i\°. 2595. Dinsdag A°. 1868£ 28 Juli. LEIDSCH li a DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. IVoor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer/"0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. Leldeo2S Juli. John Stuart Mill, de vertegenwoordiger van "Westminster, de groote wijsgeer en staatsman, heeft in eene vergadering van zijne committen ten eene belangrijke redevoering gehouden, waarin hij den invloed der nieuwe kieswet op Enge- lands toekomst op meesterlijke wijze schetste, ïij waarschuwde voornamelijk tegen het denk- leeld alsof men, door het geheele volk een recht- treeksch belang bij de verkiezing te geven, van .elf verbeteringen in de administratie en het jestuur van het land zou zien tot stand komen. De groote menigte heeft nu eene invloedrijke tem gekregen in 's lauds vergaderzaal, doch deze nenigte behoort geleid en opgevoed te worden, daar zij onmogelijk nu reeds een juist oordeel ian hebben aangaande de groote en machtige sociale vraagstukken van den dag. Gewichtiger werk is ophanden dan het afschaffen van na- deelige instellingen. Nieuwe wetten behoeven ;emaakt te worden, geëvenredigd aan de be hoeften eener maatschappij, wier gelijke nooit in de wereld bestaan heeft. In een "Overbevolkt land hebben ontzaglijke nijverheidsonderne mingen eene reusachtige ontwikkeling genomen eene fabrieksindustrie, die duizenden en duizen den handenarbeid geeft, heeft vele rampen het aan zijn geschonken, welke philanthropen en wija- geeren vruchteloos trachten te bestrijden. De ware verhouding tusschen kapitaal en arbeid houdt de gedachten van ieder denkend mensch bezig, doch de volksopinie is dienaangaande nog volstrekt niet gevormd en de wetgevers hebben stil gezeten. Het pauperisme knaagt aan En- gelands voorspoed en het systeem van armen- onderstand is gebrekkig en slecht. De mindere wijken van de groote steden zijn broeinesten van ziekte en zonde, overbevolkt en uit ellen dige huizen bestaande, in welke de eenvoudigste gezondheidswetten niet worden opgevolgd. Het volksonderwijs is verwaarloosdde liberale partij heeft gezworen, dat wat het ook kosten moge, het volk eene goede opvoeding zal hebben, en toch is nog zoo weinig gedaan. In dit alles moet verandering komen. Doch dit is een werk dat de grootste inspanning en Btudie van En- gelands edelste denkers eischt, dit vraagt groote legislatieve en administratieve bekwaamheid. Men kan in al deze zaken geene verbetering brengen door zich toornig te maken en schandaal te roe pen, wanneer het eene of andere heel leelijk geval aan het licht komt. Neen, men moet be ginnen bij het begin. De groote vraag op het oogenblik is niet maatregelen, maar personen. Het land heeft bekwame mannen noodig, geen stemmachines, die voor of tegen Gladstone stemmen, maar denkers en werkers, die Glad stone kunnen bijstaan. Het volk van Engeland heeft op het oogenblik eene gelegenheid zooals het sinds Cromwells tijd niet gehad heeft. Laat het volk het geheele land rondzoeken naar be kwame eerlijke voortvarende mannen. Het on derwijs is dikwijls zoo slecht, omdat zij, die de onderwijzers aanstellen, niet voor hun post be rekend zijn. Zoo gaat het met alles. Men mpet van bovenaan beginnen, en eer men de wetten verandert, de wetgevers hervormen. De redevoering van den edelen en bekwamen Stuart Mill werd met de grootste aandacht aangehoord, en de geheele vergadering stond als éen man op om hem vol geestdrift toe te juichen. Mannen als Mill zijn een zegen voor hun landgeëerd door beide partijen, staan zij vooraan in de gelederen om den strijd van li beraliteit, verlichting en volksontwikkeling te strijden, en in het uur der overwinning toonen zij de beste wijze aan, om van de victorie ge bruik te maken, en met kalmte en voorzichtig heid aan de toekomst te denken. Tegen het einde der vergadering stond zekere dame Law op, om het voorgestelde besluit te ondersteunen, en verklaarde daar te staan als vertegenwoordigende 100,000 naaisters te Lon den, die slechts 1 sh. per dag verdienen, en 50,000 andere vrouwen, die slechts 6 stuivers per dag maakten. Zij ondersteunde vooral de candidatuur van den heer Mill, den advocaat van de rechten der vrouw. Hare rede werd zeer toegejuicht. BINNENLAND. LEIDEN, 27 Juli. Wij willen nog eenige regels wijden aan de tooneelvoorstellingen van Zaterdag-avond. Door het tooneelgezelschap van