terialen noch werktuigen, om den weg in orde te maken. Het geld is dus weggeworpen en de weg, die gedurende den afgeloopen westmoesson zoo goed als onbruikbaar was, dreigt tegen den volgenden westmoesson geheel onbruikbaar te worden. Volgens sommigen echter zou de fraaie toestand het gevolg zijn van overpeinzingen over eene veranderde richting, die niet tot rijp heid kunnen komen. Met leedwezen is door velen kennis genomen van den raad, door de directie der Javasche bank aan de regeering gegeven, om bet Indisch tekort bij voorkeur door aanvoer van zilver te blijven dekken. Met reden mag het betreurd worden, dat, terwijl zelfs in Nederland meer en meer stemmen opgaan, om ter dekking van dat tekort tot meerderen verkoop van pro ducten in Indië over te gaan, door eene directie als die der Javasche bank, een conservatief standpunt wordt ingenomen en een middel aan geprezen, waardoor de Indische geldmarkt in den grond bedorven wordt. Men meldt uit SoerabayaHet klein ambte naars-examen is dezen keer glansrijk afgeloopen pan 43 examinandi, die verzocht hadden toege laten te worden, namen 42 aan 't examen deel 3 behaalden uitmuntend, 7 goed en 20 voldoende. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen ge nomen Civiel departement. Benoemd Tot lid in den raad van just, te Batavia, Mr. W. Tadema, laat stelijk ben. omg. recht, in de 3de afd. Bij de landelijke ink. en cultures op Java en Madura tot contr. der 1ste kl., de ambt. op non-act. W. Ligtvoet, laatstel. dezelfde betr. vervullende, en de contr. der 2de kl. G. H. C. Van Zijll de Jong en C. W. L. Fleurtot contr. der 2de kl., de ambt. ter beschikk. J. M. Van Blom- mestein, Jbr. J. G. O. S. Von Schmidt aufAl- tenstadt, J. H. W. graaf Van den Bosch en B. W. Hertzveld; tot ambt. ter beschikk., de ambt. tor beschikk. bij het binnenl. best. in de resid. Lampongsche districten J. J. Bisschoff en de ambtenaren voor den burgerl. dienst in Nederl. Indië A. M. Repelius, W. F. Van Rijckevorsel, Mr. J. Tijl, J. N. Burgerhoudt en W. A. Van Weelderen; tot lsten subst.-griffier bij den raad van just, te Batavia de 2de subst.-griffier bij dien raad Mr. L. Th. Schoontot hoofdcommiesen bij het dep. van binnenl. bestuur de ambt. op non-act. J. H. Stoltman en S. M. Hummel, laatstelijk 1ste comm. bij de alg. rekenkamer; tot seer, en mag. in de resid. Banka, tevens vendum. te Muntok, de secr. der resid. Riouw en onderhoorigheden, B. Schagen van Soelen; tot secr. der resid. Riouw en onderhoorigheden, tevens vendum. aldaar, de ambtr. op wachtg. Mr. C. A. O. Van Cattenburch, laatst secr. der resid. Ternate. Ontslagen Op verzoek, eervol wegens vertrek, als lid bij den raad van just, te Amboina, J. H. A. B. Sonnemann Rebentisch, onder dankbe tuiging voor de door hem als zood. bew. diens ten eervol uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de secr. en mag. der resid. Banka, tevens vendum. te Muntok, P. A. Gijsbersbij de Jav. bank, op verzoek, eervol als pres. C. F. W. "Wiggers van Kerchem en als zoodanig benoemd de secr. dier bank J. W. C. Diepen- heimtot secr. de agent te Soerabaya, D. Schuur man. Militair departement. VerleendEen tweej. verlof naar Nederland aan den kapit. der inf. H. J. C. Janssen; wegens ziekte aan den rit ra. van het reg. O.