N°. 2587. Zaterdag A0. 1868. 18 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 17 Juli. "Wij lezen in het Weekblad voor het middelb. en gymnasiaal onder- lager, wijs: De verdienstelijke Vlaamsche schrijver Con science is onlangs benoemd tot lid van het histo risch genootschap te Utrecht. Een Nederlandsch genootschap kende alzoo aan een vreemdeling toe, wat de academie van wetenschappen in België aan een zoon van het vaderland ontzegde. Behalve //Le Peuple Beige" spreekt thans ook het weekblad //La Semaine Libérale" over de onverschoon bare miskenning, welke de bekwame letterkun dige in zijn eigen land te beurt viel, en zegt //De meeste benoemingen, welke do academie sedert hare oprichting heeft gedaan, ademen een geest van haat tegen de vrijheid van ge dachten, eene soort van minachting voor alle talenten, die niet in den vorm der academische onbeduidendheid zijn gegoten. Om hare gunsten waardig te zijn, is het meermalen voldoende geweest, om meer of min nauwkeurig zeer nut- telooze handschriften ontcijferd, in duisteren stijl gewikkelde betoogen, zonder eenige ge schiedkundige of wijsgeerige waarde geleverd, of wel, hetzij kwaad of goed, drie- of vierdui zend ellendige Alexandrijnsche verzen, zeer ma ger van denkbeelden, maar vooral zeer classiek aaneengeregen te hebben. Dusdanige ongerijmde voorkeur heeft menigmaal de grootste geesten, de letterkundigen die wezenlijk dien naam ver dienen, ontmoedigd om de negatieve eer te ver zoeken, deel uit te maken van een lichaam, hetwelk op die wijze wordt samengesteld. Dit maal echter had zich een dier mannen, de eerste onzer Vlaamsche romanschrijvers, een letterkun dige, wiens naam algemeen bekend is en wiens werken overal in Europa en in Amerika gelezen worden, verwaardigd om zijn naam te laten plaatsen op de lijst der werkende leden voor de academie. Wij bedoelen Hendrik Conscience. Het oogenblik was thans gekomen voor de af- deeling letterkunde, om zich zeiven te vereeren, door met open armen eeno zoo schitterende candidatuur te ontvangen, waarvoor gansch het denkend en letterminnend België zooveel sympathie gevoelt. En de benoeming van zekeren archivaris in verband brengen met de weigering van de academie om Conscience in haar midden op te nemen, laat de //Semaine Libérale" er op vol gen Hoede snuffelaar van oude papieren, de dikwijls onhandige ontcijferaar van zonderlinge manuscripten, de slaapverwekkende en meest onnauwkeurige schrijver, die immer de stemmen der academie verwierf, de professor, die in het museum van industrie in afmattende taal oude gemeen plaatsen en onbeduidende vertelseltjes over de Belgische geschiedenis komt verkoopen deze man wordt boven iemand als Conscience verkozenDe pen valt ons uit de handen BINNENLAND. LEIDEN, 17 Juli. Dinsdag tegen den avond is in de rivier de Maas voor Giesendam de oudste zoon van den predikant dier gemeente, toen hij met eenige kameraden zwemmende was, jammerlijk verdron ken. Hij was een veelbeloovend leerling aan het gymnasium alhier. Dezer dagen hebben op de Markt te 's - G r a- v enk age een paar onbekende jongens eene dame, die in eene dunne stof gekleed was, ach tervolgd, eenige lucifers achter haar aangestoken en die in haro kleederen geworpen, welke in een oogenblik op verscheidene plaatsen in brand ston den. Door eenige omstanders, die de tegenwoor digheid van geest hadden, om, daar er geen water in de nabijheid was, eene aan een kraampje staande kan met koude koffie over de brandende kleederen uit te storten en verder met de han den de kleederen uit te dooven, werd waarschijn lijk een groot onheil voorkomen. De beide on bekende deugnieten hadden intusschen de vlucht genomen. De tweede avond van de Delftsche feesten is niet minder dan de eerste met succes bekroond. De muzikale uitvoeringen voldeden zelfs Dog beter. Oadanks de groote hitte was het nachtelijk bal dat er op volgde zeer geani meerd. Gisterenavond iu er een vuurwerk afge stoken en heeft men getracht luchtballons op te laten. Hedenavond zal er vauxhall zijn en bal en morgenavond geeft de burgerij een con- trafeest, hetwelk, na een concert van de grena diers en jagers, weder dansende zal eindigen. Hedenmorgen te 11 uren brak er te Rot terdam brand uit in een pakhuis, dienende tot bergplaats van vlas, zakken enz., in den