de heeren Stoete en Jacqui werd Magdalena ten tooneele gevoerd. De heeren Jacqui, D. Stoete en Pereira bene vens mevrouw Lorjé en mevrouw Domhoff oogsten den grootsten lof in; ook de heer J. Stoete mogen wij niet onopgemerkt voorbijgaan. Vooral in de Banneling muntte hij uit. Bij de heeren Louis Bouwmeester en Comp. waren het de heeren Louis Bouwmeester en Ed. Bam berg, benevens mevrouw Larondelle en mej. Louise Bouwmeester die hun verworven roem handhaafden. In den schouwburg op de Oude Vest was de eer weggelegd voor de heeren Victor Driessens, Jos. Dierckx, Leonard, VandenEynde, en voor de dames Beersmans, Elisa Driessens, Broeckx en Mina Bia. Vooral bij bet zingen van het Nederlandsche volkslied scheen er aan de toejuichingen geen einde te komen. In geen der schouwburgen waren de zalen zoo bezet als de vorige avonden. Wij willen onze stadgenooten nog opmerk zaam maken op het genot dat hun morgenavond nog te wachten staat. Het Vlaamsche gezelschap voert op De Giftmengster", eene prachtige ver taling van den heer C. J. Roobol. De heeren Stoete en Jacqui geven Aballino of de groote bandiet. Bij iedereen staat dit stuk als prachtig bekend en als men weet dat de heer Jacqui de titelrol vervult, dan is alle aanbeveling over bodig. Men schrijft ons uit Voorschoten: Voor de aanbesteding der banken in de Ned. Herv. kerk alhier zijn de volgende inschrijvers ge weest: Van Essen uit 's-Hage voor 4600, Yperlaan uit Voorschoten voor f 4965, Prins uit Noordwijk voor f 5100, Van Zanten uit 's-Hage voor f 5125, Carlier uit Leiden voor f 5172, Van der Kamp uit Leiden voor f5250 en Van Diest en Kade uit Voorschoten voor f 5267, waarvan de minste inschrijver aannemer is ge worden. De hitte dreef in de jongste dagen alle Hagenaars naar Scheveningen. De bad- en plei- ziergasten rijden er druk op afgeleefde paar den. Het ongegeneerd leven" neemt er op merkelijk toe. Zelfs het corps diplomatique wordt losbandig, 't Zat verleden Zondag op den straat weg vóór het Hotel Garni, om een theetafel, te midden van dames in de meest ongedwongen houding. Secretarissen van legatie hadden plaats genomen op voetbankjes. Dicht er bij lag een troep Scheveningsche visschers met hunne echt vriendinnen in 't gulle zand. De gemeenteraad van Rotterdam is in zijne zitting van 23 Juli teruggekomen op de bepaling van art. 31 van het reglement op het burgerlijk armbestuur. De vergadering ver eenigde zich met 18 tegen 12 stemmen met het voorstel van den heer Viruly, strekkende om art. 31 aldus te lezen: //Als hoofdbeginsel wordt gesteld, dat het schoolgaan van kinderen uit huisgezinnen, die eenigen onderstand genieten, door raad en aan sporing tot geregeld schoolbezoek op de open bare armenscholen en bewaarscholen voor armen zooveel mogelijk zal worden bevorderd, zonder dat echter die bemoeienis mag worden uitge strekt tot die bedeelden, die hunne kinderen op bijzondere scholen geplaatst hebben of bij voor keur wenschen te plaatsen." Het bericht uit Rotterdam aan de Arnhemsche Courant //uit eene zekere bron mede gedeeld" en ook door ons overgenomen, omtrent het vertrek van den heer I. D. Eransen van de Puite naar Oost-Indië, is, zooals de N. Rott. Courant bepaald verzekert, onjuist. TJit verschillende oorden van ons land, vooral uit Noord-Holland en Zeeland verneemt men voortdurend bittere klachten omtrent de aan houdende droogte en het gebrek aan drinkwater, dat op sommige plaatsen zelfs zeer zorgwekkend is. Verschillende levensmiddelen stijgen in prijs. Het gebruik van slecht water doet reeds onder de mindere volksklasse ernstige ziekten ontstaan, en men weet geen raad hoe het vee in het land te onderhouden. Zaterdag isjte Amsterdam de wedstrijd, door de //Kon. Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging" uitgeschreven, op het IJ gehouden, in tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hen drik. Had men een dag voor den wedstrijd kun nen uitkiezen, moeilijk zou het geweest zijn er een te treffen, die gunstiger was. Heldere zonne schijn, die aan alles een opgewekter leven en aanzien schenkt, bij een fikschen oostenwind. Men verneemt dat Prof. G. J. Mulder te Utrecht, die reeds sedert een jaar door den ongunstigen toestand zijner gezondheid ver hinderd werd in het waarnemen zijner acade mische werkzaamheden, thans zijn ontslag heeft

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1