-I. cav. P. J. Van der Heijde; aan den magazijnm. der art. 3de kl. D. F. Kamsma en aan den officier van gez. 2de kl. J. F. L. C. Arendsen de Wolff. Ontslagenop verz., eerv., uit Zr. Ms. dienst, met beh. van recht op pens., de kapit. der inf. W. H. A. Mickler en de maj. der inf. J. F. Backerus. Marine departement. VerleendEen tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte aan den gezaghebber bij de gouv. marine W. Huisman. KAAPKOLONIE. Aan het //Kaapsche Volksblad" van 18 Juni is het volgende ontleend: Handel en bedrijf verkeeren nog steeds in een toestand die veel te wenschen overlaat. De nu ingevallen winter zal natuurlijk den staat van zaken niet veel verbeteren, en het zal wel licht krachtige inspanning kosten, om een terug keer te voorkomen van de epidemische ziekte. Tot nog toe is er echter geen groote reden van bezorgdheid, daar de oogst van bet vorige jaar ruim is uitgevallen en de voornaamste le vensbehoeften voor betrekkelijk lagen prijs te bekomen zijn; en daar het winterweder in ver reweg het grootste gedeelte des lands door vroeg ingevallen weldadige regens bijzonder gunstig voor den landbouw is geweest, mag men de hoop koesteren, dat de herfst andermaal een ruimen voorraad leveren zal. Anders echter is het gesteld met de producten van den wijnbouw. De uitvoer van wijn en brandewijn, vroeger een der mildste bronnen van inkomsten, is zoo goed als geheel opge houden, en de ruime opbrengst van den nieuwen oogst heeft ter markt slechts eene nominale waarde, die den verbouwer in het beste geval schaars de uitgeschoten kosten terugbetaalt. Geen wonder, dat, vooral in het westelijke deel des lands, waar de druiventeelt hoofdzaak is, met reikhalzend verlangen wordt uitgezien naar een gunstigen uitslag van de onderhande lingen tusschen de kabinetten van Engeland en Portugal omtrent het nog altijd hangende handelstractaat. Door de aanneming daarvan zouden ook de Kaapsche wijnen recht van in voer bekomen tegen eene belasting, die ze in staat zou stellen om met glans mede te dingen met de lichtere Fransche en vooral met de walgelijke mengsels, die om hunne goedkoopte den echten Kaapschen wijn van de Engelscho markt verdrongen en eene slechte reputatie be zorgd hebben. De zijdeteelt begint meer en meer de aan dacht te trekken ook bij het hooge bestuur des lands. Het afhaspelen der zijde, zoodat deze een verkoopbaar artikel wordt, is echter in de kolonie nog ten eenenmale onbekend. Om in dat gebrek te voorzien, heeft het parlement weder de helpende hand uitgestoken. Eene Stel- lenbossche dame, die van den beginne der be weging af zich met buitengewonen ijver op de verzorging van den zijdeworm heeft toegelegd en op verschillende tentoonstellingen bewijzen geleverd heeft van gelukkige uitkomsten, heeft van de Assembly eene gratificatie van 100 pd. st. bekomen, om eene reis naar Frankrijk en Italië te doen en daar het geheim der kunst te leeren. Dezer dagen kwam het bericht van een bloed- dorstigen aanval van de zijde der Namaqua- landsche Hottentotten, gepleegd op de Europe anen in Damaraland. Gelukkig zijn de meesten, tegen wie de aanval gepleegd werd, in tijds ontkomen aan boord van een Amerikaanschen schoener, die juist in de Walvischbaai lag. Er is echter veel geroofd en een Europeaan vermoord, en men vreest ook dat de heer Green en eenige zendelingen met hunne bedienden en volgelingen in levensgevaar verkeeren. Er wordt in de Beurs thans eene petitie geteekend om zijne excellentie te verzoeken op de een of andere wijze tusschen beide te komen om de Britsche onderdanen te beschermen. In de quaestie van den Oranje Vrijstaat be treffende het Basuto-gebied, is de laatste po ging om tot eene voorloopige minnelijke schik king te geraken, gedaan en verijdeld, zoodat thans de eindbeslissing afhangt van