waarin hij verklaart, dat de Mikado zijne staat kundige en geestelijke bevoegdheid te buitenis gegaan. Eindelijk wordt nog gemeld, dat den 2den Juni een oom van den Mikado, een der ver- bitterdste vijanden van den Taikoen, te Jeddo vermoord is. OKF1C1EELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 9den tot en met den 15den Juli 1868. Bevallen: A. H. Van der Blij, geb. De Euyter, D. C. H. Stol, geb. Yan Straalen, Z. J. AYagemans, geb. Taffijn, Z. A. J. Kettenes, geb. Neef, Z. N. A. J. Yan Noord, geb. Yan Leeuwen, Z. J. Goedraad, geb. Galjaard, D. M. C. Yan der Stok, geb. Beenhouwer, D. M. C. Dagelet, geb. Krems, Z. J. U. Oudhof, geb. Kannegieter, D. C. M. Buis, geb. Delfos, D. E. C. Knap pert, geb. Yan Gogh, Z. S. C. C. Yan Bern- mel, geb. Wendel, Z. J. Laterveer, geb. Gertenaar Z. C. Yan der AValle, geb. AYiede, I Z. M. Yan Egtnond, geb. Eradus, Z. C. De Koning, geb. Yerwer, Z. A. M. C. De Graaff, geb. Ouwerkerk, Z. S. M. Moo- nen, geb. Selier, Z. A. H. Hillenaar, geb. Langezaal, Z. M. Pardan, geb. Cederhout, Z. D. Zandvliet, geb. Boedijn, Z. AY. J. Yan den Bosch, geb. Kraan, D. H. De Zeeuw, geb. Zuurdeeg, D. A. Yan der Nat, geb. Quaestroo, Z. J. C. Arnoldus, geb. Yallentgoed, Z. S. Yan Heusden, geb. Ju, Z. L. D. Yerhoog, geb. Bulleman, D, AV". Kuenen, geb. Huurling, D. C. De Ko ning, geb. La Court, Z. C. E. Boom, geb. Blijhie, Z. M. E. Yalentgoed, geb. Neute boom, Z. Getouwd: H. Heukelman wedr. en E. Steen beker wed. P. Kwestro jm. en J. Stiva jd. J. Yan den Wijngaard jm. en J. C. Galjaard jd. J. W Delfos jm. en C. Nagtergaal jd D. Yan Polanen jm. en M. E. Mulder jd. C. Goekoop jm. en N. J. Stokhuyzen jd. Overleden: A. J. Yan Leeuwen Z. 2j. H. P. Olivier Z. ruim 3 m. J. W. Kalir- man 61 j. M. N. E. v. d. Meyden D. 3 j. A. Laaken 47 j. C. P. Yroorn D. 2 j. H. Plaizier D. ruim 9 m. E. Leemans Z. 3 w. M. C. Houweling D. Ij. en 2 m. C. Yan Vliet D. 4% j. J. P. Schouten Z. 9 m. M. E. Schrijver ruim 2% m. E. G. M. Hueber Z. 1% j. P. J. Yan IJlden W. 68 j. D. J. P. Priens Z. 5 m. M. C. Dagelet, geb. Krems, 35 j. A. Yan Steen bergen D. 2 m. GEMENGDE BERICHTEN. Een heer loopt een winkel in de Kalver- straat binnen en wi1 een dozijn paar sokken koopen, maar op het punt staande van ze te betalen, zegt hij //AVeet ge wat, wel beschouwd moest gij die sokken maar houden en mij twee flanellen hemdjes in de plaats geven." De winkeljufvrouw doet wat haar gevraagd wordt en geeft de flanellen hemdjes, die de heer oprolt en meeneemt, zonder te betalen. De jufvrouw roept hem terug en herinnert hem dat hij niet betaald heeft. //Betalen? Wat?" //De flanellen hemdjes." //Wel zoo! daar heb ik u immers de sokken voor in de plaats gegeven." //Dat is zoo, maar gij hebt de sokken ook niet betaald." //Zoudt gij willen dat ik u die betaalde Dat is immers niet mogelijk, omdat ik ze niet neem!" De redeneering was even logisch als para doxaal, maar toen het bleek dat de winkeljuf vrouw noch voor logica, noch voor paradoxen vatbaar was, gaf de heer ook de flanellen hemdjes terug, die hij volstrekt niet noodig had. Hij had slechts een grap willen hebben. In de Yolks-Zeitung wordt het volgend niet onaardig bericht gelezen In het kerspel Kraupischken (regeerings dis trict Gumbinnen) is een onderwijzer werkzaam, die in den slag- bij Königgratz dapper heeft meegevochten. Eene medaille siert zijne borst en een verminkte duim is zijn litteeken. Deze onderwijzer, die