i\°. 2594. Maandag A". 1868.1'i; 27 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.13*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.45. LEIDEN, 25 Juli. Hedenavond zal de kermis ons gelegenheid geven om iets te zien, wat bijna nooit te zien is, na melijk eene Hollandsche opera, en nog wel eene opera bouffe. Dinsdag a. s. zullen de Antwerpsche tooneelisten de reeks hunner voorstellingen be sluiten. Al hebben wij ze niet telkens ter sprake gebracht, dat ze met klimmenden bijval wer den aanschouwd spreekt van zelf. Zoowel in Paljas als in de Kinderroofster en Martin de Kruijer is het spel van den heer Driessens en mej. Beersmaus onverbeterlijk. De zaal was dan ook telkens op alle rangen goed bezet. "Wij hopen de Vlaamsche tooneelisten nog eens in een ander seizoen weder te zien, opdat ook zij hunne verdiensten mogen waardeeren, die in den zomer onze stad verlaten. De zaal van de keeren Stoete en Jacqui was gisterenavond met een talrijk en deftig publiek bezet. Alle artisten speelden bijzonder goed, alleen wenschen wij onze hulde te brengen aan de heeren Jacqui en Pereira, benevens aan me vrouw Lorjé. Na zulk een stuk komt een koddig nastukje niet onpas. De twee naam- genooten wekten dan ook de lachlust van alle aanwezigen op. Wij hopen dat de directie nog in de volgende week een paar degelijke stuk ken zal opvoeren, dan kunnen zij op een druk be zoek rekenen. Voorts moeten wij hoogen lof brengen aan den heer Louis Bouwmeester voor zijn gevoelvol spel op gisteren-avond in Martin Simon. De Scheeps jongen heeft zeer voldaan en het is niet te verwonderen dat men naar de Salon van de heeren Judels en Van Biene gedreven werd om Louis Bouwmeester in zijn volle kracht te zien. Wat een diepe smart, wat een hevige strijd die de oude zeeman gevoeldede man die na zoo veel jaren zwervens terug komt om vrouw, kind en vrienden te ontmoeten en nu zijn vrouw terug vindt reeds 16 jaren met een ander getrouwd, hoe sterk waande hij zich, toen hij den naam van zijn broeder had aangenomen om zijne Margaretha voor zielenleed te bewaren. Maar hoe spoedig vergat hij zijn voornemen, toen men hem over schipbreuk sprak en men hem voorlas dat de keizer hen het ridderkruis had geschonken; deze en nog zoo veel andere toestanden werden zuiver in hare overgangen terug gegeven en brachten het publiek in ver rukking. Wij mogen voorts niet verzuimen melding te maken van het uitmuntend spel van mej. Louise Bouwmeester. De toestand bij het herkennen van haar vader is zoo juist en zoo treffend, dat den toeschouwer onwillekeurig een traan in de oogen schiet. Is het waar dat deze directie ook nog Maan dag en Donderdag hare voorstellingen geeft dan raden wij onze stadgenooten niet te verzuimen dit gezelschap te gaan zien en wanneer in den a. s. winter door hun in onzen schouwburg op voeringen worden gegeven, dan kan de directie verzekerd zijn, dat haar succes groot zal zijn. In het huishouden van den schoenlapper was het de beurt van den heer Bamberg om lof in te oogsten die dan ook aan Mevr. Larondelle evenzeer toekomt. In Jan Steen vervulde Louis Bouwmeester de titelrol en vroeg men bij zijn optredenis dat nu dezelfde man die als oud matroos de tranen over de wangen liet vloeien en nu als Jan Steen ons tot onophou delijk lachen dwingt. Bamberg als de bakker en Fritz Bouwmeester als Klaas Steen werkten met hunne talenten gunstig mede tot de richtige uitvoering. De dames, zonder onderscheid verdie nen ook allen grooten lof. Tot diakenen bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn gisteren benoemd de heerenA. Van 't Hooft, J. Couvee Az., H. M. Van der Hoek, C. M. Timmermans, C. Kooyker, W. Werst, J. Japikse, L. Oostveen, P. Van der Most van Spijk, D. Velsheyn, G. J. Corts, J. van Wijk, J. Van der Togt, Doet Wijnmaalen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 95 tot 119 volwassen personen en van 39 tot 62 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 1619 baden gebruikt. In het Handelsblad van 22 Juli komt het volgende voor: Gisterenavond had in het nieuwe zomer- théater in de plantage, de laatste voorstelling plaats van het Vlaamsche tooneelgezelschap. Gaarne vermelden wij dat de zaal met een 700 tal personen gevuld was, die een hoogst fat soenlijk en