Nü. -2593. Zaterdag 25 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering Van regels/0 75. iedere rege, meer012, van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. Geboorte-, huweUjks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden f 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.10. LEIDEN, 24 Juli. De Arnh. Courant van heden zegtDe groote gouden medailles voor de heeren Heems kerk en Van Zuylen b'estemd, wegens het red den door dezen van den vrede van Europa, door genen van den Nederlandschen veestapel, zul len weldra uitgereikt worden. Althans de tal rijke deelneming die zich, volgens de Utrecht- sche en Amsterdarasche bladen, terstond voor dit plan openbaarde, mag dit doen verwachten. //Tegen het aanbieden van eene herinnering aan personen die men hoogacht, hebben wij geen bezwaar, al deelen wij die hoogachting niet. Maar: de grootste hulde voor den staats man is de algemeene toepassing van zijne be ginselen. //De dankbaarheid en de mildheid van hen, die zich vereeuigd hebben om een geschenk aan te bieden, kunnen wel zware gouden me dailles aan de afgetreden ministers bezorgen, tnaar niet dien blijvenden invloed op ons volks leven door de toepassing van hunne beginselen, de instandhouding van hetgeen zij deden. Als erfstukken in de familie zullen die gedenkpen ningen waarde hebben, en misschien als éenig exemplaar in later tijd een museum verrijken, maar bet zullen doode herinneringen zijn, ter wijl de staatsrechterlijke beginselen, wier toe passing Nederland aan Thorbecke verschuldigd is, levende getuigen zullen blijven voor de taak die hij heeft vervuld." Gisterenmorgen heeft zich een werkman in de fabriek van de firma Van Lelyveldt aan de machine gestooten, tengevolge waarvan de inge wanden zijn gekwetst. Hij is hedenmorgen aan de gevolgen overleden. Gisterenmorgen was de lucht zwaar bewolkt. Er dreigden onweders in het westen en in het oosten. Maar alles trok weder weg. In den na middag vielen er een paar droppel gedurende eene enkele minuut. Meer regen kregen we niet. Tegen den avond stak er eene koele, vrijhevige noordenwind op, die ieder verkwikte. Wij ver namen nog laat uit Katwijk, dat het in zee zeer zwaar weer was geweest. De koelte zal welkom zijn geweest aan allen, die op den stillen Donderdag-avond van de ker mis wenschten te genieten. Het was op de vo rige dagen bijna nergens uit te houden. Alge meen is men ten hoogste voldaan over de voor stellingen van Calp en Mullens, over de uitvoerin gen van de verschillende tooneelgezelschappen, over het Café Chantant, en de muzikale uit voeringen in het Hotel de la Poste en het kof fiehuis de Paauwofschoon er geklaagd wordt dat men den uitstekenden pianist Peërs te weinig aandacht verleent. Gisterenavond werd in den schouwburg van de heeren Bouwmeester C°. ten tooneele ge voerd //De Scheepsjongen". Alle eer komt toe aan den heer Louis- en aan mej. Louise Bouw meester, die de hoofdrollen vervulden. Voorts verdienen vooral genoemd te worden de heeren Eduard Bamberg, W. Rotenveldt, F. Bouwmees ter, Eger en Potharst, benevens mevr. Laron- delle. Het nastuk Lekain in duplo" beviel mede zeer goed. De heeren Bamberg, F. Bouwmees ter, W. Rozenveldt en Eger, alsmede mevr. Frenkel en mevr. Larondelle speelden uitmun tend. De voorstelling van de heeren Stoete en Jacqui op gisterenavond was bijzonder goed bezocht. Alle arti9ten zonder uitzondering heb ben zich ferm gehouden. Bij het voor en na- stukje heeft het publiek het aan toejuichingen niet laten ontbreken. De voordracht der co- mische coupletten van den heer S. Van Beem was zeer goed. De opvoering van De Banneling op heden en die van Magdalena op morgen avond zal zeker een groot publiek tot zich trekken, want vooral in dergelijke stukken munt dit gezelschap bijzonder uit. Dit gezelschap benevens de heeren Bouwmeester spelen waar schijnlijk ook nog op Maandag en Dinsdag. Heden te een uur heeft de Eerste Kamer der Staten-Generaal weder eene zitting met geslo ten deuren gehouden, waarin werd voortgezet het vragen van inlichting aan de regeering om trent sommige punten, voorkomende in de stuk ken, aan de Kamer onder voorwaarde van ge heimhouding medegedeeld. Men schrijft ons uit Katwijk a/Zee dd. 22 Juli: Aan de badinrichting van den heer J. Hakker zijn van af 1 Juni tot Zaterdag 19 Juli jl. gebruikt 