N<\ 2577. Dinsdag A". 186§t>.'5S 7 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post...n 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer[ƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 6 Juli. Morgen zullen de jaarlijksche overgangsexa mens van do leerlingen der hoogere burgerschool in het gebouw op de Pieterskerkgracht een aan vang nemen. In het belang dergenen die daarbij mochten wenschen tegenwoordig te zijn, deelen wij hier de regeling mede Dinsdag, 7 Juli. Wiskunde (schriftelijk) 3de kl. 9 u., (mondeling) 4de kl. 10 u. Cijfer- en stelkunde 1ste kl. 9 u. Mechanica 4de kl. balf- elf. Kosmographie 4de kl. 11 u. Natuurkunde 4de kl. halftwaalf. Engelsclie taal 2de kl. 1 u., late kl. 3 u. Hoogduitsche taal 2de kl. 2 u. Handteekenen 2de kl. 9 u. Woensdag, 8 Juli. Wiskunde 2de kl. 9 u. Fransche taal 3de kl. 1 u., 1ste kl. halfdrie, 4de kl. halfvier. Hoogduitsche taal 3de kl. kwartier voor tweeën. Rechtlijnig teekenen 4de kl. 9 u. Handteekenen 1ste kl. 9 u. Donderdag, 9 Juli. Planten-en dierkunde lste kl. 9 u., 2de kl. 1 u., 3de kl. kwartier voor tweeën. Aard- en delfstofkunde 4de kl. kwartier over tienen. Staathuishoudkunde 4de kl. kwartier voor tienen. Staatsinrichting 3de kl. kwartier over elven. Scheikunde 4de kl. kwartier voor elven. Natuurkunde kwartier over tweeën. Fransche taal 2de kl. kwartier voor drieën. Rechtlijnig teekenen 3de kl. 9 u. Handteekenen 4de kl. 1 u. Vrijdag, 10 Juli. Wiskunde (schriftelijk) 3de kl. 9 u. Geschiedenis en aardrijkskunde lste kl. 9 u., 2de kl. 1 u., 3de kl. kwartier over drieën. Hoogduitsche taal lste kl. 10 u., 4de kl. 11 u. Nederlandsche taal 4de kl. halftwaalf, 2de kl. 2 u., 3de kl. kwartier voor drieën. Handteeke nen 3de kl. 9 u. Zaterdag, 11 Juli. Nederlandsche taal lste kl. 9 u. Engelsche taal 3de kl. kwartier voor tienen, 4de kl. halfelf. Geschiedenis en aardrijkskunde 4de kl. 11 u. Rechtlijnig teekenen 2de kl. 9 u. Gisterenmorgen is uit den Singel bij de Mare- poort het lijk opgehaald van een jonkman van omstreeks 22 jaren, van beroep vormer op de ijzergieterij van de heeren Schretlen en C°. Het schijnt dat dit ongeval aan het gebruik van sterken drank moet worden toegeschreven. Zooals wij voor eenige dagen reeds heb ben aangekondigd, heeft onze geachte stadge noot, de geneesheer J. Baert, Zaterdag 11. de veertigjarige vervulling zijner gewichtige betrek king mogen gedenken. De maatschappij van ge neeskunde en de vereeniging van stadsdoctoren brachten hem hunne gelukwenschen bij monde van de hoogleeraren Simon, Zaaijer en Dr. J. L. Van Praag. Talrijke bezoeken en andere blijken van genegenheid en belangstelling maakten dezen dag voor den jubilaris tot een waren feestdag. Moge hem de krachten geschonken worden om nog vele jaren in ons midden werkzaam te zijn. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn toegezonden twee geschrif ten, als: 1°. de adressen der Kamers van koop handel te Amsterdam en Rotterdam, tot ver meerderden verkoop van producten in Indië, getoetst aan staats- en handelsbelang. Daarin wordt de vraag steld, of die vermeerdering door staats- en handelsbelang gevorderd wordt? Die vraag, door de Kamers van koophandel der beide groote handelssteden in bevestigenden zin beant woord, wordt in dit geschrift in baren geheelen omvang overwogen, en de slotsom dier beschou wingen leidde tot eene tegenovergestelde uit komst; 2°. van den heer H. A. F. De Vogel: LXXVIIIste Bijlage, te voegen bij de stukken betreffende de particuliere tabaksteelt in de re sidentie Rembang. De commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland heeft aan den minister van binnenlandsche zaken voorgesteld om de nieuwe schutterijen, zoowel dienstdoende als rus tende, eerst met den lsten Januari 1869 in wer king te doen treden, en om alles, ook wat het finantieele aangaat, in de laatste maanden van dit jaar te doen regelen. De minister heeft den commis saris geantwoord, volkomen de door hem aange duide bezwaren te kunnen deelen en dus tegen zijn voorstel geene bedenkingen te hebben. Derhalve heeft de commissaris aan de gemeentebesturen hiervan kennis gegeven, met opmerking dat niet tegenstaande de invoering op 1 Januari 1869 van de nieuwe organisatie in haar geheelen om vang, de schutterijen toch in de maand Augus tus e. k. kunnen worden gebracht op de sterkte, daarvoor voor iedere gemeente bepaald bij het Koninklijk besluit van 22 Januari 186S (Staats blad N°. 