PALJAS. Théatre des Variétés, J. CALP. SCHOUWBURG TE LEIDEN. kingen. De heer W. B. Bye, een der ambte naren van het museum, verklaart bovendien in de //Times," dat het stuk onderteekend is, niet J. M. maar P. M., en dat het schrift niet van Milton is. De G-lobe" houdt daarentegen de echtheid vol. Zondag-namiddag had in Hydepark een volksvergadering plaats als demonstratie tegen de verwerping, door het huis der lords, van het wetsvoorstel van Gladstone, betredende de Ier- sche staatskerk. De voorgedragen resolutiën werden aangenomen. De vergadering, welke slechts van geringe staatkundige beteekenis was, werd door geen talrijk publiek bijgewoond. Seryie. Heden heeft te Belgrado het requim plaats gehad van wijlen vorst Michael. Yorst Milan verscheen in kolonels-uniform. De mili taire autoriteiten, de ministers en alle consuls waren aanwezig. INGEZONDEN. ONDERHOUD DER KERKEN TE LEIDEN. In het Dagblad van 14 Julij wordt met lof gesproken van de wijze, waarop bestuurderen van de Hervormde kerk alhier de aan hunne zorgen toevertrouwde gebouwen onderhouden en tot bewijs ook aangevoerd de herstelling aan de Hooglandsche kerk, terecht een mees terstuk van bouwkunst genoemd, in het vorige jaar begonnen en in het thans loopende voort gezet. Dat men van lieverlede de kleine huisjes die men vroeger rondom de groote kerken en tegen hare muren had opgebouwd, wegruimt en de kerken in haren oorspronkelijken vorm, ont daan van allo storende en ontsierende toevoeg sels wederom aan het licht brengt; wie zal zich daarover niet verheugen wie niet met den schrijver van het aangehaalde artikel gaarne aan het kerkbestuur de eer geven die het toe komt Maar zoo onvoorwaardelijk kan ik mij met de huldebetuiging wegens de herstellingen iu het algemeen, en bepaald niet met die van de Hooglandsche kerk vereenigen. Integendeelzoo ooit is een blijk van vol slagen onbekendheid met den stijl van dat ge bouw, of een bewijs van onversehoonbare ach teloosheid gegeven, toen men in het vorige jaar den zuidelijken dwarsbeukgevel heeft hersteld. De gevelpunt is, welligt in de tweede helft der 16de (maar meer waarschijnlijk in de 17de eeuw of later zijn geschied) gedekt met eene tinne in de gedaante van een zoo genaamd gebroken frontaal, zeker wel eenen der afschuwelijkste en smakelooste vormen, waarmede men de bouwkunst immer bezoedeld heeft, en die gedurende den geheelen loop der 17de, ook nog in een groot gedeelte van de 18de eeuw, bij gebouwen en gedenkteekens, maar vooral binnenshuis op kasten en kabinetten werd toegegast. In plaats dat nu het kerkbe stuur van de zoo zeldzame gelegenheid der be- stijgering gebruik maakte, om die wanstaltige, barbaarsche, tegen den grootseken, verheven en toch eenvoudigen stijl van den gevel, tegen de edele hoofd- en nevenlijnen van het uitnemend fraaie venster indruischende topsluiting weg te nemen, en haar met een kruis te vervangen, waartoe de noordelijke dwarsbeukgevel zulk een uitmuntend en gemakkelijk te volgen voorbeeld leverde, heeft men het is bijna ongelooflijk en eene schande voor onze stad tegenover vreem delingen het wanstaltige topstuk, het leelijke, alles ontsierende gebroken frontaal niet alleen behouden, maar zelfs bijgewerkt en, als ware het een kostbaar kunststuk wederom ge heel en al het uiterlijk van vernieuwd of nieuw gegeven! Welk een Wandalisme! welk een wansmaak Was er dan niemand in de stad, of daarbuiten, die men bevoegd kon achten om van zijnen raad te dienen, voordat men eene groote zonde door de voorouders jegens het eerwaardige kerkgebouw bedreven, in hare ge volgen ging bestendigen en de verantwoorde lijkheid van het gepleegde kwaad geheel en al op het tegenwoordig levende geslacht overnam! Heeft niemand bij het kerkbestuur, heeft niet de man van het vak die het op zijde staat, er aan gedacht, dat onze overleden stadgenoot, de om zijn zuiver kunstgevoel, zijnen gekuischten kunstsmaak zoo te recht geroemde Humbert, zich in zijn werk: Essai sur les signes in- conditionnels de l'art, opzettelijk met de voortreffelijke vormen der beide dwarsbeuk gevels van de Hooglandsche kerk onledig had gehoudenEn begreep dan niemand, dat bij de herstelling van den zuidelijken dier gevels, de nuttige wenken van Humbert niet zonder schade, achteloos konden worden voorbijgegaan Na de onbeperkte hulde, in het bedoelde ar tikel aan kerkbestuurders, en meer bepaald ook op hunne herstelling van laatstgenoemd kerk gebouw toegezwaaid, mogt een waarschuwend verzet niet achterblijven; of moest men anders niet vreezen, dat het ongelukkige stelsel van gebroken frontalen, evenals in de laatste jaren het niet minder ongelukkige, wanstallige en tegen alle regelen