279 baden met de groote, en 269 met de kleine koets. Men schrijft ons uit Boskoop dd. 23 Juni: Eergisteren en gisteren was alhier de tentoonstelling van rozen enz. geopend. Deed de heerschende warmte in de laatste da gen voor mislukking er van vreezen, die vrees is gelukkig ongegrond bevondenduizenden van de schoonste rozen in de schitterendste kleu ren verspreidden hunne aangename geuren in ons gewoon tentoonstellingslokaal, hetwelk ook door vele andere bloemen en planten versierd een prachtig gezicht opleverde. Jammer dat deze waarlijk schoone tentoon stelling slechts matig bezocht is, hetgeen zeker wel alleen aan de drukkende hitte toe te schrij ven is. Men verzekert dat Jhr. M. B. H. W. Gevers van Kethel en Spaland, voorzitter van de algemeene Rekenkamer, voornemens is, uit hoofde van hoogen ouderdom en langdurigen diensttijd, zijn ontslag uit die betrekking te nemen. Den 20sten dezer zijn de mondelinge eind examens der hoogere burgerscholen in Zuid- Holland en Zeeland begonnen. De daartoe aan gewezen commissie houdt hare zittingen in de lokalen der school te Delft. Het getal adspi- ranten bedraagt 30. De aanhouding te Utrecht van de Ne- derlandBcbe deserteurs, die bij het 7de regiment Pruisische kurassiers hadden dienst genomen, is, gelijk men weet, in Pruisen niet zeer heusch opgenomen. Men beschouwde die arrestatie als eene beleediging voor de Pruisische armee. Veel eer gelooven we, zegt de Arnh. Courant, dab eene beleediging aan Nederland werd aange daan, toen, ondanks de waarschuwing aan den kommandant, de beide muzikanten naar Utrecht kwamen. Twee van hunne kameraden, die zich in hetzelfde geval bevonden, zijn dan ook ver standiger geweest en in Pruisen achtergeble ven. Zij, die herwaarts kwamen, wisten zeer goed wat hen dreigde, maar schijnen gemeend te heb ben dat in Nederland de wet niet zou worden toegepast, wanneer zich daardoor Pruisen ge krenkt kon gevoelen. Op onbekendheid konden zij niet rekenen zij hadden drie jaren in Ne derland gediend. Het kiescollege der Nederduitsch Her vormde gemeente te 's-Hage heeft beroepen tot predikant ds. Felix, predikant te Utrecht. Voor eenigen tijd werden de scherpschut- tersvereenigingen in Nederland uitgenoodigd tot een concours, hetwelk in den loop dezer maand te Arnhem zou worden gehouden. Van de 115 vereenigingen van dien aard verklaarden slechts 15 aan dit concours te zullen deelnemen, zoo dat de aandeelhouders in de schietbaan, van wien het plan uitging, dit voornemen hebben laten varen. Ongetwijfeld is het warme weder oorzaak geweest dat voor dit concours zich zoo weinig lust openbaarde. In het nabij Zeist gelegen kamp werd Zaterdag jl. eene groote parade gehouden Voor den mineur 1ste kl. Wijershuizen, die op dien dag zijn 50jarigen diensttijd had volbracht, waaronder 45 effectieve dienstjaren. Eene som geld is hem uit naam der officieren geschonken om dien dag feestelijk te vieren, en een meer belangrijk en blijvend geschenk is hem toege zegd. Deze mineur heeft op de citadel van Ant werpen het leven van een hoofdofficier der genie gered, en genoot zeer de achting zijner toen malige chefs. Men schrijft uit Moergestel: Wij zijn het tijdperk der aardappelenziekte ingetreden dit is altijd zichtbaar geweest in het begin der hondsdagentot nog toe is daar niets van te zien, en door de droogte vertrouwt men daar van ook niets meer te zullen zien. 23 jaren heeft die plaag ons bezocht, daarom klage men niet over de droogte, want juist strekt deze ons ten zegen. Wordt thans de kiem dier ziekte door de bitte gesmoord, dan zijn wij weder voor verscheidene jaren van die plaag verlost. Door de droogte zijn de aardappelen bot rijp geworden en daarvan geel en dor. De zomer vruchten worden als het ware met stoom rijp ge jaagd. De roggeoogst is vroeg ingevallen en thans binnen men dorscht van 5 tot 8 vaten van het vim. Zulks mag men onder de buitenge- wone oogsten rekenen, en wat de qualiteit be treft, in geen jaren is de rogge zoo schoon en goed geweest. Voor het vee ziet het er wel iets donker uit, doch op de berfstknollen en spurrie wat malschen regen ontvangende, zal dit zich ook wel herstellen. Woensdag 11. had in de kathedraal te 's-Bosch eene belangrijke kerkelijke plechtig heid plaats. In naam van den paus heeft mgr»

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1