X°. 2575. A°* 1868' Zaterdag 4 Juli. LEIDSCH mm DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. BINNENLAND. LEIDEN, 3 Juli. Volgens het onlangs verzonden Jaarboek der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen voor "1866 1867 telt de maatschappij 13.816 leden, waaronder 806 honoraire, 297 departementen, 38 inrichtingen voor voorbereidend onderwijs, 154 voor herhaling-onderwijs, 45 voor zangon derwijs, 21 voor gymnastiek-onderric-ht, 35 voor teekenondersvijs, 59 voor onderricht in vrouwe lijke handwerken282 volks-leesbibliotheken, 46 vereenigingen voor volksvoorlezingen, 141 spaarbanken, 18 spaarkassen en 18 hulp- of beleenbanken. Aan 60 personen heeft de maat schappij hare zilveren en aan een de gouden medaille doen uitreiken, als merkwaardige voor beelden van buitengewone plichtsbetrachting. De geneeskuudige inspecteur van Noord- Holland heeft aan den commissaris des Konings in die provincie de volgende missive gezonden, die zeker voor andere provinciën ook haar nut heeftn Bij de aanhoudende droogte en het ge mis van goed drinkwater, dat daarvan het ge volg zal worden, is het te vreezen, dat zeer vele ingezetenen, vooral van Noord-Holland, zich genoodzaakt zullen zien van onzuiver put- ot slootwater gebruik te maken, dat dikwijls met organische, voor de gezondheid zeer nadeelige, bestanddeelen bezwangerd is. Ik geef u Hoog- edelgestr. daarom in overweging, de gemeente besturen door eene aanschrijving opmerkzaam te maken op eene zuiverings-methode, die zeer gemakkelijk is aan te wenden, zeer weinige kos ten na zich sleept en waaromtrent de ervaring heeft aangetoond, dat zij het water helder, kleur loos maakt, en het bevrijdt van de nadeelige eigenschappen, die het gevolg zijn van de or ganische stoffen, die in het onzuivere water aan wezig zijn. Die methode is de volgendeMen brengt het vuile water in eene ton of houten emmer en vermengt daarmede eene oplossing van chloretum ferricum", waarvoor het best te gebruiken is de u liquor stypticus looffii" van de Pharmacopoea en die dus in elke apotheek voorhanden is. Op elke 10 kannen water (een kleinen emmer vol) wordt van bedoeld vocht eene hoeveelheid van 9/10 gramme (of ongeveer 14 grein) toegevoegd, goed omgeroerd en 24 uren in rust gelaten. Men zal na dien tijd het wa ter volkomen geklaard en op den bodem van het vat een dik bezinksel van ijzeroxyde vin den, waarin tevens al de troebel makende deeltjes van het water bevat zijn. Indien bet van het bezinksel afgeschonken of door een doek gego ten water volkomen helder, volkomen kleurloos en zonder zuren of ziltigen smaak is, kan het met gerustheid als drinkwater worden gebezigd De toepassing van die methode zou wellicht, vooral thans, groot nut kunnen hebben ter voorkoming van die ziekten, w^lke door het gebruik van onzuiver water kunnen bevorderd worden." De Staats-Courant roept de personen, die verzocht hebben als leerling-telegraphist in aan merking te komen, op, om zich voor het verge- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. lijkend onderzoek aau het gebouw op den Flu- weelen Burgwal, N°. 22, te 's-Gravenhage, aan te melden, op Maaudag den 13den Juli aan staande, des voormiddags te halfnegeu. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage heeft gisterenavond het volgend zestal van predikanten opgemaakt, ter vervulling in de bestaande vacature: Ds. J. H. L. Rosemeijer, te Middelburg; Ds. J. W. Felix, te Utrecht; Ds. W. J. Jorissen, te Rotterdam Ds. E. T. H. Wolf, te Valburg en Homoet; Ds. O. J. Bryce, te Alphen; en Ds. A. Loeff, te Dordrecht. De gecommitteerden der hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten brengen ter kenuisse van de daarbij belanghebbenden1°. dat bij dis positie van den minister van financiën, tijdelijk belast met het beheer van het departement voor de zaken van den Hervormden eeredienst enz., van den 26sten Juni 1868, N°. 