N*. 2592. Vrijdag A°. 1868K,£ 24 Juli. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer..f 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDSCH DAGBLAD. BINNENLAND. LEIDEN, 23 Juli. De kermis biedt overvloedig gelegenheid aan om na het bezoeken van de eene of andere tent, na de tooneelvoorstelling in een schouwburg, of na eene wandeling over de soms wel wat al te woelige Beestenmarkt en Bloemmarkt, den avond te besluiten onder het genot van goede muziek en in eene aangename omgeving. Van het Hotel de la Poste hebben we reeds gewag gemaakt. Men Yerzuime toch vooral niet de tent van den heer "Vogel te bezoeken. Alles is hier comfortabel en riant, en bovendien luchtig, iets wat men wel op prijs mag stellen. "Waar de familie Sauvlet speelt heeft men, gelijk be kend is, goede muziek. Vooral echter moeten wij melding maken van het kattenconcert. Men moet dit gehoord hebben om er het grappig effect van te begrijpen, want te beschrijven is het niet. De komiek Ricardo du Milano alleen is het waard hier eenige ververschingen te ge bruiken, die niets te wenschen overlaten. Is de wandeling naar de Ruïne wat ver, me tl ga dan naar het Café de Paauw of naar dat van den heer De Jong op den Nieuwen Rijn. Ook hier zijn luchtige lokalen, goede verlichting en keurige muziekuitvoeringen. Onder de familie Buziau vooral zijn goede artisten, die wel ver dienen gehoord te worden. Verder raden we allen, die anders wellicht op straat en wat al te luidruchtig de kermisvreugde zouden beslui ten, liever nog eenige oogenblikken te vertoe ven bij La Feber in de Paardensteeg, waar ook een goed muziekgezelschap is, om dan be hoorlijk naar huis terug te keeren. Of zou men gaarne een avond in defrissche buitenlucht zijn, in plaats van den walm der kramen in te ademen te midden van een oor- verdoovend geweld van tallooze valsche orgels, men ga dan naar Burgerlust, waar hedenavond een zomerconcert wordt gegeven. De opvoering van de Erfgenamen van Bies- terbosch door de heeren Bouwmeester en Co. heeft weder uitmuntend voldaan. Alle eer komt toe aan de heeren E. en Louis Bouwmeester en De Boer, maar niet het minst aan den heer Bamberg. Ook de heer Van Rossum voldeed bijzonder. Van de dames voldeden ons het meest mevr. Larondelle en de Miles Louise Bouwmeester en Engers die zich uitmuntend van hunne taak kweten. In het nastukje had men genoeg om de buitengewone vlugheid gade te slaan van den heer Louis en van mevrouw C. Bouwmeester. De heeren F. Bouwmeester en Ed. Bamberg waren in een woord allerori- gineelst. De voorstelling van de Scheepsjongen op hedenavond zal zeker druk worden be zocht. Door het tooneelgezelscbap onder directie van de heeren Stoete en Jacqui werd gisteren avond Montoni of de geheimen van Udolpho" opgevoerd. Het stuk was waarschijnlijk voor velen een oude bekende, maar zeker toch zulk een dien men graag eens weer zag. De intrige ia misschien wat onbeduidend, maar 't spel hield toch ieder geboeid. De heer Jacqui was onver beterlijk. Rollen als die van Montoni zijn als voor hem geschreven. Onder de overigen hebben vooral de dames Lorjé en Stoete Q-ijswijt en de heeren Lorjé en I. J. Stoete zich zeer goed van hunne taak gekweten. Overigens mocht de vertaling van 't stuk we1 eens worden nage zien; dan zou men voortaan ook dat wanklin kende dezelve missen. Het nastukje //De twee onderwijzers" was allerkoddigst. Onder de vertooners muntten vooral uit de heeren I. J. en D. Stoete en mevr. "Van Beem. Ook maken wij melding van het optreden van mej. Nanny Stoete, die evenwel nog met een onbeduidende rol bedeeld was. Wij hopen dat men haar spoe dig iets beters kan toevertrouwen, want zij be looft natuurlijkheid en naïeveteit. Men schrijft ons uit Katwijk: De landlie den zijn nog druk bezig met het rooien van aardappelen, welke grootendeels naar Amster dam vervoerd worden en dit jaar een flinke prijs opbrengen, de hooibouw is zoo goed als gedaan, korenbouw in vollen gang, en het vlas is bijna opgeruimd.. Ech; er doet de aanhoudende droogte veel schade aan weiland en teelland. In de meeste sloten is geen water waardoor het vee gemakkelijk de wei kan verlaten om in het korenland voedsel te zoeken, hetwelk tot veel onaangenaamheden tusscken de ver schillende eigenaars aanleiding geeft. Van de navruchten zooals kool, bieten, peen en knollen zal niet veel terecht komen. Het meeste land, waarop