nooit misbruik maakt van ster ken drank, dronk in tegenwoordigheid van zijn inspecteur, den tweeden predikant Gerkom, in een privaathuis eene snaps en werd daarom, wegens Selbstiiberhebung" en Mangel an Ehrfurcht gegen seinen vorgesetsten" bij de re geering te Gumbinnen aangeklaagd en door deze met 5 thlr. boete gestraft. In een schrijven aan ziju inspecteur was hij niet onderdanig genoeg (in Gumbinnen is alles //gauz gehor- samst") en werd bij opnieuw met 5 thlr. ge straft. Toen hij weigerde een verslag te maken, zooals het hem door den predikant was voor geschreven, kreeg hij opnieuw een vonnis van 10 thlr. Nu meende hij te moeten beginnen met onderdanig te zijn en noemde de konink lijke regeering te GumbinnenMeine Her ren Doch wac gebeurde wegens Ehrfurchts- verletzung" tegen de koninklijke regeering werd hij met 15 thlr. gestraft, totaal 35 thlr., d. i. bijna het traktement van drie maanden. Spoe dig daarop werd de deurwaarder afgezonden om de gelden in te vorderen of bij onvermogen de goederen te verpanden. Hij vond echter slechts 2 bijbels, 1 gezangboek, 1 krukstok, eene soort van knoet en eenige traktaatjes, die de onder wijzer als zijn eigendom opgaf; bot overige mocht als eigendom zijner vrouw, niet aange tast worden. En ziet, zonder complimenten werden genoemde voorwerpen publiek verkocht, en de schoolmeester bleef zonder bijbel en zon der gezangboek. Toen hij kort daarop geroepen werd een lijk te bezingen, hetgeen daar ge bruik is, moest hij, hoe leed het hem ook ware, deu bidder een weigerend antwoord geven, om dat de deurwaarder zijn gezangboek had ver kocht. Dit geschiedde in 't regeeringsdistrict Gumbinnen in 'tjaar o. H. 1868! En Gumbinnen ligt in Pruisen! Bij de nieuwe samenstelling van den raad van state in Turkije werd o. a. benoemd zekere heer Abram, een gegoed en zeer gezien Israë liet, die onder den naam van Abram Salonika (de plaats zijner geboorte, want in Turkije hebben nog weinigen bepaalde familienamen) werd benoemd. De gedane keuze werd naar Salonika getelegrafeerd, maar daar de bedoelde persoon sedert eenigen tijd zijn verblijf te Mo- nastir had gevestigd, wisten de autoriteiten te Salonika niet juist wien men bedoelde en zoo zonden zij den eerste den beste van de talrijke Abrams die in laatstgenoemde stad wonen. Zoo kwam het dat een klein koopman van dien naam naar Konstantinopel werd ge zonden. De arme man zag zich in zijn verbeelding minstens reeds in de gevangenis. Maar hoe groot was zijne verwondering toen hij behoorlijk als lid van den raad werd geïnstalleerd, met een traktement yan 7000 piasters! Hij dacht wel bij zich zei ven dat alles niet in den haak zou zijn, maar hij liet zich zijn post en vooral zijn inkomen bedaard welgevallen. Minder goed was hij echter in den raad zelf op zijne plaats. Daar bleek het weldra, dab er een misverstand bad plaats gegrepen en nu kwam men op het spoor van den rechten Abram Salonika. De andere Abram intusschen was behoorlijk beëedigd en geïnstalleerd en op advies van den minister van buitenlandsche zaken behield men nu maar de beide Abrams. Het koopmannetje zetelt nu in de afdeeling voor Openbaar On derwijs van den Turkschen raad van state CORRESPONDENTIE. H. maakt ons opmerkzaam op de hoogst on doelmatige kleeding van de brievenbestellers, met de heerschende warmte. Hij heeft volkomen gelijk Er zijn bestellers die circa 13 uren daags moeten loopen, met een dikken