strijdende stelsel van de zoo genaamde spiegelbogen, maar al te zeer, tot schande van onze stad en tot bederf van den goeden smaak, zijn verdere toepassing kon er langen Daartegen meen ik met al den ernst die in mij is te moeten opkomen en te waar schuwen. Welligt mag bij deze gelegenheid ook, voor zooveel noodig, de aandacht van het kerkbe stuur gevestigd worden op den toestand van het houten gewelf, in de Hooglandsche kerk. Een drietal jaren geleden nam ik die betimme ring in oogenschouw, bij gelegenheid van een onderzoek naar het zamenatel van de kapbedek- king van het gebouw. De gewelfbetimmering bleek mij toen op vele plaatsen, maar vooral boven den zuidelijken dwarsbeuk, zeer erg door worm aangetast, hier en daar zeer vermolmd te zijn, en toen reeds dringend voorziening te vor deren tegen verderen voortgang der kwaal. 0S. Leiden, 17 Juli 1868. HANDEL. Rotterdam, 20 Juli. Tarwe 75 ets. a fl ager Rogge 50 ets. lager; Nieuwe Rogge f 9.25 a 10.25 verhandeldjarige Winter Gerst 75 ets. lager; Nieuw Winter Gerst als voren; Zomer Gerst 75 ets. lagerHaver 10 ets. hoo- ger; Paardenboonen 25 ets. lager; Blauwe Erwten 50 ets. lager; Nieuwe Erwten f 10 verhandeld; Kanariezaad 50 ets. hooger; Boek weit - f 5 hooger Koolzaad. Aanvoer 285 last Ylaamsch o£ 6059; Overm. 58%, 59; Brielsch d£ 58%, 59; Zeeuwsch o£ 59, 58. Meekrap. De niet groote aanbiedingen waren meestal op vorige prijzen gelimiteerd. De koop lust was weder zeer onbeduidend, en daardoor bleef de handel beperkt. GEMENGDE BERICHTEN. In de nabijheid van Delft viel onlangs een Franschman in het water. Zoo hard hij kon riep hij: //A Taide! A 1'aide!" Een daar voorbij komende jongen riep hem toe: //Als jij naar Leiden moet, dat is rechtuit en dan links om. De heer N. N. ontving, nadat hij van zijn huwelijksreisje teruggekeerd was, een bezoek van een zijner vrienden, die opgetogen was over do lieftalligheid zijner echtgenoote. Het is een engelriep hij uit. Haar man viel hem eens klaps in de rede en zei op somberen toon//Beste vriend, denk aan de wijze spreuk der oudheid De vrouw is voor haar man slechts een engel voor haar trouwen en na haar dood. Beter laat dan nooit. Te New-York is een jongman van 92 jaren getrouwd met een jonge dochter, die pas 16 Meimaanden heeft beleefd. De man is millionnair en het meisje de dochter van een arm handwerksman. Yolgens 's mans eigen woorden heeft hij dien dwazen stap ge daan om met recht haar die hij om haar braafheid hoogachtte tot zijne eenige erf gename te maken. ADVERTENTIEN. De Yergadering van het De- partement Leiden der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidzal in plaats van Zaterdag 25 Juli gehouden worden Zaterdag 1 Vugs. a. s. Onderwerp Verslag van afgevaardigden. N. J. SANDERS, Loco Secr. onder directie van Meester in de Gymnastiek. Staande met zijne fraai ingerichte loge op de Beestenmarkt. Onder alles wat daar te zien is munt uit: 1°. De TWEE KOMIEKE JAPANEESCHE YIOLISTEN, die bij gelegenheid van de Parijsche Wereldtentoonstelling den meesten bijval onder vonden. Deze beroemde artisten spelen met een wandelstok, ja zelfs met een lucifer /.het karne- val van Yenetië" op 25 verschillende manieren op de Yiool. 2°. De gedresseerde HOND MOUSTAPHA, die voor het publiek kaart- en domino speelt en tot slot eenige goocheltoeren verricht. Nooit heeft men de wederga hiervan in ons land ge zien. 3°. De REIZE YAN MADAME BATAYIA, waarin twee personen en de verwonderlijk ge dresseerde HOND AMI werkzaam zijn. Het gezelschap bestaat uit 16 werkende leden als: koorddansers en danseressen etc. etc. Dagelijks 2 kinder-voorstellingen te 4 en te 6 uren; de groote avondvoorstelling heeft te halfnegen plaats. Prijzen der plaatsen1ste rang 49 ets., 2de rang 30 ets., 3de rang 15 ets. Kinderen op den eersten rang betalen half geld. De Directeur hoopt door de nette inrichting van zijne loge vooral door het beschaafd publiek met een talrijk bezoek vereerd te worden en beveelt zich daartoe beleefdelijk aan. J. CALP, Meester in de Gymnastiek. Het Nationaal Tooneel van Antwerpen, onder directie van ELOY LEMAIRE, met mede werking van den Heer YICTOR DRIES- SENS en Mej. BEERSMANS, zal de eer hebben te vertoonen op Woensdag den 22 Julij I8Ö8: Beroemd drama in 5 bedrijven. Ie Bedrijf: De intogt van Paljas en zijn huisgezin. 2e Paljas als huisvader. 3e Paljas op het gemaskerd bal. 4e Paljas als ridder. 5o De Ycrzoening. De groote pause na het 3e bedrijf. Aanvang ten 7% ure. Prijzen der Plaatsen Loges f 1.(50. Baignoires f 1.20. Parterre fl. Galerij f0.50. Achter-Galerij f 0.30. De plaatsen zijn te bespreken op den speeldag van 10—1 uur.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3