de ziekte is nog niets te bespeuren. Sommigen hebben hoop dat deze voor goed geweken zal zijn, als de aardappel nu gezond mocht blijven. Het gras is veel bijgekomen, en de rogge bijna geheel en uit muntend van qualiteit binnengebracht. Uit Zuidland wordt gemeld: Ver neemt men van alle kanten de gunstigste be richten omtrent den oogst, ook hier heeft men te roemen in de goede opbrengst en deugde lijkheid der meeste veldgewassen. Zoo groot was de groeikracht en zoo snel de rijping, dat binnen zeer weinige dagen de geheele oogst, op enkele uitzonderingen na, afgeloopen zal zijn. Onder dit alles verdient zeer de opmerking, dat zelfs de paardenboonen, die anders eerst in Septem ber van den akker gehaald worden, daaronder begrepon zijn. Als eene bijzonderheid daarom trent kunnen wij vermelden, dat door den heer 1\ Lammerse alhier reeds den 28sten Juli een begin gemaakt is met het opbergen van dit gewichtig producteene zeldzaamdeid welke de oudsten van jaren zich zeker niet zullen herin neren. Uit Heeren veen schrijft men van 29 Juli: Ten gevolge van het in brand geraken van een perceel veenachtigen grond, is den 28sten dezer een daaraan grenzend bosch onder Wol- vega mede beginnen te branden en brandde het den volgenden dag nog. Alle pogingen werden in het werk gesteld om te voorkomen dat de brand zich aan de aangrenzende bosscben mede deelde, waarvoor, indien de wind zich niet ver heit, voor het oogenblik geen vrees bestaat, De grond van het bosch, die mede veenachtig is, kan, bij de tegenwoordige droogte, nog vele dagen smeulen. Z. M. heeft bevorderd tot kapit. ter zee den kapit.-luit. ter zee Jhr. J. B. E. Von Schmidt auf Altenstadt; tot kapit.-luit. ter zee den luit, ter zee 1ste kl. A. N. L. Koops; tot luit. ter zee 1ste kl. den luit. ter zee 2de kl. H. J. Van Broekhuyzen; tot luit. ter zee 2de kl. den adelb lste kl. R. C. A. L. Jansen, en tot offic. van gez. 2de kl. bij de zeemacht den offic. van gez. 3de kl. P. C Buyze. Z. M. heeft pensioen verleend aan den kapit. ter zee M. H. Jansen, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten door hem aan den lande bewezen, ten bedrage van /'1800. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te5uren68°, Wind: N. W., des avonds te S uren 62', te 10 uren 58°. - Zaterdag 's morgens te 5 uren 56°, te 8 uren 64°, 's namiddags te 12 uren 70°, te 4 uren 70°. Kalveren (vette) 70 stuks f 29.00 a ƒ57.00. Kalverei (magere) 18 stuks f 4.00 a ƒ9.50. Mamcis (ma geve) 316 stuks ƒ7.50 a ƒ13 25. Hamels (vette720 stuks ƒ17.00 a ƒ24.50. Lammeren (magere) stuks -•— a - Varkens (magere) 20 stuk; ƒ15.00 a ƒ25.00 Varkens (Biggen) 90 stuks ƒ7.00 a ƒ13 00. Boter 7040 <l'; (lste qua lit. J vat) 54.00 a 58.00, (2dé qualiteit 4 vat) ƒ49.00 a 53.00; (lste quality per ƒ1.35 a ƒ1.45; ('2de qualiteit per ƒ1.221 j 1.32*. Lange Zwarte Turf 11000 tou 0.16 a 0.17s.Turl (grauwe) 1000 ton ƒ0.14 a ƒ0.156. Ter markt aangebracht 192 runderen, SS kalveren, 1233 schapen. Oostenrijk. De keizer is den 30aten Juli, vergezeld vau den grootmeester van zijn huis, prins Hohenlohe, op het feestterrein te Weenen versche- nen, en aldaar met daverende toejuichingen ontvangen. In de feestzaal heeft Z. M. op het welzijn van al de scherpschutters gedronken daarop heeft hij het feestterrein in oogenschouw genomen, en een ge rui men tijd bij de schiet baan vertoefd. Overal werd hij met gejuich be groet. Engeland. De minister van buitenlandse he zaken heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij mededeeling heeft ontvangen van den Belgischen gezant en uit 's-Gravenhage dat er geen grond bestaat voor het bericht betreffende eene allian tie tusschen Frankrijk, België en Nederland. De zitting van het parlement is gisteren gesloten; in de koninklijke boodschap wordt gezegd, dat de betrekkingen met het buitenland van voldoenden vriendschappelijken aard zijn en dat er geene redenen bestaan om voor een Europeeschen oorlog te vreezen. Wanneer de zelfde politieke gedragslijn wordt gevolgd, zal men zeker zijn omtrent de zegeningen van den vrede. Voorts wordt ingenomenheid betuigd met het succes der Abessinische expeditie; het on middellijk terugkeeron der troepen bewees dat die expeditie slechts werd ondernomen tot er kenning van de eischen