N°. 2585. Donderdag 16 Juli. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 15 Juli. ANTI-DAGBLADZEGEL-YERBOND. Het Hoofdbestuur van het Anti-Dagbladzegel- Verbond heeft dezer dagen aan Z. E. den minister van financiën een adres gericht van den volgenden inhoud Excellentie Het Hoofdbestuur van het Anti-Dagblad zegel-Verbond meent, als orgaan van het steeds toenemend aantal dergenen, die door hunne toetreding tot de vereeniging het beste bewijs geven van hunne diep gevoelde overtui ging, dat geen dagbladzegel langer in Ne derland mag worden geheven, niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaando optreding van Uwe Excellentie aan het hoofd van het depar tement van financiën. "Wanneer wij verklaren die optreding met groot genoegen te hebben gezien, dan geschiedt dit onder anderen, omdat wij met reden ver trouwen, dat voor de zaak, die wij voor de ontwikkeling van het Nederlandsche volk van zoo overwegend belang achten, door Uwe Excel lentie iets meer zal worden gedaan, dan ernstig overwegen. Reeds werden door uwen voorganger maat regelen voorbereid, die tot verlichting moesten strekken van den last, dien het dagbladzegel op de periodieke drukpers heeft gelegden al hebben wij tegenover de voornemens, die het hem niet gegeven was ten uitvoer te brengen, reeds dadelijk onze stem moeten verheffen, om dat zij slechts gedeeltelijke vermindering beoog den, wij hadden niettemin reden, om ons, zij het ook onvoldaan, dankbaar te betoonen. Daarin lag immers de erkenning van het knellende der banden, die de vrije ontwikkeling der drukpers nog altijd belemmeren. Voor zeventien jaren reeds werd door Uwe Excellentie een wetsontwerp aangeboden, waarbij het zegelrecht op de dagbladen werd vermin derd. In dat tijdsverloop zijn de behoeften van ons volk op intellectueel gebied toegenomen. Werden in 1851 reeds gewichtige bezwaren te gen de voorgestelde vermindering aangevoerd, thans gelden die bezwaren in nog hoogere mate en kan men alleen gewenschte uitkomsten ver wachten van eene algeheele afschaffing en op eenmaal. Het voorstellen van dien maat regel durven wij van U verwachten, doch ern stig vragen wij U, om zoo gij met ons van het gewicht der afschaffing overtuigd zijt, niet te dralen. De dagelijksche vermeerdering van het leden tal van ons Verbond, dat thans omstreeks een duizendtal leden telt, moge Uwe Excellentie indien gij tot dien gewichtigen maatregel over gaat den dank waarborgen van allen, die het wel meenen met het vaderland, en die vooruit gang op sociaal en politiek gebied een eerste vereischte achten voor het welzijn van ons volk. Moge het Uwe Excellentie gegeven zijn, dien dank te verwerven. BINNENLAND. LEIDEN, 15 Juli. De Staats-Courant bevat de voorwaarden, waarop het koloniaal gouvernement van Suriname zal concedeeren de exploitatie eener stoomvaart tot vervoer van reizigers, vrachtgoederen en postpakketten, ten dienste van die kolonie. Als een vervolg op onze mededeeling van gisteren kunnen wij betreffende de kermis nog het volgende mededeelen. Op de Beestenmarkt zal nog geplaatst worden de tent van het gun stig bekende gezelschap van den heer Kalp. Op de laatste Haagsche kermis trok dit gezel schap door de netheid en doelmatigheid der kunstverrichtingen ieders aandacht. Wat andere uitspanningen aangaat, vermel den wij dat het den heer Hofkes, eigenaar van het Hotel et Café de la Poste" op de Bloem- markt, is mogen gelukken, een uitstekend ge zelschap te engageeren en wel de familie Rhone, bestaande uit 12 dames en heeren, waaronder de bekende .komiek Martens. De heer Keuls heeft geëngageerd de familie Buzeau met een flink bezet orkest. De gun stige gelegenheid en de ruime zaal geven aan leiding tot een druk bezoek. Op de Ruïne zal men ook vinden het Café restaurant van den heer Vogel, die het voor nemen heeft uitstekende matinée's en soirée's te doen geven, door de familie Sauvlet, sedert vele jaren zeer gunstig bekend. Het is voor het eerst dat zulk een Café onze kermis bezoekt. Verder zullen op de Bloemmarkt en Bees tenmarkt geplaatst zijn de restauraties van de heeren Max en Koppen. Den llden dezer heeft zich ten paleize, van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden te 's-Gra venhage geconstitueerd eene nieuwe vereeniging, den naam voerende van Neder landsche Vereeniging voor zeewezen en scheep vaart", waartoe schier alle bestaande zeil- en roeivereenigingen van Nederland zijn toegetreden. De vereeniging met een hoofdbestuur, gevestigd te 's-GraYenhage, onder het voorzitterschap van Z. K. H. prins Hendrik, kan heilrijke vruchten dragen voor ons vaderland, door de welwillende eendrachtige medewerking van allen, die belang stellen in den bloei en de ontwikkeling van zee wezen en scheepvaart. In de bijeenkomst van den llden Juli hebben verschillende afgevaar digden der toegetreden zeil- en roeivereenigingen een dagelijksch bestuur benoemd, waarvan het mandaat voorloopig voor drie maanden is vast gesteld. Dit voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Aug. Hendricks, president der Amster- damsche roei- en zeilvereeniging de Hoop," die tevens gekozen is tot vice-president der VereenigingJhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, president der //Koninklijke Nederlandsche Roei en Zeilvereeniging" te Amsterdam Harmerster Dijkstra, bestuurslid der Zeilvereeniging //Sneek"; Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, president der Zeilvereeniging Oostergoo" te Leeuwarden Joost Van Vollenhoven, vice-president der //Kon Ned. Yachtclub" te RotterdamR. Adriani Jr., president der roeiclub Cloanthus" te Amster dam, en C. Teves, vice-president der Harlinger zeil- en roeivereeniging. Morgen zal te s - H a g e het vergelijkend examen beginnen der 15 zich aangemeld hebbende candidaten voor surnumerair bij de posterijen, ten einde te voorzien in de 12 aangekondigde vacatures. Ds. J. J. Van Toorenenbergen, te Utrecht, heeft de beroeping tot predikant bij de Neder landsche Hervormde gemeente te Rotterdam aangenomen. Door de liedertafel Euterpe" te A m ster dam is een nationale en internationale zang- wedstrijd uitgeschreven te houden op Zaterdag 8 en Zondag 9 Augustus aanst., waaraan zal worden deelgenomen door 18 verschillende lieder tafels, tellende te zamen omstreeks 800 zangers. De wedstrijd vangt aan des Zaterdags te 12 uren in het Park en wordt des avonds te 7 uren voortgezet, waarna de feestgevende lieder tafel, onder directie van den heer G. A. Heinze de drie compositiën zal voordragen, die naar aanleiding van uitgeschreven prijsvragen, be kroond zijn; ten slotte uitspraak der jury en na afloop bal in de zaal en vauxhall in den schitterend verlichten tuin. Des Zondags daaraanvolgende 's avonds te 7 uren, in het Paleis voor Volksvlijt réimie der feesfcgenooten en instrumentaal concert, afge wisseld door voordrachten van de liedertafels die bij den wedstrijd prijzen behaald hebben en uitreiking der toegekende medailles. Na afloop groot vuurwerk en vauxhall. Eergisteren heeft de minister van binnenl. zaken Mr. Fock, deze algemeen hooggeschatte vorige burgemeester van Amsterdam, eenigen tijd aldaar vertoefd. Op bet stadhuis heeft de minister een hartelijk afscheid van alle beambten genomen, die vroeger onder hem als burge meester fungeerende werkzaam. De heer Vail- lant sprak uit aller naam een hartelijk woord van dank en hulde, en de heer Fock zeide aan allen eene gedachtenis toe aan zijn burgemees terschap, dat tot den gelukkigsten tijd van zijn leven door hem wordt gerekend. Dat burgemeesters en predikanten in hunne gemeenten worden ingehaald is een zeer alle- daagsch verschijnsel. Tot dusverre viel die eer, zoover wij weten, nog niet aan telegraphisten te beurt. Te "VV a a 1 w ij k heeft dit voor het eerst plaats gehad. Deze werd Vrijdag 11. door het gemeentebestuur met de harmonie aan het hoofd van zijne woning naar het bureau begeleid, alwaar de heer burgemeester in toepasselijke bewoordingen den telegraphist toesprak, die met warmte daarop antwoordde. Reeds een paar dagen geleden werd door den burgemeester dier gemeente de eerste dépêche naar den mi nister van binnenlandsche zaken geseind. Uit alle oorden des lands verneemt men de treurigste berichten omtrent den stand der gewassen, ingevolge de aaahoudende droogte; vooral de aardappelenoogst laat zich zeer on-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1