N°. 2591. Donderdan 23 Jul PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 22 Juli. Het Ylaamsch tooneelgezelschap, onder directie ran den heer Eloy Lemaire, met medewer- king van den heer Victor Driessens en mej. Beers- mans, heeft gisterenavond in den Leidschen schouwburg zijne voorstellingen begonnen. Het stuk De Koopman van Antwerpen" werd uit muntend afgespeeld. De zaal was zeer goed bezet alleen de loge liet veel te wenschen over. Het mag overbodig heeten dit zoo hoog geroemde tooneelgezelschap aan te prijzen. Wie herinnert zich niet van vroeger het spel van den heer Driessens in: Paljas, De Goochelaar, De armen van Parijs, enz., of van mej. Beersmans in: De Grafsteen, Jarvis, enz., Afgescheiden van het drukke kermisgewoel kan men in den schouw burg rustig een genotvollen avond doorbrengen. De voorstellingen beginnen vroeg en eindigen Diet te laat. Het programma der volgende op voeringen is zeker met oordeel gekozen, en wij verbeugen ons dat ook Paljas daaronder begre pen is. Dit hebben in alle geval de Vlaamsche too- neehtukken voor boven vele andere, dat zij eene zeer zedelijke strekking hebben. Het Rotterdamsch tooneelgezelschap, onder directie van Louis Bouwmeester, heeft met suc ces zijne voorstellingen geopend. Het repertoire voor deze kermis is ons bekend en wij kunnen verzekeren dat het zeer veel goeds belooft. Onder dit gezelschap zijn, gelijk men weet, vele ver dienstelijke acteurs en actrices, waaronder in de eerste plaats de heer Bamberg genoemd moet worden. Door zijn komiesch spel, zijne geestige opvattingen en invallen weet hij het publiek evenzeer te boeien als door de netheid zijner voordracht en zijn geacheveerd spel. De beer Louis Bouwmeester zal in meer pathetische rol len ons gelegenheid geven zijn talent als be kwaam tooneelspeler te bewonderen. Het gezelschap van de HH. Stoete en Jacqui is weder met enkele zeer verdienstelijke sujet ten vermeerderd. Bij de opvoering van gisteren avond, de Ekster en de Dienstmaagd", wer den de hoofdrollen vervuld door mevr. Lorjé en den heer Pereira, mevr. DomhofF en den heer Jacqui, die zich bijzonder goed kweten van hunne taak. Nog verdienen genoemd te worden de heeren D. Stoete, H. Stoete en Lorjé. Het nastukje was naïef en bracht de lachspieren zeer in beweging. Ons publiek ziet wel eens gaarne een spectakel stuk of een kermisklucht, maar heeft toch ook altijd sympathie voor iets meer degelijks. Bij de op,roering van de Hugenoten is dit het vorig jaar gebleken. Van de opvoe ring van Montoni op hedenavond hebben wij groote verwachtingen. Morgen hopen wij meer in bijzonderheden te treden over het Café Chantant van den heer Vogel. Wij raden inmiddels ieder aan deze ko lossale, zoo prettig ingerichte en zoo schitte rend verlichte salon met een bezoek te ver eeren. Ditmaal eindigen wij met te herinneren dat op de Bloemmarkt de zoo gunstig bekende beignets-kraam van Max te vinden ia en daar naast de sierlijk ingerichtte salon van P. J. Ris van Amsterdam. Hier spreekt alles van Hol- landscho netheid, het tarief der ververschingen is zeer billijk gesteld, en men geniet bovendien nog van goede muziek. In de avondvergadering van gisteren van de Eerste Kamer heeft de voorzitter medege deeld, dat zijn ingekomen de navolgende stukken 1°. Eene missive van den min. van financiën, ten geleide van een statistiek van handel en scheep vaart over 18672°. id. van den min. van bin- nenl. zaken, ten geleide van het verslag nopens den landbouw in Nederland over 1866; 3°. id. van den min. van oorlog, ten geleide van boek werken 4°. id. van den min. van binnenl. za ken, ten geleide van stukken betrekkelijk het Noordzeekanaal. Het wetsontwerp tot bekrachtiging der over eenkomst tot wijziging der concessie voor het kanaal ter verbinding van de Noord- en Zui derzee is verzonden naar de afdeelingen. Te Rotterdam is gisteren de 70ste jaarvergadering geopend »un het Nederl. Zen delinggenootschap, onder het praesidium van Ds. Francken. De heer A. Moens, afgevaardigde der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Sneek, ie om redenen van gezondheid metterwoon naar Rotterdam vertrokken. Te Arnhem is men zeer teleurgesteld, omdat de vreemde muziekkorpsen hunne enga gementen niet nakomen. Zoo zijn deze verbroken door het muziekkorps van de garde imperiale te Parijs voor morgen Zondag, en daarna