N°. 2581. Zaterdag A°. 1868. S 11 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 1_6 rc„els/o.73; iedCre regel meer0.-12'. van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. J Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15, PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. BINNENLAND. LEIDEN, 10 Juli. De heeren De Kempenaer, Vreede en Van Lennep betoogen in een artikel, geplaatst in de Oude Ulrechtsche Courant, dat de natie groote dankbaarheid verschuldigd is aan de af getreden ministers Heemskerk en Van Zuylen, en noodigen daarom iedereen uit tot teekening van een dankadres. De verdiensten van den heer Heemskerk," zegt de N. Utr. Courant naar aanleiding van dat adres, //in zake de veepest, hebben wij nooit ontkend en altijd hebben wij hem voor den bekwaatnsten der afgetreden ministers gehouden, waarom wij het dan ook betreurd hebben dat hij zich door ziju drift en over dreven ambitie heeft laten medeslepen tot da den die, hoewel niet strijdig met den letter der grondwet, de grondwettige macht der vertegen woordiging dreigden te vernietigen. Wij gelooven echter niet, dat wij den heer Van Zuijlen grooten dank verschuldigd zijn voor zijn diplomatiek be leid en vinden zijn gehouden gedrag in vele op zichten niet achtingswaardig. Wij staan in dit gevoelen niet alleen, zooals de discussien der Staten-Generaal hebben aangetoond. Maar al ware ook al wat in bedoeld artikel wordt gezegd waar, dan nog zouden wij ieder moeten ontraden op dit dankadres te teekenen want niettegenstaande de vredelievende betui gingen tegenover het tegenwoordige ministerie, die in het artikel voorkomen, kennen wTij de onderteekenaars te goed, om niet overtuigd te zijn dat dit dankadres, zoo er een genoegzaam aantal teekenaars op komen, als stormram tegen het tegenwoordige ministerie moet dienen." Wij hebben hier niets bij te voegen dan de vraagIn hoeverre de bedreigingen van de Pruisische regeering invloed gehad hebben op het nemen van krachtige maatregelen tegen de veepest? Wij hebben wel eens hooren verzeke ren, dat eigenlijk de graaf Von Bismarck de veepest beteugeld heeft. In een door de Arnhemsche Courant mede- gedeelden, over West-Indië ontvangen brief uit Accra, aan de Kust van Guinea, van den 4den Juni gedagteekend, komen de volgende bijzon derheden voor omtrent een in het laatst van Mei bij St.-George d'Elmina voorgevallen ge vecht //De //Amstel" kwam den 25sten Mei op de reede, en, alsof de vijand geroken had, dat dit schip een aantal achterladers aan boord had, hij deed den 2Gsten des morgens te 8 uren een verwoeden aanval. De Elmina's ontvingen hem dapper, doch werden door de overmacht terug gedrongen en moesten wijken; waarop zij on middellijk ondersteund werden door de twee stukken van de kerkbatterij van het fort St.- George, die de aanvallers tot staan brachten. De gouverneur was ongesteldzoodat de heer Doyer het bevel voerde, die zich uitstekend heeft ge kweten. Jammer, dat hij met deze mail de Kust verlaat 1 Op het eerste alarm begaf zich do kapitein Meijer met de vaste bezetting naar de zout- vlakte en posteerde zich voor het Zoutkrom. Ook daar kwam de vijand in dichte massa's op zetten, doch werd niet met vriendelijkheid ont vangen. Het vuur der Elmina's en dat der be zetting, ondersteund door de kanonnen van de redouten Java, Schomerus en Beekenstein, brachten hem tot staan; terwijl het schroot vuur van het veldgeschut hem groote verliezen toe bracht. Intusschen was de Amstel" onder stoom gegaan en naar binnen gestoomd, doch onder vond eene groote teleurstelling, daar de vijand reeds was teruggetrokken. Een zestigtal gekwet sten zijn in het hospitaal opgenomen en worden door den officier van gezondheid van de Amstel" verpleegd. Het aantal gesneuvelden beloopt on geveer 25. Het verlies des vijands is echter veel grooter. Men spreekt van 500 a 600. Hij was 10,000 man sterk, terwijl de Elmina's slechts 4000 man in het vuur konden brengen. Zij hebben eene duchtige les gehaden indien nu de gouverneur maar bij de hand genoeg is om daarvan partij te trekken, dan kan men het begin van het einde verwachten. Hoe jammer, dat zij niet eens van het Snidor-geweer hebben geproefdDe indruk zou dan nog grooter ge weest zijn. Men zegt, dat de Engelsche zendeling Free man