schuur. De politie-boambte hield de vrouw den geheelen dag in het oog en betrapte haar, toen zij 's avonds het touw kwam terugzoeken. Pro cesverbaal en inbeslagneming van het corpus delicti" was hiervan het gevolg. Door schaamte en vrees voor straf gedreven, heeft de ongeluk kige, die pas vóór vijf weken gehuwd was, zich opgehangen, terwijl haar man en hare moeder afwezig waren. De rondzwervende Zigeuners hebben De venter weder bezocht, ditmaal met het doel om de inwoners te onthalen op 't gezicht van zeven magere uitgehongerde beren. De politie heeft hunne vertooning verboden en hen tot buiten de grens der gemeente uitgeleide gedaan. Aan den beer Mr. W. H. Cost Jordens te Deventer is in de vorige week door de leden van den raad en korps een keurig be werkt album aangeboden, de portretten bevat tende van de tegenwoordige, en zooveel mogelijk vroegere leden van den raad en den secretaris daarvanals blijvend aandenken aan zijn veer tigjarig onafgebroken lidmaatschap van den raad. In de vorige week heeft zich te Kampen bij de volle drukte der markt een van dolheid verdachte hond in de stad vertoond, die ver scheidene honden heeft gebeten en ook menschen heeft aangevallen. Naar wij vernemen, is geluk kigerwijze geen der gebeten personen verwond geraakt, daar de beten zich alleen bij de klee- ren hebben bepaald. De hond door de politie uit het menschengewoel verdreven liep de stad door naar de buurtschap Brunnepe, alwaar hij door den heer Tofield, die hem dadelijk met een geladen geweer nazette, werd doodgeschoten, alsmede eene andere, door hem gebeten hond. Vanwege de stedelijke regeering is reeds Maan dag-middag bij tromslag aan degenen, die er honden op nahouden, bekend geuiaakt, dat alle in die gemeente aanwezige honden vastgelegd moeten worden, of zoo men ze los laat loopen van een muilkorf moeten voorzien zijn. Naar men verneemt, hebben de geeste lijke zusters in bet II. Kath. liefdegesticht te Zwolle, die zich van tijd tot tijd bezig hiel den met het geneeskundig behandelen van armen en minvermogenden, een schrijven ontvangen vau den provincialen inspecteur van het genees kundig staatstoezicht, waarin zij worden ver zocht dit voortaan niet meer te cloen, als zijnde die behandeling in striid met en strafbaar voor de wet. Men schrijft nit Rozendaal, dd. 2 Juli, De gisteren in exploitatie gebrachte lijn Goes Rozeudaal bracht hier beden ochtend per eer sten trein zulk eene menigte passagiers aan als misschien nooit te gelijk per spoor vervoerd wer den, en wier aantal misschien bij millioenen te tel- was. De bijenhouders in deze streken hadden de opening dier lijn afgewacht, om hunne kor ven huiswaarts te halen, en daarvan waren heden eenige honderden op den trein. Vroeger geschiedde dit vervoer per schip, zoodat de bijen soms 2 a 4 dagen opgesloten en aan de ver zengende hitte op het water blootgesteld wa ren, terwijl nu de bijen, die uog gisteren in de Zeeuwsche streken rondvlogen, zich heden vroegtijdig reeds in onze velden op de boek- wijtbloem te goed deden. Uit Maastricht wordt geschreven: Bij de verdere opruiming van de Brusselsche-poort zijn de overblijfselen van een Spaansch soldaat opgegraven, het hoofd met een metalen storm helm gedekt, en een gebroken zwaard naast hem. Stukken van eene roode broek waren ook nog aanwezig. Verscheidene munten van de 12de, 15de en U3de eeuw, benevens kogels en bommen van vroegere belegeringen worden bij hét nit- graven gevonden. Onder den titel: //een Duitscher in Suri name" bevat de Köln. Zeit." een artikel over Nederland en zijne koloniën. Daarin wordt her innerd hoe Nederland voorheen schatten uit Suriname trok, maar ten gevolge van het be houd vau de slavernij, de kolonie kwijnde en in ontwikkeling achterbleef bij alle andere landen van Amerika, daar aan de immigratie van Euro peanen groote moeilijkheden in den weg werden gelegd. Toen de slavernij werd opgeheven, ver zuimde men het noodige geld beschikbaar te stellen voor het aanwerven van andere werk lieden. De plantages verliepen, de wildernissen groeiden weder aan en de kolonie bracht niets op, maar r'moest zelfs gesubsidieerd worden. De conclusie van'den Duitscher in Suriname is, dat Prinsen dit land maar moet trachtende krijgen. Hij verzekert ons dat de wensch der bevolkiug en de raad der Staten-Generaal is: om het land te verkoopen. Hij dringt er bij Pruisen sterk op aan om deze gunstige gelegen heid niet voorbij te laten gaan. Het Keulsche blad betoogde dezer dagen in een artikel ook dat Pruisen in 't geheel er niet over denkt om zich van Luxemburg meester te maken. De Luxemburgers moeten een zelfstan dig volk zijn. Het blad vertrouwt dat, na de conferentie van het vorig jaar, Luxemburg nooit meer het onderwerp zal worden van een geschil tusschen Frankrijk en Pruisen de prijs waarom men later oorlog mocht voeren zou grooter zijn. Het besluit met den raad, dat de Nederlandsche regeering zich minder met de zaken van Luxem burg zal bemoeien, een raad, die, zegt het blad, onnoodig is geworden na de aftreding van den graaf Van Zuylen. Naar aanleiding van een voornemen van spoorwegdirectien in Engeland, om de expedi teurs te beletten, door bijeenvoeging'van pakket jes op voordeelige wijze met de spoorwegdirectie zelve te kunnen concurreeren, welk voorne men door een krachtig optreden van den