2579. Donderdag A0. 1868. 9 Juli. B INNENLAND. LEIDSCH AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Alzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 8 Juli. Sedert de laatste opgaaf zijn door de be langhebbenden gelicht de volgende door den Ko- uiug verleende octrooien: een, voor den tijd van vijftien jaren, verleend aan M. Bernabé, te Lyon, domicilie gekozen hebbende bij Vriesendorp Gaade, te 's-Gravenhage, op de invoering der uitvinding van verbeteringen in het verkoperen van ijzer en staal langs den galvanischeu weg een, voor den tijd van tien jaren, verleend aan H. W. Willoughby, te Londen, domicilie bij A. S. Preston, te Rotterdam, op de invoering der uitvinding van verbeterde toestellen tot het rondzetten van metalen staven en plateneenj vuor den tijd van vijf jaren, verleend aan A. J. Smidth on P. Norregaard, te Kopenhagen, do micilie bij Vriesendorp Gaade voornoemd, op de invoering der uitvinding van een toestel om levende visch te vervoeren een, voor den tijd van vijf jaren, verleend aan T. J. Leigh, te Loudeu, domicilie als voren, op de invoering der uitvinding van verbeteringen aan vuurhaar den voor stoomketels, metaalsmelterijen, enz.; eeu, voor den tijd van tien jaren, verleend aan C. F. Zorès, te Plouegat-Guenand (Frankrijk), domicilie als voren, op de invoering der uitvin ding vau nadere verbeteringen aan de vroeger geoctrooieerde uitvinding van spoorstaven met ijzeren dwarsliggers; een, voor den tijd van vijf jaren, verleend aan K. M. B. Reigers, te Ulft (gem. Gendringen), op de uitvinding van een nieuwen regelaar voor stoomtuigen, genaamd kracht-regulateur een, voor den tijd van vijftien jaren, verleend aan de vennootschap onder de firma J. G. Kuipers Comp., te Leeuwarden, op de invoering der uitvinding van toestellen tot vervaardiging van karton of bordpapier uit diverse soorten van stroo. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in bet koofdkies- district Dordrecht zijn uitgebracht 2005 stemmen; van onwaarde 21. Gekozen de heer M. Bielion van IJsselmonde met 1071 stem men. De heer Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot verkreeg 913 stemmen. De directie der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen heeft besloten, dat het vervoer van tooneel-, muziek- en zangge. zeischappen, wanneer zulks door die gezelschap pen aan den chef van het station van vertrek wordt verzocht, kan geschieden tegen de helft van deu gewonen vrachtprijs, zijnde deze bepa ling echter niet van toepassing op de prijzen van retourkaarten. Het gezelschap moet echter bestaan uit minstens twintig personen, komende van- en gaande naar hetzelfde station, en rei zende met denzelfden trein, en aan den stations chef bekend zijn of zijue indentiteit bewijzen door overlegging, hetzij van een wettig patent, hetzij van eene.gelegaliseerde verklaring van het gemeentebestuur zijner woonplaats. De collecte, dezer dagen in de gemeenten der provincie N oord-Holland gedaan ten behoeve der achtergebleven betrekkingen vau Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. de Enkhuizer, Urker en Vollendammer visschers, den 28sten April 11. op de Noordzee verongelukt, heeft opgebracht f 13,485,40, waarvan f 2764,29 te Amsterdam. Behalve de meer uitgebreide practische oefeningen, die dit jaar op de legerplaatsen bij Milligen en Zeist zullen plaats hebben, zul len ook in de garnizoenen, waar daartoe slechts eenigszins de mogelijkheid bestaat, bij zondere practische oefeningen worden gehou den. Tot dat einde zullen worden bezet de forten Honsdijk, Everdingen in de Utrecht- sche linie, het fort Isabelle nabij 's-Bosch en het fort le Westervoort, in welke plaatsen die oefeningen zullen geschieden. Bij de oefeningen in den vestingoorlog zullen hoofdzakelijk de handelingen van den verdediger worden beoe fend. De raad van Nijmegen heeft tot prae ceptor aan het gymnasium benoemd den heer Dr. J. Van Delden te Deventer, en aan de school voor middelbaar onderwijs tot leeraar in de geschiedenis, de staats- en handelswetenschap pen, den heer A. G. C. Dodt, doctor in de let teren en rechten te Utrecht. Men leest in de N. Utr. CourantHet Pruisische muziekkorps, dat zich eergisteren avond in Tivoli" zou doen hooren, genoot bij zijn aankomst aan het station te Utrecht een weinig vriendschappelijke ontvangstalthans het moest er getuige van zijn, dat een tweetal zijner leden door onze politie, zonder vorm van pro ces, werd ingerukt en in volle koninklijke Prui sische uniform in de daar reeds