Eoningsteeg achter de Wijnstraat. De brand had aanvankelijk een zeer dreigend aanziendoor spoedige en krachtige hulp was het gevaar spoedig geweken, zoodat te 3 uren alles ge- bluscht was. Het pakhuis is geheel uitge brand, de belendende panden hebben echter veel geleden. Men schrijft ons uit Amsterdam: Wij hebben reeds van meer dan eene zijde hooren verzekeren, dat bij de heeren VreedeYanLen- nepDe Kempenaer het plan zou bestaan om, als gedenkteeken voor het ministerie Heems kerkYan ZuvlenSckimmelpenninck, voorde ingezamelde gelden eene bijzondere hoogere bur gerschool op te richten in de hoofdstad des rijks. Men wil zelfs reeds weten waar dit onderwijs- paleis verrijzen zal. Natuurlijk deelen wij dit bericht onder re serve mede. Door het provinciaal gerechtshof in Gel derland is dezer dagen eene belangrijke be slissing genomen. Men weet namelijk, dat de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij tot nog toe de vergoeding voor goederen, die aan haar ter ver zending waren toevertrouwd en niet terecht kwa men, regelde naar een door haar vastgesteld ta rief, dat meestal geenszins in het belang van den eigenaar was. Het hof heeft echter thans in zulk eene zaak uitspraak gedaan en daarbij aangenomen, dat de Spoorweg-Maatschappij volle vergoeding verschuldigd is der waarde van de door haar niet uitgeleverde goederen, zonder te kunnen volstaan met de vergoeding der som, in haar eenzijdig vastgesteld tarief uitgedrukt, en dat noch het dienstreglement, opgemaakt ter voldoening aan art. 5 der wet van 21 Aug. 1S59 (Staatsblad N°. 9S), noch het gedrukt tarief, de vergoeding bevattende, welke de Maat schappij in geval van vermissing van goederen zich verbindt te voldoen, zoodanig bijzonder reglement daarstelt, als waarnaar het eerste lid van art. 96 van het Wetboek van Koophandel verwijst. Eergisterennamiddag te halfzes heeft zich in de nabijheid van Schoonhoven de schroef- boot Oud-Controleur Tengbergen", varende van Doesburg naar Rotterdam, op eene zandplaat in de Lek zoo vastgezet, dat zij daar zal moe ten overnachten en op hoog water wachten. Dinsdag jl. werd te Utrecht de 10de jaarlijkscbe vergadering der Yereeniging van beoefenaren der Paedagogie gehouden. De in het programma vermelde punten werden met belangstelling besproken en gaven aanleiding tot vele nuttige mededeelingen. Algemeen voldaan, vereenigde men zich, na den afloop der werk zaamheden, aan een vriendschappelijken maaltijd. Zijn er uit het noorden dec lands klachten vernomen over de regeling der staatsspoorwegen, ook in het zuiden is men niet bijzonder tevreden. Om een sprekend voorbeeld te noemen, hoe weinig de treinen loopen ten gerieve der reizi gers, diene, dat om van Boxtel naar Helmond op éen dag heen en weer te gaan (een afstand van 33 mijlen, dat is nog geen uur stoomen), men te 8 u. 24 min. uit Boxtel moet vertrek ken, om te Helmond II u. 14 min. te arrivee- rendan is de laatste gelegenheid tot vertrek uit Helmond 3 u. 49 min., om te Boxtel te 7 uren aan te komen. Daarbij komt, dat men met den eersten en laatsten trein rijdt in wagens, die vroeger voor menschen bestemd waren, maar thans ontoonbaar vuil, slecht en slordig zijn, zoodat ze niet te goed voor beestenwagens zijn. Niet zelden gebeurt het ook op deze lijnen, dat reizigers 1ste kl. zich geplaatst zien met reizigers 3de kl., omdat er niet voldoende voor wagens gezorgd werd. 't Personeel aan de staatsspoorwegen kan ook niet bijzonder tevreden zijn. Telkens en telkens hoort men van verplaatsingen, die aan de belanghebbenden een dag te voren worden bekend gemaakt. Die verplaatsingen zijn soms zoo menigvuldig, dat een beambte nauwelijks zeker is, 3 maanden achtereen op dezelfde plaats ie blijven wonen. Een en ander geeft wel eenigen grond te be weren, dat de administratie van de staatsspoor wegen voor verbetering vatbaar is. De zitting der Pov. Staten van Oyer- ijsel is gesloten, nadat graaf Yan Bylandt had medegedeeld, dat hij zijn ontslag had gevraagd als commissaris des Konings en mitsdien afscheid had genomen van de leden. De drieëntwintigste algemeene vergade ring van het //Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap" werd Woensdag te Deventer geopend. Naar men meent, zal de upoorweglijn van

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1