BUITENLAND. heid, alleen toe te schrijven aan familie-aange legenheden, zal slechts kort en wellicht niet langer dan zes maanden, duren. "Wij lezen in de Prov. Friesche Courant van hedenOfschoon het een gedeelte van eer gisteren en den geheelen dag van gisteren allen schijn had, dat het regenen zoude, is er tot nu toe niets van gekomen. Het wordt hier en in de omstroken intusschen vanwege de aanhoudende droogte zeer lastig. Er zijn landlieden, die hun vee uit de weiden hebben moeten verwijderen en het in de hooilanden laten loopen, waar nu het etgroen gegeten wordt, in plaats men daar van een tweeden hooioogst maken kan. Dat het water uren ver op wagens naar de weilanden wordt gebracht ten einde het vee te drenken, is eene daadzaak. In de stad weigeren de meeste pompen van particulieren om water te geven; bij die der gemeente moeten de menschen, om op hunne beurt zich to kunnen bedienen, som tijds een half uur wachten. Regenwater is in het geheel niet meer te bekomendie enkelen, welke nog in het bezit daarvan zijn, geven het als een geschenk. Intusschen is het te verwon deren, dat er nog zooveel moesgroenten worden aangevoerd, en al zijn ze duur, men herinnert zich niet ze ooit smakelijker gekend te hebben. Men schrijft uit Amsterdam aan de Prov. Eriesche Courant: De collecte voor twee gevallen engelen (onderneming van het Trium viraat Van Lenuep, Kempenaer en Vreede) zal bestemd worden om aan ieder hunner een gou den gedenkpenning, namens de milde gevers uit te reiken, waarop zeer passende en meewarige allegoriën en inscriptiën moeten voorkomen; terwijl de graveur gelast is er als epitaphium op te plaatsen Molières gezegde: Tu Tas voulu, George Dandin. //Le sauveur de l'Europe" heeft als een zalfje op de wonde van het dankbare Nederland een pensioen van ƒ4000 bekomen. Een gift te schraal voor zooveel dienst betoon; doch zij draagt evenals sommige por seleinkopjes tot opschrift: Weinig, maar uit een goed hart!? Sedert ruim eene week wordt te Sneek bij het alierwege heerschend gebrek aan drink water, van bestuurswege water aangevoerd en voor een halven cent per twee emmers verkrijg baar gesteld. Het behoeft niet gezegd te worden, dat het aangevoerde water gretige koopers vindt. Door de bepaling, dat niemand meer dan eene bepaalde hoeveelheid per dag kan verkrijgen, wordt zoo algemeen mogelijk in de behoeften der bevolking voorzien. De prijs levert voor niemand een beletsel op. Maandag-morgen werd door de af komende sleepboot //Donnersberg" even boven Nijme gen een zandscheepje in den grond gevaren, met het ongelukkig gevolg, dat een der opva- varenden verdronken is. Heeft men hier te lande in de laatste da gen verscheidene gevallen van brand, waarschijn lijk ook ten gevolge der droogte, gezien, te Londen zijn tusschen Vrijdag-morgen en Zon dag-morgen niet minder dan 22 branden ge weest, waaronder sommige vrij hevig. Te Batavia is men voornemens, om ter gelegenheid van de viering, in het volgende jaar, van de 250ste verjaring der stichting van die stad, den eersten steen te leggen voor een ter eere van Jan Pieterszoon Koen op te richten standbeeld of zuil. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben zich gisteren bezig ge houden met het onderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging, voor zooveel noodig, van eene overeenkomst tot wijziging van de concessie tot het maken van een kanaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee. Men ziet spoedig de beraadslaging over dat ontwerp bij de Ka mer tegemoet. Z. M. heeft Mr. E. J. A. grave Van Bylandt op verzoek eervol ontslagen als 's Konings com missaris in de provincie Overijsel, onder dank betuiging voor de vele door hem den lande bewezen diensten. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 86°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 78", te 10 uren 74°. Donderdag 's morgens te 5 uren 72°, Z. W., te 8 uren 74°, 's namiddags te 12 uren 82°, N. W., te 4 uren 74°. Belgie. De Antwerpsche Kamer van koop handel heeft thans het programma, der onthul ling van het ruiterstandbeeldAvan koning Leo pold I, op den 2den Augustus, openbaar ge maakt. Daaruit blijkt, dat bij die plechtigheid niet alleen de Antwerpsche schutterij in het geweer zal zijn, maar dat ook al de schutte rijen uit het geheele koninkrijk door deputa- tièn daarbij zullen worden vertegenwoordigd. Men verwacht dat ook eenige honderden En- gelsche excursionisten ter gelegenheid van dat feest zullen overkomen. De verjaardag der op heffing van den Schelde-tol, 1 Augustus, zal insgelijks feestelijk worden gevierd. O. a. zal op dien dag, over eene expresselijk gelegde schipbrug, een //allegorische trein" die rivier overtrekken, als eene zinnebeeldige voorstelling der onder de regeering van Leopold Ittot stand gekomen bevrijding van de Schelde. Pruisen. De koning heeft, naar men uit Ems meldt, aan de deputatie der hoogeschool te Bonn beloofd, om, indien de geneesheer het veroorlooft, het jubiló der hoogeschool op den 3den Augustus-bij te wonen. Hij heeft aan die instelling het levensgroot portret in olieverf van koning Eriedrich Wilhelm III geschonken. De regeerende vorstin Marie van Wied heeft aan dezelfde hoogeschool de zeer kostbare biblio theek van wijlen haren oom, prins Max Yan Wied, ten geschenke