Heerenveen naar Leeuwarden in het midden der volgende maand geopend worden. Men schrijft uit Zwolle dd. 15 Juli: Hedenmiddag kwamen alhier telegrammen aan van de burgemeesters van Enkhuizen en Medem- blik, houdende bericht, dat in die plaatsen vol komen gebrek aan water is, met verzoek, om van hier daarin zooveel mogelijk te voorzien, tegen betaling. De heeren Krol en Tack, zout- zieders alhier, aan wie de telegrammen gericht waren, hebben terstond een hunner schepen, die zij gewoonlijk gebruiken om zoutwater naar hier aan te voeren, naar de Yecht gezonden, om daar vol te doen loopen met zoetwater. Ten einde te voorkomen, dat voor dat water geld berekend wordt, hebben genoemde heeren het kostbaar geschenk onder geleide van een hunner onder- hoorigen, naar de noodlijdende gemeenten ge zonden. Uit Dalfsen wordt gemeld: De rivier is thans zóolaag als men zich sedert 1836 niet kan herinneren, toen de peilschaal gelijktijdig met de brug is daargesteldonze marktschuit van Vrijdag is dan ook nog niet geretourneerd. Ook het drinkwater is hier zeer schaarsch te bekomen, daar vele pompen slechts enkele uren van den dag voor een gedeelte in de behoefte kunnen voorzien. Als eene bijzonderheid kan vermeld wor den, dat van één boom in een kerseboomgaard te Jaarsveld 550 kersen geplukt zijn. De hoofddirectie van het Instituut voor Doofstommen te Groningen heeft dezer da gen, van verschillende personen te Amsterdam, die de op den 30sten Juni 11. aldaar gehouden openbare les hebben bijgewoond, aanzienlijke geschenken ontvangen, waaronder van ƒ100 en f 300. Men schrijft uit Appelscha, van den 12den dezer het volgende aan de Gron. Cou rant: Er woedt hier op het oogenblik, 6 uren na den middag, in de turfveenen een brand, waarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. Beeds zijn in een oogenblik ruim 25 dagwerken turf, toebehoorende aan den heer Van der Sluis, van Hemnk, in de asch gelegd. De brandspuit van Appelscha doet goede diensten. De ver brande turf bepaalt zich tot nieuwe, wijl geen oude meer voorhanden is. Men gist, dat de oor zaak ligt in het gebruik van vuur in 't veld door arbeiders bij 't plaggensteken. In sommige weiden in de omstreken van 's-Hertogenbosch, zelfs op het zoogenaamde laag land, ontbreekt zoo zeer water en gras, dat men genoodzaakt is het vee op stal te brengen. Een der Fransche bladen heeft zijne le zers weder beziggehouden met het gerucht, als zou er tusschen Frankrijk, België en Nederland onderhandeld worden over een militair- en han dels-verbond. Hoe onwaarschijnlijk ons de zaak ook toescheen, hebben wij toch gemeend infor- matiën er over te moeten inwinnen, ten gevolge waarvan wij de verzekering kunnen geven, dat het gerucht van allen grond ontbloot is. N. Rolt. Courant. De Economist bespreekt de toekomst met het oog op den oogst en meent, dat de voor uitzichten voor den consument beter zijn dan men had mogen verwachten. De prijzen van het graan zullen langzaam dalenniet alleen is de oogst ruim, maar hij wordt veertien dagen vroe ger binnengehaald, hetgeen van veel beteekenis is. Het blad is voorts van oordeel, dat het vee voeder hooi, boonen en haver duur zal blijven; intusschen prefereert het blad goedkoop brood voor den mensch boven goedkoop voeder voor het dier. De audiëntie van den minister van bin- nenlandsche zaken zal op Zaterdag 18 Juli niet plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit toekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 89°, Wind: N., des avonds te 8 uren 76°, N. O., te 10 uren 68°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 66°, N. W., te 8 uren 77°, 's namiddags te 12 uren 81°, te 4 uren 80°. KOLONIËN. Aan bet Algemeen Overzicht van het Bat. Handelsblad ontleent men het volgende De laatste mail bracht het telegraphisch bericht der aftreding van het ministerie, de opdracht aan den heer Van Reenen, om een nieuw mi nisterie te vormen (gelijk men hier op grond van berichten beweert, met den heer E. De Waal of Mr. E. 