gemeenten te Harlingen ia een bedestond gehouden, ten einde regen van oen hemel af te bidden. De Prov. Over. Couraut spreekt het ge rucht, als zou er tegen den voor maligen pre dikant Yan Rijn een eisch tot echtscheiding zijn ingesteld, bepaald tegen. Bij gelegenheid van de vergadering van onderwijzers hebben te Deventer op de Worp eenige volksfeesten plaats gehad van wege de vereeniging Daventria," welke feesten niet een vuurwerk eindigden. Donderdag werd de vergadering door den heer Yan Otterloo met eene rede over Geert Groete geopend. Yele ge wichtige rapporten en voorstellen kwamen ter tafel. De vergadering werd bijgewoond door de inspecteurs van Gelderland en Overijsel, den oud-schoolopziener Heringa van Utrecht en ande ren. Als plaats voor de volgende algern. verg. werd gekozen 's-Gravenhage. Men schrijft uit Alblasserwaard: Ook in deze streken begint de aanhoudende droogte zorg te baren. Het melkgevende vee lijdt daardoor zeer. Dit blijkt vooral uit de quautiteit en qualiteit van de melk. De opbrengst is toch reeds ongeveer een derde minder d m onder gunstige omstaudigheden het geval is. De afgemaaide velden vertoonen weinig meer dan verdorde vlakten. Men meldt uit A us ter 1 it z vau 16 Juli: Een hevige boschbrand woedt sinds gistereu- avond in de bosschen van den beer Van Brie- nen, woonachtig te Brussel, welke zijn gelegen aan de spoorbaan van Utrecht naar Arnhem, in de nabijheid van het station Maarsbergen. Bij den uitgedroogden toestand van alles nam de brand een onrustbarenden omvang. De vlam men lekten de balken op de spoorbaan. Door de krachtige hulp van een detachement artille risten was men binnen weinige uren den vuur- kring meester, en bespaarde daardoor den eige naar enorme verliezen. Aan het station van den Noorder-spoor weg te Brussel is eene nieuwigheid ingevoerd, die zeker wel navolging zal viudeu, zooals we hopen ook in ons land. Er zijn namelijk kleed kamertjes zeer comfortabel ingericht, afzonder lijk voor dames en heeren en waarvan ieder gratis gebruik kan maken. De audiëntie van den minister vau oorlog zal op Donderdag den 23sten Juli aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heeft aan D. De Graeö' van Pols broek, Zr. Ms. consul-generaal en politiek agent in Japan, den honorairen titel verleend van minister-resident. De adj.-commiesen A. Vroom en J. C. Schuvt, respectievelijk werkzaam bij de directie der Ma rine te Amsterdam en te "Willemsoord, zijn, op hun verzoek, eervol uit die betrekking ontsla gen, beiden behoudens de toekenning van pen sioen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 79°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 74", te 10 uren 68". Zondag 's morgens te 5 uren 67°, Z. W., te 8 uren 69®, 's namiddags te 12 uren 74°, te 4 uren 74°, N. W., 's namiddags te 5 uren 72°, 's avonds te 8 uren 66°, te 10 uren 60°. Maandag 's morgens te 5 uren 59°, Z. W., te 8 uren 65c, 's namiddags te 12 uren 79°, te 4 uren 79®. BUITENLAND. Pbuiben. De prins van Hohenzollern heeft een beroep op de Duitsche natie gedaan, tot stichting van een studiefonds ter gelegenheid van het jubelfeest der Bonner-universiteit op 3 Augustus a. s. Oostenrijk. In de op 1 Juli 11. plaats ge- bad hebbende trekking der Oostenrijksche loten 1868 is de hooge prijs van fl. 250,000 voor de laatste maal getrokken. In de volgende lotin gen zal de hpogste prijs telkens £1. 