aandachtig publiek vormden. Voor Victor Driessens, mej. Beersmans en mej. Dries sens, was de geheele voorstelling een voortdu rende triomf en ook het overige personeel kweet zich voortreffelijk van zijne taak. Aan de ge noemde dames werden tal van bloemruikers vereerd, uitmuntende door geur en kleur; aan Victor Driessens werd door een geacht kunst vriend alhier een keurig stel juweelen knoopjes aangeboden, en mej. Beersmans ontving als blijk van waardeering twee allerfraaiste ringen met diamanten en paarlen en Mej. Driessens een diamanten ring. Het jubelen van het publiek was welgemeend en maakte blijkbaar indruk op het begaafde en beminnelijke drietal uit welker naam de heer Driessens een hartelijk en gevoel vol woord van dank sprak, met de belofte van zoo spoedig mogelijk voor het hun dierbare Amsterdamsche publiek opnieuw te zullen ver schijnen. Wij zijn verzekerd, dat de oprechte waar dering van Vlaamsche taal en kunst door de tegenwoordigheid van de Vlaamsche tooneelkun- stenaars alhier ontegenzeggelijk is bevorderden bevestigd. Uit het verslag der commissie van rappor teurs over het ontwerp van wet betreflende de kanaalmaatschappij blijkt, dat bij verscheidene leden der Eerste Kamer onzekerheid is blijven bestaan over de vraag, of volgens de thans voor gestelde regeling de zaak wel tot stand zou komen. Een zeer groot aantal leden daarentegen verklaarde geen overwegende finantieele bezwaren tegen het voorstel te hebben. Men leest in de Goesche CourantNaar men verneemt, zal bij do opening der zitting in September, of zoo de Staten-Generaal eerder bijeenkomt, een wetsontwerp moeten worden in gediend, om den post voor ridderorden, op de vorige begrooting voorkomende, met f 2500 te verhoogen. Het vorige ministerie was met rid derorden niet alleen kwistig, maar bracht ook alle kosten voor eikenkronen, aan Nederlanders verleend, weder onder de staatskosten. Zelfs deed graaf Schimmelpenninck bepaalde voordrachten, alsof de Luxemburgsche orde eene Nederland- sche was. Men ziet te Schiedam met bijzonder genoegen, dat het nieuwe gebouw voor de hoo- gere burgerschool bestemd, hoezeer het ook met de meeste zorg gebouwd wordt, met spoed zijne voltooiing nadert. Het gemeentebestuur doet in dezen alles wat dien spoed kan bevorderen, ten einde de school met het begin van het vol gende jaar in gebruik te kunnen stellen. De onbekrompen wijze, waarop daar voor het lager onderwijs steeds gezorgd is, geeft alle hoop, dat ook het middelbaar onderwijs in dat voor recht zal cjeelen, en dat de ruime bezoldiging der leeraars vele bekwame mannen herwaarts zal doen komen, om onder de leiding van den reeds eenigen tijd benoemden, hoogst bekwamen directeur Steijnis, hunne krachten aan het wel zijn onzer jongelingen en dus aan het heil dezer bloeiende gemeente te wijden. De commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, heeft aan burg. en weth. der ge meenten onderstaande circulaire gericht. u De aanhoudende droogte en het daardoor ontstaande gebrek aan drinkwater dreigt op vele plaatsen nadeelig op de volksgezondheid te zullen werken zooals, volgens mededeeling van den min. van binn. zaken, inderdaad reeds hier en daar het geval is. Op verlangen van zijne exc. heb ik de eer UEd. te verzoeken om zoo in uwe gemeende gebrek aan zuiver drinkwater mocht zijn, maatregelen te beramen om door aanvoer van buiten daarin te voorzien en het voor behoeftigen kosteloos verkrijgbaar te stel- enz." Yan de 6 candidaten, die te Utrecht deelnamen aan het eindexamen van de Hoogere Burgerschool, zijn er 5 toegelaten. Te Feienoord hoopt den 26sten Juli een oudstrijder bij Waterloo, genaamd Cornelia Groeneweg, zijn gouden bruiloftsfeest te vieren. Men schrijft uit Groningen: LI. Dins dag is opnieuw gebleken, over hoe weinig ma terieel de directie van de Exploitatie Maatschappij der Staatsspoorweg hier beschikken kan. De op de verschillende stations tusschen daar en Win schoten aanwezige waggons waren op verre na niet voldoende om de personen, die van den trein gebruik wilden maken, te rervoeren. Som mige passagiers, die kaartjes voor de derde klasse hadden genomen, werden geholpen, door hen te doen plaats nemen in de rijtuigen tweede en

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1