bekend is. Van de meesten echter ontbreekt opgave van de grootte, de kennis der middelen van bemaling enz. Deze ontbrekende opgaven wenschen Ged. Staten door tussckenkomst der verschillende gemeentebesturen te ontvangen, wien in overweging wordt gegeven daartoe in overleg te treden met de besturen der polders in de betrokken gemeente gelegen. Voorts hebben Ged. Staten besloten, naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken van 16 Juli 11. houdende kennisgeving dat uit de verslagen der inspec teurs voor het geneeskundig staatstoezicht, over 1867, is gebleken, dat sommige gemeentebestu- reu, in enkele provinciën, zelfs een aanzienlijk getal, in gebreke zijn gebleven aan den betrokken inspecteur opgave te doen van in hunne ge meente verrichte vaccinatiën of behandelde pok lijders heeren B. en W. in Zuid-Holland op boven omschreven verzuim te wijzen met uit- noodiging, om alle genees- en heelkundigen te herinneren aan de 2de alinea van art. 7 der wet van 1 Juni 1865. De Staats-Courant bevat twee verslagen der commissiën belast met het afnemen der exa mens van hen, die akten van bekwaamheid ver langen voor het middelbaar onderwijs. In beide verslagen wordt vooruitgang in de studie van verscheidene vakken erkend. Men schrijft ons uit Voorschoten. Op de Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren ongeveer 700 paarden aan de lijn gebracht. Over het algemeen was de handel niet zeer levendig. Alles is in de beste orde afgeloopen. Uit Alphen a/d. Rijn wordt dd. 26 Juli geschreven De waterstand is hier zeer laag daar de polders al het water, dat uit den Usel inge laten wordt, naar binnen laten loopen, waar door dan ook de schepen eiken dag, ja soms dagen achtereen vastzitten en de middelen van vervoer zeer in hunne vaart worden belemmerd. De schepen uit den Haarlemmermeer met vlas geladen liggen dagen achtereen alhier stil. Gisterenmiddag te 6 uren zijn aan het ho tel Paulez" afgestapt Z. K. H. prins Humbert, kroonprins van Italië, en HDs. gemalin en ge volg, bestaande uit 22 personen. Van het hotel wappert de Italiaansche vlag te midden van de Nederlandsche driekleur en de Oranje-vlag, ter wijl het hotel van binnen met groen en bloe men smaakvol is getooid. Naar men verneemt, heeft de heer Mr. E. J. A. graaf Van Bylandt zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, waartoe hij onlangs door de provinciale staten van Zuid-Holland verkozen is, aangenomen. Te Haarlem werden Maandag jl. op de aldaar gehouden paardenmarkt circa vierhonderd paarden aangevoerd. De handel was levendig en er werden hooge prijzen besteed. Vele paarden zijn aangekocht, met bestemming om naar Frank rijk te worden uitgevoerd. De volgende premiën voor de bestgekeurde paarden zijn toegekend: eene premie van vijftig gulden aan C. J. De Lange, te Beverwijk, voor een span koets- of wagenpaarden van inlandsch ras, en aan B. A. baron Van Verschuer, te Bennebroek, voor een span koets- of wagenpaarden van vreemd of ge kruist ras eene premie van f 25, aan J. G. Feije, te Haarlem, voor een öjarig ruin, chais- of wa- genpaardaan J. Kalis Cz., te Sliedrecht, voor een öjarige merrie, chais- of wagenpaard; aan G. Boer, te Haarlemmermeer, voor een 4jarig ruin, chais- of wagenpaardaan P. Tijssen, te Haarlem, voor een 4jarige merrie, chais- of wagenpaard; aan J. Kalis Cz., te Sliedrecht, voor een 3jarig paard; aan A. J. G. Timmer mans, te Haarlemmermeer, voor een 2jarig paard; aan J. De Mol, te Haarlemmetmeer, voor een ljarig paard. Eene loffelijke vermelding met tien gulden is uitgereikt: aan C. Prins, te Haarlem, voor den naastbijkomenden best gekeurden 4jari- gen ruin, chais- of wagenpaardaan M. Rutte, te Velien, voor de naastbijkomende best gekeurde 4jarige merrie, chais- of wagenpaard, en aan H. T. Bultman, te Haarlemmermeer, voor het naastbijkomende best gekeurde driejarige paard. Te Leeuwarden stonden den 28sten Juli voor de arrond.