vanille: DR. G. W. A PLAAT. GRONDWET EN KONING. CHIN. GECONF. GEMBER, groef Quenast heeft plaats gehad, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden medegedeeld: Het dorp Quenast is verwoestbijna al de gla zen der huizen zijn gebroken en de daken be schadigd; eenige woningen zijn in hare grond slagen geschokt en diepe scheuren vindt men in de binnen- en buitenmuren van een groot aantal huizen. De schok was zoo hevig, dat de grond verscheidene mijlen in den omtrek is om woeld. Zelfs te Tubize, eene uiijl van Quenast, zijn de vensterruiten gebroken en werd bet ma terieel der werkplaatsen van de heeren Morel door elkander geworpen. In een nog verder verwijderd dorp werden de kinderen, die zich op school bevonden, tegen den grond geworpen. Overal in de omstreken wordt de schok verge leken bij eene hevige aardbeving. Wat het too- neel zelf van het onheil betreft, het zou moei lijk zijn zich een denkbeeld te maken van de aangerichte verwoesting. De boomen zijn geheel van bladeren ontdaan, de takken en stammen zijn gebroken of gespletende te veld staande gewassen zijn over eene groote uitgestrektheid vernieldzij zijn als het ware weggevaagd door den woedenden stroom van stukken steen, ijzer, hout, enz., welke door de ontploffing ontzaglijk ver zijn weggeslingerd. Van de aanzienlijke hoe veelheid materieel, in het geheel vernielde hoofd magazijn aanwezig, is bijna niets teruggevonden. Behalve de reeds vermelde personen, die na genoeg geen spoor hebben achtergelaten, zijn nog verscheidene personen gekwetst, ten gevolge van de nedervallende steenen, de brokken van glasruiten of doordien zij door den schok met geweid tegen den grond werden geworpen. De oorzaak van het onheil is nog niet met zeker heid bekend. Men meent evenwel te mogen aau- ueineu, dat een der werklieden eene kist heeft laten vallen, hetgeen voldoende is geweest om de ontploffing teweeg te brengen. Men bere- kent dat de kracht der 1800 Ned. ponden ni- trogliceriue, door den heer Grillet aangevoerd, gelijk staat met die vau 200,000 Ned. ponden buskruit, genoeg om de geheele stad Brussel in de lucht te doen vliegen. Opmerkelijk is het, dat dit verschrikkelijk ongeluk onder de werk lieden van Quenast niet dien indruk heeft ge maakt, welken men met reden mocht verwachten. Men schrijft dit toe aan de onverschilligheid, welke de voortdurende aanwezigheid van gevaar bij hen teweegbrengt. Oostenrijk. Volgens de //Debatte" is het verschil tusschen Oostenrijk en Rumenië over de vervolgingen, waaraan de Israëlieten in laatst genoemd rijk blootstonden, opgelost. De regee ring te Bucharest beloofde de eischen van Oosten rijk, in een positieven vorm gesteld, te zullen inwilligen; thans blijft nog over om de wijze van schadeloosstelling te bepalen. De Rumeni sche regeering heeft de voorgestelde interventie daartoe bereidwillig aangenomen. Admiraal Tegetthoff vertrekt naar Triëst om de uitrusting der Oost-Aziatische expeditie te inspecteeren. Uit Belgrado wordt gemeld, dat uit allerlei gemeenten deputatiën komen om Milan als troonopvolger te begroeten. De controle op de grenzen is verscherpt. Op bevel der regeering zal eene nieuwe Ser vische munt met de beeltenis van vorst Michael in Weenen geslagen worden. AC A Dit M1 EN I F U W S. Groningen, 1 Juli. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer Julius Jacobs, geb. te Kiel-Windeweer, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: //Verhandeling over Ictemes." Utrecht, 1 Juli. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer K. J. Van Duyl, officier van gezondheid 2de klasse, geb. te Nieuwland, provincie Zuid-Holland, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: //Over anaes- thesie en haren invloed op afscheiding en voe ding." 0FFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 25sten Juni tot en met den Isten Juli 1868. Bevallen: J. Weber, geb. Verstraaten, D. M. Nagtegaal, geb. Van Toorn, D. A. Van Osch, geb. Schuuring, D. J. M. Rhemrev, geb. Cantervi8scher, Z. K. Keyzer, geb. Noordermeer, D. C. J. Pan, geb. De Vroede, Z. M. Schneider, geb. Schreuder, D. G. A. Van der Laaken, geb. Splinter, Z. E. Van Straaten, geb. Casteelen, D. C. M. Scharwachter, geb. Philippo, Z. S. Iinans, geb. Zirkzee, Z. J. J. Schild, geb. Arkeveld, Z. E. A. Bollinger, geb. Van der Woerd, Z. A. Bonten, geb. Verhagen, D. H. P. Van der Heijden, geb. Giezen, Z. T. Sleg- tenhorst, geb. Dozy, Z. J. Mulder, geb. Bra- kel, D. B. Utermark, geb. Meijering, D. M. Kanbier, geb. Ossevoort, Z. G. Van der Waals, geb. Wittenaar, Z. A. M. Hemerik, geb. Schreuder, D. C. Brugman, geb. Heij- mans, D. J. Beuzemaker, geb. Wubbe, Z. Geliuwd: A. Van der Wind wedr. en C. Keller jd. L. H. Biegstraaten jm. en A.M. Dirksen