Hessen bezoeken, en later waarschijnlijk eenige dagen bet kasteel Rosenau bij Coburg door brengen; voor dit kasteel heeft zij wegens her innering aan haren overleden gemaal eene bij zondere genegenheid. Dezer dagen heeft een werkman in eene steengroeve bij Unzenberg, in de nabijheid van het Romenische station Damnisza bij Kirch- berg, een pot gevonden met 840 zilveren mun ten, alle iets zwaarder dan een 2% silbergros- schenstuk. De munten voeren een beeltenis en het opschrift Probus Marcus Aurelius. Zij zijn goed geconserveerd. .5 Oostenrijk. Gisteren heeft men te "Weenen geen voor-beurs gehouden, ten gevolge van het faillissement van Mas Pollack, een der eerste beursagenten. Het passief wordt berekend op ƒ400.000. «Frankrijk. Prins Napoleon moet, par ordre zich verzekerd hebben van de toestemming der Oostenrijksche regeering tot de keuze van den kardinaal Bonaparte als eventueel opvolger van paus Pius IX. Uit Madrid blijft het aan nauwkeurige en vooral aan geloof waardige berichten ontbreken. Vrijdag-avond heeft er voor het koffiehuis, //Grand Café" genaamd, een schrikkelijk onge val plaats gegrepen. De prins De Beaucan liet hier zijn rijtuig stil houden, om eene verver- sching te gebruiken. Terwijl hij uitsteeg, viel een geladen pistool uit zijn broekzak, het schot ging af, de kogel trof hem in het onderlijf en drong tot in de borst door. De prins nam het pistool op en steeg weder in zijn rijtuig, waar hij bewusteloos nederviel en stierf, alvorens men bij eene nabijzijnde apotheek was aangekomen, waarheen men hem voerde, om hem hulp te verschaffen. Engeland. De Postmaster-General" heeft be kend gemaakt, dat met de //Union Steamship Cornp." een nieuw contract is gesloten, krach tens hetwelk de maildienst van Devonport naar de Kaap de Goede Hoop en terug voortaan tweemaal 's maands zal plaats hebben. I®Het programma der onthulling van het monument ter eere van lord Palmerston, op het marktplein te Romsey, is thans openbaar gemaakt. De onthulling zal geschieden door graaf Russell, die daartoe speciaal door de com missie is uitgenoodigd. Italië. Uit een bericht van een half-officieel dagblad van Florence blijkt dat er onlangs bij het koninklijk slot te Monza, terwijl de kroon prins aldaar verblijf hield, werkelijk lieden gevat zijn die met misdadige oogmerken omgingen. Dat zij het op het leven van den kroonprins toegelegd hadden, was nog slechts een ver moeden. ■Rome. De nota van den heer Von Beust, in antwoord op 's pausen allocutie, is door den heer Von Meysenbug aan den kardinaal Anto- nelli ter hand gesteld. De toon van dit stuk is ferm, maar niettemin hoffelijk. De heer Von Meysenbug is naar "Weenen vertrokken. Rusland. Er is concessie gegeven voor een spoorweg tusschen St.-Petersburg en Baltishport en ook tusschen Rybinsk en de Nicolaï-spoorweg. Spanje. De berichten blijven schaars en dit kan geene verwondering baren, indien men in aanmerking neemt, dat de Spaansche regeering het uitsluiterd toezicht heeft op het telegra- phisch verkeerzij heeft er geen belang bij, dat Europa onderricht worde van hetgeen op het schiereiland voorvalt en haar stilzwijgen zelf is veel beteekenend. De ministerieele bladen Es- pana" en Espanol" bevatten het volgende Reeds sedert een geruimen tijd had de regee- ring de geheime woelingen der revolutionnairen gade geslagen. Deze hunne onderlinge verdeeld heid vergetende, hadden na het overlijden van den hertog van Valencia de handen ineenge slagen. Toen nu de regeering was bekend ge worden met feiten, welke een krachtig optre den van hare zijde noodzakelijk maakten, had zij ook niet geaarzeld daartoe over te gaan, om alzoo een nieuwen bloedigen burgeroorlog te voorkomen. De brieven uit Madrid melden, dat men algemeen zeer getroffen is over het bevel tot verbanning van den hertog van Montpensier, die zich altijd door zijne voorzichtigheid en groote terughoudendheid onderscheiden heeft en zich dan ook steeds buiten alle partij-com binatiën heeft gehouden. Hij leefde in afzon dering te Sevilla en was slechts onlangs aan het hof verschenen ter gelegenheid van het huwelijk der infante, op uitnoodiging der ko ningin. Noorwegen. Zondagavond is te Arendal een brand uitgebroken, die tot eergisterenmorgen ge woed heeft en waarbij ongeveer 100 huizen in de asch gelegd zijn. Servie. Prins Alexander Karageorgevitsch zal als medeplichtige bij de samenzwering voor den rechter worden geroepen. Amerika. De grootste spoorweg is zeker de Pacific-Railway die de Atlantische Zee verbindt met den grooten Oceaan, dwars door de Ver- eenigde Staten. Het hoogste gedeelte van deze reusachtige onderneming is nu afgewerkt en de rails zijn gelegd op de toppen van het rotsge bergte, 8242 Eng. voet boven de oppervlakte der zee. De ingenieurs zijn thans bezig op de westelijke helling van deze bergketen. OFFICIEELE BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier is ter hand gesteld een, op den 30sten der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, houdende aanslagen voor schip pers, slijters, tappers enz. alsmede voor kramers, en wel over het