gunstig aanzien. Op sommige plaatsen heeft men het vee niet alleen in het hooiland, maar in de haverlanden gestuurd, wegens de dorheid der weilanden. Door de eerste sectie van de //Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid" te Utrecht is aan burgemeester en wethouders eene missive gericht, verzoekende, dat tijdens de kermis, de straatmuziek van orgeldraaiers, trompetters en liedjeszangers zeer moge worden beperkt, en dat daarentegen gedurende de kermis dagelijks van stadswege openbare muziekuitvoeringen mogen worden gegeven, zooals die des Zondags in de Malibaan plaats hebben; en dat verder zooveel zulks mogelijk zal zijn, de hand moge worden gehouden aan de handhaving, ook gedurende de kermis, van de bestaande politievoorschriften, en wel inzonderheid van de verordening op de po litie der tapperijen en logementen Art. 5. De tapperijen moeten door de houders van de9 avonds elf tot des morgens vijf uren, voor het publiek gesloten worden. Het is verboden aan ieder uit wonenden persoon, gedurende dien tijd zich daarin op to houden. Art. 92 en 3. Het is aan tappers verboden, wijn, sterke dranken of likeuren te verstrekken, of door anderen te laten verstrekken aan kin deren beneden de zestien jaren, tenzij vergezeld van degenen onder wier gezag zij staanen aan kennelijk beschonkenen. Art. 13. De tappers zijn verplicht om in hunne tapperijen op eene in het oog vallende plaats, een exemplaar dezer verordening op te hangen, zoodat het gemakkelijk kan gelezen worden. En van de verordening op de straatspolitie Art. 12. Het spelen met kaarten, dobbelstee- nen of geld, op of aan den openbaren weg, is verboden. Art. 15a. Het is verboden op den openbaren weg balddadig geraas te maken, onmatig op te dringen of wanorde te veroorzaken. Art. 17. Het is verboden zich in kennelijk beschonken toestand op den openbaren weg te vertoonen. Art. 18. Het is verboden op den openbaren weg onzedelijke of rustverstorende liederen te zingen. Art. 38f. Het is verboden zonder schriftelijk vergunning van den hoofdcommissaris van po litie, het bedrijf van muzikant, liedjeszanger, orgelspeler, vertooner van marionetten, geschil derde borden of zeilen, kunstenmaker, gooche laar of houder van soortgelijke vertooningen op den openbaren weg of op de stoepen uit te oefenen. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Alexander hebben bericht, de tentoonstelling te Arnhem te zullen bezoeken. Tot groot leedwezen van alle beminnaars van goede muziek heeft de Garde Impériale te Pa rijs geen verlof kunnen bekomen om aldaar en elders in Nederland concerten te geven. Dit nummer van het programma wordt vervangen door eene muziekuitvoering der Johannesberger Capelle, bestaande uit 50 muzikanten. Bij het in de afgeloopen week te Kam pen gehouden eindexamen aan de theologische school der Christ. Afgescheidenen zijn al de veertien studenten, die zich hadden aangegeven, tot candidaten bevorderd. Te Harlingen heerscht een groote wa tersnood, ten gevolge niet van overvloed, maar van gebrek aan het noodige vocht. De nood is zoo hoog geklommen, dat sommigen van el ders water doen aanvoeren en dat er tusschen buren, die gezamenlijk panden bewonen, on- eenigheden, ja wellicht processen ontstaan. Zaterdag zijn te 's-Hertogenbosch weder eenige Zigeuners aangekomen, vergezeld van hunne beren. Ze hadden des nachts ge kampeerd bij de herberg den Bult buiten de Hinthamerpoort. Bij hunne komst zijn ze on middellijk onder politiegeleide buiten de Vugh- terpoort gebracht, vanwaar zij hunnen avon tuurlijken tocht vervolgden. In de vorige week had te 's-Herto genbosch de jaarlijksche algemeene vergade ring van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen van Noord-Bra bant in de groote zaal van u Casino" plaats. De opkomst der leden was aanzienlijkde voor zitter Mr. D. Mulder, lid van de gedep. staten, merkte het met genoegen op en heette de leden welkom. Uit het verslag over het afgeloopen jaar 1867 bleek, dat het genootschap steeds in leden toeneemt, en dat de belangstelling daarin algemeen is. