;V. -2578. Woensdag A°. 8 Juli. LEIDSCH i' V DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerf 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 7 Juli. ,,rDe Languedocsche zangers, die reeds in ver schillende plaateen van ons land met grooten bijval zijn gehoord, die eenige weken geleden in het paleis van Prins Frederik eene muziek uitvoering hebben gegeven, en in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voor een groot publiek zijn opgetreden, stelden ook ons gis terenavond in staat om over hunne kunstta lenten te oordeelen. "VVij hoorden ze acht lie deren van hun repertoire voordragen met eene gemakkelijkheid, eene intonatie zoo krachtig, zuiver en melodieus, als maar zelden bij een man nenkoor wordt gevonden. De zeven zangers vormen een goed geheel, enkele hunner hebbeD een omvang van stem, die haast te groot was voor de zaal van Zomerzorg. Vooral de bas en baryton kwamen sterk uit. Wij hadden geene keurige compositien verwacht, maar nationale liederen, die de eigenaardige kleur dragen van land en volk, en waarvan de indruk nog werd verhoogd door het nationale costuum. Over het algemeen voldeden de koren ons beter dan de solo's, f/ La Languedocienne" heeft ons het meest getroffen. Maar ook het u rataplan, Mon- tagnards en avant!" uit Le berger soldat," het bonsoirau revoir bonsoiruit La Toulousaine" en vooral het //Halte-la! Les Montagnards sont lauit u Les adieux a la patrie," waarvan het geheele koor uitmuntend gezongen werd, mogen hier vermeld worden. De zaal was eivol. Het verheugt ons dat deze zangers zich nog eenmaal voor hun vertrek zul len doen hooren, waardoor ook zij, die gisteren avond niet tegenwoordig waren, in staat gesteld zullen worden te oordeelen over de ingeno menheid waarmede het Languedocsche Man nenkoor hier te Leiden is begroet. Wij ho pen dat het weder dan eene uitvoering in den tuin zal toelaten, hetgeen zeker aan den indruk niet schaden zal. Wij hopen tevens dat het publiek dan iets bescheidener zal zijn, door niet bij elk nummer op eene herhaling aan te dringen. Het bestuur der internationale muntconfe- rentie heeft den 27sten Juni uit Brussel eene door den president Geelhand en den secretaris Nahuys onderteekende circulaire aan de minis ters van buitenlandsche zaken der verschillende Europeesche rijken gericht, waarbij wordt aan gedrongen op algemeene toetreding tot de munt- overeenkomst, den 23sten December 1865 te Parijs tusschen de regeeringen van Frankrijk, Italië, België en Zwitserland gesloten, en bij welke het stuk van 5 franken of wel eene daar mede in waarde overeenkomende gouden munt als munteenheid wordt aangenomen. De circu laire strekt voornamelijk om de van vele zijden geopperde bedenkingen te bestrijden, dat eene hervorming van het muntstelsel eene te aan zienlijke opoffering zou eischen. Zulk eene hervorming (zegt het bestuur) kan op eene voor de geldmiddelen der staten ongevoelige wijze plaats hebben. Daartoe is slechts noodig, dat men eene thans nuttelooze waarde aan edel me taal uit de circulatie neme en, wat de zilveren pasmunt aangaat, door nikkel, brons of eenig ander min kostbaar metaal vervange. Op deze wijze kunnen de rijken, welker muntstelsel eene algeheele hervorming zou behooren te onder gaan, de kosten eener hermunting goedmaken. Dit gemakkelijk, practisch en met de voor schriften van een nauwgezet finantiebeheer vol komen strookend middel is door ons reeds in 1867 aan de toen te Parijs vereenigde gemach tigden voorgesteld geworden als geschikt om de zoo gewenschte toenadering tusschen de verschillende bestaande muntstelsels te ver krijgen." De Frausche wetenschappelijke commissie, belast met het waarnemen der zonsverduistering van 18 Aug. in het zuidoosten van Azië, is reeds te Alexandrië aangekomen. Zij bestaat uit den heer Stephan, directeur van het obser vatorium van Marseille (voorzitter), den sterren kundige Tisserand, den natuurkundige Kayet (van de Parijsche sterrenwacht), den luit. ter zee Chabirand en den werktuigkundige Hilde- brand. Van Singapore zul de commissie door de Fransche stoomboot Laplace naar hare ver dere bestemming (het schiereiland Malacca) worden overgebracht. Vroeger is reeds gemeld geworden, dat de Parijsche academie van weten schappen besloten heeft om ook van hare zijde waarnemingen te doen. Zij heeft, naar men thans verneemt, deze taak aan den Franschen