dienstjaar 1868 en 1869, ter wijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Lbyden, 13 Julij 1868. GEMENGDE BERICHTEN. In een voormalig tijdschrift voor het on derwijs, onder den titelMathematische lief- hebberye, met het nieuws der Fransche en Duytsche scholen in Nederland," te Purmerend, by J. Jordaan, met privilegie van de staeten van Hollandt en "West-Yrieslandt van 14 July 1754, vindt men o. a. in het n°. van Augustus 1769 eene oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer te Up, Noord-Hol land, waarbij verlangd wordt, dat de candidaat in staat zij //een baard te scheren"! Een door den FranschenMoniteur" me degedeeld schrijven uit Jerusalem van 5 Juni zegtDe herstelling van het oude kerkgebouw op 's Heilands graf alhier zal weldra volbracht zijn; de inwijding van het als vernieuwde hei ligdom is op handen; en men wacht hier met ongeduld naar dat feest, waarop het nieuwe koepeldak, gebouwd door de samenwerking van den keizer der Franschen, van den keizer aller Russen en van den sultan, 's lands Bouverein, over het graf van Jezus Christus zal prijken als een teeken van vrede tusschen verschillende geloofsbegrippen, als een getuigenis van het streven dier vorsten naar verzoening. Ook bij de plechtigheden van het jongste Paaschfeest zag men hier verblijdende teekenen van onderlinge toenadering, althans van ver draagzaamheid onder de bevolking en onder de buitenlanders die deze gewijde oorden komen bezoeken. Het aantal dezer bedevaartgangers zal met de verbetering der communicatiën gestadig toenemen. De nieuwe reiweg van Jerusalem naar Jaffa is, dank zij den ijver van den Turkschen landvoogd van Palestina, reeds voor een groot deel voltooid. De plek op den Olijfberg, alwaar Jezus ge zegd wordt het volmaakte gebed aan zyne jon geren te hebben geleerd, is onlangs door eene Fransche dame, de prinses De La Tour d'Au- vergne, gekocht en aan het Fransche gouver nement geschonkende overdracht aan dit gou vernement is door eene goedgunstige beschikking van den sultan gemakkelijk gemaakt." Onder de nieuwe wetgeving op de druk pers in Frankrijk hebben de leden van het wetgevend lichaam Jules Favre, Henon en Pi- card een dagblad opgericht, l'Electeur". Reeds het eerste nommer is echter in beslag genomen, en de redactie zal worden vervolgd ter zake van opruiing tot haat en verachting van het gou vernement. Dit eerste nommer begint aldus: //Wie benoemt den senaat? de keizer! //Wie benoemt den staatsraad? de keizer! Wie maakt vrede en verklaart oorlog de keizer Wie sluit vrede-overeenkomsten, alliantie- tractaten, handels-tractatende keizer! Wie staat aan het hoofd van een leger van 1,300,000 man? de keizer! //Wie heeft alleen het initiatief voor wets ontwerpen de keizer //Wie vaardigt decreten uit? de keizer! Wie benoemt een ontelbaar leger van amb tenaren of zet die af? de keizer! //En het volk, het souvereino volk, wat rest het om bestaan, vrijheid, arbeid, eigendom te verdedigen Een wetgevend lichaam, hetw elk de wetsontwerpen behandelt en voteert, gekozen door middel van het algemeen stemrecht. //Reprenons la France! dat is thans onze vereenigingsleus." De intendant der civiele lijst van ko ningin Victoria, zoo schrijft een Fransch blad, heeft een inkomen van 25,100 franken. Van waar dat bijvoegsel van 100 franken Men wete, dat sedert onheuglijke tijden de inten dant recht heeft op de rechtervleugels van de hoenders, die op Hr. Ms. tafel verschijnen. Die rechtervleugels worden weer verkocht en brengen genoemde 100 franken op. Dezer dagen is te Londen aangekomen vleesch in vet geconserveerd, afkomstig uit Australië, hetgeen een heerlijken smaak bezit. Het wordt verkocht tegen 26 cents het pond zonder beenen. Sedert jaren had men zooveel venijn, zoovele rupsen op de boomen niet als nu. Men heeft dit jaar geheele akkers er letterlijk zwart van gezien. Men heeft op fruitboomen ontelbare menigte rupsen zien dooden met een doekje in lijnzaad-olie gedoopt en vastgemaakt op het einde van een langen stok. Het was waarlijk wonderlijk te zien, hoe zij, bij de minste aanraking van dit doekje zich ineenkrom pen en eensklaps doodvielen, zelfs geheele nes ten van dit ongedierte. PROVINCIALE STATEN. Zitting van Dinsdag. In deze 2itting, waarin 75 leden tegenwoor dig waren, heeft allereerst plaats gehad de be- eediging der weder benoemde leden, de heeren Van Zuylen van Nyevelt, Roest van Limburg, Löhnis en Reepmaker. Na de stemmingen voor leden van de Eerste Kamer zijn onderscheidene commissoriale rap porten behandeld, waarvan de conclusie, geheel in overeenstemming met de prae-adviesen van gedeputeerde staten, worden aangenomen, waar onder de geldleening ad f 440,000 voor de droog making der plassen in Schieland beoosten Rot terdam. VERBETERING: Aan het slot van het 2de officieele bericht voorkomende in dit Dagblad van Dinsdag 14 Juli, staat: //Zijnde deze ver ordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, volgens hun berigt van den 30sten Mei 1868," enz.; men leze in plaats van 30 Mei: 30 Junij.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3