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Gerlach Jr., Dr. M. J. Gode- froi, Mr. J. P. Van Blarkom, Jhr. Mr. P. J. Kidder van der Does de Bye, Mr. J. J. Loke, Jhr. Mr. H. A. De Grez, en gekozen de luit.- gen. Knoop, Jhr. Mr. P. M. F. Van Meeu wen en Jhr. Mr. C. R. E. Van Kijckevorsel. In de vergadering heeft Dr. Hermans verder gewezen op den onlangs ontdekten Komeinschen weg aan de Heerstraat te Sambeek; op Ro- meinsche of Frankische oudheden te Zuidewijn- Capello gevondenop eene verzameling van 70 Delftsche muurtegels, voorstellende den slag van Lekkerbeetje op de Vughterheide in 1600; op eene dergelijke van 12 tegels, voorstellende het dorp Engelen, waarvan het genootschap in het bezit gekomen is; verder op de volgende teekeningen1°. Van den prachtigen schoor steenmantel ten stadhuize van Bergen-op-Zoom. 2°. Van een schoorsteenstuk van Rubens of van Van Tuide" ten stadhuize van 's-Herto genbosch. 3°. Van een sierlijk verguld zilveren schenkketeltje uit Tunis 1536. (Moorsche stijl) ten stadhuize van Grave. 4°. Van de blijde in komst te Grave van prins Willem III in 1674, in een servet geweven. 5°. Van twee geïncrus- teerde vloertegels, gevonden in het zeer oude, te Capelle gezonken, en in 1822 opgegraven schip. 6°. Van den zilveren toren, ten stadhuize te Ylissingen, zijnde een aandenken aan het beleg en de overgave van 's-Hertogenbosch, in 1629, in de boekerij van het genootschap voor handen. Hierna werd den leden gewezen op een merk waardig ivoren crucifix, afkomstig van de ko ningin van Frankrijk, Anna van Oostenrijk, moeder van Lodewijk XIV, door die vorstin geschonken aan den vermaarden Mr. Arnoldus Feij, chirurgijn te Oirschot. Mr. F. J. A. Van Lanschot besprak de oorzaak waardoor dit kunst stuk aan dien geneesheer in 1663 geschonken werd. Na deze kunstbeschouwing en bespreking be dankte de voorzitter, namens de vergadering, den bezitter van dat kunststuk, den heer Van Pelt, die, op verzoek van het bestuur, daartoe uit Gemert was overgekomen en op verlangen der vergadering zijn kunstschat den volgenden dag ter bezichtiging stelde van de leden met hunne dames. Een paar dagen geleden waren eenige jongens van achter op een bolderwagen ge kropen op het verbieden van den voerman springen zij er af: een echter had het ongeluk met de voeten onder het rad te geraken, zoodat deze plat gereden werden en hij thans verminkt is; bet had hem even goed zijn leven kunnen kosten. Wij deelen dit alleen tot waarschuwing der roekelooze jeugd mede, die het gevaarlijke van het achter op rijtuigen en wagens springen niet inziet, welke aardigheid te 's-Hertogen bosch nogtans veel in zwang is. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5urenS4<>, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 74°, te 10 uren 66°. Woensdag 's morgens te 5 uren 64°, te 8 uren 70°, 's namiddags te 12 uren 83°, Z. O., te 4 uren 87°, O. KOLONIËN. Het Am8terdamsche Handelsblad deelt een bijzonder schrijven van Bandjermasin mede, 't welk nadere bijzonderheden bevat omtrent den geduchten brand, welke die stad den 29sten Maart jl. geteisterd heeft. Uit dat schrijven blijkt, dat de bedoelde ramp zonder het beleid en de dapperheid van den bevelhebber van de landmacht ter zuidoostkust van Borneo en van de bemanning der oorlogsbodems n Celebes" en Onrust" nog veel ontzaglijker zou geweest zijn. Des avonds van genoomden dag, ongeveer te halfelf, ontstond, uit eene tot dusverre on bekende oorzaak, brand in het fort Tatas. Reeds toen de luitenant-kolonel militaire kommaudant van Borneo's zuidoostkust het eerst op de plaats des onbeils aankwam, vormden het hospitaal voor inlanders en vele aangrenzende woningen slechts één vuurpoel. Daar op een afstand van niet meer dan 6 el het kruitmagazijn stond, 't welk aan kruit, lichtkogels, springlading, kar doezen enz. eene ontplofbare massa van ten min ste 12,000 kilo's bevatte, begreep men, dat, indien men de stad en hare bewroners van een wissen ondergang redden wilde, men beginnen moest met deze materialen te bergen. Daaraan werd met heldenmoed ijverig gearbeid, en, ofschoon slechts een nauwe gang toegang gaf tot het magazijn, in tijds werd het laatste vat buskruit, onder luid gejuich, buitengebracht. Toen eerst kon men er aan denken, den eigenlijken brand te blu8schen, die zich intusschen al meer en meer had uitgebreid, en welke door de aanwe zigheid van een aanzienlijken voorraad petro leum zeer werd aangewakkerd. Eerst te halfvijf was men den brand meester; echter niet dan nadat het geheele hoofdgebouw, het groot hos pitaal, waaruit men de zieken nog gered had, de apotheek, het atelier en klein magazijn en het oorlogsmagazijn geheel en al door de vlam men waren verteerd, zoodat alleen de ijzer houten stijlen overeind stonden. Eene geluk kige omstandigheid verdient vermelding: bij den aanvang van den brand woei de wind juist in de richting van het houten kruidmagazijn, doch hij liep, gelukkigerwijze, spoedig naar het oosten. Om deze reden is een dank-en bededag uitgeschreven. BUITENLAND. Belgie. Thans is een koninklijk besluit af gekondigd, waarbij, tot nadere beschikking, al daar te lande de vervaardiging, den opslag, het transport en het gebruik van nitro-glycerine verboden wordt. Op den spoorweg tusschen Ostende en Thourout is een extra-trein van de rails geloo- pen. De locomotief heeft den grond eener nevens den weg gelegene weide over een lengte van twaalf ellen opengescheurd. Door het losgaan der kettingen, zijn de rijtuigen op den weg gebleven en heeft geen der reizigers eenig letsel bekomen. De machinist, de conducteur en de stoker zijn echter doodelijk gewoond. Pbtjisen. Bij resolutie van den minister van oorlog is bevolen, dat de Mennoniten voor het jaar 1848 geboren nier meer in de militaire stamboeken zullen worden opgenomen en mits dien van den militairen dienst blijven vrijgesteld. Men schrijft uit Berlijn van den 4den Juli, dat een adjudant van den keizer van Rus land, de heer Von Moerder, aldaar is aangeko men, belast met de vertrouwelijke behandeling van het plan voor eene bijeenkomst tusschen de keizers van Rusland en Frankrijk en den koning van Pruisen. Dit bericht wordt als zeer stellig en authentiek medegedeeld. De kroonprins en zijne echtgenoot, die zich op het zoo romantisch in het Thuringer woud gelegen kasteel Réïnhardsbrunn bevinden, zullen daar eenige weken in stille eenzaamheid doorbrengenzij hebben daarom bijna geen ge volg en slechts de allernoodigste bedienden mede genomen. Koningin Victoria, welker bezoek aan vankelijk te Reinhardsbrunn werd te gemoet gezien, zal er niet komen maar tegen het einde van Augustus hare dochter, prinses Alice van

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2