lakeuschenjas, die nog wel .tweemalen over de borst dichtge slagen en geknoopt moet worden. AVij kunnen te huis blijven of ons zoo luchtig mogelijk kleeden, doch die menschen succombeeren schier. Wij hopen dat de bevoegde autoriteiten hierin spoedig verandering zullen brengen. PROVINCIALE STATEN. In de zitting van gisteren heeft de heer P. L. F. Blussé verlof verzocht en bekomen tot het doen eener vraag aan Gedeputeerde Staten, naar aanleiding van art 3. van het onlangs dooi den Koniug goedgekeurd reglement op het gemeen waterstaatsbelang van de eilanden Yoorne en Putte. Hierover heeft eene korte woordenwisse ling plaats gehad. De voorzitter heeft namens Getlep. Staten te kennen gegeven, dat dat college na afloop dezer zomervergadering zeer ernstig in overweging zal nemen de beschou wingen, door den keer Blussé bij het doen zijner vraag ontwikkeld. Arervolgens is, bij monde van den heer Hoog, rapport uitgebracht1°. over het onderzoek van het ontwerp bijzonder reglement voor den Zan derijpolder; 2°. over het ontwerp bijzonder reglement voor den polder Middelburg; 3°. over het ontwerp reglement voor de gemeenschappe lijke belangen der bovenbemaling van de polders den Hoek en Schuwagt (gemeente Bergambacht). De conclusion der beide eerste rapporten zijn met eenige wijziging aangenomen; het laatste is afgestemd. Daarna is door de commissie, in wier handen was gesteld het praeadvies van Gedep. Staten om eene ondersteuning van f 500 toe te staan aan de scherpschuttersvereenigiug en den weer- baarheidsbond, bij gelegenheid van den algemee- nen wedstrijd, rapport uitgebracht bij monde van den heer Mr. Cock, die namens de com missie voorstelde om ongunstig over het gestane verzoek te beschikken, daar de landsverdediging geene provinciale, maar eene rijkszaak is. De conclusie der commissie, bestreden door de hee- ren Mock, Yan Wassenaer Catwyck en Léon, werd aangenomen met 28 tegen 25 stemmen. Eindelijk zijn de beide begrootingen, 1°. voor zooverre het rijksbestuur betreft, en 2° enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven na eenige discussie over verschillende posten met algemeene stemmen aangenomen, de eerste tot een bedrag van f 74,980 en de tweede tot de som van 506,576.89s in ontvang en uitgaaf. Daarna heeft de voorzitter de zomervergade ring in naam des Konings gesloten. ~ADVERTEiYHEN. Gaven Mrn. Eegenten van 't II. C. AYees- en Oudeliedenhuis bij de circulaire van 1 De cember 11. hun vertrouwen te kennen op uwe hulp en milddadigheid, bij de noodzakelijke ver betering en verbouwing van 't Gesticht aan hunne zorgen toevertrouwd, dit vertrouwen is niet teleurgesteld, maar Leidens ingezetenen heb ben bewezen, dat liefde tot den naaste bij hun geen ijdele klank is, en zij, bij de vele in dezen tijd gevraagd wordende offers, toch altijd bereid zijn medetewerken ter bereiking van een lief dadig doel. Heeft de inschrijving in de rentelooze leening niet het gevraagde bedrag opgeleverd, de vrij willige bijdragen daarentegen hebben verre onze verwachting overtroffen, waardoor Eegenten met gerustheid de voltooijing van hun plan durven te gemoet zien. Ontvangt dan, edele menschenvrienden, die door TJwe bijdragen niet alleen de taak van Eegenten hebt verlicht, maar tevens het lot van zoovele hulpbehoevenden hebt verbeterd, onzen harte- lijken dank, met de bede, dat God uw leven

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3