2. M. heeft met 1 Aug. a. s., op verzoek, ter zake van iangdurigen dienst, op pensioen ge steld den vice-adm. A. A. De Yries, den diri- geerenden officier van gez. der 2de kl. AV. Vermeulen, en den insp. van adm. J. S. Span jaard; onder toekenning, aan den eerste van een pensioen van [3000, aan den tweede van f 1300 en aan den laatste van ƒ1500 's jaarsbevorderdtot vice-adm. den schout-bij- nacht Gr. C. C. Pels Bijeken; tot kapit.-luit. ter zee J. J. Boelen; tot luit. ter zee 1ste kl. J. Van Burg; tot luit. ter zee 2de kl. "W. G. Van Nes; tot kapit.-adm. van kleeding bij het korps mariniers W. H. De Lozanue. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemdtot officier van gez. van de 3de kl. de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor mil. geneesk. K. Hennes, N. Butgers, E. Edema, D. Mestingh, L. L. Plan- tenga, AV. P. Buyseb, L. J. AVeydung, E. Pie- kema, en J. M. AV. Van Dusseldorp. Z. M. heeft aan den lsten luit. W. E. baron Snouckaert van Schauburg, van het 2de reg. huzaren, op verzoek, een eervol ontslag verleend, en bij het wapen der cavalerie benoemdbij het 4de reg. huzaren, tot lsten luit. den 2den luit. H. AV. J. E. baron Taets van Amerongen, van het korps. Z. M. heeft den lsten luit. G. T. C. Callen- fels, van het 2de reg. inf., op non-activiteit ge steld. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier AVoensdag des namiddags te 5 uren 87°, des avonds te 8 uren 76°, te 10 uren 68°. Donderdag 's morgens te 5 uren 67°, AVind: Z. O., te 8 uren 74°, 's namiddags te 12 uren 89°, te 4 uren 89°. BUITENLAND. Belgie. Aanstaanden Zondag zal te Luik de onthulling van het standbeeld van Karei den Groote plaats hebben. De regeering heeft den heer Henaux uitgenoodigd om zich met het hou den der feestrede te belasten. Men weet dat die heer eenige geschriften in het licht heeft gegeven ten betooge, dat het genoemde hoofd van het Carlovingisch geslacht te Luik gebo ren is. Duitschland. De Duitsche reiziger Gerhard Bohlfs, die laatstelijk een geruimen tijd in Abes- sinië heeft doorgebracht, is eenige dagen geleden uit Afrika te Bremen teruggekomen. De Elberfelder Zeitung" zegt, dat de on derhandelingen der Zuid-Duitsche staten wegens de militaire commissie tot een resultaat hebben geleid en op den volgenden grondslag zijn ge voerd: Elke staat benoemt een lid der com missie; zij zetelt te Munchen, en Beieren be kleedt het voorzitterschap; de besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmenhet hoofddoel is de invoering van een met dat van den Noord-Duitschen bond overeenkomend Zuid- Duitsch stelsel van defensie. De commissie be heert de Zuid-Duitsche vestingen en is eene adviseerende autoriteit over alle militaire quaes- tiën. Oostenrijk. Onder de besluiten, welke op de thans te AVeenen vereenigde internationale tele- graaf-conferentie genomen zijn, behoort, dat voor taan op al de internationale lijnen gebruik zal worden gemaakt van den schrijf-telegraaf van Hughes (die zelf aan de conferentie deelneemt), met toepassing van den toestel van Morse, en dat de telegraafdraden zooveel mogelijk de dikte van vijf Ned. strepen zullen moeten hebben bepalingen, waarvan men zich, wat den spoed van het verkeer en de duidelijkheid der tele grammen betreft, veel goeds belooft. Frankrijk. De minister van marine heeft bevel gegeven, om twee van de fraaiste oorlogs fregatten der Fransche marine naar Pola en Triëst te zenden, ten einde tegenwoordig te zijn by de feesten, welke het Oostenryksche eskader voornemens is aldaar aan de Britsche flotille te geven. AVaarschijnlijk moet de deelneming der Fransche vaartuigen tot bewijs strekken van de overeenstemming, welke in de Oostersche en andere quaestiën bestaat tusschen