de rijksre- geering, aan welke protest tegen de handelingen van gouverneur Wodehouse is toegezonden. De berichten uit de Transvaal luiden bij voort during ongunstig, en zoo mogelijk met iedere nieuwe tijding nog slechter dan voorheen. De schromelijke verwarring in het bestuur heeft een staat van zaken doen geboren worden, die inderdaad te beklagen is. In het noorden des lands spelen de Kaffers den meester en de re geering vaardigt te vergeefs bevelen uit voor eene wapening en uittrekking van de burgers, want niemand gehoorzaamt haar, omdat het haar ontbreekt aan zedehjken steun. BUITENLAND. Oostenrijk. Eergistereu-voormiddag te 10 uren is te Weenen onder beguustiging van het heerlijkste weder een aanvang gemaakt met den optocht der scherpschutters langs de straten. De schutters-afdeelingen werden door eene volks menigte van honderdduizenden personen op eene stormachtige wijze begroet. Op de Schwar- zenburg-Platz heeft de president Schroder de schutters bondsvaan aan de stad aangeboden. De burgemeester heeft die namens de stad aan vaard. De stoet heeft vijf uren gemarcheerd eer hij op het schietterrein aankwam. Er zijn schutters uit Frankfort, Beieren, Wurtemberg, Borlijn, Hamburg, België en Noord-Amerika. Duitschland. Te Halle hebben de onderwij zers aan de stadsscholen, wier traktementen daar zeer schraal zijn, de stoutmoedigheid gehad, om bij de regeling der traktementen van de leer aren aan het gymnasium aldaar, aan de over heid het verzoek te richten, dat hunue bezol diging mocht worden verhoogd. Dit verzoek werd van de hand gewezen 1° omdat het in den vorm ongegrond, 2° omdat het, wat den inhoud betrof, onbescheiden was. Tevens werd den onderwijzers streng verboden in het vervolg weer zulke verzoekschriften in te dienen. Zou zoo iets ergens in Nederland kunnen gebeu ren? Ja dezelfde zitting werd echter het tractement van den burgemeester van 2000 tot 3500 thaler verhoogd, en hem tevens op zijn wensch verlof gegeven tot het waarnemen van bijbetrekkingen. Het is ten minste een troost voor die arme onderwijzers, dat hun burger vader goed verzorgd is. Frankrijk. De u Patrie" meldt, dat de minis ter van financiën maatregelen zal nemen om de deelneming in de nieuwe leening in de eerste helft van Augustus open te stellen. In de zitting van het Wetgevend Lichaam zeide de heer Rouher, dat het gouvernement er geenszins aan denkt om de kieswet te wij zigen. De heer Niel zeide in antwoord op het voor stel des heeren Garnier Pages, om een staat op te maken van het oorlogsmaterieel, dat daaraan te veel bezwaren waren verbonden. Nadat alle amendementen waren verworpen, is het gewone budget aangenomen met 207 tegen 15 stemmen. Voorts werd het gezamenlijk budget voor 1868 met 199 tegen 14 stemmen aangenomen, alsmede het algemeen buitengewone budget met 209 tegen 15 stemmen. Engeland. De //Morning Herald" zegt, dat de geruchten betreffende onderhandelingen tus schen Frankrijk, Nederland en België over eene wederzijdsche toenadering, zelfs over eene alli antie, niet voldoende gelogenstraft zijn. Dat die onderhandelingen plaats hadden, zegt het blad, is waarschijnlijk; maar de toestemming van Nederland en België onwaarschijnlijk en de bedoelde alliantie zou nagenoeg gelijk staan met het volledig verlies der souvereiniteit van die koningrijken. Engeland en de andere mo gendheden zouden er zich ook tegen ver zetten. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag 30 Juli 1868, 's namiddag! te twee uren.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3