wachtende vige- lante moest plaats nemen. Geruimen tijd geleden hadden deze heeren zich bij de muziek van het 7de regiment infanterie aldaar geëngageerd, doch waren, kort nadat zij het handgeld ont vangen hadden, op den loop gegaan, zonder dat men wist waar zij gebleven waren. Men ver haalt, dat onze deserteurs te Arnhem waren herkend en dat de politie alhier per telegraaf reeds van hunne komst was onderricht. Indien deze beide ex-esclarinetten op het zwakke geheugen of het slechte gezicht der Ne derlanders rekenden, dan is de teleurstelling zeker nog al groot geweest. Zij zijn nu ter plaatse gebracht waar weinig muziek wordt ge maakt en waar de jongens beneden de 16 jaar geen kwartje entrée behoeven te betalen. "Wij vernemen, zegt de N. Utr. Courant, dat het plan bestaat om in het laatste gedeelte van den zomer de manschappen van het leger, die niet aan een der kampen deelnemen, prac tische oefeningen te doen houden op eenige dei- forten in de Utrechtsch© linie. Men schrijft uit W este r v o o rt: Zon dag werd onze gemeente weder met een bezoek der Zigeuners vereerd. Ditmaal was het slechts eene afdeeling van 4 personen, vergezeld van eeu grooten beer (als kostwinner). Het schijnt dat dit volkje thans met dit hulpmiddel opnieuw ons land tracht te exploiteeren, althans wij kre gen een duidelijk bewijs hunner verregaande brutaliteit, toen een inwoner onzer gemeente, die zich hoogstens 5 minuten aan hunne bezich- PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meer Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van "1-4 regels 0.90; iedere regel meer. 0.15, tiging had gewaagd, onmiddellijk, en achter elkaar door de 2 heeren en 2 dames om een aalmoes werd aangezocht. Zondag 28 Juni heeft er in de R. K- kerk te Rhenoy, gemeente Beesd, een brutale diefstal plaats gehad. Iemand had zich in de kerk laten sluiten, ten einde zich meester te maken van een geldkastje dat op het orgel be waard werd. De pastoor zich 's avonds om 10 uren in de kerk begevende, meende eenig geraas te hooren; hij ging den kapellaan roepen, en toen de beide heeren terugkwamen, sloop de dief, die met den lokalen toestand zeer goed scheen bekend te zijn, met den vermeesterden buit de kerkdeur uit en was weldra uit het gezicht. Men kreeg intusschen kwaad vermoeden op zeker persoou uit de gemeente; de politie werd er van onderricht en hoogst waarschijnlijk zal de vermoedelijke dader wel uitgevonden worden De commissie voor de feestviering op 25 Aug. a. s. te Frederiksoord (zijnde de her denking van 't 50jarig bestaan van de kolonie der Maatschappij van Weldadigheid) is thans voor goed geconstitueerd. Er zal een groot kinderfeest worden gehouden. Aan vrijwillige bijdragen blijft men intusschen nog groote waarde hechten, daar alles uit particuliere fond sen moet gevonden worden. Zondag 11. is te Sappe meer een schaap geslacht, wegende pl. m. 300 halve Ned. ponden Als eene bijzonderheid kan vermeld wor den, dat op een stuk land onder 't Zandt in Groningen een gerstarm staat, waaraan men tweëenzestig goed uitgewassen aren telt. Met de werkzaamheden van de op groote schaal opgerichte zink- en tingieterij van den heer A. V. H. te S t. - O ed en r o d e is bereids een aanvang genomen. Het eerste door deze fabriek afgeleverd werk is een uit zink gegoten Christus beeld, van 1000 Ned. ffi bestemd voor het R. C. kerkhof aldaar. Men schrijft uit Murmerwoude aan de Gron. Courant: Sinds jaren her werd niet zoo de zegen gevoeld, welke de zoogenoemde fonteinsdobbe", in onze gemeente, nabij Dok- kuui, door haar altijd drinkbaar water onder de stedelingen vooral verspreidt, als dit ten huidigen dage, bij de aanhoudende sterke droogte, bet geval is. Het aantal dorstenden naar dit heilzame water is thans toch zoo groot, zoo algemeen, dat de toevoer schier ongenoegzaam is om allen tijdig en naar behooren te kunnen laven en verkwikken En daar het volksgeloof wil, dat op de immer wellende bronader van dezen B o n i fa ci us-put een steen is geplaatst, welken men niet daar af kan of mag nemen, zonder Dokkum en omstreken aan bet gevaar bloot te stellen ganschelijk te worden geïnun deerd", zal uien bezwaarlijk daartoe overgaan, bedenkende, dat wellicht deze of geene bestrij der van dit bijgeloof bet slachtoffer kon worden als ten jare 754 de groote evangelieverkondiger zulks werd uiet de zijnen, toen bij de heiden - sche Woudfriezen van hunne dwalingen wilde genezen. Onder de ingekomen stukken ter kennis-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1