2586. Vrijdag A°- 17 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post.n 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meer.. 0.12k. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer.. 0.15. BfNNENLAND. LEIDEN 10 Juli. Naar aanleiding van het, ook in ons blad opgenomen schrijven aan de Köln. Zeit, waarbij Pruisen werd aangeraden de W. Indische be zittingen van Nederland te koopcn, bevat de Arab. Courant het volgende ingezonden stuk van Een Nederlander te Keuleu." Dat het artikel in de Köln. Zeiiung, waarbij //Een Duitscher in Suriname" aan zijne lezers poogt diets te makeD, dat Nederland Suriname verkoopen wil, de aandacht in ons gemeen schappelijk vaderland moet trekken, ligt inden aard der zaak. De /.aak it zco belangrijk en - de leugen is zoo brutaal, dat verontwaardiging, gloeiende verontwaardiging elk Nederlander moet ver vullen //Niet elk Nederlander, wanneer het waar is, wat men hier elkander verzekert, dat genoemd artikel noch in Suriname geschreven, noch uit de pen van een Duitscher gevloeid is. Wie bier eenigszins achter de geheimen gezien heeft, zoekt een zeer nauw verband tusschen dat artikel en net verplijf te Keulen van een Nederlander, die om goede redenen de grenzen van zijn vader land vermijdt, een Nederlander, die genoeg zaam aangeduid wordt door de volgende eigen schappen zeldzame genialiteit, nog zeldzamer ruimte van beurs, en allerzeldzaamste ruimte yan consciëntie. 't Is nog zoo'n kwade broodwinning niet, zijn pen aan de vijanden van zijn vaderland te verkoopen." In Gelderland zijn voor de Eerste Ka mer der Staten-Generaal herkozen Jhr. Mr. C. E. J. F. Yan Nispen van Pannerden, met 47, en de heer Mr. C. H. baron Yan Rhenen van Rhemenshuizen, met 46 der 54 uitgebrachte stemmen. In de Staats-Courant is opgenomen het verslag der commissie in 1868 belast met het afnemen van de geneeskundige examens, vol gens art. 5 der wet van den lsten Juni 1865 (Staatsblad N°. 59,) uitgebracht aan den minis ter van binnenl. zaken. De namen der Candida- ten, aan welke door de commissie een diploma van arts is uitgereikt, zijnT. J. J. Gori, offic. van gezondh. 2de kl. bij Zr. Ms. zeemacht; J. L. Tulleners, stedelijk en plattelands heelmees ter; J. G. Yan der Yeen, stedelijk en platte lands heelmeester. Er hadden zich 8 candidaten aangemeld van welke éen wegens ziekte niet heeft deelgenomen aan het examen. Naar men verneent, bestaat bij de regee ring het plan, om met het begin van het vol gende jaar de examens voor surnumerairs bij de belastingen af te schaffen en alleen hen tot die betrekking te benoemen, die in het bezit zijn van een diploma, waaruit blijkt, dat zij met goed gevolg heb eindexamen der hoogere burgerscholen, bedoeld bij de wet van 2 Mei 1S63, voor eene der provinciale oommissiën hebben afgelegd. Prins George, tweede zoon van den ko ning van Saksen, is eergistermiddag, vergezeld door den ritmeester Yon Hilldorff, op het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen aange komen. Gisterenavond werd hem eene serenade gebracht door de kapel onder directie van den heer Fr. Botgorschek. Wegens het bij uitstek schoon weder was eene aanzienlijke menigte op het terras verzameld. Dinsdagavond had te Delft, onder di rectie van den heer Boers, de eerste der twee groote muziekuitvoeringen plaats, die ter viering van het 20jarig bestaan van het Delftsche stu dentenkorps zijn aangekondigd. Zij werd geopend door de uitvoering der Jubel-ouverture", van Von Weber, en daarna werd //de Schepping", van Haydn, ten gehoore gebracht, waarin de bas-solo's door den heer Carl Hill, de tenor solo's door Dr. Gunz, de sopraan-solo's door mej Hedwig Scheuerlein werden gezongen. Het koor, samengesteld uit 52 sopranen, 57 alten, 62 tenoren en 67 bassen, muntte insgelijks uit. Het orkest was samengesteld uit 30 violen, 12 alten, 12 cello's, 10 contrabassen, en een daar mede overeenkomend aanlal houten en koperen instrumenten. Men vestigt de aandacht op de door de maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen aangekondigde pleizierreia van Rotter dam naar KeuleD, die op ZoDdag den 19den Juli a. s. zal plaats hebbeu. Maandag-ochtend werden naar de Dier gaarde van het genootschap Natura Artis Magistra" te Amsterdam overgebracht vier jonge