BUITENLAND. GYmH^SIUII MET VIJFJARIGEN CURSUS. hun vaderland teruggekeerd, later van daar, door andere personen, op dier kosten en risico, herwaarts worden geleid; c. vreemdelingen of Nederlanders, die geheel afzonderlijk, of soms door vader, broeders of ander lid der familie geleid, naar Harderwijk komen, met het bepaalde doel zich aldaar in kolonialen dienst te begeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 78°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 64°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 62°, te 8 uren 69°, 's namiddags te 12 uren 79°, te 4 uren 79°. Oostenrijk. Volgens de nieuwe legerorgani- satie, welke in beide deelen des rijks eerlang zal worden ingevoerd, zal de toekomstige leger macht van Oostenrijk 102 bataljons sterker zijn dan die van den Noord-Duitschen Bond. Uit Graz wordt gemeld, dat in eene al daar gehouden en door vele duizenden personen bijgewoonde volksvergadering besloten is, om een adres aan het ministerie te richten, waarin ten krachtigste tegen de allocutie wordt gepro testeerd tevens is eene resolutie aangenomen wegens de opheffing van het concordaat. Frankrijk. De inschrijvingen voor de leening tot voltooiing van het Suez-Kanaal dekken ge heel het vereischte bedrag. Men verzekert dat de heer Paulin Limay- rac overleden is. Prins Napoleon is gisteren uit Konstanti- nopel vertrokken. Alom wordt geld ingezameld ter bekosti ging der wetenschappelijke expeditie, welke de heer Lambert naar de Noordpool wil onderne men. De regeering begunstigt die onderneming met al haren invloed; deMoniteur" verklaart, dat zij stellig zal worden uitgevoerd en dat zij niets van hare belangrijkheid verliest door het vertrek der Duitsche en der Zweedsche expedi tie naar de Noordpool. Engeland. In Londen had de hoofdcommis saris van politie last gegeven om alle zonder muilband loopende honden te vatten, en indien binnen drie dagen de eigenaar niet opkomt, hen te verkoopen1273 honden, die geene koopers konden vinden, werden Maandag gedood, en deze hecatombe heeft den toorn opgewekt van verscheidene journalisten, die in dezen stillen tijd slechts met de grootste moeite onderwerpen ter bespreking kunnen vinden. Veeartsen en zij, die met honden vertrouwd zijn, schrijven in de dagbladen dat het muilbanden der honden in het warme seizoen de grootste dwaasheid is. Het verhindert de arme dieren in de warme dagen hunne tong te koelen, en de statistiek leert dat oneindig meer gevallen van hondsdol heid voorkomen in den winter dan in de zoo genaamde hondsdagen. In Turkije en andere warme landen komen nimmer gevallen van honds dolheid voor. Volgens de Owl" is de koningin voor nemens, om kort na de prorogatie van het par lement, naar Zwitserland op reis te gaan. H. M. verlangt geheel incognito te reizen en zich te Parijs een paar dagen op te houden, om zich vervolgens van daar rechtstreeks naar Lucern te begeven, alwaar een verblijf voor haar in ge reedheid wordt gehouden. Spanje. De hertog en de hertogin van Mont- pensier hebben Woensdag-avond Cadix verlaten en zijn op het fregat Ville de Madrid naar Londen vertrokken. PROVINCIALE STATEN. Zitting van Vrijdag. Na de verwerping van het voorstel van Ge deputeerde Staten bracht de voorzitter in stem ming de conclusie van het rapport der com missie met de daarop voorgestelde amendementen, wel in de eerste plaats het amendement van den heer Van Tienhoven. Het werd verworpen met 37 tegen 20 stemmen. Een sub-amendement van den heer Visser van IJzendoorn op een amendement van den heer Drost, werd verworpen met 33 tegen 24 stemmen. Het amendement eindelijk van den heer Drost, strekkende dat de vergadering besluite, zich tot de hooge regeering te wenden met eerbie dig, maar dringend verzoek, om door eene ver sterkte stoombemaling, of door eenig ander af doend middel, in de behoorlijke uitwatering der Lingelanden te voorzien, werd aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Een tweede amendement van den heer Drost, strekkende om aan het zoo even gemelde nog te voegen het volgendeEn om de hoogte van den dijk bij het Sas bij "Werkendam, op 5 el -f- A. P. aangelegd, door geleidelijke verlaging tot 3.25 el -f- A. P. bij de noordwestzijde van het Steurgat te doen brengen, werd aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Op het vervolgens door den voorzitter gedane voorstel, waarmede de commissie zich geheel vereenigde, is voorts besloten, het hierboven bedoelde verzoek aan de hooge regeering te doen door tusschenkomst van Gedep. Staten. Daarop heeft de vergadering zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming aangenomen: 1°. een afwijzend praeadvies van Gedep. Staten op een adres van het polderbestuur van Har- dinxveld, om den polder door het verleenen van eeD subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten eener verbeterde waterontlasting te ge- moet te komen 2°. vijf ontwerp-besluiten, door Gedep. Staten voorgedragen tot aanvulling en wijziging