geving voor de prov. staten van Friesland in hunne zomervergadering komt voor eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, den heer Heemskerk, houdende mededeeling, dat Z. Exc. geene vrijheid heeft gevonden, den benoemden archivaris-bibliothecaris, den heer G. Colmjon, in het genot te stellen der aan die betrekking verbonden rijkstoelage ad 400. Te Deventer is door de commissie van toezicht op de gasfabriek aan den raad voorge steld, om den prijs van het gas, die in 1S63 is verminderd tot 12 cent per kubieke el, thans weder te verminderen en te bepalen op 10 cent per kub. el. Voor de tweede maal in dit jaar verscheen te Groningen een nieuw partijblad. Maar terwijl de //Goede belijdenis'-', die nu een half jaar heeft bestaan, de orthodoxe richting is toe gedaan en deze tracht te bevorderen, zal de Nieuwe Groninger'', waarvan het eerste nom- mer den 3den dezer werd verspreid, juist aan de spits der tegenovergestelde zijde staan. //De moderne staat in zijne strengste toepassing" is de leuze, waaronder de redactie van het nieuwe blad, blijkens haar woord vooraf", voor het publiek optreedt. Dat alle raadhuizen niet evenveel geld kosten, blijkt wel uit de aanbesteding van een raadhuis in de gemeente Woensel; met bij levering van alle noodige materialen, was de minste der 5 inschrijvers ƒ1147. De tijdingen omtrent den oogst uit het buitenland ontvangen, luiden over het algemeen zeer gunstig. In Frankrijk zal de opbrengst verre boven het middelmatige zijn. In Engeland zal de oogst zeer voordeelig wezen, en men heeft de hoop, dat de groote korenopbrengst van 1863 zich in 1S68 zal hernieuwen. Duitschland, Italië, Rus land en Zwitserland zullen, volgens de vooruit zichten, eenen voortreffelijken oogst opleveren en ook België zal dit jaar een overvloedigen graanoogst afwerpen. Naar aanleiding van de dezer dagen door een liberaal dagblad gemaakte opmerking om trent het volksgeloof aangaande den duur van de regeeringen der pausen, tracht l'IJnivers" met cijfers aan te toonen, dat de duur der on derstelde bisschoppelijke regeering van den apos tel Petrus onzeker is, doch in geen geval korter dan 38 jaren kan geweest zijn. Bijaldien dus (zegt het clericale blad) het spreekwoord//Non videbis annos Petri" (Gij zult de jaren van Pe trus niet bereiken) al eenige profetische waarde mocht bezitten, wat wij, voor ons, betwijfelen, dan zou voor de tegenwoordige pauselijke re geering nog een verschiet van vijftien jaren bestaan, en kan men dus op den kreet: //Leve Pius IXI" veilig dien laten volgen, welke dezer dagen herhaaldelijk te Rome weergalmde: //Ad muitos annos!" (Nog vele jaren na dezen!) Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel," onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. B. Everwijn, is den 25sten Mei jl. te St.-George d'Elmina (Kust van Guinea) aangekomen. De Indische, Chineesche en Australische mail is te Suez aangekomen, en werd heden te Londen gewacht. Gisterenmiddag werd door de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland aan hun nen voorzitter, den heer Loudon, een luisterrijk diner aangeboden in een der prachtige nieuwe zalen van het groot stedelijk badhuis te Sche- veningen. Z. M. de Koning der Nederlanden, groot hertog van Luxemburg, heeft eenige leeraars der militaire school te Brussel benoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon. De insignia zijn hun ter hand gesteld bij gelegenheid van het bezoek van een Nederlandsch officier te Brussel. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een coupon groot ƒ2.475, door een onbekende, onder het post merk Eist, tot voldoening van inkomende rech ten ingezonden. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 70°, "Wind: N. W., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 58°. Woensdag 's morgens te 5 uren 56°, te 8 uren 63°, 's namiddags te 12 uren 78°, te 4 uren 78°. BUITENLAND. Frankrijk. De regeering heeft eergisteren de heeren Julius Reuter te Londen en Emil Er- langer te Parijs uitsluitend concessie verleend, voor den tijd van 20 jaren, tot aanleg eener onderzeesche telegraaflijn tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. In de vergadering van het wetgevend lichaam bestreed maarschalk Niel het amende ment der commissie betreffende de vermindering met een millioen van het oorlogsbudget voor 1868. Hij zeide, dat de keizer, na zijn terugkeer uit Chalons, halfjarige verlofpassen, in tot nu toe ongewone hoeveelheid, gegeven heeft. Later in de vergadering heeft maarschalk Niel in eene tweede rede nogmaals aangedron gen op verwerping van het amendement. Toch is tot de prise en consideration" daar- van besloten. Bij de discussie over een ander amendement, waarbij vermindering van het aantal paarden met drieduizend gevraagd werd, kwam ook daar tegen maarschalk Niel op en zeide: Wij heb ben thans zulk een leger, dat niemand in Europa er zijn heil in vinden zal daarmede den strijd aan te binden. Maar wij hebben minder artil lerie dan andere mogendheden wij hebben twee stukken op iedere duizend man, in plaats van drie. Nu is de moreele invloed van de artillerie nog veel hooger te achten dan de materieele kracht. Dus moet men door nu nog 3000 paar den weg te nemen, dien invloed op het moreel van het leger niet nog verzwakken. Het araen dement werd verworpen. De Patrie" zegt dat