jd. J. Burgerjon jm. en M. Kras- senburg jd. C. P. Kriek jm. en D. J. Van der Linden jd. J. Overduin wedr. en M. Hasselbach wed. J. Van der Putten jm. en H. Zantbergen jd. H. De Heijder wedr. en G. Balten wed. Overleden: I. Van Wijk Wr. S2 j. K. Van Grieken W. 66 j. P. T. C. Van Bem- melen D. 4% m. W. M. Van der Drift D. lm. C. Van der Wiel D. 10% m. J. Duk Z. 10 m. I. Werner 77 j. J. Van Mastrigt, wed. N. Laman, 74 j. P. De Graat Z. 16 j. M. I. Nieuwenhuizen D. 2 m. J. F. J. V. d. Stap Z. 5 ra. I. H. Speel Z. ruim lm. A. C. M. Levedag Z. 1 j. en 9 m. I. Bos D. 14 j. IIEii. IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijkeu van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd aan het Lokaal van den Uk, op de Breêstraatin het Stadhuis; zullende daar toe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk VI, van deu 30 Junij tot den 6 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter keunis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1S68 voor den ijk der maten en ge wigten bepaald is de letter Z. Leyden, 26 Mei 1868. De BURGEMEESTER, Hoofd van de po- licie te Leyden Bij de nieuwe regeling der policie het wen- schelijk achtende persoonlijk bekend te zijn met de bezwareu, waartoe de uitoefening der policie aanleiding mogt geven eu die hare verbetering alzoo zouden kunnen in den weg staan; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem een register berustende is waarin de I bezwaren die men tegen de policie mogt heb ben, mits behoorlijk geteekend, kunnen worden ingeschreven, waartoe, de Zon- en Christelijke feestdagen uitgezonderd, dagelijks van 10 tot 3 j uren op het raadhuis, op aanvrage, de gelegen- i heid zal worden verschaft. Leyden, 28 Mei 1868. Tweede Kamer der Staten-Genera al. Zitting van heden. Aan de orde is de beraadslaging over het w. o. tot bekrachtiging, voor zooveel noodig, van eene overeenkomst tot wijziging van de concessie tot het maken van een kanaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee. De heer Oldenhuis Gratama toonde zich ge zind de stad Amsterdam in het genot te stel len van een ruim subsidie tot daarstelling van het groote werk, dat wij allen wenschen en zou er ook niet tegen opzien om dit van staats wege te doen ondernemen; maar hij vreesde dat de binnenschipperij door de afsluiting bij Schellingwoude zal lijden. Zijne ongerustheid liet hem niet toe dit w. o. te steunen. De heer Storm van 's Gravesande gaf ook zijne reeds vroeger geuitte bezwaren te kennen tegen de afsluiting van het IJ beoosten Am sterdam; reden genoeg voor spr. om tegen het w. o. gestemd te blijven, zoo niet de zaak van een open kanaal grondig werd onderzocht. De heer Koorders somde de gronden op waarom hij warm voorstander was van de door graving van Holland op zijn Smalst in het al gemeen en van dit w. o. in het bijzonder. Het zij het nieuwe art. 3, waardoor dit werk voor goed verzekerd is, in het w. o. blijft of niet, spr. zou uit volle overtuiging er voorstemmen. De heer Pijnappel onderzocht de middelen tot uitvoering van dit groote werk. Hoewel dit w. o. als hulpmiddel voor de kanaalmaatschappij wordt aangeboden, zag spr. in deze overeenkomst voor 3/4 uitvoering van staatswege. Hij was bereid, maar noode toegevende, zijn stem aan dit w. o. te geven. De heer Blussé zal, zoo art. 3, waartegen hij onoverkomelijke bezwaren heeft, in het w. o. blijft, daartegen stemmen. Dit artikel wil, dat wanneer de concessie mocht worden vervallen verklaard, de verdere uitvoering der werken van staatswege wordt voortgezet. De beer Nierstrasz maakte zijn votum over het w. o. afhankelijk van nadere inlichtingen. Morgen voortzetting. 26Gste llaats-Loterij. Trekking van 1 Juli. N°. 2995, 5649, 19685 f400. N°. 2804, 4764, 6347, 6608, 9645, 13245, 14007, 15257, 18599 f 200. N°. 57, 1152, 2141, 2231, 4111, 6114, 6121, 6416, 6691, 7010, 7362, 7546, 16867, 17410, 18057, 18285 f 100. Trekking van 2 Juli. Prijzen van f 1000 en daarenboven N°. 8535 f 10,000, (gevallen in de collecte van Mr C A. De Yassij, Breedestraat alhier). N° 17695 f 1500. N°. 3843 en 14369 ieder flOOO. ÏÏlVER I EN TIEN. Bij de aanstaande herstemming op 3 Julij 1868 ter vervulling der opengevallen plaats in den Gemeenteraad wordt door de Kiesvereeniging Grondwet en Koning aanbevolen: Namens de Kiesvereeniging J. VAN HEUKELOM Jr Secretaris. Prima kwaliteit, gecristalliseerd, bij liet mastje van vijftig stokjes, ter lengte van vijftien Ne- derl. duimen, in een blikken busje, voor tier gulden. Brieven franco bij M. CLÉBAN, Amsterdam, Huidenstraat, 278. Ontvangen: prima kwaliteit, echte zeer malsch en zacht van smaak, niet gesuikerd, in potten van circa 5 ponden, voor vier guldei».

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3