gegeven. Men verreemt, dat het herstel van den minister-president graaf Yon Bismarck, sedert hij op zijn landgoed in groote afzondering leeft, vordering maakt. Men onderstelt, dat hij tegen het einde van September in staat zal zijn zijne omvangrijke werkzaamheden te hervatten. De heer Yon liandow, lste luitenant bij het Pruisische leger, heeft eene verbetering aangebracht bij de samenstelling van het zund- nadelgeweer, waardoor twee bewegingen bij het laden worden uitgewonnen, zoodat het aantal schoten per minuut met een vierde vermeer derd en tot 15 wordt gebracht. Oostenrijk. De //Neue Presse" van gisteren vermeldt, dat de minister van financiën bezig is, een begrootingsplan voor 1869 uit te wer ken, waarin het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven wordt hersteld, zonder nieuwe verhooging van belastingen en zonder het uit schrijven van leeningen. Frankrijk. De zoon van den Sultan wordt te Parijs verwacht, ten einde zijne opvoeding te voltooien. Victor Hugo heeft te Guernsey de laatste hand gelegd aan een geschiedkundig drama, waaraan hij sedert dertig jaren werkt, getiteld //Madame de Maintenon." De //Moniteur" bevestigt het berigt, dat de heer le Saint in de binnenlanden van Afrika onder den achtsten graad noorder breedte, aan eene ziekte is bezweken. De officier van het Fransche leger had eenen tocht van de Roode Zee dwars door het binnenland van Afrika naar de Golf van Guinea ondernomen. De Moni teur" hoopt, dat zijne taak door een ander zal worden opgevat. Engeland. Eenige Engelsche couranten zame len gelden in, om de meesters van arme en havelooze scholen in staat te stellen gedurende dit warme weder, met de kinderen voor een geheelen dag de buitenlucht en vooral de zee lucht te genieten. Vele bijdragen komen fc het voorbeeld is navolgenswaardig. Woolwich wordt tegenwoordig gepl door duizenden mosquitos, die met schepen Bermuda zijn medegekomende dames vo hebben er veel te lijden, omdat de angel Amerikaansche muggen door de lichte klee heendringt en wonden veroorzaakt, die vier vijf dagen pijnlijk blijven. In onze Oost-Indische bezittingen hee zulke felle hitte, dat in bet begin van Jun Kurrachee alleen 19 personen en te Hydre 6 dien ten gevolge het leven hebben verlo Jaarlijks hebben den 12den Juli, den denkdag van den slag bij de Boyne, waar ning Willem III bet leger der Stuarts wonnen heeft, ongeregeldheden plaats in Ierl waarbij meestal vechtpartijen tusschen de tholieken en Orangisten voorvallen. Ook jaar waren onderscheiden berichten daa ingekomen. Nu verneemt men echter, dal ongeregeldheden dit jaar bijzonder hevig weest zijn en de Orangisten daartoe aas, ding gegeven hebben. In Monarghan heeft van deze op de Katholieken, die in gro getale hunne vergadering omringden en 't ware belegerden, gevuurd en iemand ged De Katholieken zijn den volgenden dag het lijk getrokken naar de woning van die geschoten had, hebben daar moordmoor geroepen en gezamenlijk, ten getale van eene doodklacht gezongen en van den He een plechtigen vloek over den moordec en zijne familie afgebeden. Te Pesth heerscht sedert een paar vrij veel gisting, ten gevolge van het plotse verdwijnen van den voorzitter der cent commissie van de Honved-vereeniging, den Beniczky, die eenige dagen geleden zijne woo verlaten heeft, om gevolg te geven aan schriftelijk tot hem gericht verzoek tot verleeneu van hulp aan een behoeftigen ved. Volgens een gisteren bij een zijner betr kingen ontvangen naamloos schrijven, heer Beniczky vermoord en hangt verscheid zijner staatkundige vrienden hetzelfde lot het hoofd. Italië. Het //Journal de Bruxelles", een hooi1 orgaan van de Katholieke richting in Euroj zegt: //Brieven uit Rome melden dat de voc bereidende werkzaamheden voor het houdend algemeene kerkvergadering er onafgebroken v: den voortgezet. Daarvoor zijn door den p;l verscheidene commissiën benoemd; en dezeifj gaderen tweemalen 's weeks, elke bij dien kd dinaal welken zij tot voorzitter heeft. Int: schen zijn aan de pauselijke staatsdrukke: eenige werklieden bezig met het drukken ti het programma der te behandelen onderwerpt dit stuk wordt vooralsnog geheim gehouden;! zal aan de bisschoppen worden voorgelegd i niet alleen vraagpunten maar ook oplossing^ daarvan opgeven. //De paus heeft, gelijk die brieven verder zegg zooveel vertrouwen op de toekomst, dat hij den de kerkvergadering te zullen openen niet allee maar ook te zullen sluiten. In gesprekken o zijne vrienden wijst hij dikwijls op het buite: gewone van zijne regeering, in wier loop Eoc de uitvaardiging eener constitutie, eene politie! revolutie, de invoering van den republikeinscbe regeeringsvorm, eene belegering, de vaststelk van een keizerlijk leerstuk, de viering van bf eeuwfeest van den Heiligen Petrus, den vel: slag van Mentana en een oecumenisch conck zal hebben aanschouwd." De Florentijnsche //Nazione" en ande: Italiaansche dagbladen deelen eene door b; //Comité van het Republikeinsch Verbond"ff' spreide proclamatie mede, waarin op heilik- toon de omverwerping der monarchie en de op richting der republiek in Italië gepredikt wordt Volgens dit stuk heeft het koningschap in ds rijk getoond niet voor zijne taak berekend t zijn, en Italië slechts met oneer en schant

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2