-rechtbank terecht de vijf gedetineerden in het tuchthuis aldaar, wegens de onlangs door hen bewerkstelligde ontvluch ting. De terechtzitting leverde weinig bijzonders op, behalve dat opnieuw bleek, dat er te weinig personeel voor de bewaking der gevangenen aan wezig is. Het openbaar ministerie requireerde voor allen correctionueele gevangenisstraf van 6 maanden tot 1 jaar, te ondergaan na het ein digen van hunne tuchthuisstraf. De rechtbank veroordeelde elk hunner tot 6 maanden. Een talrijk publiek was bij de zitting tegenwoordig. Bij het paleis van justitie was eene militaire wacht geposteerd geworden. Zondag-middag jl. is van Heerenveen de eerste spoortrein naar Leeuwarden ver trokken en 's avonds teruggekomen, waaruit blijkt, dat de geheele lijn bereden kan worden, Thans is men druk bezig met het stellen en plaatsen van den telegraaf. Naar men verneemt zal de spoorbaan binnen kort opgenomen wor den, waarna de opening zeker spoedig zal vol gen. Als tijdstip daarvoor noemt men eenparig den 15den Aug. en wij hopen, dat de uitkomst dit bericht niet logenstrafte, opdat het publiek nog tijdens het zomergetijde van deze lijn kunne profiteeren. Uit Coevorden wordt van den 27sten Juli geschreven: De veenbrand te Nieuw Amsterdam en Erica neemt hier hoe langer hoe meer in hevigheid toe; het vuur heeft zich over een omtrek van ruim een uur verspreid en tast reeds hier en daar verscheidene boekweitakkers aaneen hon derdtal boeren is dag en nacht in de weer, om door het graven van diepe greppels het ver nielende element in zijn loop te stuiten. Zoo lang er echter geen regen komt, zijn bij den sterken wind alle pogingen zoo goed als vruch teloos. Vele arbeiders hebben hunne woningen verlaten en liggen met hunne have op den Zanddijk, bevreesd als zij zijn, dat het vuur hen plotseling mocht overvallen. Ook aan de verlengde Lutterhoofdwijk in het zoogenaamde Scheersche Veld neemt de brand in hevigheid toe; daar heeft het vuur reeds den in hoopen staanden droogen turf aangetast. Uit Maastricht wordt van den 28sten Juli geroeid Gisteren namiddag heeft eene in het Zuiden van de stad voorbij drijvende onweersbui, ver gezeld van hagel en storm, de naburige dorpen zwaar geteisterd zoo vernemen wij, dat de dor pen Groot Lanage, Gronsveld, Eysden, Erkel- ner, St. Geertruid, Keer, Kadier en meer ande ren veel geleden hebben. De nog op het veld staande stengelvruchten zijn geheel verhageld, benevens geheele akkers beetwortels. Ook aan de boomvruchten is groote schade veroorzaakt, terwijl eene groote hoeveelheid boomen zijn omgewaaid. Bij beschikking van den 29sten dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken als leer lingen voor de telegraphie toegelatenG. J. Megelink, te 's-GravenbageH. J. Boomkamp, te Heemstede; J. F. E. Flörenoes en "W. G. Pagenkamp, klerken bij den rijkstelegraaf te Amsterdam J. W. A. Kempers, klerken bij den rijkstelegraaf te Nijmegen A. ~YV. Van Diggelen, klerk bij den rijkstelegraaf te MiddelburgH. G. Berghuis van W oortman, te ZutfenJ. A. Van Sonderen, te Maastricht; C. Van Wijn gaarden, klerk bij den rijkstelegraaf te Rotter dam; G. Ribbink, te Zutfen; H. Vizjévene, klerk bij den rijkstelegraaf te AmsterdamH. F. Dörflinger, te Amsterdam C. W. Van Breda, klerk bij den rijkstelegraaf te Dordrecht; J. B. Logemaan, klerk bij den rijkstelegraaf te Lei den; A. F. De Jong, te