200.000 zijn. De dagvaarding van de rechtbank te Bel grad is door de Pesther politie aan prins Kara- Georgewitsch overhandigd. De prins verklaarde, dat hij niet voor de rechtbank zou verschijnen. Frankrijk. Naar men zegt, schrijft men uit Parijs, zal het op de uitdrukkelijke uituoodiging des keizers zijn, indien koning Leopold II zich naar Plombières begeeft. Het is bekend, dat de bronnen van dit stadje evenzeer op het huofd als op het onderlijf vau den patient werken, want te Plombières, waar de keizer met Cavour confereerde en met Yon Bismarck bijeenkwam, werkte hij tusschen twee purgatieven steeds het plau uit tot wijziging van den eeuen of anderen hoek van Europa. Zonder nu te weten, waarom de keizer behoefte gevoelt om te Plombières üet bezoek te ontvangen van den koning der Belgen, zou ik bijna tot het vermoeden worden gebracht, dat het betreft het eene of andere vriendschappelijke voorstel tot rectificatie der natuurlijke grenzeu van Frankrijk, eene mili taire conventie, eene internationale politie of dergelijke onderwerpen. De keizer heeft heden de ministerraad ge presideerd. Men verzekert, dat de raad zich heeft bezig gehouden met de quaestie der over eenkomst tusschen het Credit Foncier en tie stad Parijs. De keizer is miar Foutainebleau teruggekeerd eu vertrekt morgen naar Plom bières. De gezondheidstoestand vau deu lieer Yon der Goltz verbetert. Engeland. Een zeer schoon boogvenster van beschilderd glas is een paar dagen geleden ge plaatst in Guildhall, het Loudensche stadhuis, en merkwaardig is het op te merken welke de geschiedenis van dit gescheuk is. Gedurende den grooten nood, welke in Lancashire van 1862 tot 1865 heerschte, toen de Amerikaansche burger oorlog den uitvoer vau katoen belette, en dui zenden fabriekarbeiders broodeloos werden, was het de groote wereldstad, welke de inwoners eener geheele provincie van het rijk, door hare rijke gaven letterlijk van deu hongerdood redde. De fabriekarbeiders, die behouden zijn gebleven door de verstandige weldadigheid der Louden sche commissie, welke hun werk gaf in plaats van aalmoezen en hen publieke werken deed uitvoeren tot blijvend nut hunner gemeenten, hebben eene collecte gehouden, tot welke nie mand meer dan een stuiver mocht bijdragen, en voor de som, welke zij bijeenverzamelden en welke meer dan 1000 bedroeg, hebben zij op een groot boogvenster gedenkwaardige tafereelen uit LondeDS geschiedenis doen schilderen. Even als in vroegere tijden schipbreukelingen gewoon waren eene schilderij op te hangen in den naast bijgelegen tempel, om hunne dankbaarheid voor hunne redding uit te drukken, heeft nu eene geheelo provincie dit voorbeejd gevolgd en het stadhuis van Londen zal in latere eeuwen geene edeler historische schilderij kunnen aantoonen dan deze. De koningin heeft in gezelschap van ver scheidene harer kinderen en andere vorstelijke personen het uit Australië teruggekeerde en nabij Osborne ten anker liggende oorlogschip Galatea in oogenschouw genomen. De kapitein van dat vaartuig, haar zoon, de hertog van Edinburg, benevens de prins van Wallis ont vingen H. M. en geleidden haar rond. Na een uur aan boord vertoefd te hebben, keerde H. M. terug naar den wal. In den avond werd het schip prachtig geïllumineerd. In het Britsch Museum is dezer da gen de belangrijke ontdekking gedaan van een gedicht van John Milton, bestaande uit 54 regels, door Milton voor zich zeiven, of voor een vriend aan den in 1645 uitgegeven bun del zijner gedichten toegevoegd; het is geti teld an Epitaph", en geteekend J. M. Ober^ 1647." De heer Morley deelt het gedicht in zijn geheel in de n Times" van den 16den dezer mede en de Globe" van denzelfden dag bevat over deze ontdekking een hoofdartikel, waarvan de