\o. 2584. Woensdag A°. 1868a 15 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. i Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nomraers0.10. DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Yan 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerf 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15, BINNENLAND. LEIDEN, 14 Juli. O uitrent de aanstaande kermis kunnen wij het volgende mededeelen: In den Leidschen schouwburg zalhetVlaam- sche gezelschap optreden, dat eenigen tijd ge leden met zooveel succes een paar voorstellingen alhier heeft gegeven; en ook nu weder met medewer king van den heer Victor Driessens en mej. Beers- mans. Het tooneel zal geopend worden met de opvoering van De koopman van Antwerpen", en wij twijfelen geenszins of het gezelschap zal zijn verworven roem zoo door keuze als door uitvoering der stukken weten te handhaven. Wij verwachten dan ook, dat dit gezelschap vele bemin naars van het tooneel tot zich zal trekken, en kunnen verzekeren, dat het kunstgenot wel op wegen zal tegen de opoffering die men zich met dit heerlijk weder getroosten moet, om in eene schouwburgzaal den avond doot te brengen. Of de heeren Boas en Judels dit jaar de ker mis alhier zullen^bezoekeu is nog niet met ze kerheid bekend maar zeker is het, dat het too- neelgezelschap van den heer Louis Bouwmeester in eene tent op de Ruïne eenigc voorstellingen zal geven. Dit gezelschap is zeer gunstig be kend en Louis Bouwmeester en de comicus Ed. Bamberg zijn bij het publiek altijd welkom geweest. Het gunstig bekende tooneelgezelschap van de heeren Stoete en Jacqui, dat in Leiden als het ware het burgerrecht heeft verkregen, zal ook nu weder niet ontbreken. "Wij verwachten dat het evenals ten vorigen jare een druk bezoek zal ten deel vallen, want de voorstellingen beston den toen steeds uit goede en degelijke stukken. Op de Ruïne zal mede geplaatst zijn de smaak volle tent van de Gebr. Kinsbergen (Crosso) die ten vorigen jare zulk een bijval hebben ge vonden. Evenzoo die van het gezélschap van den ouden heer Kinsbergen, wiens kunstverrichtin gen eldors met het grootste genoegen zijn be wonderd. Op de Bloemmarkt zal men vinden het Musée historique van beweegbare wassen beelden, onder directie van heer Bracco. Dit is weder iets ge heel nieuws. In de rij der publieke vermakelijkheden volgt nu het paardenspel van Blanus en Dassie, dat geplaatst zal zijn op de Beestenmarkt. Bij het gemis van het cirque olympique van Carré zal dit gezelschap wel op een druk bezoek kunnen rekenen. Vervolgens zal aldaar nog een tent van heer Delhaye met een gezelschap accrobaten, koorddansers enz. geplaatst zijn. Men schrijft ons uit Boskoop dd. 12 Juli het volgende Heden is alhier aangekondigd dat op Dins dag den 21sten Juli a. s. door de leden der Vereeniging alhier eene tentoonstelling zal wor den gehouden van afgesneden rozebloemen. Deze tentoonstelling zal gedurende 2 dagen te- gen betaling van 25 ets. de persoon kunnen be zocht worden. Men verwacht een talrijk bezoek, en men kan verzekerd zijn van het welslagen dezer ten toonstelling, aangezien deze schoone kinderen van Flora thans alhier al haren luister ten toon spreiden. De commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft bij circulaire van den 9den dezer aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat bij zijn jaarlijksch bezoek van ver schillende gemeenten in dit gewest, het zijne aandacht getrokken heeft, dat nog zooveel mo lens aan of kort bij den openbaren weg worden gevonden, waarbij geen balie is geplaats. In het belang eener veilige passage heeft de commis saris de aandacht der gemeentebesturen zooveel mogelijk gevestigd op de bepaling van art. 40 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie, volgens welke de gemeente besturen moeten beoordeelen of het ter voor koming van ongelukken noodzakelijk is, dat zoodanige balie worde geplaatst. Voor het ge val, dat de veiligheid werkelijk deplaatsing vordert, vertrouwt de comm. dat daartoe ten spoedigste het noodige zal worden verricht. Door gedeputeerde Bfcaten van Z u i d - H o l- land is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen zijn geopend op Zaterdag den