's Jacob als minister van koloniën). Men kan evenmin met grond beweren, dat die berichten groot genoegen als dat zij ongenoegen verwekt hebben. Er zijn, ja, eenige heethoofden hier, die van den heer Hasselman maatregelen van geweld" verwacht hebben tegen de pers en ieder, die maar durfde spreken van liberale be ginselen, vrijen arbeid en andere (in hunne oogen) naar landverraad zweemende en uitroei ing verdienende verfoeisels; maar de groote meerderheid (wij gelooven, met den gouverneur- generaal aan het hoofd) is blij, van den heer Hasselman ontslagen te zijn, die even sterke blijken heeft gegeven van volslagen ongeschikt heid in zijne als destijds de heer Uhlenbeck in de liberale richting. Overigens is men hier, tant soit peu, ver stomd van al dat harrewarren (stijl De Brauw) in Nederland, waaronder Indië moet bukken en lijden, en wanneer iemand nu vooruitzicht opent op betere tijden, dan is het antwoord gewoonlijk plat weg: Wat, betere tijden, het is in Holland allemaal een pot nategoisme, egoisme, en nogmaals egoisme; zelfs Van de Putte, de man van energie en onafhankelijk heid, was er niet vrij van. Wat de praatjes in de kamer aangaat van mannen als Nierstrasz, Koorders e. z. v., men is er niet meer boos om men lacht er over, en een guit beweerde hier, dat de wachter van den lichttoren bij Anjer beter geschikt zou zijn voor lid van de Tweede Kamer dan de heer Nierstrasz, aangezien hij in elk geval verder zag dan de heer N., wien het woord: mijne ervaring in den mond bestorven was. Het schimpen van die heeren op de pers in Indië en het aanzetten tot vervolgingen heeft al het air van eene reclame in het belang der Indische dagbladenzij is echter even over bodig als ongevraagd: de regeering behoeft de justitie niet tegen de couranten op te hitsen zij worden toch gretig genoeg gelezen. Dat men in Haarlem Mirandolle had, maar Koorders tot lid in de kamer koos, geeft hier een treurig denkbeeld van Nederlandsche mo raliteit en welwillendheid jegens de broederen in Indië, en men verwacht dan ook hier weinig goeds van den nieuwen redacteur van den Java- bode, den heer Busken Huet, die Koorders aanbeval en dus Koordersgezind of beginselloos zijn moet. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië zijn o. a. benoemd: tot offic. van justitie bij den raad van just, te Makasser (gou- vern. Celebes en onderhoorigheden) Mr. J. W. Van Kijckevorseltot eersten leeraar in do wis- en natuurk. wetenschappen aan het gymnasium Willem III te Batavia, H. J. Hardeman. BUITENLAND. Pruisen. Prins Frederik der Nederlandenis vaD 's Gravenhage op Sans Souci aangekomen. Oostenrijk. De keizer is uit Ischl in de hoofdstad teruggekomen, om een kabinetsraad te houden, waarin beraadslaagd is over de door de commissie van defensie uit den Hongaar- schen rijksdag voorgestelde wijzigingen in de legerwet, alsmede over de definitieve vaststel ling van den keizerlijken titel. Het officieele blad bevat het keizer lijk patent, waarbij de landdagen tegen den 22sten Augustus worden bijeengeroepen, ben- vens een keizerlijk besluit, waarbij de verdi ging van den rijksraad tot den I7den Octobi wordt verlengd. Frankrijk. Zooals wij reeds