2S90. Woensdag 22 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH ,4% A°. 1868A DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 21 Juli. Men leest in de Prov. Gron. Courant de volgende opmerkingen van een oud landbouwer over den nadeeligen invloed van droge jaren op den veestapel In de //Mark Lane Express" schrijft de heer J. Yates het volgende: //Ik was reeds landbou wer in het merkwaardige jaar 1826, en het te genwoordige jaargetijde, dat zooveel er op ge lijkt, herinnert mij aan de groote sterfte, die wij toen onder onzen veestapel hadden, eene sterfte, die zelfs nog veel erger was dan die, door de laatste veepest veroorzaakt. Ik waag het daarom mijnen mede-landbou wers den raad te geven, om in tijds voor zorgen te nemen, terwijl hun vee nog bij volle kracht en volkomen gezond is, door het ruim te voorzien van hooi, stroo of zelfs groen koorn. Dit is veel beter dan het vee op de kale wei den vruchteloos naar voeder te laten zoeken. Het zou eene dwaze zuinigheid zijn, om nu het voedsel aan het vee te onthouden, ten einde wat meer wintervoeder te bewaren, want van het laatste zal men toch niet veel voordeel trekken, als het vee dood is, of verzwakt en ziekelijk op stal komt. Wij mogen voor den winter op God vertrou wen, maar laat ons in dezen tijd alles doen, wat onze hand vindt om te doen, ten einde onmiddellijke schade te voorkomen. Men verneemt, dat door den heer J. C. De Roode, administrateur-directeur der algemeene Nederlandsche Railroute-maatschappij te 's-Gra- venhage aanvragen zijn gedaan voor twee con- cessiën tot aanleg en exploitatie van twee nieuwe tramways. De eene zal gelegd worden tusschen Leiden en Katwijk; de andere zal, van Leiden uitgaande, gelegd worden langs Koudekerk, Alphen, Zwammerdam en Bodegraven naar Woerden, met een zijtak van Bodegraven naar Gouda. Gaarne vermelden wij, dat de heer Fischer alhier te Delft bij Bakkers in de Oosterstraat een depot heeft geplaatst van minerale wateren, dat zeer veel aftrek vindt. De eerste tooneelvoorstelling van Stoete en Jacqui heeft aan de gunstige verwachtingen alleszins beantwoord. Wij vertrouwen dat men //De ekster en de dienstmaagd" met niet min der genoegen zal zien opvoeren. Ook vangen hedenavond de Antwerpsche tooneelisten en Bouwmeester hunne voorstellingen aan. We twij felen niet of ze zullen een druk bezoek ont vangen. Wie op de kermis iets bijzonders zien wil, verzuime niet naar het Théathre des Variétés op de Beestenmarkt te gaan. De tent is keurig ingericht, de zitplaatsen zijn ruim en gemakke lijk eene bijzondere aanbeveling in deze da gen uit het album van den heer Calp blijkt, dat hij zijne voorstellingen met veel succes heeft gegeven in de Koninkl. Academie te Breda en in zoo vele inrichtingen hier te lande. Op de Haagsche kermis werd deze tent door een be zoek van Prins Alexander vereerd. Vrijdag a. s. wil de directeur eene gratis-voorstelling geven voor de weezen van alle gezindten. Wij noodigen ieder uit om deze voorstellingen te gaan zien, die nader op de biljetten omschreven worden. Het Paardenspel van Dassie is genoeg be kend, om het een belangstellend publiek te ver zekeren. Voorstanders van de edele rijkunst zullen er zeker prijs op stellen te weten, dat zoowel de paarden als de artisten aan de verwachting beantwoorden. Ook ga men vooral het theatre Mechaniek et Metamorphose in vereeniging met Prof. Mullens niet voorbij. Onlangs gaf deze artist eene voor stelling bij H. M. de Koningin, en ontving bij die gelegenheid een loffelijk attest. Verder verwijzen wij naar de advertentie. Het genot der snorrende en gonzende draai molens laten wij voor de kinderen, ware het slechts alleen voor dezenom onze wande ling voort te zetten naar de Bloemmarkt. Wij ontmoeten hier het eerst het Musée historique van den heer Bracco. Men ziet er historische onderwerpen van den lsatsten tijd, voorgesteld in beweegbare wassen beelden. Ouders zullen niet onvoldaan deze tent met hunne kinderen verlaten. Daarnaast staat het theatre Parisienne van Delbaye. Te oordeelen naar de geschilderde doeken, die voor de tent zijn opgehangen, zul len de vertooningen zeker veel nieuws bevatten. Het uiterlijk presenteert zich goed. Onmiddellijk daaraan grenst een museum van nieuwigheden, doch wij kunnen tot ons leedwezen nog