KOLONIEN BUITENLAND. afdeeling van //Kunst en Nijverheid," om in het daarop volgend jaar eene tentoonstelling van kunst en nijverheid te Arnhem voor Ne derland te openen, volledig was geslaagd, daar de inzending van voorwerpen door een twaalf honderdtal industrieelen in Nederland het bewijs opleverde, dat Nederland in zijne ontwikkeling op het gebied van kunst en nijverheid voor geen staat in Europa behoefde onder te doen. Na deze toespraak, die algemeen werd toege juicht, viel de muziek andermaal in met het bekende //Eestgesang an die Künstler". Na het eindigen van dit feestlied, gaf de voorzitter der commissie het woord aan den eere-voorzitter der jury, den burgemeester van Arnhem, die te ken nen gaf, dat de jury zich had voorgenomen reeds nu verslag uit te brengen, doch daarin verhin derd was door redenen, door den voorzitter der jury te ontwikkelen. De hoogleeraar Schneevoogt, hierop als pre sident der jury het woord opvattende, gaf te kennen, dat daar de vele ingezonden voorwer pen de verwachting der commissie zeer over troffen, de jury buiten de mogelijkheid was ge steld, reeds nu eene beslissing uit te brengen, vermits vele ingezonden voorwerpen aan een nauwkeurig onderzoek, wat samenstel, werk kracht enz., aangaat, moesten worden onderwor pen, waartoe tot heden de tijd had ontbroken. De jury zoude echter zoo spoedig mogelijk uit spraak doen. De voorzitter der commissie verzocht nu den eere-voorzitter, den minister van binnenlandsche zaken, allen voor te gaan naar het gebouw en de tentoonstelling zelve; doch deze verzocht vooraf tot de vergadering een enkel woord te mogen richten. Dit verkregen hebbende, schetste hij het belang van deze tentoonstelling, ver klaarde zich niet alleen een ijverig voorstander van kunst en nijverheid, maar gaf alle aanwe- zenden de plechtige verzekering, dat het zijn ernstig streven zijn zou, alle beletselen, die aan de ontwikkeling van kunst en nijverheid in den weg stonden, zooveel hij vermocht weg te ne men dat, zoo God ons het voorrecht schonk, dat de vrede mocht bewaard blijven, hij zich vleide dien wensch voldaan te zien in het be lang van koning en vaderland. Deze rede, die door allen in hooge mate werd toegejuicht, heeft een voortreffelijken indruk gemaakt. Allen, voorafgegaan door den eere-voorzitter, begaven zich daarop naar het gebouw der ten toonstelling, waar zij door het stedelijk muziek korps met het geliefd //Wien Neêrlands bloed" ontvangen werden. Spoedig hadden allen zich in het gebouw verspreid. De commissie verdient allen lof voor de doel matige rangschikking der ingezonden voorwer pen. Het laatste schip dat te Ylissingen van het rijk in aanbouw was, Z. M. schroef- stoomschip Citadel van Antwerpen" is Zater dag in het bijzijn van eene massa volk, met goed gevolg te water gelaten. Het korps pontonniers is niet naar "Wijk bij-Duurstede, maar naar W ij k (bij Heusden) vertrokken, om te kampeeren. De hooibouw is in Berkel en Boden- rijs en omstreken gedeeltelijk afgeloopenhet hooi is goed binnengehaald, de qualiteit uitmun tend, de opbrengst echter niet te groot. Het vlas staat voor het grootste gedeelte goed, als mede de tarwe, rogge en wintergerst, doch niet te dik. De zomergerst en haver staan in den regel schraal en zullen geen groot beschot ma ken de boonen zullen ook niet medevallen, zij staan dun en zijn kort, terwijl zij veel van de luis hebben te lijdenhet zaad is over het alge meen niet best, men verwacht eene middelmatige opbrengst. De aardappelen staan redelijk; het beschot valt echter niet mede, de qualiteit is goed. Men schrijft uit Friesland: Aanhou dende droogte doet in onze omstreken veel kwaad aan den stand van sommige veldvruchten, vooral van aardappelen en vlas, die bovendien door vele rupsen aangetast worden. Bij beschikking van den minister van kolo- niën is de heer Mr. J. J. De Graaff gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst als leeraar in de Indische taal-, land- en volken kunde aan het gymnasium Willem III te Ba tavia. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 62°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 56°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 58°, te 8 uren 04°, 's namiddags te 12 uren 69°, te 4 uren 71°. BATAVIA, 16 MEI. In het Algemeen Overzicht van het Nieuw Batav. Handelsblad leest men Onze politiek in de buitenbezittingen schijnt, wat het noordoostelijk gedeelte van Sumatra betreft, voortdurend aan onze Engelsche nabu ren aanstoot te geven. Men verneemt, dat de gouverneur der Straits Settlements herwaarts zal komen, om met den gouverneur-generaal van Ned. Ind. over de vraag te confereeren, in hoeverre Nederland het recht heeft, zich daar uit te breiden. Wij gelooven, dat de tractaten duidelijk genoeg zijn, om allen twijfel weg te nemen. Misschien heeft dan ook de reis alleen ten doel het drijven van den handelsstand te bevredigen, door eenige belangstelling in de zaak te toonen. Uit eene goede bron, zegt de Locomotief, wordt ons medegedeeld, dat in den laatsten tijd bij herhaling verzakkingen hebben plaats gehad in de spoorbaan Tangoeng—Kedoeng-Djatie. Bijna gaat er geen dag om, of een bericht van plaats gehad hebbende verzakking komt bij het comité alhier binnen. Nu eens zijn zij grooter, dan kleiner, maar toch altijd belangrijk