gemeld hel ben heeft Zaterdag den llden Juli t Duinkerken een hevige brand gewoed. Tegt 11 uren in den morgen braken plotseling t vlammen uit in het entrepot van de heerc Bourdon en C°. De brandklonk werd tersto geluid en een angstkreet weerklonk door gansche stad, want men vreesde, dat al deh zen langs de kade eene prooi der vlarnm zouden worden. Gelukkig is dit niet gebeur Maar de verwarring, die er, met het oog efl zulk een onheil ontstond, was grenzenloos. h, bewoners van den omtrek, buiten zich zelve: van schrik en angst, begonnen te redden ws hun mogelijk was. De hitte werd intusscbe: zoo groot, dat men tot op 25 el niet mee naderen kon. Op de kade was eene groote ho; veelheid graan gelost, ter waarde van ongevee 25,000 fr. Deze lading was niet tegen bram: schade verzekerd. Zij stond weldra in vlam. 0: dat oogenblik kwamen de militairen met hum spuiten en de pompiers, terwijl ook de autor teiten weldra op de plaats van het onheil ve: schenen en de vereischte maatregelen namet Men zag al zeer spoedig in, dat de magazijne: niet meer te redden waren en dat men slecht trachten moest de uitbreiding van de vlamme: te beletten. In het entrepot van de heem Bourdon en C°. zijn de magazijnen van graat handelaars en tabakshandelaars, terwijl daarii tevens eene zeer groote hoeveelheid lijnwaad, olie, alcohol, koffie, zout en gom bewaard wor den. Daarboven zijn de bureaux van den entre- poseur; zijne bedienden waren hier aan het werk Deze slaagden er in door hunne kalmte en vastberadenheid, om de kas te redden, die eene groote waarde bevatte, alsmede de boeken. In tusschen breidde de vlam zich uit en begon de vaartuigen aan te tasten, die in het bassin lageE en waarvan er een, gelukkig het meest verwij derde, met petroleum was gevuld. De beman ning van die schepen legde een bewonderens waardigen moed aan den dagde schepelingen wedijverden als het ware wie het meest zijn leven zou wagen, en dank zij de krachtsinspan ning en den moed van deze, waren de schepen, weldra uit de haven. Daardoor kwam er tevens ruimte in het bassin, zoodat men er balen wol, enz., in kon werpen, die men op deze wijzu voor vernieling bewaarde en later weder opvis- schen kan. De brand nam voortdurend toe, zoodat men tegen halfdrie om hulp moest vra gen aan Kijsel. Te 2 uren 20 minuten kwam het telegram daar aan en te 2 uren 25 minuten vertrok reetb een extra-trein met een bataljon van het 75ste linie-regiment. Den ganschen dag duurde de brand voort, ondanks de werking der vele brand spuiten en de aflossing om de twee uren van de manschappen, die bij het blusschen dienst deden. Maar aan geheel blusschen was niet te j denkenmen verwachtte, dat de brand nog zoo-1 lang woeden zal, tot alles wat in het entrepot ligt verteerd zal zijn. Het verlies wordt geschat op 5 millioen fr. De oorzaak moet aan onvoor zichtigheid van een der werklieden, die met eene brandende pijp in een magazijn met ontvlam bare stoffen gegaan was, geweten worden. Elke spoortrein brengt nieuwsgierigen aan, die ge tuigen van het schouwspel willen zijn. De Moniteur" verklaart in vredelieven- den zin de rede des heeren De Moustier. Het I blad geeft de woorden des keizers terug, mede gedeeld door de //Nord," betreffende den ko ningsmoord. Engeland. Overal maakt men toebereidselen tot den grooten verkiezingsstrijd, welke in het najaar zal plaats hebben. Liberale en conserva tieve candidaten vaardigen adressen uit, en gaan reeds rond bij de kiezers. De parlementsleden worden in Engeland niet gesalarieerd, en slechts

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2