niet zeggen waarin die nieuwigheden bestaan. Laat ons dit eerste kermisbezoek besluiten met het Hotel de la Poste van den heer Hofkes op de Aalmarkt binnen te gaan. Hier heeft men het zoo gunstig bekende gezelschap van de fa milie Rhone geëngageerd met medewerking van den alom beroemden komiek Martens en den solo-pianist Peërs. Onder de dames vindt men eene forte chanteuse van de Hoogduische opera en eene zeer geestige soubrette van een der eerste Franscbe theaters, een fameuze tenoren een basse- taille. Het is overbekend dat waar de heer Martens chansonnetten voordraagt, de lachspieren in bewe ging gebracht worden; hij heeft den tact om iedereen te behagen, terwijl de geheele voordracht, uit het oogpunt van welvoegelijkheid onberispelijk is, zijne duetten met de soubrette zijn allerliefst. De entree is geheel vrij en ook hier wordt geen collecte gehouden voor de muziek eene goede bepaling die op een druk bezoek zeer gunstig zal werken. Liefhebbers van poffertjes of wafelen, die zon der het gebruik van dit gebak niet op de ker mis zijn geweest, berichten wij nog, dat de kramen van de van ouds bekenden Imans en Van Tol op de Bloemmarkt te vindon zijn, terwijl Van der Kam op de Beestenmarkt staat. Op het Huis ten Bosch werd Zaterdag 11. bij H. M. de Koningin een diner gegeven, waar aan o. a. deelnamen de ministers, verschillende leden van het corps diplomatique en eenige hoog geplaatste vreemdelingen die in de residentie en te Scheveningen verblijven. HH. KK. HH. de kroonprins en kroon prinses van Italië worden binnen weinige dagen te 's-Hage verwacht. Het bestuur der Vereeniging van en voor Ned. Indu8trieelen is, volgens den Ned. Indus trieel, thans samengesteld uit de heerenA. H. Eigeman, te Leiden, voorzitter; Em. Koechlin, Ned. consul te Mulhousen, vice-voorzitter van eer; C. F. Van Berkel, te Delft, vice-voorzitter F. W. Van der Putten, te 's-Hage, penning meester; J. M. Van der Made, te Dordrecht; J. J. Beynes, te HaarlemH. L. Enthoven Lz., te 's-Hage; G. W. Smits, te Utrecht; G. Christie, te Delfshaven; Ph. De Meijer, te 's-Hage; L. A. C. Hartogh, te Amsterdam; Alex. Daniels, te Amsterdam; Mr. C. C. E. d'Engelbronner, te 's-Hage, secretaris. Dezer dagen is in de trekschuit, te halfdrie varende uit 's-Gravenhage naar Leiden (schipper Latenstein), verloren of waarschijnlijk ontvreemd door iemand, die de schuit aan de Wijkerbrug heeft verlaten en zich van daar naar den straatweg heeft begeven een gouden cylin- der-horloge, met wit porseleinen plaat, waarop Romeinsche cijfersop de buitenkast is gegra veerd een arend, omgeven van kleine sterretjes, of dergelijke ornamenten, terwijl op den gou den "»yet bloemwerk is ingesneden. De burge meester van Veur verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht, terwijl voor de terugbezorging van het horloge eene belooning is uitgeloofd. Een tiental pinken zijn gisteren te S c h e- veningen ter haringvisacherij afgevaren. De drukte was aldaar Zondag 11. weder ontzettend groot en er heerschte de beste orde. Te Scheveningen is een elfjarige via* schersknaap, die zich op de hoogte van de vuur baak in de zee baadde, in eene zoogenoemde mui of draaikolk geraakt en, ondanks de loffe lijke pogingen, door iemand, die zich in de nabijheid bevond, ter zijner redding aangewend, noodlottig verdronken. Maandag 1.1. is op het graf van wijlen den hoogleeraar S. Keijzer op het Israëlietisch kerkhof te Delft een eenvoudige grafsteen geplaatst. Het fraai ingebeitelde gedenkschrift van dezen schoonen grafsteen luidt als volgt (in het He- breeuwsch, boven aan): Hier rust de trots der geleerden, een edele geest, de kroon van gadt en kroost; zijne vele groote hoedanigheden strek ken hem tot krachtigen steun bij het naderen der hemelsche woning. Daaronder leest menAan de nagedachtenis van Mr. Salomon Keijzer, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, geboren te Kampen den 18den Januari 1823, overleden te Delft den 25sten Februari 1868, hoogleeraar en directeur der instelling voor onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch Indië, te Delft, door Leeraren en Leerlingen der instel ling gewijd. Den llden dezer werd in een der lokalen van de polytechnische school te D e 1 ft de algemeene

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1