Sloten; J. H. H. Gunthermohr, klerk bij den rijkstelegraaf te 's-GravenhageJ. Spaanstra te GroningenJ. j Borstlap, te OudshoornJ. J. Bierlee, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam J. A. De Man, te Middelburg; met ingang van den 17den Augustus 1868. Bij koninklijk besluit van den 25sten dezer, is de officier van gezondheid der 2de klasse J. Van Yzeren, op verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft aan Jhr. M. B. H. W. Gevera van Kethel en Spaland, op verzoek, eervol ont slag verleend als voorzitter van de algemeene Rekenkamer, onder dankbetuiging voor de vele gedurende 60 jaren in verschillende betrekkin gen door hem aan den lande bewezen diensten, en zulks behoudens zijne aanspraak op pensioen; benoemd tot ontv. der registr. en dom. te Vianen E. A. Van Trigt, thans in dezelfde betrekking te Goor; te Goor G. Mulder, thans surnume rair der registratie en domeinen Z. M. heeft de statuten van de vereeni- ging genaamd //Werkinrichting te Noordwijk" goedgekeurd, en die vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 62°, Wind N. W., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 62°. Donderdag 's morgens te 5 uren 62°, Z. W., te 8 uren 65°, 's namiddags te 12 uren 73°, te 4 uren 73°. KOLONI E N. De Indische dagbladen deelen het volgende voorval mede uit Toeban In den nacht van den 2Ssten op den 30sten Mei waren eenige jongelieden nog laat in de sociëteit, toen twee dochters van wijlen dokter P. den bijstand kwamen inroepen van den kastelein, in onzamenhangende woor den te kennen gevende, dat hare moeder ver moord was. Op die vreeselijke tijding liepen al de aanwezige personen naar de woning der we duwe, eene inlandsche vrouw, en in eene der kamers vond men mevrouw P. met afgesneden hals naast het lijk eener baboe, die ook de hals was afgesneden. In dezelfde kamer lag de moor denaar, de huisjongen Amat, met het mes naast zich, waarmede hij ook zich zeiven den strot had doorgesneden, om aldus aan de straf te ont snappen. Volgens de verklaring zijner vrouw, die het misdrijf vau haren schuilhoek uit, waar zij zich in doodsangst verborgen had, heeft zien plegen, had hij reeds sedert een paar dagen zijn mes zitten te slijpen, hoewel hij door geen en kel woord blijken gaf van het misdadige plan, dat hij in koelen bloede scheen beraamd te heb ben. Met dat mes begaf hij zich in den bewus- ten nacht naar de kamer der weduwe en sneed haar den hals af, zonder dat zij een enkelen kreet slaakte. Het lijk willende wegslepen, ont waakte door het gedruis de baboe, die, eer zij kon vluchten, door den moordenaar werd aan gegrepen en op dezelfde wijze om het leven ge bracht. Na die vreeselijke daad ging Amat naar builen, om zijne vrouw op te zoeken, ten einde ook haar aan zijne wraak op te offerendoch haar niet vindende, daar zij zich verscholen had met haar kind, en wellicht bevreesd, dat zij de hulp der buren was gaan inroepen, ging de moor denaar weer naar binnen, om ter zelfder plaatse en op dezelfde wijze als hij zijne slachtoffers bad gedood ook zich zeiven het leven te benemen. De aanleidende oorzaak tot die gruweldaad moet aan jaloezie worden toegeschreven, daar Amat op een zeer vertrouwelijken voet stond met zijne meesteres. Dit vreeselijk voorval, schrijft de berichtgever, kan tot eene bijdrage dienen van de ontelbare voorbeelden, waartoe de Boe- ginees in staat is, wanneer zijne ontembare harts tochten worden opgewekt. Is eenmaal zijne wraak zucht gaande gemaakt, waartoe de geringste aan leiding voldoende is, dan vergeet hij ontvangene weldaden, eene lang ondervonden goede behan-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2