11). In de residentie zijn aangekomen en aan het hotel n Paulez" afgestapt de heer Stoffregen, consul-generaal van Rusland te Amsterdam, met echtgenoote, die Vrijdag-middag de eer genoten bij H. M. de Koningin ten diner te worden genoodigd. Woensdag 11. heeft de Synode der Herv. Kerk hare zittingen te 's-Hage aangevangen. Tot voorzitter is door haar benoemd Dr. Junius, pred. te Tieltot vice-voorzitter Dr. H. Steen berg, pred. te Amsterdam, en tot diens secun dus Dr. Chr. Krabbe, pred. te Leiden. De Delftsche Courant zegt met zekerheid te weten, dat de heer D. Koorders, die terstond na het overlijden van professor Keyzer diens lessen aan de instelling voor Indisch onderwijs te Delft op zich had genomen, daarmede ook in den volgenden cursus zal voortgaan. In de op Zaterdag 11. gehouden vergade ring van de Natuurkundige afdeeling der //Kon. Academie van Wetenschappen" is o. a. gelezen eene missive van den minister van binnenland sche zaken, waarbij het gevoelen der afdeeling gevraagd wordt over een aanzoek van Dr. H. Beins, te Groningen, die vermeent eene nieuwe beweegkracht te hebben gevonden, welke de kracht van den stoom verre overtreft. Na eenige discussie besloot de vergadering den minister te antwoorden, dat de afd. niet in staat is, over het gewicht dier vinding een oordeel te vellen alvorens van den aard daarvan kennis te dragen, maar zich gaarne bereid verklaart, het onderzoek van nadere mededeelingen daaromtrent aan eene commissie op te dragen, ten einde, door haar voorgelicht, Zijne Exc. in dezen van advies te dienen. Het vervoer langs den Nederlandschen Rijnspoorweg heeft gedurende de maand Juni 1868 opgebracht: aan reizigers f 150,925, aan goederen f59,900, aan direct verkeer van reizigers en goederen f 108,768, te zamen f 319,593. Sedert 1 Mei 1868 was de opbrengst van rei zigers en goederen f 614,051. De gemeenteraad van Utrecht heeft in zijne jongst gehouden zitting besloten tot het oprichten van een gebouw ten behoeve van het vanwege de gemeente te geven middelbaar on derwijs, te vestigen aan het Begijnen-bolwerk, naast het physiologisch laboratorium. Gisterenmiddag te 1 uur heeft te Arn hem de plechtige opening plaats gehad van de tentoonstelling van Nederlandsche kunst en nijverheid. Morgen deelen wij daarvan eenige bijzonderheden mede. Te Arnhem heeft zich iemand uit De venter bij het gemeentebestuur aangemeld, die vergunning verzocht om, tot opluistering van de tentoonstelling, op zijn hoofd op den haan van den grooten toren te gaan staan! Eene vrouw, in Uddel woonachtig, had op den Hemelvaartsdag van dit jaar het onge luk eene naald door te slikken. Zij was haar uit de hand gegleden toen zij, na den maaltijd, bezig was, om er de tanden mede te reinigen (of liever te vernielen). De bewuste naald h^eft thans die vrouw verlaten. Aan de linkerzijde van haar lichaam onder het hart heeft zij zich, zonder eenige geneeskundige hulp, een uitweg naar buiten weten te banen. De vrouw heeft, de bezorgdheid er buiten gelaten, weinig gele den. Alleen dan, als zij het lichaam wrong, ge voelde zij pijn en gaf de naald op eene niet zeer vriendelijke wijze van hare tegenwoordigheid kennis. Uit D win gel o wordt het volgende nood lottig voorval medegedeeld: Een geacht genees heer, de heer A., die gedurig aan kiespijn lij dende was, bezigde dikwijls chloroform, ten einde spoediger te kunnen slapen. "VVeder door hevigen kiespijn aangetast, bezigde hij hetzelfde middel, doch het blijkt, dat de ongelukkige te veel chlo roform heeft ingeademd, want toen men hem wilde wekken, had hij reeds den geest gegeven. TeOostdongeradeel, in Friesland, werd in de vorige week een huwelijk voltrokken, waar van de bruidegom 73 en de bruid 71 jaar was, welke beide oude jongelieden nimmer te voren gehuwd waren geweest. Vrijdag 11. bezocht de minister van marine het marine-etablissement met aanhoorigheden te Hellevoetsluis. In de vorige week werd door den politie beambte te Op einde in Friesland als bij toeval ontdekt dat eene vrouw, G. V. genaamd, zich schuldig maakte aan het ontvreemden van een stuk touw uit een kast in de schuur van de wed. V. d. B., en dat zij het gestolen voorwerp heimelijk verborg op een stuk land achter de

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1