genoeg, om de exploitatie te doen uitstellen. Er wordt thans gezegd, dat ter plaatse van het beruchte gat van Durnas" een viaduct moet worden gebouwd, daar men anders nooit dat gedeelte der lijn zal kunnen passeeren. Zoo'n viaduct zou minstens f 1,000,000 moeten kosten en de exploitatie natuurlijk naar een nevelachtig ver schiet verschuiven. De Javasche Courant van 15 Mei bevat het volgende Zoowel door de Engelsche als de Fransche regeering worden waarnemers naar die gedeelten van Azië gezonden, waar de zon-eklips van 18 Augustus totaal zal zijn. Naar men verneemt, laat zich ook de Indische regeering aan dit verschijnsel gelegen liggen, en heeft zij den hoofdingenieur van den geographischen dienst Dr. Oudemans opgedragen, de eklips in de Tontoli-baai, aan de noordkust van Celebes, waar te nemen en daartoe het stoomschip Sumatra beschikbaar gesteld, dat met genoemden hoofd-ambtenaar in het begin der volgende maand van hier ver trekken zal, om eene reis te doen tot het uit voeren van sterrekundige plaatsbepalingen in en nabij het station Celebes. De verwoestingen, door de aardbeving van 10 Juni 1S67 aan de gebouwen te Djocja ver oorzaakt, worden langzamerhand doch afdoende hersteld. Volgens ontvangen particuliere berichten van Bandjermasin zou het in de Bovendoesson weder in het geheel niet pluis wezen. Het is er trouwens nooit pluis geweest, want nog al tijd trotseert aldaar een Soerapattie, de sluip moordenaar der bemanning van de Onrust, ons gezag; nog altijd waren daar rond de zonen van Antasarie en andere hoofdmuitelingen, die wel geslagen, maar niet ten onder gebracht worden. Dat een dergelijke toestand met eene verraderlijke bevolking, zooals die waarop Band jermasin kan wijzen, weinig vertrouwen kan inboezemen op de toekomst, is eene treurige maar onloochenbare daadzaak. Volgens bericht heeft de resident een uitstapje gedaan naar - Amounthay, en de overste, kommandant der troepen, de posten bezocht, geéchelonneerd in i de kleine Dajak. Den 21sten dezer stoomde Zr. Ms. stoomschip de Onrust naar de Teweh. 1 Den 22sten zou de gouvernements-stoomer Tjin rana volgen, om met de Onrust, mocht do tij ding van het uitbreken van vijandelijkheden zich bevestigen, de noodige maatregelen te nemen. Het plaats gehad hebbende onderzoek naar de aanleiding van den brand, welke Tatas zoo teis- terde, beeft tot niets geleid. Men beweert dat petroleum ook hier eene verraderlijke rol heeft gespeeld. Uit Soerabaya wordt dd. 9 Mei gemeld: Hedenochtend had onder de gebruikelijke cere moniën de aanvaarding van het bestuur over dit gewest plaats door den heer S. Van De venter Jz. Naar uit Samarang, per telegraaf via Point de Galle, dd. 30 Juni, wordt medegedeeld, zijn de werken der eerste sectie van den Nederlandsch- Indischen spoorweg volkomen gereed, en zal deze in zijn geheel voor het publiek worden openge steld op 15 Juli aanst. Luxemburg. Deze stad telt slechts weinig protestanten, en voor de officieren der Pruisi sche bezetting was in de vesting eene kapel gesticht. Voordat die bezetting aftrok, had de aalmoezenier Dr. Schrecker, groot belang stel lende in zijne Luxemburgsche geloofsgonooten, die met de officieren een getal van omstreeks 300 uitmaakten, eene commissie zamengesteld, en maatregelen genomen, ter zijner vervanging door predikanten uit Trier. Prins en prinses Hendrik der Nederlanden hebben het werk j krachtig ondersteund, en men is het aan deze gemeenschappelijke pogingen verschuldigd, dat jij door de gedeputeerden een subsidie van 2300 franken wordt verstrekt. De koning van Pruisen heeft de bestaande kapel aan de nieuwe ge meente afgestaan, welke daarop is ingewijd door Dr. Dittenberger, die uit "Weimar als de eerste predikant der protestantsche kerk te Luxemburg is beroepen geworden. Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat de nota van den heer Von Beust, in antwoord op 's pausen allocutie, naar Bome is gezonden. De minister protesteert nadrukkelijk tegen de onbegrijpelijke onbevoegde inmenging van den paus in de inwendige aangelegenheden van Oos tenrijk, en de minister stelt Bome voor de daar- j door ontstane hartstochten en het bedroevende conflict, dat er het gevolg van kan zijn, ver antwoordelijk. Het Tagesblatt" bericht, dat de rijks minister van oorlog bevolen heeft, onmiddellijk aan twintig man per kompagnie verlof te geven, j waardoor het leger ongeveer met 36,000 man verminderd zal worden. De Correspondance Générale" meldt, dat, nu de regeering te Bucharest de rechtmatigheid van Oostenrijks vorderingen heeft erkend tot het verleenen van schadevergoeding voor de ge welddadigheden, waaraan de Israëlieten in Mol davië hebben bloot gestaan, er thans eene com- missie werkzaam is om bedoelde schadevergoeding vast te stellen. De regeering te Bucharest heeft zich tevens bereid verklaard, om de Oostenrijk* sche wapenen, die in het district Bakou voor- handen waren en door de regeering in beslag zijn genomen, terug te geven. Uit Praag wordt aan de Neue Freie Presse" gemeld, dat de Czechische vereenigingen aldaar tegen Zondag eene anti-clericale demonstratie I organiseeren. Er zal een fakkeltocht plaats heb ben naar het Bethlehemsplein, ter herinnering aan de voormalige Husssche Bethlehemschkerk

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2