sterrenkundige Janssen opgedragen, die zich insgelijks reeds naar het Oosten op weg heeft Omtrent den uitslag van het examen van acten van bekwaamheid van middelbaar onder wijs, in Mei 11. te 's-Hage gehouden, kunnen wij thans het volgende mededeelenIn het ge heel hebben zich 137 heeren en 5 dames aangemeld, waarvan 17 heeren niet zijn opgekomen, ter wijl een twaalftal zich heeft teruggetrokken. Toegelaten zijn 63 heeren en 2 dames, en wel voor de volgende vakken wiskunde 10, natuur- en scheikunde en cosmographie 1, natuurl. ge schiedenis 1, wiskunde (2de acte) 1, scheikunde (2de acte) 1, handteekenen 5, lijnteekenen 7, boetseeren 2, gymnastiek 16, Nederl. taal- en letterkunde 9, geschiedenis 2, aardrijkskunde 3, boekhouden 13, Fransche taal- en letterkunde 6, Engelsche taal- en letterkunde 5, Duitsche taal- en letterkunde 7, schoonschrijven 1. Voorts van de vrouwelijke candidaten 1 voor Duitsche en 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. Voldoeud examen B (Artt. 6162 W. M. O.) is afgelegd door de kweekelingen van de poly technische school te Delft, de heeren: A. B. Albers, J. I. E. Van Bergen, J. C. De Bruin, Th. W. C. Herckenrath, C. J. De Jong van Beek en Donk, J. E. De Meijier, J. G. M. Roijaards, G. Turk, J. W. Le Comte, J. F. Groll, M. H. Hartogh, W. C. Metzelaar, A. F. Pflughaupt Jr., (Art. 63.) G Turk, (Art. 64.) E. F. Van de Sande Bakhuijzen en J. H. L. Van Deinse. Naar men verneemt, zal hedenavond in de Rotterdamsche Diergaarde een Serius gran- diflora in bloei staan. Naar men ons, zegt het Handelsblad, van de meest bevoegde zijde ten stelligste ver zekert, is omtrent de uitvoering van de conversie der Oostenrijksche schuld, de uitwisseling der stukken, enz., tot dusverre nog volstrekt niets vastgesteld en is het daarentegen zeer waar schijnlijk, dat nog geruimen tijd zal verloopen eer aan de uitvoering dier wet, wat betreft de inwisseling der tegenwoordige obligatiën, kan worden gedacht. In elk geval zal natuurlijk van de zijde der Oostenrijksche regeering officieel worden aangekondigd wanneer zij met de voor- loopige werkzaamheden gereed is en de con versie kan aanvangen. Het is in ieders belang deze officieele kennisgeving af te wachten, al vorens men stappen doe die vooralsnog geheel onnoodig zijn. Naar men verneemt, heeft de 1ste sectie van het metalen kruis te Alkmaar het voor nemen om den 12den Augustus a. s., den 37sten verjaardag der overwinning van het Nederland- sche leger bij Leuven, feestelijk te herdenken. De tegenwoordige en vroegere bevelhebbers van het schroefstoomschip het Metalen Kruis" zouden tot deelneming aan deze feestviering worden uitgenoodigd. Omtrent de opening der tentoonstelling te Arnhem wordt van daar aan de N. Rott. Courant het volgende gemeld: Reeds vroegtijdig wapperde de Nederlandsche driekleur van alle openbare gebouwen en do meeste particuliere huizen. Stoombooten, spoor wegen en andere vervoermiddelen brachten ieder oogenblik tal van vreemdelingen aanalleen de extratrein van Heeren veen, uit het noorden, voerde meer dan duizend bezoekers aan, zoodat onze stad letterlijk vol vreemdelingen is en de logementen enz. overbevolkt zijn. Er waren be halve de inzenders, de commissie en de jury als eere-voorzitter aanwezig de minister van binnen- landsche zaken en zijn ambtgenoot de minister van financiën benevens, als genoodigden, de commissaris in dit gewest, de generaal der mi litaire afdeeling en zijne adjudanten, burge meester en wethouders, benevens de overige leden van den gemeenteraad, de president van het provinciaal gerechtshof en de procureur-ge neraal, alsmede de president der rechtbank, de officier van justitie, de kantonrechter en ver schillende andere autoriteiten. Na de ontvangst in de concertzaal van het gebouw u Musis Sacrum", begaf zich de geheele stoet naar de zaal. Nadat het zoo gunstig be kende muziekkorps van het regiment veld-artil- lerie met een indrukwekkend koraal de aanwe zigen had verwelkomd, vatte de voorzitter der commissie, de heer Dr. L. Mulder, het woord op en sprak achtereenvolgens de verschillende aanwezigen, ministers, jury, commissie en inzen ders toe. Spreker wees er op, dat, al mogen de Nederlandsche kunst en nijverheid op de wereld tentoonstelling te Parijs minder gunstig zich hebben voorgedaan, de moed van de Arnhemsche

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1