het hof der Tuilerieën en de AVeener badplaatsen. Engeland. In Ierland is de 12de Juli, de groote protestantsche feestdag, waarop men de overwinning herdenkt, welke AVillem III bij de Boyne behaald heeft, vrij rustig voorbijgaan. Op verscheidene plaatsen werden predikatiën en opwekkende redevoeringen in de vrije natuur gehouden en groote optochten hadden plaats van met oranjestrikken en linten versierde man nen. Slechts op eene enkele plaats zijn deze demonstration oorzaak geweest van een vrij ernstig gevecht tusschen B. Catholieken en Protestanten. Londen en geheel Engeland verheugen zich sedert verleden Zaterdag in eene aange name verandering van het weder, ofschoon men in de laatste dagen een nog sterken noord oosten wind had was de hitte onverdraaglijk, en het sterfte-cijfer dientengevolge ongemeen hoog. Een onweder, hetwelk Zaterdag-avond uitbarstte, werd gevolgd door een plasregen, welke verscheidene uren duurde en dit heeft verademing gebracht voor mensch en dier. In Ierland liep het vee letterlijk wild door het land, wegens gebrek aan water. De Amerikaansche dichter Longfellow is op het oogenblik in Engeland, en na de ko ningin bezocht te hebben, logeert hij nu bij den Engelschen dichter Tennyson, op diens buiten verblijf op het eiland AVight. Italië. In de Kamer van afgevaardigden te Florence is een ontwerp van wet ingediend tot het geven van restitutie van renten aan twee Bourbonsche prinsessen, die thans met Oosten- rijksche prinsen in het huwelijk zijn getreden. Na eenige discussie is het aangenomen. Spanje. TTit een bijzonder schrijven aan l'In- dépendance" uit Sevilla, waar de hertog en de hertogin van Montpensier gedurende de laatste jaren verblijf hebben gehouden, blijkt, dat die vorstelijke personen zich niet aldaar, maar in de Spaansche badplaats San Lucar bevonden, toen hun het verlangen der regeering omtrent hunne verwijdering uit het koninkrijk kenbaar werd gemaakt. De briefschrijver meent, dat de heer Gonzalez Bravo met die mededeeling op zettelijk gewacht heeft, totdat de hertog en zijne gemalin Sevilla verlaten hadden, omdat hij terecht beducht was, dat hun vertrek uit genoemde stad, waar zij de algemeene sympathie bezitten, het sein tot eene beweging aldaar zou gegeven hebben. De berichtgever betreurt en laakt den door het Madridsche bewind gedanen stap zeer. AVel ver (zegt hij), dat de hertog en de hertogin aan de vijanden der tegenwoordige orde van zaken tot eene leus of een standaard verstrekten, waren zij integendeel een steun voor den troon van koningin Isabella. Sedert vijf jaren reeds hielden zij zich ver van Madrid, het brandpunt der kui perijen der staatkundige partijen, verwijderd. Eene enkele maal slechts, in November 1866, begaf de hertogin zich naar de hoofdstad, en wel met het doel om hare zuster de gevaren onder het oog te brengen, waaraan de staatkunde barer regeering den troon blootstelde. Koningin Isa- belle had in den laatsten tijd hare zuster en behuwdbroeder onderscheidene blijken van harte lijke genegenheid gegeven, en het was op haren aandrang, dat beiden zich, nog geene twee maan den geleden, ten tijde van het huwelijk van de infante Isabella, naar de hoofdstad hebben be geven. Na dit, zoo 't scheen, volledig herstel der goede verstandhouding, kon wel niemand den thans genomen jammerlijken maatregel voorzien, die den hertog en de hertogin, te midden hun ner afzondering, voorzeker op de smartelijkste wijze verrast en diep getroffen zal hebben." Naar men schrijft uit Madrid, onder dag- teekening van 9 Juli, waren alle naar het bui tenland bestemde brieven op 7 en 8 dezer, door de regeering in beslag genomen. Het doel der revolutie was, zich van de koningin meester te maken en den