der provinciale huishoudelijke begroo tingen van 1867 en 18683°. praeadvies van Ged. Staten tot het verleenen eener gratificatie voor eens van f 525 aan A. M. E. Franse, we duwe van G. De Buyter, in leven adjunct commies der eerste kl. ter provinciale griffie van Zuid-Holland4°. voorstel van Gedeput. Staten, om, met intrekking van art. 17 van het regl. voor de gemeene uitwatering van Dirks- land, te bepalen, dat genoemd regl. in werking treedt op den achtsten dag na de dagteekening van het Provinciaal Blad, waarin het besluit is geplaatst; en 5°. voorstel van Ged. Staten no pens de voldoening der kosten tot vervaardiging der provinciale kaart, benevens bepaling betrek kelijk de verkrijgbaarstelling dier kaart tegen /"6 gewoon en fS gekleurd. Door de commissie, belast met het onder zoek van de rekening der provinciale huishou delijke uitgaven en inkomsten over 1866, is, bij monde van den heer Westpalm van Hoorn Van Burgt, verslag uitgebracht, welk rapport strekt tot goedkeuring der rekening. De vergadering heeft zich zonder stemming met dat voorstel vereenigd. De volgende zitting is bepaald op Dinsdag 14 Juli 1868, des namiddags te 12 uren. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Maandag 13 Juli 186S, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Verzoek van Dr. C. J. E. Brutel de la Eivière, om ontslag als onderwij zer in de natuurkunde bij het vormend onder wijs. 2°. Verzoek van den stads-chirurgijn M. J. Schretlen, om continuatie in zijne betrek king. 3°. Voordragt omtrent den afstand van gemeentegrond aan de firma H. Veefkind Zoon. 4°. Voordragt tot het onder de hand afstaan van de tienden onder Leyderdorp, vol gens taxatie van twee deskundigen, aan de tiendpligtige eigenaars. 5°. Voorstel van het raadslid Meerburg, tot wijziging van art. 95 der Algemeene Policieverordening. 6Ü. Voor dragt tot het dempen van een gedeelte der sloot langs den singel buiten de voormalige Marepoort. 7°. Verzoek van D. Beezer, tot het leggen van een bruggetje over de sloot langs het Studentenpad. 8°. Verzoek van W. T. Wan ner, gewezen keurder van brood en meel, tot het erlangen van pensioen. 2°, Bekening van Vrouwen Kraammoeders, over 1867. 10° Beke ning van het Werkhuis, over 1867. ADVERTENTIEN. Heden ontvang ik de treurige tijding, dat mijn waarde Broeder, de WelEd. Zeergel. Heer D. MOLENAAB Jr., Med. Doctor te Pama- noekan (Java), den 10 Mei jl. in den ouderdom van 37 jaren, aan de pokken overleden is. A. J. MOLENAAB. Leiden, 7 Juli 1868. Eenige en algemeene Kennisgeving. Namens de Commissie, door den Gemeente raad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examens van Toelating, vermeld in Art. 6 en 7 van het Reglement voor de ge meente-instellingen voor middelbaar en hooger on derwijs te Legden (Afd. Gymnasium) heeft de Ondergeteekende de eer ter kennisse der be langhebbenden te brengen, dat deze Examens eenen aanvang zullen nemen op Maandag den 7 September 1868. Intusschen verzoekt hij de aangifte daartoe te mogen bekomen vóór den öden September, en is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de noo- dige inlichtingen te geven. Art. 6 van genoemd Beglement, waarin de vereischten worden opgegeven, is bij besluit van den Gemeenteraad dd. 24 Dec. 1864 gewijzigd, zoodat het luidt als volgt (Gemeenteblad N°. 17); //Tot het Gymnasium worden niet, dan bij uitzondering, toegelaten jongelingen, die den ouderdom van twaalf jaren nog niet hebben be reikt, nadat bij een examen, af te leggen vóór den aanvang van den cursus, voor het Collegie van Curatoren en de Leeraars, zal gebleken zijn dat zij die kundigheden bezitten, welke op de eerste klasse der hoogere burgerschool kunnen verkregen worden. Dit examen bepaalt zich derhalve tot: a. de beginselen der cijferkunde. t. w. gron dige kennis van en vaardigheid in de be handeling van geheele en gebroken getallen; b. de beginselen der stelkunde, t. w. vaardig heid in de behandeling der vier hoofdre gels in geheele en gebroken vormen, zoeken van den grootsten gemeenen deeler en be palen van het kleinste gemeene veelvoud c. de gronden der Nederlandsche en Fransche talen d. de allereerste beginselen der Engelsche en Hoogduitsche talen; e. de beginselen der aardrijkskunde; f. een overzigt der algemeene geschiedenis en die van het vaderland." W. H. D. SUBINGAB, Gymnasii-Rector. De ondergeteekende, heden middag vernomen hebbende, dat er eene lijst in Leiden rondgaat of in omloop is, en wel voornamelijk bij zijne begunstigers om giften in te zamelen, wegens ziekte of gebreken van een werkman van zijne werkplaats of iets dergelijks, geeft hiermede kennis aan Leiden's ingezetenen, dat hij niet de minste kennis van dusdanige handelingen draagt en naar aanleiding van dien, dat er gebruik wordt gemaakt van zijne Firma, verzoekt hij om voortaan niets af te geven dan alleen op schrift van zijne handteekeniDg voorzien. J. L. CBEYGHTON. 11 Juli 1868. Yischbbuq.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2