eerst vroege aardappelen worden ge teeld en vervolgens genoemde navruchten, ligt ten gevolge der droogte nog onbebouwd. Met de visscherij is het van dit jaar nog erg ge steld, de prijs van de visch is hoog doch de vangst uiterst gering. Men schrijft ons uit Boskoop dd. 22 Juli 1868. Gisteren had de aanbesteding plaats van den onderbouw voor eene nieuwe draaibrug over de Gouwe. Het werk werd gegund aan den heer A. Van den Berg alhier voor de som van 7200.00. De bovenbouw was vroeger reeds bij onderhandscbe aanbesteding opgedragen aan de ijzergieterij, de Prins van Oranje, te 's-Hage voor de som van ƒ11165.00. Zoo zijn dan ein delijk de dagen van de oude, alom bekende brug, dien schrik voor velen en dat beletsel voor niet minder velen, om onze gemeente met rijtuig te bezoeken, geteld. Eere aan het ge meentebestuur, dat deze zaak van groot gewicht voor den bloei der gemeente zoo krachtig heeft bevorderd. De gemeenteraad te 's-Hage heeft, be handeld het praeadvies van B. en W. omtrent het gevraagd subsidie voor den algemeenen nati- onalen wedstrijd voor scherpschutters. B. en W. hebben geoordeeld, dat het verzoek van de com missie uit den Ned. Weerbaarkeidsbond niet kan worden ingewilligd, maar dat van wege de gemeente een prijs ter barer beschikking worde gesteld, en tot dat einde eene som van 200 toegekend. Dit voorstel werd aangenomen. Omtrent het ongeluk, hetwelk in den nacht van den 19den op den 20sten dezer tusschen Delft en Oversckie met een rijtuig enden vervoerder heeft plaats gehad, deelt de Nieuwe Rott. Courant het volgende mede De heer T. W. T., koopman, wonende te Manchester, tijdelijk alhier gelogeerd in het //Batk-Hotel," begaf zich Zondag 11. met zijn vriend G. O., geb. te Amsterdam, naar 's-Gra- venhage. In het Bosch ontmoetten zij een vriend den heer J. K. H. H. uit Rotterdam. De drie heeren reden des avonds per spoortrein naar Rotterdam terug, doch de eerste en laatstge noemde vonden onderweg goed om zich nog eeni- gen tijd te Delft op te houden, bij gelegenheid der plaats hebbende festiviteiten. Daar bestelden zij omsteeks middernacht een rijtuig naar Rotter dam. Nog in de stad zijnde, wekte het hardrij den van den koetsier hun argwaan, en betwijfelden zij, of die man wel nuchteren was; hij stelde hen evenwel op hunne vraag gerust; beide heeren geraakten daarop in een lichten slaap, doch het duurde niet lang, of zij ontwaakten daaruit op eene onaangename wijze; zij gevoel den namelijk een schok, en op hetzelfde oogenblik lagen paard en rijtuig in de sloot. De heer T. W. T., welke slechts een lichte kneuzing aan het been had bekomen, deed da delijk al het mogelijke, om zijn vriend van on= der het rijtuig uit de sloot te halen, 't geen hem gelukte; deze echter bleek toen belangrijk aan het hoofd geschaafd en aan het oog ver wond te zijn. De koetsier, die zich inmiddels mede uit de sloot had gered, verlangde nu ook hulp voor zijn paard; beide heeren waren daar toe niet in staat en verwezen den koetsier naar eenige in de nabijheid zijnde woningen, onder steunden elkander en kwamen zoo aan de Zwet, waar zij aan den bewoner hun ongeval bekend maakten en den nacht doorbrachten. Des mor gens vroeg lieten zij zich met een rijtuig, daar* toe van Overschie ontboden, naar Rotterdam brengen, alwaar de heer H. zich onder genees kundige behandeling stelde. De koetsier is des nachts te 3 uren verhan gen gevonden in zittende houding tegen een hek ter plaatse waar het ongeluk gebeurde. Vermoe delijk heeft de ongelukkige uit wanhoop de handen aan zich zeiven geslagen. Het rijtuig is later, naar men zegt, met het nog levende paard uit de sloot gehaald. Eergisteren had te Gouda het volgende treffend ongeluk plaatsBij de schietoefeningen der militairen op het schietterrein werd na het gewone schijfschieten het signaal gegeven tot snelvuren. Hetzij dat een der militairen, bij de schijf in den kuil zijnde, het signaal tot het snelvuren niet had gehoord, of door welke oor zaak dan ook, hij kwam uit den kuil en werd onmiddellijk door een schot in den linkerarm getroffen, met het noodlottig gevolg, dat reeds vóór den avond de arm is moeten geamputeerd worden. Uit Rotterdam wordt medegedeeld, dat de heer J. D. Fransen van de Putte het plan heeft opgevat om bij het einde van dit jaar naar Oost-Indië te vertrekken. Zijne afwezig-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1