der meuschheid en de verplichtingen der souvereiniteit. Aangezieo. de pogingen, om den opstand in Ierland levendig te houden, ophielden, is bet onuoodig geweest bijzondere maatregelen toe te passen. Sertie. Deu 30sten Juli is de berat der Porte openbaar gemaakt, waarbij de troonsbeklimming van vorst Milan wordt bekrachtigd. In dat staatsstuk wordt een beroep gedaan op den be rat van 1830, waarin de erfopvolging in de familie Obrenovich bij recht van eerstgeboorte ook in de zijlinie werd vastgesteld. De presi- deerende regent beeft, na de voorlezing van den berat, het woord tot bet gezantschap der Porte gericht, en, in herinnering brengende de woor den, door vorst Michael bij het in ontvangst nemen van den berat des sultans gesproken, verklaard, dat vorst Milan evenzeer in de ge voelens van getrouwheid en toewijding aan zijn suzerein zou volharden en de nationale rechten en instellingen even naijverig bewaken zou. De regent heeft ten slotte verzocht, dat de levendige erkentelijkheid der regeering den sultan voor diens genadige welwillendheid zou worden overgebracht. De staat van beleg is in het geheele land, met uitzondering van de stad Belgrad, opgeheven. Ter markt te Leiden aangevoerd. Op 31 Juli cn lAug.— Winter Tarwe 12mml ƒ14 50 a 15.60. Zomer Tarwe 16 mud 12.50 a 13.50. Winter Rogge 19 mud 9.00 a ƒ10.00. Zomer Rogge 12 mud ƒ8.00 a 8.50. Zomer Gerst 10 mud 6.50 a ƒ7.00. Chevalier-gcrst 11 mud ƒ7.50 a ƒ8.00. Zware Haver IS mud ƒ5.50 a ƒ6.00.Lichte Haver 14 mud ƒ4.50 a ƒ4.75. Duivenboonen 7 mud ƒ9.00 a 10.00. Paardenboonen 6 mud ƒ9.00 a /9.50. Ossen 23 stuks ƒ63.00 a ƒ87.00. Kalfkocieu 41 stuks 102.00 a ƒ156.00 Vette koeien 90 stuks/145.00 a ƒ225.00. Varekoeicu 19 stuks ƒ66.00 a ƒ126.00. ADVURTLNTllilV Ons innig geliefd Zoontje JAKOB een jaar oud, werd ons heden door den dood ont rukt. J. PRINS. E. PRINS Gillissen Oestgkest, 31 Juli 1868. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor een klein gezin biedt zich aan tiSMAWM hel waarnemen van huisselijke werk zaamheden en het koken van het middageten Zij kan de wascb opdoen en een en ander in orde houden. Te bevragen onder Nu 4» aai het bureau van het Leidsch Dagblad. d'un par DOIÏUS HISTOIRE VERITABLE, tradüite du holland ais. La publication en Hollandais de eet ouvrage a eu pour but de venir en aide a deux vieui et honorables époux réduits a la misère. L' intérét que quelques persoune3 distinguée de France ont pris tant a la personne dont nous trains 1' histoire qu' aux vieillards éprouvés, en a fait paraitre une traduction en franfais. Le mari en mourant le 8 Mars dernier, nous a laissé sa veuve agée de 78 ans, afiu qu' elie soit convenableinent soignée et être ainsi a 1' abr de la triste nécessité d1 avoir recours a la bien faisance publique. A eet effet une commission s'est formée pout surveiller T einploi des produits éveutuels de la publication, lesquels seront désignés, pour m tiers, au but principal, et pour le reste a d' autre: oeuvres de charité. Plus tard, elle fera connaitre au public le résultat de ses soins. La commission s' adresse done par la présente a tous ceux qui désirent venir en aide a leur prochain en les priant de bien vouloir souscrire sur la liste ci-jointe. Le volume intitule: quoique inconnu, cepen dant pas sans valeur, contient une veritable his toire et donne maint avertissement aux parente aux instituteurs et a tous ceux en general qui sont chargés de 1' education des enfants ou de.- jeunes gens, tandis que ceux-ci y trouvent une lecture agréable contenant d' intéressants détails, surtout paree qu'ils sont vrais. Une personne grande, bonne et bienfaisante en France a bien voulu honorer la publication de sa haute protection par une souscription gé néreuse. Le prix du volume qui contient 226 pages 8.°, est de trois francs, mais un montant supé rieur serait aussi accepté avec reconnaissance. L'ouvrago paraitra en trois livraisons dontle prix de la souscription sera perfu a la remise de la première livraison. Pour plus amples informations on peut s' adres- ser par des lettres affrauchies a Mr. M. L. Sbij- bel, a Sfc.-Annaland (Zeeland), ainsi qu' a Mr W. van Aken, Instituteur a Anvers, Place du Rhin, 3.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2