we der door de beroemde Duitsche kapel, onder directie van Julius Langenbach; men verhaalt zelfs dat niet een der andere geëngageerde Duitsche muziekkorpsen wil of mag optreden. Men brengt een en ander in verband met het arresteeren te Utrecht der twee deserteurs van het muziekkorps 7de reg., waarover men in Pruisen niet tevreden moet zijn. Hoe het ook zij, dit alles brengt de commissie van de ten toonstelling in veel ongelegenheid te meer nog daar men zegt dat vele geabonneerden voor de concerten hun geld terug eischen en ook ons keurkorps, de muziek der grenadiers en jagers, niet in de bres wil springen. Wij lezen in de Nijm. NieuwsbodeHet is aan de onvermoeide werkzaamheid van Ds. Hel dring, emeritus predikant van Hemmen, te dan ken, dat thans in Overbetuwe de eerste vlucht heuvel wordt opgericht, om bij overstrooming of dijkbreuken als toevluchtsoord te dienen voor mensch en dier. Hij wordt op kosten van de gemeente Zetten gebouwd, terwijl de staat en de provincie elk f 4000 subsidie hebben ver leend. Met zijne glooiingen zal hij zich over een halven bunder uitstrekken en zich 1,30 el boven den hoogsten waterstand verheffen. Reeds is men met het werk tot eene goede hoogte gevorderd, en ziet men daarop de fondamenten gelegd van eene kerk van 62 voet lengte en 42 voet breedte, ten behoeve van de verpleegden in de verschillende nabijgelegene inrichtingen van liefdadigheid, welke kerk zoo zal worden ingericht, dat zij in tijden van overstrooming de derwaarts gevluchte huisgezinnen zal kunnen herbergen, terwijl rondom haar op te richten loodsen dienen zullen tot stalling van het vee. Het is op deze voorwaarde, dat het recht van op stal van den heuvel, die het eigendom der bur gerlijke gemeente wordt, voor 99 jaren aan den heer Heldring q. q. is afgestaan, na welken tijd het contract vernieuwd of de gebouwen door de gemeente moeten overgenomen worden. Men schrijft uit Wijk-bij- Duurstede: De gevolgen van de langdurige hevige droogte doen zich ook in deze streken erg gevoelen. De weilanden zijn niet meer dan verschroeide vlak ten, en vele veehouders zijn genoodzaakt voe der en drinken voor hun vee naar de weiden te brengen. Sommigen zetten het over dag op stal. Van daar dat de prijzen van boteren kaas stijgen. Hoezeer echter de droogte voor den veehouder nadeelig is, bijzonder wordt daardoor de hooi- en koornbouw bevorderd. Het hooi is uitmuntend gewonnen en van goede hoeda nigheid. De rogge-oogst overtreft de stoutste verwachtingen. Ook de weitbouw belooft goede resultaten. De aardappelen leveren gecne groote opbrengst, maar zijn van goede qualiteit. Zo- merkoorn ban als mislukt worden bschouwd. Appelen zijn er overvloedig, doch door de droogte kleinperen zijn schaars. Te Vught zal eerstdaags eene ezel hard draverij plaats hebbende commissie aldaar is druk bezig het feest, bij dien wedstrijd te hou den, voor te bereideneerlang zullen de pro gramma's uitkomen; reeds zijn de prijzen en premiën vastgesteld de mededinging wordt open gesteld voor ezels zoo wel uit Nederland als België. In de Maas te Grave zijn drie der al daar in garnizoen liggende militiens, zich op eene diepte wagende en niet kunnende zwem men, verdronken. Zoo zouden wij nog eene menigte gevallen met doodelijken afloop kunnen vermelden, die in de laatste dagen met het baden hebben plaats gehad. Dat meu toch op zijne hoede zij Eergisterenavond omstreeks halftien ont stond te Utrecht brand in den winkel van garen, band en parfumerieën van mej. de gez. Alter, op de Lijnmarkt, welke brand zich ernstig liet aanzien omdat hij aangewakkerd werd door eau de cologne, oliën en andere licht ontvlambare stof fen. Men vreesde voor de gevolgen. Echter door de spoedige tegenwoordigheid van den in de Dabijheid wonenden heer L. I. R. B., met een zijner extinctêurs, was men de dreigende vlam men binnen korten tijd meester. Het nut der extincteurs werd dan ook weder bij deze gele genheid erkend, en opnieuw het bewijs gele verd dat zij onmisbaar zijn bij begin van brand, omdat zij door het koolzuur of acidum carboni- cum, waarmede zij geladen zijn, de vlam in den beginne, van welken omvang dan ook, met ze kerheid kunnen uitdooven. De aanschaffing van extincteurs is dus zeer aanbevelenswaardig, ook in het belang der assurantie-maatschappijen. En

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1