giraffen en een jonge Afrikaansche olifant. In eene door een talrijk publiek bijge woonde raadzitting is de nieuwbenoemde burge meester van Amsterdam de heer Mr. C. J. A. Den Tex gisteren geïnstalleerd. De langdurige droogte begint ook belem merend te werken op de communicatie te water van M a k k u m met omgelegen plaatsen. De veerschippers op Harlingen kunnen niet dan met alle moeite die stad bereiken. Een paar maal heeft een hunner zich genoodzaakt gezien de reis over zee te ondernemen: iets, wat voor zulke veerschepen steeds bedenkelijk is. Yoor de schippers op Bolsward is het bij droogte en langdurigen oosten- of noordenwind een telkens terugkeerend geval, dat zij in het Makkumer meer aan den grond geraken. De te Hoogkarapel sedert drie maanden aanhoudende droogte heeft zulk een nadeeligen in vloed op de weilanden gehad, dat sommige land bouwers hun vee reeds hebben moeten opstallen. Omtrent de zittiüg van de algemeene synode der Ned. Herv. kerk deelt de Kerkelijke Courant o. a. mede, dat blijkens bericht van den quaestor-generaal, er geen bezwaar bestond om reeds in dit jaar de uitkeeringssom uit de algem. weduwenbeurs aanmerkelijk te verhoo- gen, zoodat in plaats van /90, aan iedere weduwe f 100 kan worden toegelegd. Het gerevideerd reglement op het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken, werd met geringe wijziging definitief vastgesteld. Uit dit fonds verstrekte de synode wederom bijdragen aan hulppredi kers en godsdienst-onderwijzers en hielp daar door, ten deze opnieuw door rijks-subsidiën ge steund. voorzien in de dringende behoefte van vele afgelegen buurtschappen aan godsdienstige opleiding en onderwijzing. De zaak der bijbel vertaling kwam weder aan de orde. Met groote belangstelling vernam de synode, dat die des N. T. al spoedig geheel in druk verschijnen en deze arbeid voltooid beschouwd zal kunnen worden. De uitgave gaat geregeld voort. Men schrijft uit Middelburg: Ofschoon wij hier op het eiland in den regel gebrek aan goed drinkwater hebben, is dit gebrek echter dezen zomer buitengewoon groot, in de eerste plaats toe te schrijven aan de langdurige droogte, maar bovendien door het meerdere waterver bruik bij den aanleg der groote werkeü alhier. Indien wij niet spoedig regen krijgen, zijn de gevolgen niet te berekenen, daar men kan aan nemen, dat onze gronden letterlijk van door- zakwater beroofd zijn en de regenbakken zijn uitgeput. Op bet platteland is het even erg gesteld. Er zijn landbouwers, die water voor hunne beesten moeten aanvoeren van den duin kant tot op een afstand van twee uren van hunne hoeven. Men schijnt bevreesd te zijn. om maatregelen aan te wenden tot het aanvoeren van water van elders; de vrees voor het ontstaan van ziek ten heeft dit tot nu toe tegengehouden. Intus- schen zal de eene of andere maatregel toch moeten genomen worden, want de toestand is zoo niet laDger houdbaar. Zr. Majesteite ramtorenschip Prins Hen drik der Nederlanden," onder bevel van den kapitein ter zee P. A. Yan Rees, is in den namiddag van den 14den dezer te Greenock (Schotland) aangekomen. Aan boord was alles wel. De minister van binnenl. zaken heeft goed gevonden het verbod tot het houden van mark ten en openbare verkoopingen van rundvee met ingang van 1 Aug. e. k. op te heffen voor de provinciën Zuid-Holland en Utrecht, voor zoo ver dit niet reeds bij vroegere beschikkingen is geschied. Z. M. heeft de heeren A. P. Yan Stolk te Rotterdam, Mr. E. N. Rahusen te Amster dam en Mr. D. Yan Meurs te Harderwijk, wier diensttijd als leden van het college voor de zee- visscherijen is geëindigd, met den lsten Juni 1868 opnieuw als zoodanig benoemd. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van adm. over de gevangenissen te Hoorn Mr. S. Gerdenier; tot rechter-plaatverv. in de arr.- rechtb. te Amersfoort Mr. F. H. Yan Persijn; tot plaatsverv. kantonr. te Nieuwer-Amstel Jhr. Mr. B. De Bosch Kemper. Z. M. heeft met ingang van 1°. Aug. a. s. tot officier van gez. 3de kl. bij de zeemacht be noemd de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen W. Schutte, F. M. Cowan, W. T. Clous, M. Steensma, A. Pie- ters, W. Schoondermark, J. Messemaker, J. A. G. Hulst en G. P. J. TheunisBen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1