19, is bepaald, dat de algemeene commissie van examinatoren voor Israélietische godsdienstonderwijzers voor dit jaar te Amsterdam zal bijeenkomen op den 3den Augustus aanstaande, en dat bij deze dispositie tevens zijn benoemda. tot leden der even gemelde algemeene commissie van exami natoren, de heerenE. B. Asscher, med. dr. te Amsterdam, tevens tot voorzitter; J. Lehmans, opper-rabbijn te Nijmegen; J. Van J. Ferares, opper-rabbijn te 's-Gravenhage; J. S. Hirach, rabbinaal assessor A. Van J. Vaz Diaz, waar nemend rabbinaal assessor; Dr. J. H. Dunner, rector van het Nederlandsch-Israëlietisch semi narium A. D. De la Ville, onderwijzer aan dat seminariumMr. A. Polak en Mr. E. Van Lier, advocaten, allen te Amsterdam, en b. tot secretaris de heer M. L. Van Ameringen, secre taris der Nederlandsch-Israèlietische hoofd-syna- goge te Amsterdam2°. dat op den 3den Au gustus aanstaande te Amsterdam zal bijeenkomen het rabbinaal college, tot het examineeren van Israëlietische godgeleerden, hetwelk is samenge steld uit de leden, de weleerw. heeren: J. Leh mans, J. Van J. Ferares, J. S. Hirach en A. Van J. Vaz Diaz; benevens den weleerw. heer Dr. I. Frankel, opper-rabbijn te Zwolle; terwijl bij dat college de betrekking van voorzitter door den heer Dr. E. B. Asscher, en die van sercetaris door den heer M. L. Van Ameringen zal worden bekleed. Eergisteren, zoo schrijft de Middelb. Cou rant, had de feestelijke opening plaats van de eerste Zeeuwsche spoorweglijn. Tot deelneming aan de feestviering waren uitgenoodigd de mi nisters van binnenlandsche zaken en van finan ciën, de twee Zeeuwsche leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en de vier Zeeuw sche leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de commissarissen des konings in de provinciën Zeeland en Noord-Brabant, de ge deputeerde staten en de griffier der provinciale staten van Zeeland, de gedeputeerde staten der provincie Noord-Brabant, alsmede de burgemees ters van Middelburg, Bergen-op-Zoom, Arne- muiden, Oost- en West-Souburg, Vlissingen, PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel racerf 0.12®. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. 's-Heer-Arendskerke, Kruiningen en Krabben- dijke. Voorts behoorden onder de genoodigden onderscheidene leden van den gemeenteraad van Goes en de secretaris, de president en secretaris der commissie belast met de aanbieding van den gedenkpenning aan den heer Dronkers, de tot het korps ingenieurs van den waterstaat behoorende heeren F. W. Conrad, J. A. Beije- rinck, P. Caland, J. Strootman en C. F. M. II. Schnebbelie, de rijkscommissaris bij de maat schappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen Jhr. C. A. E. A. Van Panhuys, de adviseur bij de staatsspoorwegen Jhr. G. J. G. Klerck, de ingenieur M. Simon Gzn., de sectie-ingenieur I. L. Kesper, de adjunct-ingenieurs G. C. Buijs- kes en B. A. A. Deenik, de sectie-ingenieur M. A. Van Idsinga, de adjunct-ingenieur L. F. Fischer, de commissie voor de onteigening der perceelen benoodigd voor de lijn Goes Sloe, het lid van den raad van bestuur en toezicht bij de maat schappij tot Exploitatie der staatsspoorwegen B. A. Fokker, de onder-voorzitter van de directie F. De Brouwer van Hogendorp, de secretaris dier directie Mr. H. P. G. Quack, alsmede de aannemers der nu voltooide spoorwegwerken Alberts en Van Haaften. Het feest had een eigenaardig karakter. Het was levendiger, opgewekter, er werd meer alge meen deel aan genomen dan mogelijk ooit in Zeeland met eenig feest het geval is geweest. Al zijn de werken in Zeeland nog verre van voltooid, al laat het zich zelfs aanzien, dat er nog veel tijd zal verloopen eer het geheele plan zal zijn uitgevoerd, men ziet toch reeds nu het begin van het einde, en de geestdrift, waarvan Goes het tooneel was, levert een nieuw blijk, dat elk bezit meer gewaardeerd wordt naarmate het zich langer heeft doen wachten, naarmate men langer tusschen hoop en vrees gedobberd heeft. Men had in Goes niet alleen het traditioneele klokkenspel, het wapperen der vlaggen, van elke openbare feestviering onafscheidelijk, maar men werd er recht levendig getroffen door de vele vroolijke aangezichten der talrijke menigte, die zich reeds in den vroegen morgen in alle rich tingen der stad in beweging stelde. Hier en daar zag men bijzonder nette étalages, ver sierde woningen en toebereidselen voor illumi natie. Op de markt was een gedecoreerde mu ziektempel opgericht, en aan het einde der Ganzepoortstraat hadden hare bewoners eene eerepoort doen verrijzen. Met verschillende reisgelegenheden op onder scheidene tijdstippen aangekomen, vereenigden zich vele Goesenaren en niet-Goesenaren om streeks 11 ure in den morgen aan het station (waar de Zeeuwsche autoriteiten eenigen tijd te voren door burgemeester en wethouders wer den gecomplimenteerd), om met den spoortrein de overige feestvierenden te Bergen-op-Zoom of onderweg af te halen. Inmiddels kwamen de harmonie-gezelschappen van Bergen-op-Zoom en Rozendaal te Goes aan, die zich bij afwisseling gedurende den dag op verschillende plaatsen deden hooren.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1