laten Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefe ning der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd. Tevens wordt herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren, mitsgaders op moerassige landen. Het bestuur der Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen" heeft in eene circulaire hare begunstigers nader met hare verrichtingen en met den staat barer geld middelen bekend gemaakt, in de hoop ook, dat daardoor velen, die tot nog toe onbekend zijn met de groote uitgaven, welke voor eene zoo danige zaak vereischt worden, zich opgewekt zullen gevoelen, die door hunne bijdragen te steunen. Uit 's-Hage deelt men het volgende mede Z. M. de Koning heeft Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden, veldmaarschalk, belast met het oppertoezicht op het Nederlandsche le ger, en in 't bijzonder, in de betrekking van grootmeester der artillerie, met het oppertoe zicht op dat wapen, alsook met het bescherm heerschap der militaire academie te Breda be kleed, op HD. dringend verzoek van al die ge wichtige betrekkingen ontheven, onder groote dankbetuiging voor de uitgebreide en gewichtige diensten, in die betrekkingen gedurende een reeks van jaren aan het vaderland bewezen. Zaterdag is te 's-Gravenhage aan den heer Mr. C. Fock, thans minister van binnen- landsche zaken, overhandigd het bekende door 1600 ingezetenen van Amsterdam onderteekende adres van hulde en dank hem toegebracht, we gens het door hem verrichte in zijne hoedauig- heid als burgemeester der hoofdstad. Voor de rijkscommissie, te 's-Hage ver gaderd, waren vier adspiranten opgekomen, tot het afleggen van het examen als leerling-apothe ker, onder welke drie heeren en eene dame wa ren. Onder het examen hebben zich twee terug getrokken. De twee overigen hebben hun examen met goed gevolg afgelegd, namelijk een heer en eene dame (mej. A. M. Tobbe, van Zaandijk), die zeer goed voldaan heeft. Volgens de uitspraak der daartoe benoemde commissie is aan de polytechnische school te Delft voldoend eindexamen afgelegd: voor civiel-ingenieur door de heeren: A. A. Bekaar; W. J. Brender a Brandis; A. Schram de Jong R. A. J. Snethlage; J. A. SnijdersM. Symons W. Verweij Az.; voor bouwkundig-ingenieur of architect door den heer J. P. E. Hoeufftjvoor scheepsbouwkundig-ingenieur door den heer B. Kruijs Cz.; voor werktuigkundig-ingenieur door de heeren D. J. A. Drost en H. A. Ravenekvoor mijn-ingenieur door den heer P. J. A. Renaud, en voor technoloog door den heer J. Hartens. De réunie-feesten ter viering van het 20ja- rig bestaan van het Delftsche studentonkorps, 4e lustrum, hebben gisteren te Delft een aan vang genomen. De stad heeft een feestelijk aan zien, daar van alle openbare en zeer vele par ticuliere gebouwen, de nationale driekleur wap pert. Gedurende de maand Juni 11. heeft het vervoer van reizigers en goederen langs den HolJ. IJzeren-spoorweg opgebracht 196,427.26; sedert primo Januari bedroeg die opbrengst f 887,194.70. Ter beschikking van de jury voor de te Arnhem plaats hebbende tentoonstelling van nijverheid en kunst stelde de heer baron Mel ville de Carnbee, te Arnhem, eene tweede gou den medaille, het departement Arnhem der maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" twee zilveren medailles, de loge de Geldersche broe derschap" en het kapitteP der orde elk drie zil veren medailles, Prof. Wellenbergh te Utrecht en de heer L. S. Jacobs te Arnhem elke eene zilveren medaille. De staten der provincie Gelderland besloten tot bestemming eener som van f 900 tot aan koop van medailles voor hetzelfde doel. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willems oord en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend pro cesverbaal van rangschikking, zijn door den mi nister van marine, met den lsten September a. s., benoemd tot adelborsten der 3de kl. bij voormeld instituut de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als L. R. Koo lemans Beynen, C. J. G. De Booy, J. Van den Bosch, Jhr. A. O. J. M. De Casembroot, J. S. Van Drooge, A. M. W. Dapper, H. J. Fer guson, C. J. Francis, W. H. Hofstede, J. H. M. Jansen, J. T. Jarman, A. B. De Jongh, C.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1