zich naar de Fantijnsche hoofden heeft begeven om hen aan te sporen huiswaarts te gaan, daar de Hollanders toch nooit zullen',ge- doogen, dat de Elmina's door hen worden ten onder gebracht. Er loopt ook een gerucht, dat de Ashantijnen op weg zijn om Elinina te ont zetten. Personen, met de Kustzaken goed be kend, betwijfelen dit echter, omdat de Ashan tijnen nooit naar de Kust komen dan na regentijd, wanneer de oogst te velde staat, die dan in hun onderhoud voorziet." Van Maandag tot Donderdag 11. hebben al hier de overgangsexamens plaats gehad aan het gymnasium, en wel met dezen uitslag: Tot de academische lessen zijn bevorderd de leerlingen der 5de klasse: I. A. Prins, C. G. Menzel, I. Rollandet. Van de 4de tot de 5de kl. A. H. Garrer en F. E. Van Goens, en voorwaardelijk P. A. Van Buttinglia Wickers en I. I. P. Tickler. Van de 3de tot de 4de kl. J. Scbeltema, F. N. Maclaine Pont, en voorwaardelijk I. H. Abendanon. Van de 2de tot de 3de kl. I. M. Van Ben ten, I. Visscher. I. P. Van Outeren en H. J. Simons, en voorwaardelijk C. C. Sepp en I. H. A. Niermeijer. Van de lste tot de 2de kl. M. W. Pijnappel, A. Nijkamp, H. Scholten en G. J. Van Spall, en voorwaardelijk A. Van B-hijn en H. J. Van Ehijn. Op de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs voor jongens 2de klasse is heden een prijs uitgereikt aan de navolgende leerlingen der hoogste klasse: H. J. Valk, W. C. Meijer, J. C. Sibbes, C. Wakerlin, E. P. Engels, IT. A. Boekwijt, H. J. Koppeschaar, P. J. Broekhof, J. J. Cockuijt, D. M. Koetser, H. L. Van Nifterik, Ch. Looten en M. C. J. Carton, terwijl bij het verlaten der school een loffelijk getuigschrift is gegeven aan H. J. Valk, Ch. Looten en J. Van der Kamp. Op de school voor meisjes 2de klasse zijn prijzen behaald door de navolgende leerlingen der hoogste klasse: C. Van Dijk, E. Beuzema- ker, J. Gerike, H. Valk, M. Kelder, G. Japikse, J. Niemeijer, M Van der Waals, J. Van Heu- zen, E. Kelder, C. Boucher, A. Livingston, A. Tullink, W. Vink, C. Van den Upwich, terwijl de negen eerstgenoemden met een loffelijk ge tuigschrift de school hebben verlaten. Ten gevolge van den uitslag van het on langs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet op de Koninklijke Militaire Academie, zullen met September aanstaande aan die inrichting als cadet worden geplaatstvoor de infanterie hier te lande: A. H. Kalis, J. W. Van den Bergh, O. J. A. Schwartz, B. E. Onderwater en J. J. P. Buhlman voor de cavalerie hier te lande F. N. Thiangevoor de artillerie hier te lande: H. G. J. Swaving, F. Van Hasselt, J. A. De Fremery, J. D. Wagner, H. B. Gosler, A. A. Van den Bosch, J. H. Knel, E. W. Van Beu- sekom, L. C. Dijxhoorn, F. A. Hoefer, J. J. Berkhout, F. M. J. Wagner, I. J. Van Dam, H. F. Van Gennep, H. Van Hogendorp, A. M. De Bruyn, M. J. Perk, J. E. De Man, A. P. Hulsman en A. J. A. Verwey; voor de genie hier te lande: A. A. H. Van Heusden, C. E. J. De Lille Hogerwaard, L. Waller en J. C. Gijs- berti Hodenpijl; voor de infanterie in Oost-Indië: B. Schaap; voor de cavalerie in Oost-Indië: G. C. W. C. Van der Schoot; voor de artillerie in Oost-Indië: F. W. H. Tydeman, J. G. F. E. Van den Bossche, G. J. Van Kooten, J. C. Van Geel, A. Lentink, W. De Jongh, K. L. Van der Poel en C. Van Aller; voor de genie in Oost-Indië: E. Marcella, J. G. C. Plantenga en H. A. G. Van Dentzsch. De kiesvereeniging Burgerpligt" te Am sterdam heeft tot candidaat voor het lid maatschap der provinciale staten in Noord-Hol land, in plaats van Mr. C. Fock, gekozen den heer P. N. Muller, koopman en lid van deu gemeenteraad. De kiezersvereenigiug //de Grond wet" had reeds eenige dagen geleden gemelden heer tot haren candidaat geproclameerd. Naar men uit goede bron verneemt, is het adres, waarin aan den afgetreden burgemeester van Amsterdam, Mr. C. Fock, hulde wordt ge bracht wegens het vele goede, door hem voor die gemeente verricht, en den edelen burgerzin, door hem aldaar aan den dag gelegd, door on geveer 1600 ingezetenen geteekend. Dat adres zal gemelden, thans als minister van hinnen- landsche zaken opgetreden heer dezer dagen worden aangeboden. De Amsterdamsche Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland heeft onlangs een

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1