En- gelscheu handelsstand is verijdeld, zegt het Volksblad o. a. het volgende //De wet van 12 April 1850 op de brieven- posterijen verbiedt, op eene boete van f 20 tot f 200 voor den eersten, en van f'200 tot f 600 voor eiken volgenden keer, allen ondernemers van publieke vervoermiddelen, om brieven bijeen te verzamelen, ten einde die tegen lager vracht, dan het rijk zulks doet, te vervoeren. Wat met kleine pakjes geoorloofd is, is ten aanzien van brieven verboden. Dat de staat zich met het brievenvervoer belast, achten wij in den te- genwoordigen tijd ten minste zijn plicht, maar hij la+e het wettelijk monopolie, door de wet van 1850 gehandhaafd, varenwant tenzij men door het brievenport eene belasting wil heffen en dit bedoelde de Nederlandsche wet gever niet kan dergelijk wettelijk monopolie alleen het gevolg hebben, dat bewoners van groote steden verstoken worden van de lagere port, waarvoor de expediteurs zeer zeker geneigd zouden zijn hunne brieven te vervoeren. De bewoners van het platteland hebben door hunne geïsoleerde ligging natuurlijke voordeelen, als goedkoop te kunnen wonen omgekeerd kan men zich in steden vele artikelen van dagelijk- sche consumtie, ten gevolge der concurrentie, goedkooper verschaffen; ook op de communicatie middelen werkt de onderlinge mededinging gun stig. Het is zeer zeker niet de plicht van den staat, om in deze natuurlijke verhouding in te grijpen, en den stedebewoner door wettelijken dwang zijn recht op goedkoop brievenvervoer te onthouden." Zonder toe te geven dat deze beschouwingen over plattelands en stedelijke bevolking de juiste argumenten zijn voor vrijheid van brievenver voer, meenen wij dat er nog een ander, en stellig eenvoudiger argument tot opheffing van het monopolie voor de band ligt, nl. dat de ervaring getoond beeft dat het in werkelijkheid niet vol te houden is, zijnde het van algemeene bekendheid dat die bepalingen der wet van 1850 niet worden nageleefd. Die er zich, tot'eigen nadeel, aan houden, brengen daardoor slechts belemmering aan het publiek teweeg, en zien «le bepalingen dag aan dag door hunne concur renten overtreden. Economist, Juni 1868. Z. M. heeft de statuten van de //Zntfen- sche Muziek-Yereeniging" goedgekeurd, en de vereeniging mitadieu als rechtspersoon erkend. Den 27sten Maart jl. heeft te Bangkok de uitwisseling plaats gehad der acten van be krachtiging op de overeenkomst tusschen Ne derland en het koninkrijk Siam op 1 April 1867 gesloten, tot regeling der voorwaarden, waarop de consulaire ambtenaren van laatstgenoemd rijk in de Nederlandsche overzeescbe bezittingeu zullen worden toegelaten. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 60°, Wind N. W., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Zondag 's morgens te 5 uren 54°, te 8 uren 57°, 's namiddags te 12 uren 60°, I N., te 4 uren 60°, 's namiddags te 5 uren 58°, N W., 's avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Maandag 's morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 63. KOLONIËN. BATAVIA, 16 MEI. Men leest in het Bat. Hand. Het gehele Indische officieele leven laat zich met 2 woorden beschrijven. Wachten en niets doen. Noch op het gebied der wetgeving, noch op dat van het economisch beheer wordt iets verricht, in afwachting van het einde der strib- beling in Nederland tusschen regeering en kamer. Aan de havenwerken te Samarang wordt ijverig gewerkt en zoo de uit Europa bestelde baggermachines bij tijds aankomen, dan hoopt men het nieuwe havenkanaal nog voor het in vallen van den Westmousson voor de commu nicatie met de reede te zien openen. Daaren tegen schijnt het met het eindje spoorweg van Tanggoeng van Gedoeng-Djatie (de tweede helft der eerste sectie) allerongelukkigst te gaan Aan de baan tot Solo en Willem I wordt, naar men zegt, met kracht gewerkt. Aan de groote irrigatiewerken, waarvoor bij de begrootiDg van 1868 gelden waren aange vraagd, denkt niemand meer. De rijstoogst is overal gunstig. Aan de stations voor den Tramway Batavia, Meester Cornelis, Tanabang is men druk bezig. In het algemeen overzicht van den Java- bode leest men De begrooting van 1867, door de stoelvast heid van het ministerie en de Tweede Kamer ontbinding ook voor 1868 van toepassing ge worden, is bij ordonnantie van den gouv.-gen. onder nadere bekrachtiging bij de wet, met f 1,500,000 verhoogd boven de voor de 3 laatste maanden van 1867 toegestane som van 500,000 voor de traktements-verhooging der inlandsche hoofden. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: tot subst.- off. van just, bij den raad van just, te Batavia de off. van just, bij den raad van just, te Ma kassar Mr. J. Ph. E. Eilzbij 's lands kas te Samarang: tot alg. ontv. J. D. H. Kuijp. BUITENLAND. Oostenrijk. Volgens de N. Fr. Presse heeft de keizer tijdens zijn verblijf te Praag tot graaf Clarn Martinetz de volgende woorden gespro ken Gij verzekert mij van uwe gehechtheid. Ik wil daaraan geloven, maar de wegen, die gij bewandelt, getuigen van het tegendeel. Ik waar schuw u daarop niet verder te gaan, want zij 1 voeren tot de revolutie. Gij hebt het eerst ge tracht de toorts der belasting-weigering in het land te slingeren. Gij en uwe staudgeuooteD zult het eerst de gevolgen van die gevaarlijke handeling ondervinden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2