de keizer den 19den dezer zich naar Plombières zal begeven, om aldaar tot den lOden Augustus te blijven. De heer Rouher is naar Fontainebleau vertrokken. Engeland. De Iersche kerkquaestie brengt de gemoederen toch ontzaglijk in beweging, en wanneer zelfs de lords driftig worden, kan men de ongepaste taal van sommige andere re denaars wellicht vergefelijker vinden. Ontegen sprekelijk is het echter, dat de voorstanders der staatskerk zich dwazer en belachelijker aan stellen dan hunne tegenstanders. Zoo heeft de weleerw. heer J. Birchall Vrijdag 11. op een //gods dienstig dejeuner" te Manchester, waaraan hon derden deelnamen, verkondigd, dat hij tot zijn genoegen gezien had, dat de heer Gladstone er slecht en ziekelijk uitzag. Dit was niet te ver wonderen, want zijn gewetenswroeging moest hem verteren. Deze liefderijke gedachte en be minnelijke woorden moeten alle hoorders zeker voldingend bewezen hebben, welk een uitstekende instelling de Iersche staatskerk is. Doch andere Eugelsche conservatieven gaan nog verder en zien, volgens de Daily Telegraph", de hand der Voorzienigheid in de langdurige droogte, welke in Engeland de sckoone verwachtingen op een overvloedigen oogst te leur begint te stellen. Twee vragen zou men echter gaarne wenschen te doen, aan hun die deze droogte toeschrijven aan de aanstaande afschaffing der Iersche staats kerk. Lijden de groote landbezitters niet het meest door de droogte, en zijn deze niet bijna allen goede Tories van de oude school? Was de droogte niet bijna algemeen in geheel Eu ropa? Het is eene ongelukkige eigenschap van som mige menschen, om altijd wonderdadige aaneen schakelingen van oorzaak en gevolg te willen scheppen. Zoo zag de bisschop van Oxford in den dood van prins Albert eene straf voor de politieke en sociale zonden van het tegenwoor dige geslacht, en in de veeziekte een oordeel wegens het toenemend ongeloof. Doch laat ons het droge veld der theologie niet betreden en alleenlijk het lot betreuren der Britsche land bouwers, die den regen zoo ontzaglijk noodig hebben. Het Huis der Gemeenten heeft in comité heo wetsontw. behandeld betreffende het voorkomen van omkooping bij de verkiezing. De paragraaf, waarbij de benoeming wordt voorgeschreven van twee bijzondere rechters, is verworpen met 136 tegen 71 stemmen, zijnde eene meerderheid tegen de regeering van 65 stemmen. Op voorstel van den heer Disraeli is de discussie verdaagd, daar de regeering de zaak in nadere overweging wil nemen. Wurtehberg. De heer Von Mittnacht, minis ter van justitie, heeft in eene kiezersvergadering gesproken tegen het plan tot vorming van een Zuidelijken bond. Hij was-van oordeel dat Prui sen aan de Noord-Duitsche staten voorstellen behoorde te doen tot de vestiging van warebonds- betrekkingen, waarna alsdan de nationale een heid op aannemelijke voorwaarden zou zijn tot stand te brengen. Wurtemberg moest dus zijns inziens in dat opzicht eene afwachtende houding aannemen. Spanje. Uit Madrid wordt onder dagteeke- ning van 1 Juli geschreven, dat de Spaansche gezant te Rome, de markies Alex, de Castro, die zich met verlof naar Zaraus, eene kleine Baskische zeehaven, begeeft, een langdurig on derhoud heeft gehad met de koningin. H. M. wenschte uitvoerig te worden ingelicht nopens den staat van zaken te Rome en in Italië over het algemeen. De markies De Castro ontveinsde aan de koningin niet, dat hij den vroegeren staat van zaken in Italië voor eene onmogelijk heid hield en het herstel der Bourbons op den Napelschen troon als eene hersenschim be schouwde. Vooral betreurde hij het, dat Frans II van Napels zich te Rome omringde door een groot aantal avonturiers, die onder het voorwendsel de zaak der Bourbons te dienen, de aanzienlijke vreemdelingen, die Rome be zoeken, ten eigen bate exploiteren. Dit schijnt zelfs met de infante Isabella het geval te zijn geweest. Zweden. Het koninklijk gezin zal zich van Beckaskog, waar de koning en de kroonprins van Denemarken het zullen bezoeken, den 18den over Malmö en Stralsund naar Petersburg be geven. Denemarken. Eenige Sleeswijkers, welke Jut land bezochten, hebben bij die gelegenheid den koning van Denemarken hun groet telegraphisch gebracht. De koning heeft evenzeer per tele graaf geantwoord: //Mijn hartelijke dank voor uw vriendelijken groet; mijne beste wenschen vergezellen mijne dierbare landgenooten. God zij met u Turkije. Als een blijk van de te Konstanti- nopel heerschende verdraagzaamheid wordt me degedeeld, hoe daar dezer dagen de Heilige Sa cramentsdag door de Katholieken is gevierd. De processie is de voorstad Galata doorgetrok ken, begeleid door het korps muzikanten van het Turksche ministerie van oorlog en vooraf gegaan door eeu detachement van des sultans lijfwacht. Voor de versiering van het Katho lieke kerkgebouw waren door een groot aantal Mahomedaansche huisgezinnen, alsmede door een aanzienlijken Israëliet bloemen en kostbare voorwerpen geschonken. Amerika. Generaal Grant heeft officieel de toelating van Arkansas tot de vertegenwoordi ging in het congres aangekondigd. Het gerucht loopt, dat het militaire régime in Arkansas ter stond zal ophouden. De heer Smythe is tot gezant in Oosteurijk benoemd. Aerika. De stoomboot //Roman" heeft in En geland berichten aangebracht van de Kaap de

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2