hertog van Montpensier tot ko ning uit te roepen. Het geheele korps mariniers, te Cadix aanwezig, was, naar men verzekerde, voor de beweging gewonnen. In de regeerings- kringen der hoofdstad werd verhaald, dat tus schen den hertog van Montpensier en de Prui- sische regeering voorloopige onderhandelingen waren gevoerd. Portugal. Het ontslag van het kabinet is aangenomen. De hertog De Lurelé is belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. Mexico. De woelingen, waarvan dit rijk het tooneel is, nemen geen einde en worden natuur lijk in de hand gewerkt door de groote uitge strektheid van het land en het gebrek aan be hoorlijke middelen van gemeenschap, zoodat er geen ontevredene is, die niet eenige handlangers om zich heen kan scharen en zich op een of ander punt versterken. De laatste berichten, van daar ontvangen, loopen tot 10 Juni. Op dat tijd stip hadden zesduizend insurgenten hun hoofd kwartier te Jalapa gevestigd. Op 25 Mei had de kolonel Bicano, te Zacatlan den generaal Diaz tot president der republiek uitgeroepen en den generaal Mendez benoemd tot gouverneur van den staat. Genoemde insurgenten waren geheel meester van het district. Den volgenden dag hadden de inwoners van Tezintlan zich verklaard ter gunste van Mendes, dien zij tot gouverneur hadden benoemd, na de Juaristische autoriteiten uit het district te hebben verjaagd. Op den 24sten was de generaal Diaz te Lizzaca uitgeroepen tot president. De generaal Escobedo, die belast was met het onderdrukken der oproerige beweging, had zijn hoofdkwartier te San-Luis de Potosi opgeslagen. Amerika. De president Johnson heeft de pro clamatie tot amnestie aan de opstandelingen in het Zuiden afgekondigd. Azie. In berichten uit Jeruzalem van 13 Juni wordt gemeld, dat het kruis weldra op den nieu wen koepel van de kerk van het H. graf zon worden geplaatst en dat de plechtige onthulling van dien koepel op 15 Aug., het feest van Maria Hemelvaart, zou plaats hebben. Japan. Volgens berichten, loopende tot 5 Juni, heeft de Taikoen alle voorwaarden aangenomen, die hem, bij de nederlegging van zijn bestuur, door den Mikado waren gesteld. Daaronder wae begrepen de afstand der helft van het aan hem persoonlijk toebehoorend grondgebied, de af danking van zijn leger en de overgave zijner vloot. Om een volledig bewijs van zijne onder werping te geven, is hij den 12den Mei te voet naar Mitto vertrokken, naar welke plaats hij voorloopig verbannen is. Doch terwijl hij zoo tot eene geheele onderwerping gezind was, toon den zijne aanhangers nog niet daarmede in te stemmen. Zijn admiraal althans weigerde de vloot aan den Mikado uit te leveren en verliet de hoofdstad Jeddo, om in het noorden des lands zijne ondersteuning te gaan verleenen aan de coalitie der daimios tegen den Mikado. Een hunner, prins Aidsen, heeft den lOden Mei, op drie mijlen afstands van Jeddo, de troepen van den Mikado geslagen en zich meester gemaakt van eene sterkte, die door den Taikoen verla ten was. Den 17den behaalde Aidsen andermaal een voordeel op die troepen en nam daarvan 300 man gevangen, die hij onmiddellijk het hoofd liet afslaan. Den 22sten ondergingen de genoemde troepen tegen hem eene nederlaag, op slechts 1% mijl van Jeddo. De toestand bleef dus nog altijd gespannen. Naar men zeide, werd Jeddo niet alleen door de korpsen van Aidsen bedreigd, maar was ook de terugtocht voor de manschappen van den Mikado afgesneden. Bovendien is de opperpriester te Kioto overgegaan tot den in Japan tot nog toe ongehoorden stap van een aanval te richten tegen het geestelijk gezag van den Mikado. Hij heeft namelijk 17,000 exem plaren doen verspreiden van eene proclamatie,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2