N°. 2600. Maandag A°. 1868.^ 3 Augustus. BiiNiNENLAND. LEIDSCH AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerf 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, t Augustus. In Frankrijk is voor eenige dagen op voorstel yan de regeering het art. 1781 van de Code Civil afgeschaftdit artikel bepaalt dat, bij on- eenigkeden tusschen meesters en dienstbodeu of werklieden, de meester op zijn woord geloofd wordt, wat de hoegrootheid van het loon en de uitbetaling daarvan betreft. De democratische bladen en ook de Indépen- dance Beige juichen deze afschaffing zeer toe. Zij zien in het afgeschaft artikel een overblijfsel van vroegere toestanden, die in het tegenwoordige recht niet meer geduld kan worden. Het is ook niet tegen te spreken, dat de eenvoudige lezing van deze bepaling, volgens welke bij twist tus schen twee partijen, de beslissing van den strijd aan eene partij wordt opgedragen, tot geene andere overtuiging kan leiden, dan dat hier den meester een voorrecht gegeven wordt boven zijne dienstboden, dat niet te verdedigen i3. Het Journal des Débats beschouwt de zaak echter anders. Deze bepaling," schrijft dit blad, //bood veel geriefelijkheid in de practijk aan, maar was in de theorie onhoudbaarevenwel bad zij nog jaren lang, zonder iemand eenig nadeel te berokkenen, kunnen blijven bestaan. Nadat zij echter aangevallen was geworden, werd bet raadzaam, aan hare afschaffing te denken." Ook wij hebben dit artikel in ons burgerlijk wetboek overgenomenalleen heeft men er bij ons eene bepaling uitdrukkelijk aan toegevoegd, die veel van de hardheid van het artikel schijnt weg te nemende dienstbode kan vorderen dat de meester des noods zijne verklaring onder eede bevestigt. In het Fransche recht werd ech ter evenzeer erkend, dat de dienstbode hier recht toe had. En nu is het zoo goed als zeker, dat in bijna alle gevallen, waarin het tot een proces tusschen meesters en werklieden komt, deze geen ander middel zullen hebben om hun recht te bewijzen, dan het opdragen van een eed aan hunne meesters. Andere bewijzen zul len in 99 van de 100 gevallen, waar de huur mondeling is gesloten, niet aanwezig zijn. Alzoo is de afschaffing, waarover men in Frankrijk juicht, meer een toegeven aan democratische wenschen dan eene werkelijk practische verbe tering. Getrouw aan hare beginselen heeft de Fransche regeering hier weder niets anders ge daan, dan wat men in het dagelijksch leven noemt: het volk zand in de oogen strooien. Mocht men bij ons nog eens tot eene par- tieele herziening van het burgerlijk wetboek overgaan, dan zou eene andere bepaling, die bij ons omtrent huur van dienstboden en werklie den gemaakt is, veeleer afgeschaft moeten wor den. "Wij bedoelen die bepaling, krachtens welke een meester bevoegd is zijne dienstboden ten allen tijde te ontslaan, zonder hun meer ver goeding te geven dan zes weken loon. Deze bepaling toch zal alleen door hen ingeroepen worden, die de wet gebruiken om eene onrecht vaardige handeling te verdedigen. Iemand, die de rechten van zijne dienstboden erkent, zal zich wel wachten van deze onbillijke bepaling gebruik te maken. LEIDEN1 Augustus. Wij vernemen dat, ten gevolge eener gunstige beschikking van den minister van binneuland- sche zaken, een aanzienlijk aantal kostbare prij zen geschonken is aan de commissie voor de loterij ten behoeve vaD de Remonstrantsche kerk alhier. (Zie advertentie van gisteren). Deze prijzen zijn afkomstig uit de dubbele exempla ren van het ethnographisch museum en bestaan in circa 200 sierlijke waaiers van verschillende soorten, prachtige Japansche kisten enz. Ook van elders komen voortdurend geschenken, die tot prijzen bestemd zijn, hetgeen met grond doet verwachten, dat deze loterij aan haar doel zal beantwoorden. Wij kunnen tevens berichten dat bij de leden der commissie, loten reeds ver krijgbaar zijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 103 tot 126 volwassen personen en van 53 tot 59 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting //Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 1332 baden gebruikt. In de Amsterdamsche Courant van gisteren wordt hulde gebracht aan de heeren Mr. J. Van Lennep, J. S. Kleinpenning, D. C. Kruis, Mr. W. v. d. Vliet, K. Koopmans, J. Ed. Stumpff, Mr. C. E. Vaillant en C. Van Len nep, die zich in der tijd tot eene commissie heb ben gevormd, ten einde Amsterdam van duin water te voorzien, en niettegenstaande den grootsten tegenstand en velerlei bezwaren aan de hoofdstad eene instelling hebben verschaft, die al de groote steden van ons land haar be nijden. Vooral in deze dagen van droogte en hitte, schrijft dit blad, behooren de namen dezer heeren, aan wie Amsterdam het overgroote voorrecht van overvloedig en kostelijk water voor rijk en arm te bezitten verschuldigd is, in dankbare herinnering te worden gebracht. Die namen zullen dan ook in eere blijven, ge lijk die van den ontwerper, den majoor C. D. Vaillant, en van den geachten geleerde Mr. D. J. Van Lennep, die op de onbekrompenste wijze zijne duinen tot heil van Amsterdam heeft af gestaan. In de Prov. Gron. Courant komt eene ad vertentie voor, waarboven staat: //Liberaliteit, leidende tot openlijke godsverzaking!" De ad vertentie, die onderteekend is, waarschuwt tegen een pleiziertrein, die op Zondag den 2den Au gustus zal loopen. De onderteekenaar noemt dit besluit van den directeur om dezen trein te doen loopeneene handeling, der christenheid tot schandaal verstrekkende en openlijk tot ver zoeking leidende. Toevalligerwijze leest men dadelijk onder deze advertentie het woord //pleiziertrein" met ver bazend groote letters gedrukt, waaronder een andere voor den 9den Augustus aangekondigd wordt. Waarom noemt men die treinen toch pleizier- treinen? Noemt men ze volkstreinen, dan houdt alle bezwaar op. Niemand kan er eene gods lastering in zien, dat men 's Zondags goedkoo- per reist dan in de week. Of wil men alle treinen verbieden Dat alleen is consequent. Op de sterrenwacht te Parijs is de 100ste der kleine planeten, tusschen Mars en Jupiter, ontdekt. Het tweede deel van het Geographische Jahrbuch" (Gotha, J. Perthes) behelst belang rijke statistieke opgaven, omtrent de bevol kingen van Londen, Parijs, Berlijn en Weenen. Hieruit blijkt, [dat Parijs do minst, Weenen de meest vruchtbare van deze 4 steden iste Lon den worden de minste, te Weenen de meeste onechte kinderen geborente Londen is de sterfte het grootst, te Weenen het kleinst; te Berlijn worden de meeste, te Weenen de minste huwelijken geslotente Parijs is het aantal doodgeborenen het grootst, te Weenen het kleinst; te Londen is de dichtheid der bevol king het minst, te Parijs het grootstte Lon den wonen in éen huis het kleinste aantal, te Weenen het grootste (L. 7.7.; B, 28.8; P. 31; W. 56.7). Eindelijk wordt te Londen het meeste, te Berlijn het minste vleesch verbruikt. (L 109 W. 87, P. 75, B. 53). Onderscheidene dagbladen hebben het bericht medegedeeld, dat de heer Roest van Limburg waarschijnlijk eerlang definitief als minister van buitenlandsche zaken zou optreden. Van goeder hand verneemt de Nieuwe Rott. Courant, dat dit bericht onjuist is. De 53ste jaarlijksche algemeene vergade ring van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is op 29 Juli te Amsterdam gehouden. Het daarbij uitgebracht verslag be vatte o. a. de navolgende bijzonderheden. De inkomsten over 1867 bedroegen: f82.944.82. De uitgaven beliepen aan gratificatiën aan 2809 deelgerecbtigden en Waterloogift f 73,196.10; kosten van het Iuvaliedenhuis, na aftrek der eigene inkomsten van dat gesticht, f 4,304 96s; totaal 82,944.82. Gelijk de sluitpost der in komsten aantoont, is het kapitaal van het fonds gedurende 1867 met f 3850.76 achteruitgegaan, terwijl er geen vooruitzicht bestaat, dat zich over het loopende jaar de inkomsten zullen verbeteren, aangezien de voorloopige opgaven van den uitslag der collecte nagenoeg alle we der een lager cijfer dan in 1867 vermelden. Door de invoering der nieuwe orde van zaken

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1