steller, na het gedicht nauwkeurig ontleed te hebben, zegt, dat hij de door hem aangewezen inuerlijke bewijzen van echtheid als zeer over tuigend beschouwt Het huis der gemeenten heeft in comité de bill, strekkende omkooping bij verkiezingen te beletten, aangenomen, na een votum in strijd met de zienswijze van het gouvernement. In het Huis der lords heeft graaf Mal- mesbury, in antwoord op eene vraag van graaf Denbigh, gezegd dat officieele berichten omtrent de blokkade van Mazatlan ontbrekenhet ge drag den Engelschen kapitein toegeschreven, is onwettig, maar wellicht te rechtvaardigen; be velen zijn gezonden om de blokkade te doen ophouden. Indien de beschuldiging waarheid bevat, welke kapitein Muchinnon en de heer Suly in het Huis der gemeenten hebben gedaan, zou de prachtige gepantserde kanaalvloot, welke Enge land verleden jaar met groote praal aan den sultan van Turkije en den onderkoning van Egypte heeft getoond, alle werkelijke kracht missen en tot zeer weinig in staat zijn. Al ont breekt aan de gepantserde schepen ook alle schoonheid, indien men hen vergelijkt met de oude linieschepen, meende Engeland toch een onoverwinnelijke vloot in zijne gepantserde ijzeren schepen te hebben. De genoemde heeren hebben met klem van voorbeelden en door zich te beroepen op de getuigenis van kapiteins ter zee en deskundigen getracht aan te toonen, dat de gepantserde schepen geheel ongeschikt zijn om zee te bouwendat de kanonnen niet bediend kunnen worden, zoodra de zee eenigs- zins hol staat, en dat zij derwijze slingeren en op en neer gaan, dat zij dikwijks ongepantserde gedeelten aan den vijand als mikpunt aanbieden. Niet alle gepantserde schepen hebben deze fout. Yooral de Amerikaansche monitors en toren- schepen kunuen allen goed zeebouwen, maar men beweerde dat de groote fout van de En- gelsche constructie voornamelijk hierin bestond, dat zij in een en hetzelfde schip het model van de torenschepen wilden volgen en tevens aan de oude linieschepen hunne breede zijden trachten te ontleenen. Lord Lennex stelde voor de discussiën over dit belangrijke onderwerp te verdagen, maar verzocht intusschen dat men deu slechten toestand der vloot niet mocht overdrijven, terwijl als beste troost kon dienen, dat slecht of niet slecht, de Eugelsche vloot toch nog de beste is die tot heden bestaat. Italië. De onderkoning van Egypte wordt te Yenetiè verwacht. Spanje. Indien men eene correspondentie uit Madrid mag gelooven, gericht aan de u Daily Telegraph", zou de in Spanje ontdekte samen zwering ten doel hebben gehad de koningin Isabella II te noodzaken afstand te doen van den troon en haren tienjarigen zoon, den prins van Asturiën, tot souverein te proclameeren. De personen, aan wie het regentschap gedurende de minderjarigheid van den prins zou worden opgedragen, zouden zijn: de maarschalk Serrano de maarschalk Espartero en de heer Olozaga. Al die mededeelingen zijn evenwel niet meer dan onderstellingen. Amebika. Op 1 Juni is het congres van Chili geopend. De president zeide, dat hij niet geloofde aan het wederuitbarsten der vijandelijkheden met Spanje. Te Lima verminderde de gele koorts en te Callao had zij bijna geheel opgehouden, terwijl zij op de Chincas-eilanden toenam. In Ecuador en Peru heeft eene hevige aardbeving plaats gehad. Op de West-Indische eilanden is de gezondheidstoestand gunstig. CORRESPONDENTIE. Het schrijven van Z. over de strooibiljetten tegen de kermis, uitgegeven bij den boekb. Ren- sink, kunnen wij, o. a. ook uit plaatsgebrek,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2